Tři dny Kondora

• USA Three Days of the Condor (více)

V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu... Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina. (Česká televize)

PEPR

Tak po dlouhe dobe jsem jsi pustil tento skveli film a nestacil se divit jak byl nadcasovy s planem utoku na stredni vychad pro ropu ... ()

whitewater

Stará škola... 80%.... ale jak zde již někdo poznamenal, i u mě se jedná o jediný film, kde se mi líbila Fay D., a to po stránce herecké a i jako "baba":), a navíc úvodní masakr je zpracován nadčasově... takže nakonec 5 hvězd. ()

red.rhino

Můj první špionážní thriller který jsem v životě viděl a musím přiznat, že všechny ostatní které jsem poté zhlédl s tímto skvělým bijákem srovnávám. Je pro mě skvělým učebnicovým příkladem napínavé podívané. ()

Pan_Sady

Joe Turner musí být zlikvidován a to za každou cenu. Mnohdy mu k zachránění života pomůže dílo náhody viz. sousedka, která ho upozorní na přátelé v jeho domě. Téma neustálého útěku před někým kdo Vám jde v patách je a bude aktuální vždy. Jen si vzpomeňte kolik takových filmů již bylo natočeno: Uprchlík, Tři dny ke svobodě,Bornův mýtus, Profesionál, 96 hodin apod. Divákům se totiž líbí když je hlavní aktér neustále pod tlakem a neví, kdo na něj čeká za rohem. ()

foils

Líbí se mi ten typicky sedmdesátkový styl, už proto, že jsem na takovýchto filmech vyrůstal. Méně už jsem nadšen zbytečně šroubovaným scénářem, který se snaží maskovat vlastní prázdnotu a vykonstruovanost dalšími a dalšími nepřehlednými klikami v tajných službách. Ale pak jsem si vzpomněl na Bushovo válčení a naopak jsem musel ocenit jistou jasnozřivost příběhu. Dobře funguje i otevřený konec. Vtipné jsou stereotypy vůči ženám, černochům nebo Němcům, to už by asi dneska neprošlo :) ()

karlvonarbei

Pověst filmu poněkud předchází skutečnost, zřejmě proto, že téma v rané post - hippie éře bylo odvážné a zároveň tehdy i dost antisystémově módní. S odstupem času lze ovšem snadno odhalit, že film řemeslně nepatří k tomu nejlepšímu, ač se samozřejmě nejedná o žádný brak. Největší slabinou je vytváření napětí, střední část díla se spíše vleče a zdá se mi, že herecké výkony nejsou ani nijak extra přesvědčivé, což platí hlavně pro hlavního hrdinu (být sympaťák neznamená automaticky vítězství nad divákem).Další slabina může být ukryta i ve scénáři, ti co přepisovali knihu neodvedli také nejlepší práci. Pokud vezmeme v úvahu celkově jistou politickou angažovanost celého snímku a až nevídanou otevřenost příběhu o tom, že jedni zaměstnanci CIA dokáží vraždit jiné své zaměstnance (navíc z opravdu neodůvodněných pohnutek), pak se celý tento film může postavit po bok Hyamsova opusu Kozoroh 1 jen jako nějaký chudý příbuzný! Slabý nadprůměr z něho dělá jen fakt, že z dnešního pohledu se rozhodně nejedná o nějakou politicky korektní selanku a to je nezbytné ocenit.Kdyby se Tři dny Kondora měly v budoucnu dostat na index zakázaných filmů ve stále více orwellovském světě, vůbec bych se tomu pak nedivil.. ()

Yamatosan

Celkem koukatelné, ale jako celek to nezestárlo nejlépe. Redford je knihomol, ale přesto zázračně uniká profesionálním zabijákům a všechno vyšetří. No a s Dunaway to působí skoro až zvrhle. ()

Peabody

Myslím, že srovnávat s Bournem není korektní, tohle je rok 1975 a na tu dobu to považuji za vynikající, navíc se to tady hrálo (výběrová komise asi akceptovala společensky kritický obsah :-)), což dnešní mladí těžko pochopí. Redford je dobrý, Robertson i Sydow také. Faye je sice slabší, ale zase nějaká ženská se do toho hodí. Umění to není, taky proč, ale prostě výborně udělaná napínavá podívaná. POllack byl prostě řemeslník na vysoké úrovni a není to podle mne horší než kniha.  Netvrdím, že v mém hodnocení není pamětnická nostalgie, je, ale vyhrazuji si na ni práci. ()

Džej Ár

Velmi napínavé, skvělý výkon Roberta Redforda. Někdy mám pocit, že nové filmy pro samé triky už ani takhle napínavý příběh nemají a neumí. ()

cstars

Vyborny film s vybornym Redfordem. BTW. Nechapu jak nekdo muze srovnavat akci z filmu z roku 1975 s Bourneovymi filmy. ()

EricNor

Film kupodivu nezestárl, jak je to u některých filmů, které jsem v dětství miloval a teď je vidím jinak. Dojem se téměř nezměnil. Jen některé nelogické kroky mě zarazily, ale možná jsem jen moc cimprlich. ()

Ludva

[2009-09-19] * Na mne jsou takovéto snímky moc složité. Důvod likvidace buňky mi přišel poněkud přitažený za vlasy, ale možná jsem jej jen nepochopil. Stejně jako náhlé sblížení Kondora a Kathy, nebo odchod Jouberta od nedokončené práce a další. ()

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)