Tři dny Kondora

• USA Three Days of the Condor (více)

V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu... Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina. (Česká televize)

Freemind

Kultovní záležitost, kterou bohužel nedokážu hodnotit objektivně, protože mám na tenhle žánr a tuhle dobu neléčitelnou úchylku. Plus Max von Sydow, plus hudba, plus Faye. Povinná četba. ()

blackrain

Omlouvám se za možný spoiler. Joe Turner měl skutečně zajímavé zaměstnání. Celé dny četl knihy, které pak analyzoval a posílal o nich hlášení do centrály CIA, ale jednou přišel na něco, co ho málem stálo život. V tu chvíli se před mýma očima rozehrál vynikající špionážní thriller s frajerem Robertem Redfordem. Nemám nic proti herečce Faye Dunaway, ale tady bych se klidně bez její přítomnosti obešla. Mě prostě v té romantické scéně neseděla. ()

Kaluž

Dobrý pocit z excelentní špionážní dobovky bohužel přebíjí pachuť dávno oprýskaného laku a léta nepromazaného soukolí, které se už na mnoha místech těžkopádně zadíralo. Taky jim tam moc nežeru to naivní romantické vzplanutí mezi Redfordem a Dunawayovou. Něco takového si můžou dovolit v ležérní bondovce, ovšem v syrovém politickém thrilleru pro tyhle voloviny není místo. Ale když přimhouříme oko… přece jenom je to fešák Redford, že jo. Asasín Max von Sydow byl znamenitý, stejně tak všudypřítomný strach koketující s paranoiou. Akorát ten zpropadený zub času tady zahlodal trochu víc, než by se slušelo. Kdybych to měl přirovnat k podobné žánrovce, napadá mě moderní technothriller Nepřítel státu s Willem Smithem. A ten je stále v kurzu i po více než patnácti letech. ()

Maq odpad!

Pokud bych se spokojil s povrchním pohledem, uvidím obligátní drama "muže, který přežil", a uznám, že ve srovnání se zástupem podobných si stojí řemeslně velmi zdatně. --- Jenže ono to bohužel není všechno. Vlna antikultury vzedmutá v šedesátých letech a naplno řádící o dekádu později, si velmi libovala v tvrzení, že nejhorší na světě je americká vláda, největším nebezpečím pro mír americká armáda, a nejčernější ze všech bestií americké bezpečnostní služby v čele se CIA. Pokud jste měli to pochybné štěstí zažít tu dobu v Československu, určitě si vzpomenete, s jakým blahem nám zrovna tohle troubili ze všech tlampačů bolševičtí ideologové a jak nadšeně nám servírovali (v četných reprízách a s komentářem "analytiků" Rudého práva - rozuměj specialistů Státní bezpečnosti) díla jako Marathon Man, či tohle. Pokud tedy shora uvedeným tvrzením věříte, nemějte pochyby, kdo byli a jsou vaši soudruzi ve zbrani. --- Antikulturní revoluce byla ničivá smršť, která smetla morální hodnoty. Dobré a zlé, slušné a neslušné, čestné a sprosté, pravda a lež - tyhle kategorie byly nenávratně ztraceny v marasmu mravního relativismu. Nejhůř to odskákali asi Jihovietnamci, které Amerika sprostě opustila, protože uvěřila nestoudné lži, že tak je to čestné a správné. Ale věřím že i naše ponižující bratrství se Sovětským svazem mohlo být o pár let kratší, nebýt onoho zmatení pojmů a hodnot. --- Pollack to nevymyslel, on se k tomu marši jen připojil a dal mu do služeb své umění. Ale já mu stejně neodpustím. Zažil jsem tu dobu a vím velmi dobře, že zdravý rozum si člověk mohl zachovat i tady, i v Americe. Mnozí to dokázali. Pollack nikoli. U mne se tímhle dílem už tehdy (byl jsem v kině na premiéře) zapsal jako Brežněvův pohůnek a vůl. ()

topi

Film jsem poprvé viděl snad ještě za Bolševika, když každou sobotu dávali film na přání a Kondor aspoň dvakrát zvítězil. Už tenkrát jsem byl napnutej jako struna a i teď po letech jsem se nemohl odtrhnout od obrazovky. Jedná se o špičkovej špionážní thriller, kdy se situace kolikrát hodně mění, aby vrcholila perfektním finálem! Výbornej Robert Redford, nádherná, ale opravdu nádherná Faye Dunaway a charismatický vrahoun Max von Sydow. I po letech jsem to viděl v původním českým dabingu z osmdesátých let a opět neskutečná paráda!! Redford - Soukup, Dunaway - Hudečková, Sydow - Munzar. Pecka! ()

slunicko2

Lehce podprůměrný špionážní thriller. 1)  Na rozdíl od mnoha kolegů komentátorů se mi na tomto zpočátku dost nepřehledném špionážním thrilleru s mnoha logickými lapsy zamlouvají nejvíce dobové reálie - počítače, různé mašinky, telefony, auta a Manhattan především._____ 2)  39letý Robert Redford tu ukazuje svou půvabně štíhlou postavu v přiléhavých džínsách, což kvituji s potěšením._____ 3)  Jinak mě ani špionážní ani politicko-kritický aspekt filmu příliš nezaujal._____  4)  Nicméně v souhrnu to ty tři hvězdičky hodí._____ 5)  Koment k zamyšlení: Maq (odpad). ()

YURAyura

Za mych detskych let to byla thrillerova spicka. Ted to sice kapku stratilo, ale porad je to z toho nejlepsiho, co Robert + Pollack udelali. ()

Vědma

Taky bych chtěla mít práci, ve které bych si jenom četla. Ale ty následky... Film je to napínavý a Robert Redford je podle mě na 99% otcem Brada Pitta. Jenom mi přišlo divné, že by se při tom jak sympaticky působil, už za půl dne po smrti své přítelkyně vyspal s cizí ženskou. Ale budiž. Tihle muži. ()

rastlinka

Toto je presne ten typ filmu, ktorý mi maximálne vyhovuje. Krimi zápletka, ktorú nie je jednoduché rozmotať, vyšetrovanie na vlastnú päsť, dramatické a napínave okamihy, nadupaný scenár, geniálni herci... Robert Redford je herec neskutočných kvalít a táto rola mu, si myslím, sadla výborne. V poslednej dobe asi najlepšia voľba! ()

Sheldra

Oni se u CIA nedělají IQ testy? Tak jaktože je hlavní hrdina takovej dement? Je fakt, že jsem to vydržela jen půl hodiny, i tak se mi ale zdá přinejmenším pochybný, aby chlápek, kterej na začátku dělá jednu botu za druhou ("Říkal jsem vám, ať nechodíte domů - Stýskalo se mi???"), najednou nasadil laťku Jasona Bournea - takže další důkaz přiblblýho scénáře. Nudné, klišovité a pitomé. ()

Eldrick

Feel good špionážní film ze starých dobrých časů bez internetu a mobilních telefonů. Osvobozující návrat do minulosti, kdy byl svět ještě v pořádku a filmy se točily poctivě. ()

ilemas

Kvalitní thriller s nádhernou Faye Dunawayovou a velmi otřesnou hudbou. Film mého mládí. Kniha je ovšem jako vždy mnohem lepší. ()

Martin741

Vyborny spionazny film, a na poli spionaznych filmov velmi kvalitna podivana, popri takych majstrstykoch ako Where Eagles Dare alebo Zinnemanov Day of Jackal. Solidny scenar predstavuje Redforda v role, kedy sa proti nemu vsetci spikli a on nevie dovody. Pribeh ani chvilu nenudi, k tomu aj milostna linia potesi, ucas velikanov ako Max Von Sydow tiez /Lesni jahody, Hoste Vecere Pane, Sedma Pecet/. A za dost depresivny koniec dam 91 % ()

Wiikii

Zajímavý příběh, atmosféra snímku... Sice to žádné veledílo není, ale dívá se na to opravdu dobře.:) .... HODNOCENÍ: 81% (4*) ()

rakovnik

Než jsem konečně tento film dokoukal, už je z něj hodně velké retro. Pěkný a napínavý začátek jsem viděl mnohokrát, do konce jsem vydržel poprvé. Co se týče techniky, jedná se již o film pro pamětníky, ovšem příběh je stále aktuální. Ke konci mě potěšil nečekaný vývoj děje a celou dobu mě těšil Robert Redford. ()

shyster

Radši se podívejte na Bourna, neboť postava Roberta Redforda je opravdu neuvěřitelná. To, jak se ze zabrýlovaného "profesůrka" stane chladnokrevně myslící agent, je opravdu směšné. Nepomáhá tomu ani hořký konec. ()

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)