V pasti

• Česko Trapped (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Island / Německo, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (více)

Série(3) / Epizody(28)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Miagy

Trapped je skvost medzi detektívnymi seriálmi, ktorý sa odhoráva na úžasnom Islande. Tá zima, depresia a neuveriteľná atmosféra sa preniesla aj mne do obývačky. Odporúčam všetkým detektívofilom a každému kto si nepotrpí len na primitívne seriály bez konca. ()

janak.t

Skvělý serial z reálného městečka na Islandu ten mráz jsem pocitil až doma ,na nic si nehrajou a je to natočené opravu s herci kteří hraji tak jako by ani nehráli a chovali se tak jak by se zachovali realní vyšetřovatelé ,za mě skvělí počin. ()

Loreleis

Celý seriál jsem si užila od prvního dílu až do posledního. Za vším jsou smutné lidské příběhy a touha po penězích. Ten skandinávský minimalismus s nádhernou přírodou prostě vytváří úžasnou atmosféru, která bere dech. Pokud chcete strávit příjemných cca 10hodin, neváhejte. ()

ervina

Severská tvorba přesně podle mého gusta.Každý díl začíná tak,že se skoro nic neděje a je konec dílu a já u toho sedím s otevřenou hubou.Oproti americkým seriálům,kde je furt nějaká akce,tady to plyne pomalu,ale o to víc se to dostane pod kůži.Je to nepředvídatelný,finále nečekaný.Je to ponurý,depresivní,hudba tomu ještě dodává. "Proč nikdy nepoznáme,že jsme šťastní ale víme určitě,když je to naopak?" ()

SAINTS

Vynikajuci islandsky serial ktory drži divaka v napeti od prvej do poslednej časti. Trapped ma vynikajuce obsadenie hlavne traja policajti su skvely a posobia na divaka sympaticky.Serial ma nepredvidatelny dej a do poslednej chvile nevie ako to dopadne a kto je vrah.Trapped dokazuje ako malo stači k tomu aby vznikol kvalitny serial. ()

iz67

Měl jsem sentimentální chvilku po návratu z Islandu, tak jsem si hned pustil tuhle věc. Je to taková kombinace severských krimi (super) a českých (slabota). Určitě to není ztráta času, ale úplně mě to nevtahlo. Výhrady: osobní linka hlavní postavy je dost umelohmotna, zlý policajt z Reykjaviku skřípe, temná atmosféra v městě v pasti není zas tak temná, ... ()

unrocker

Skvělá severská podívaná se vším co tam má být... Spousta zamotanych osobních charakteru... každý díl další a další zápletka! ()

MyrnaAlec

Tak do seriálů se pustili i na Islandu a je tu vše : zlo ze středu místních lidí, poctivý polda obětující svůj osobní život principům zákona, místní postavičky a krásná studená krajina. Plus minimalistická hudba Jóhanna Jóhannssona. ()

CaladanChmur

huh,trochu volnější rozjezd..ale jak se postupně dostáváte do obrazu o tom kdo je kdo a jaké jsou mezi lidmi vazby,zjistíte,že tahle detektivka je prostě neskutečný nářez a velmi dobře zkombinovaný hlavolam.....seveřani detektivky umí (z hlavy mě napadá třeba perfektní seriál Most)....sice tam nikde nikdy není nic úsměvného,ale je to spíše ku prospěchu....95% ()

ostravak30

V pasti je výborný dramatický seriál využívající místního prostředí a zvyklostí. Jak už píše Česká televize seriál je založený na tradiční krajině a zvyklostech Islandu. První série je napínavější, temnější a dramatičtější. Zase ale tolik nevyužívá krásy Islandu. Druhá je naopak pomalejší a na prvníé pohled hodně natažená. Hrdinové si spíš řeší osobní trable a celkově série není tak dramatická. Nicméně tvůrci na druhé straně více využívají krás místní přírody. Island je pro čechy a Evropu celkově co se týče filmové a hlavně seriálové tvorby opravdu exotická lokalita. A můj první islandský seriál mě bavil a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Chvílemi i něco navíc. Hudba byla výborná a úvodní znělka také. ()

jprmusic

No nevím - po dvou dílech hluboký zklamání. Zvlášť ty děti se chovaj jak z nějakýho psychohororu. Oni se tam vůbec všichni chovaj jak kdyby spadli z Marsu. Děsně mě to nebaví - a to mám severský věci fakt rád. Po šestým díle končîm. Důvody: 1) Islandština se nedá poslouchat 2) všichni šeptaj 3) sympatický hlavní hrdina je mi silně nesympatický 4) všichni šeptaj 5) není mi tam sympatickej vůbec nikdo .... no a za 6) všichni šeptaj ()

jfaba

Zima, až jsem měl rampouchy na televizoru, ale v horkých měsících skvělé osvěžení :-) . Seversky drsné a zároveň skvělé. Herci, atmosféra a perfektní jasný konec. ()

rolly

Drsný severský vietor nám privial mrazivú islandskú detektívku a ja len pevne verím, že sa dočkáme aj ďalšej série. ()

EVIM

no, asi takhle... dobře se na to dívá, ale od 6. dílu, tak nějak bylo jasné "která bije", možná jsem i zklamaný, že to prostě..."negraduje", nevím jak to lépe říct. ()

Insomniac

Veľmi dobrá severská krimi s temnou atmosférou, chvíľami mi zima bola :) Výborné obsadenie pre mňa. Nemôžem však dať plný počet, strácal som sa trošku v postavách a sklamala ma posledná časť, kde bolo toľko nelogických vecičiek... Ach... A kura prečo islandskí policajti nemajú totok? Pištoľky??????? ()