Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Willy Kufalt

Na podobných fantasy pohádkách pro dospělé mi nejčastěji vadí, pokud se tvůrci snaží brát příběhy o nadpřirozených stvořeních (a nemusí to být pouze upíři) zcela vážně a stylizovat je do rádoby dramatu. Tohle však vůbec není ten případ, Ples upírů v sobě po celý čas má kouzelný nadhled v míře velmi diskrétní a já se hodně bavil jak nad samotným zábavným faktem, že v období plesů (zrovna aktuálním) upíři přerušili svůj zimní spánek, množstvím pěkných scén a hlášek, tak i nad hlavní postavou svérázného dědka-profesora (skvělý Jack MacGowran), který se spolu se svým studentem vydává do zákoutí strašidelného zámku na záchrannou akci. Už jenom úvodní hororový žertík se zvučkou studia MGM stojí za to! Co teprve nádherná výtvarná stránka... architekti, scénografové a kostýméři dali vzniknout velmi preciznímu podkladu a Roman Polanski (jako režisér i herec jedné z hlavních rolích) se svým štábem toho naštěstí ve svém snímku plně využil. Jedna z dobových žánrovek, ke které se určitě rád vrátím. ,,Nabruste si zuby!" :o) 90% ()

Vitason

,,Celý film v polocelku je vlastně takový polofilm," říkal náš pan profesor a něco na tom je. Snaha vyprávět příběh v užších záběrech je sice chvályhodná, ale nic se zase nemá přehánět. Jinak je Ples upírů celkem nešťastný mix komedie a hororu, kdy ani jedna složka nefunguje, tak jak by měla a snímek tak pouze působí jako lekce z přehrávání. Pochválit mohu pouze hudbu, překrásnou Sharon Tate (Hrozná škoda, že jí potkal tak příšerný osud) a zvláštní atmosféru, která se vine celým filmem. Ale ve výsledku musím dát palec dolů. ()

eLeR

Ak by som pri tomto Polanskom nežehlila, považovala by som tých 108 minút za stratený čas, nakoľko táto komediálna rozprávka s upírskou tématikou bol teda nesmierny priemer. Ako bol povedal profesor Abronsius voz sa pred kone zapriahať nemá, no a pozerať toto po ostatných Polanskeho filmoch je presne ten prípad. ()

dopitak

Konečně mám možnost srovnání s českou soukupovskou Svatbou upírou a až dnes jsem pochopil, odkud se tenhle na české poměry netypický snímek vzal. Polanski měl rozhodně dobrý vkus, co se žen týče, ale i jako tvůrce dobrodružné komedie z transylvánských kopců plných sušeného česneku a čerstvě ohoblovaných rakví nepropadl. Některé scény sice kvůli špatně zpracovanému pozadí (látka, případně animace?) nevypadají nejlíp, chválím ale střih a až na zbytečně nedůsledné koupací scény (viděl jsem cut verzi) :-) i kameru. Vizuální podobnost s nejpopulárnějším sovětským filmem v tuzemsku je zřejmá. ()

anais

Jsem trochu zmaten. Ples upíru má být hororová parodie, komedie, ale zdaleka víc než humor se Polanskému daří děsit...nebo alespoň skvěle navozovat atmosféru starých filmových hororů. Hudba a obraz tvoří krásnou poctu Murnauovu Nosferatu. Polanski využívá každou ingredienci, která nesmí ve filmu o upírech chybět. Zatímco temnější část příběhu funguje skvělě (včetně neradostného konce), tam, kde se autor pokouší o humor, tam se mu nedaří.Hlavní dvě postavy profesor a student zmateně pobíhají ze scény do scény, a humor, o který se pokoušejí jim nesed...tedy, nesedl mně. Příjemnou nadsázku, která mi přišla skutečně vtipná do děje vnesl až charismatický upír, hrabě von Krolock. V jeho osobě se snoubí nadřazenost upírské rasy (podobná jako v japonských anime Hellsing a D:Vampirehunter) s nadsázkou. Stejně tak vtipný je jeho homosexuální syn, snažící si na věčné časy sehnat si partnera. Řekl bych že film jasně ukazuje, v čem byl v 60. letech Polanski silný, a co mu příliš nešlo... důkaz jeho schopností vyvolat v divákovi humorem nezčeřenou hrůzu měl přijít už o rok později.... ()

honajz

Slušná atmosféra, příjemně bláznivý profesor, dobrá ústřední dvojka milenců, ale ta stopáž to ubíjí a Polanského snahy o intelektuální humor jsou chvílemi už příliš. Závěrečný únik však patří myslím mezi klasické filmové scény. ()

Pítrs85

Není to kdovíjaká komedie a už vůbec to není kdovíjaký horor, ale jako celek to na mě působí neskutečně příjemným dojmem, takhle krásnou atmosféru jsem ve filmu dlouho neviděl, ta hodina a půl je skoro až žalostně málo. Polanski správný nekňuba, Tate (než jí poctila návštěvou Mansonova Rodina) ani nemusela moc hrát, páč už jen při pohledu na ni se tají dech, ale hlavní hvězdou je tu pro mě "upírobijec s Einsteinovským lookem" Jack MacGowran. Úžasné atmosféře dopomáhají ještě (i když umělé) závěje sněhu a správně gotické prostředí upírského hradu. Jo a abych nezapomněl, místní vampíři jsou taky fajn. ()

SOLOM.

Roman Polanski patří bezesporu mezi velmi kvalitní režiséry a přestože je tento film velkým „milníkem“ v jeho tvorbě, jde o velice slušnou podívanou. Až mě udivují ty výkyvy v hodnocení na internetu. Zřejmě dost lidí nepochopilo tvůrcův záměr, nebo lépe řečeno jeho úmysly. Polanski dokonale skloubil hororovou komedii s parodií na upíří téma a to se vším všudy. Nějak se netajil, že si vypůjčil některé scény (momenty) ze známých upířích filmů a více méně zesměšnil všechna ta žánrové klišé, na které až dosud byli lidi zvyklí. Nešlo mu o to, aby se u jeho filmu lidé báli – to je potřeba zdůraznit především. Místo hrůzy divákům naservíroval slušnou porci správně ujeté podívané, až groteskních hereckých výkonů a přesto se tomu snažil zanechat i jistou formu „důstojnosti“. Mnohdy sice marně, ale právě proto si tento film oblíbilo tolik lidí. Navíc musím pochválit i vizuální stránku tohoto kousku – krajina, hrad, ale i ona krčma – to všechno v sobě mělo jisté osobité kouzlo. Osobně jsem se u toho opravdu nenudil, ba právě naopak. Co mě však na tomto filmu uchvátilo asi nejvíc, byla dvojice Sharon Tate - Jack MacGowran. 70% ()

eraserhead666

U Polanského komického až parodického pohrávání si s upírskými kýči, postupy, tradičními prvky i základy mě nejvíce zaujalo to, že se příběh odehrává v mrazu a na hlubokém sněhu. To vytvářelo velmi příjemné a sympatické prostředí. Velmi mě potěšil Ferdy Mayne v roli místního upíra. Ač Polanského záměrem evidentně nebylo strašit ale spíše bavit, film občas přesto zabředne do napínavé a mrazivé atmosféry (nejednou vycházející z upírských tradic). Je to veselé, je to hravé, je to lahodící oku (nejen kvůli Sharon Tate). Přesto si myslím, že film mohl na tu parodickou notu zahrát trochu více. 3,5* ()

Karamanlis

V šesťdesiatych rokoch opatrne koketoval s hororovým žánrom aj známy režisér poľského pôvodu Roman Polanski a komediálne orientovaný Ples upírov bol vlastne jeho prvou hollywoodskou avantúrou. ()

902 10

roman polanski si vzal priklad ze znameho kuchare pejska (s malym p) a do vrouciho kotle hodil upiry, nadsazku, spetku horroru, stylove kulisy, sileneho vedce a na zaver prihodil i svou kocicku sharon tate (RIP) a sebe do hlavni role. naservirovany vysledek chutna bajecne a je zcela jiste na prvnim miste mezi upirskymi komediemi (kde je jak znamo znacna konkurence). ()

Mikah

Skvělé. K hororovému dílu to má celkem daleko, je to spíše velmi příjemná komedie plná milého humoru, jen situovaná do Karpat mezi upíří společnost. Spousta hezkých záběrů, vtipných scén a děj, který mě ani chvíli nenudil. ()

BoPo

Rozprávka o upíroch, ktorá sa snaží byť vtipná. V hlavnej úlohe profesor s imidžom Einsteina a Polanski. Celé to má atmosféru akoby z Mrazíka a jediným svetlým momentom je krása Sharon Tate. Nech prach padá na takéto pokusy. ()

Terva

CITÁT - Roztomilá parodie na upírské filmy z dob, kdy muži ještě nebyli "EMO" a Roman Polanski mohl točit pro Hollywood........... ()

MrCreosote

Právě skončily úvodní titulky za zvuků atmosférické a děsivé hudby Christophera Komedy. Ocitáme se kdesi v zasněžené Transylvánii, jejíž krajinu brázdí cinkající saně. Jeden z cestujících se najednou ohlédne a uvidí, jak si to k jejich povozu šine smečka hladových vlků. Hrdina neváhá a rozhodne se je zahnat pomocí deštníku, což se mu nakonec s vypětím všech sil povede. Tahle spíše komediální než hororová scéna výstižně předznamenává průběh celého filmu - i když se ocitáme mezi krvelačnými upíry, pořád je tu místo pro humor v podobě směšně mluvících a oblékajících se domorodců nebo nemehlovitého chování pomocníka hlavního upírobijce. Atmosféra je naprosto pohlcující, navíc Roman Polanski za kamerou i před ní dokazuje, proč že je jedním z nejchválenějších tvůrců své generace - absurdita, černý humor a cit pro správně dávkované napětí. Mlask! ()

Skrk odpad!

Nesmírně dementní a nudná blbost, která nebyla ani hororem a už vůbec ne komedií. Sledovat grimasy všech přehrávajích a špatných "herců", bylo utrpení. Jenom proto, že to režíroval přeceňovaný Polanski a hrála v něm Sharon Tate (oběť Charlese Mansona), nebudu film zbytečně nadhodnocovat, ale jelikož jsem na CSFD... ()

liquido26

Brutálně nudná a nevtipná komedie. Necelý dvě hodiny, který se vlečou. Připadalo mi to jako třikrát tolik. Jakýchkoliv vtipů, gagů, hlášek nebo úsměvných momentů je tu zatraceně málo. No a postavy ty se mi zdály dost nepřirozený, nesympatický a nevtipný. ()