Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

fricek12

Originálně pojatá pohádka. Škoda jen té laciné melodie z nekonečných českých telenovel a Marka Erbena, který neumí nic zahrát. ()

mire.k

Po letech pohádka na kterou se dalo koukat. Příjemná, pohodová, vtipná. Kdyby M. Eben nebyl místy konferenciérem stardance a Střední část tak jaksi bez chuti a zápachu, tak by to byla jedna z nejlepších pohádek vůbec. Rozhodně ukazuje, že civilní pohádky jsou mnohdy lepší než scénáristické výhřezky přeplněné kouzly a triky. ()

Kivis

Zajímavý nápad začít s vyprávěním pohádky tam, kde jiné končí, nepřišel vniveč. Po letech jsme se tak zase dočkali jedné z povedenějších vánočních pohádek, v které si najdou to svoje i dospělí. Egonovo království i jeho vládce jsou zábavní. Kéž by takové případy prospěchářství, populismu, egoismu a lhaní zůstávaly jen v pohádkách. ()

rozum i cit

Konečně po delší době příjemné překvapení, konečně jsem nebyla na Štědrý večer znechucena. Princezna a půl království mě pobavilo a místy i rozesmálo, a nejen mne. Řekla bych, že se nejedná ani tolik o pohádku, jako spíše o pohádkovou komedii s jistou nadsázkou, která se rozhodně nebere vážně a místy si utahuje lehce i ze svého vlastního žánru. I proto jsou některé věci dotažené až lehce do karikatury. Zápletka je poměrně originální, tedy alespoň v českém prostředí. Ne že by tato pohádka neměla chyby a opět některé nelogické okamžiky (například takovou ,, maličkost" jako je plán záchrany spočívající v návratu k nepříteli ve dvou (a možnosti nechat se odhalit), což zde slouží v podstatě jen k předvedení Honzových nově nabytých znalostí etikety, zarazilo mne např. i to, že hrdinové nezatarasí vyrážené dveře skříní a jiné drobnosti), nicméně vše přebíjí humor, který tentokrát není trapný a brousí trochu i do nějaké té satiry a parodie, svižné tempo, sympatické obsazení, hezké lokace a pěkná vizuální stránka. I nějaký ten laskavější a city nabitější okamžik by se tu našel. Dobrý výběr herců, princezna krásná a přesvědčivá, ačkoli povahově v příběhu zpočátku poněkud povrchní až (nebojme se toho slova) pitomá, neboť dá přednost od pohledu falešnému a sebestřednému gaunerovi neuvědomujíc si jaksi, že vybrané chování lze naučit, kdežto charakter nikoli. Totéž lze říci též o královských manželích (jinak roztomile zahraných). Prachařův padouch byl také výborný, odporný a komický zároveň, Marek Eben hraje de facto sám sebe, řada chvilek s ním je nicméně vtipná (Jen mne trochu překvapuje, že oslovuje hlavního hrdinu ,, Pane Honzo" místo ,,Pane Jene", které bych při jeho noblese a vzdělání očekávala spíš, totéž ostatně platí pro královský pár), a dokonce ani Pavla Tomicová, jejíž přítomnost mi kazila Četníky z Luhačovic, ani její zdejší manžel mi nikterak nevadili. Patrně proto, že tentokrát nebyl projev nijak přehnaný, ale byl relativně umírněný. Také Matouš Ruml v hlavní roli si svou proměnu z burana z vidlákova v elegantního gentlemana očividně užíval (zvláště prvních 15 minut s ním bylo výživných). A ačkoli mu to v této pohádce nesekne tak jako v Princezně a písaři (kde se líbil dokonce i mně), tak zdejší ohoz s kloboukem byl rovněž velmi dobrý. Ostatně mám pocit, že Matouš by měl historické kostýmy nosit i v běžném životě, neboť všechny ty haleny s širokými rukávy, kožené kalhoty, rokokové obleky, vysoké boty a dlouhé pláště mu sluší daleko více než civil a působí v nich mužněji. Navíc je poměrně málo herců, o nichž lze říci totéž, a ještě méně těch, kteří se v kostýmu umí pohybovat (napadá mně teď Jiří Dvořák či Vladimír Dlouhý). Takže pokud čtete tento komentář, Matouši, toto je určitě deviza, které by bylo záhodno využít. A pro ostatní recenzenty, kterým vadí Matoušova postava a jeho pro pohádky údajně nevhodný zjev: Co byl kupříkladu takový Neckář? Když porovnám jeho výšku, vzhled a herecký projev, tak to u mne Matouš Ruml vyhraje. A podobný typ s komikou a schopností utáhnout leckdy sám celý film nám v pohádkách chybí (co do komediálnosti by to utáhl Ivan Trojan, co do charismatu výše zmíněný Jiří Dvořák, ale ani jeden se už na prince nehodí). Závěrem lze říci, že Princezna a půl království nepřekonává sice Janákova Nejlepšího přítele, na němž jsem nedokázala najít chybu, ale patří určitě mezi nejlepší nebo alespoň nejzábavnější pohádkové výtvory posledních let. () (méně) (více)

maticka90

Zrovna nedávno jsem přemýšlela nad konci pohádek ala žili spolu šťastně až do smrti. Jak to vlastně mohlo fungovat mezi princeznou a obyčejným "chalupníkem"? I když chvílemi rozvleklá, bez větší akce, tak pohádka se zajímavým námětem. ()

boudic

Je to tragédie, herci mátožní, scénář k pláči, hudba naprosto nesnesitelná. Jednu hvězdičku za Marka Ebena, který to herecky (!) zachraňuje. ()

Chlo0opek

Asi bych dal 5 hvězdiček, nebýt Jakuba Prachaře a Pavli Tomicové. Bohužel v současnosti si tyto herce filmový tvůrci vybírají dle jejich "univerzálně hloupému vzhledu" a už jim nevadí, že to jejich"herectví" je založeno jen na tom vzhledu. Herectví v jejich podání je jen o pózování před kamerou a v ta druhá se jen chechtá. Ono teda na Evu Josefíkovou je v 1. polovině taky žalostný pohled, s těma jejíma věčně vykulenýma očima je to spíše rušivé a odvádí to od příběhu samotného. Nicméně to se v 2. půlce již zlepší a již se na ni dá v pohodě dívat. Ale zde negativa končí. Co je na této pohádce perfektní, je její námět. Vzít konec většiny takových pohádek a udělat z toho začátek pohádky; to je fakt dobrej nápad. A tahle pohádka toho taky pěkně využila a tak z toho vznikl fajn neotřelý a chytrý příběh, který nutí k zamyšlení. No jo, ale poberou dnešní lidé inteligentní námět a odrazí se to pak i v hodnocení?;) ()

AdelleR

Říkám to každý rok; je strašně těžké dostát nárokům nových vánočních pohádek, když je neustále srovnáváme s Popelkami, Pyšnými princeznami a podobně. Ale Princezna a půl království byl rozhodně úsměvný zážitek. Už jen tou myšlenkou - co se stalo pak? Tohle ostatně vždycky vyzdvihuju i u psaní recenzí na knižní retellingy. Ten příběh každý známe, ale proč nám ještě nikdo neřekl, co se tedy dělo po tom všem? Janák si s tím pohrál na výbornou. Je to úsměvné, vtipné, dá se na to dívat znovu. ()

medveed

To lepší z české pohádkové tvorby posledních let. Opakované zhlédnutí (viděno, díky dětem, 3x ve dvou dnech) ve mne nezanechalo negativní stopu, takže dobrý :-) 65% ()

DK197

Podle mě strašně podhodnocená pohádka se skvělým obsazením, originálním nápadem a porcí humoru. Za mě se tohle moc a moc povedlo. :-) ()

Bohulib

Příjemná a vtipná pohádka. Marek Eben jako rytíř Valerián je jedinečný, u jiného herce by asi ta přehnaná zdvořilost působila divně. V zajímavostech je uvedeno, že v závěrečných titulcích chybí představitelka komorné Káči Ivana Uhlířová, ale při repríze 27.12.2021 v titulcích byla, ovšem ve verzi uložené v archívu ČT její jméno opravdu není. ()

quokam

Výborna oddechovka. Skveli herci (Ruml, Josífková, Prachar, Eben, Maly s manzelkou), princezna, poetika, vyprava, narazky na diktatury, svezi novy motiv, vsechno super. Drobne minusy: Nesedi mi styl hrani pana Kramara. A taktez byc chtel vedet, proc jakysi venkovan tahl sebou do kostela velke kladivo, ale ok. Suprovnich 80 proc. ()

J.CTORN

Je to něco jako Thor: zábavný hlavní hrdina, super záporák (v Thoru pro porovnání Gore), fajn vedlejší postavy co si zapamutujete, easster egg na kladivo. Jo a závěrečná akce v kostele má super kameru fakt super. Vždy když jsem viděl Egona tak mě hrálo v hlavě Gangster Paradise. Prostě pecka, nějaké věci by se tomu daly vytknout ale notak mein bruddah, je to pohádka, buďme ohleduplní. 10/10 ()

soukyd33

Zajímavá situace. Rozdíl ve stolování je obrovský. 😄 Důvod proč bychom neměli dělat rozdíly v tom, jak mají lidé žít. Tady je to obrovská ukázka. 😄 Stolování bylo super. Rodiče Jana jsou také velcí podivíni. 🤔 Ego kam se podíváš? No, bohužel ano. Princezna bude překvapená. 😄 Drak bude nejmenší problém. Poznámka: Zde máte návod, jak z negramotného muže, udělat galantniho. A sakra fix! 😄 Hudba je skvělá, a díky ní to příjemně ubíhá. Rádce etikety je také výborný. Pohádka je plná humorných scén. Ty svatby jsou TOP! 😄 Já se bavil celou dobu. Uhni smraďochu. 🤣 Herecké obsazení TOP. Herecké výkony TOP. Hudba TOP. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Skayler

Přijde mi to docela škoda, protože to mohla být skvělá pohádka. Ta zápletka je totiž vymyšlená fakt moc hezky a originálně. Dobrý příběh je základ a Princezna a půl království ho za mě určitě má. Co jí podráží nohy jsou prkenné dialogy, levné kostýmy a kulisy a choreografie, prostě ta výprava - do velké míry následky prostě asi nízkého rozpočtu. Znovu říkám, že ten nápad se mi opravdu líbil. Cesta Honzy a Marka Ebena, který mi přišel herecky nejvýraznější, mohla nabídnout super vtipnou podívanou. To se částečně povedlo, pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že by si to zasloužilo víc. Když si představím lepší dialogy, pořádné kostýmy, komparz a kulisy, cool choreografii soubojů, epický fight s drakem na začátek a mladší princeznu (ve vší úctě) pořád tajně doufám, že to někdy někdo přetočí. Pak by to bylo dokonalé. 50 procent ()