Hollywood 30. let vypadá úplně jinak, když se na něj podíváte očima sarkastického scénáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který právě dokončuje svého Občana Kanea. (Netflix)

Carlie

Nejspíš to není špatný film, ale já se do sledování musela nutit, protože mě to vůbec, ale vůbec nebavilo. Občana Kanea jsem viděla (bezvadný film), a tak jsem si myslela, že by to nemuselo být špatné. Co se jim opravdu podařilo je atmosféra 40. let, ale to nestačí. Finchera mám ráda, tenhle film prostě ne. Jo a ten počet Oscar nominací nepochopím. ()

PlysovyMacko

Mank píše scenár a rieši rôzne veci s ľuďmi od filmového fachu. Za mňa je film totálne o ničom a nezachráni ho ani dobová štylizácia, ani výkon Garyho Oldmana. Nedá sa na to divat. ()

hrumsrt

Normálně bych to tomu Fincherovi i bez keců vzal, ale tímhle typickým výplodkem od Netflixu si jeden z nejlepších režisérů svojí doby přetrhl prakticky "čistou hru".. Chápu, že jde o něco více, že by si to asi ten Fincher nakonec stejně natočil, ale tohle přišlo ještě dříve než mělo.. Mám rád pocty starému Hollywoodu, kdy tohle dýchá autenticitou. Jenže si nemůžu pomoc a uznávám, že je to nuda. Fincherovi chybí někdo nad ním, kdo by mu celý scénář omlátil o hlavu a upravil do daleko stravitelnější podoby, a co především viděl postupně vznikající dílo a řekl něco ve stylu "To nemůžeš, na tohle lidi nejsou připravení.", ale jak víme, to se nestalo. Proto je Mank naprosto fantasticky natočená a zahraná (Gary Oldman možná v životní roli) óda filmovému světu a snímku, o kterém má každý správný Američan jasno, že tím nejlepším, ale ve výsledku jsem neviděl o moc více divácky vzdálených filmů.. Mank je věc, jaká tak nějak nikoho nezajímá a tady v Evropě po ní ani neštěknou.. Takže ano, je to bravurní, akorát cokoli jen ne poutavé. Ale představa, že si Fincher jen splnil povinný sen a zase se už brzy vrátí ve své standardní kvalitě, mě udržuje v nějakém pochopení.. Nicméně v té background osobní rovině mě to dojímá. 50% ()

Bajo.

"Oh Mank are you ever serious?" "Only about something funny" Podobně jako si Tarantino hojil srdíčko ve filmu Once upon a time in Hollywood, tak Fincher si ho hojí zde. A stejně jako Tenkrát v H. byla spíš než film óda na zlatou éru Hollywoodu 60.let, tak je i Mank Fincherova óda na jeho oblíbeného scénáristu a jeho oblíbený film. Fincher proto opouští od svých zažitých praxí a spíše se snaží vzdát hold svému oblíbenému scénáristovi a tehdejší době, to ale neznamená, že se nejedná a špičkově zrestaurovaný film, který vypadá jako přesná kopie Hollywoodu 30. let. Filmu dominuje herecký výkon G. Oldmana, ale také výtečná kamera a podmanivý soundtrack. Pro úplné pochopení a 100/ zážitek vyžaduje Mank naprostou soustředěnost a koncentraci, Fincherovi jsou obecně takové u kterých sebemenší zaváhaní vyústí v druhé přehrání celého filmu, s Mankem mi však udržet krok přišlo super těžký úkol... Sumasumárum se jedná o vysokou filmařinu, skvělé herecké výkony, super scénky a překrásný Hollywoodu 30. let.. "Škoda, že to uvidí tak 6 lidí" ()

david.babick odpad!

neviděl jsem Občana kejna, nevim kdo je Mank..po dvaceti minutách jsem vypnul...toto, Zodiak, Sociální síť...nejhorší filmy od Finchera..proč točí tyhle životopisný sračky a nezajímavých lidech ? proč se nevrátí ke kvalitním filmům typu Klub rváčů nebo Hra ? ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Nemyslel bych si, že to bude zrovna Fincher - moderní režisér - kdo zadaptuje látku z období zlatého Hollywoodu. Osobně bych spíš vsázel na Chazella, Scorseseho nebo Tarantina (ačkoliv u něj jiný žánr). Je tu pár povinných citací, kamerových kompozit a střihů evokující Občana Kanea, ovšem zbytek je čistě fincherovský, jen v černobílém provedení. Mank občas skáče z pozice "jsem film ze 30. let" do "jsem dokument o 30. letech" rozdílným přístupem k režii, a především střihu - dlouhé statické záběry vs. rychlý fincherovský střih. Na druhou stranu, kdo si dnes může dovolit natočit ČB celovečerák o téměř stoletém díle. Obsazení byla trefa do černého, a obvzlášť Oldman si jde pro dalšího Oscara (což by byla parádní paralela s příběhem). Stejně tak i Amanda Seyfried a Lily Collins (skoro jsem ji nepoznal) zapadly do třicátek, jako by se v nich narodily. Bohužel se nedočkáme tolika pohledů do starého Hollywoodu a pozadí výroby filmů. Až příliš se to soustředí na pouhé psaní scénáře a inspiraci ze života autora. Zhlédnutí originálu je pak poměrně podmínkou, jinak se budete úplně ztrácet. Protože jsem Občana Kanea dohnal nedávno, můžu říct, že jde o mnohem nadčasovější dílo než jakým je Mank. Ten se totiž ztrácí v dlouhatánských a rychlých konverzačkách, ve kterých se zorientuje pouze člověk ovládající toto období. Současný divák se může začít brzo nudit a těch pár pohledů do zákulisí studií RKO, Paramount a MGM to příliš nezachrání. Určitě by to šlo zpracovat i méně osobním a více diváckým způsobem. 70%. ()

solisoli

Ospevovaný projekt od ospevovaného režiséra ponúka story v čiernobielom dobovom ponímaní. Ukecaný, doširoka rozvedený príbeh zo zákulisia počiatkov Hollywoodu , svojím vysoko zaujímavým priebehom musí poriadne diváka zaťažiť, aby tento nápor zvládal, pretože sled informácii prebieha lavínovým tempom, čo pripadá, akoby 10 dielny seriál, ktorý bol zhutnený do toho čo sa tu od prezentovalo. Možno pre aktívnych z produkcie a príslušníkov Hollywoodu, ľahko pochopiteľné, rovnako aj pre intelligentiequotiëntistov. Ruku na srdce, mnohým sa muselo poriadne pariť z kečky, aby zachytávali celý zmysel a priebeh udalostí tak, ako to réžia žiadala chápať... Potom sú to tri skupiny divákov s dojmom k tomuto veľdielu. Pre tých prvých, úžasné dielo. U druhých, lebo to povedali tí prví. Nakoniec tí tretí nechápu, tých dvoch, ale sú ticho, aby nepripadali, ako slabomyseľní. ()

Parabot

Gary Oldman hraje zase jak o život. David Fincher opět režíruje naprosto bravurně, jak to umí jen on. Na Manka se moc hezky dívá. Z tohoto pohledu, nádhera. Ale, to nestačí, aby se námět, ve kterém alkoholik má napsat scénář a nakonec ten scénář napíše, stal natolik zajímavým, aby mě opravu strhnul. Určitě se nabízí srovnání s Romou - kde Cuaron zvládl předat univerzálněji uchopitelný pocit, poselství, nebo s Once Upon a Time in Hollywood. Z Tarantinova milostného dopisu Hollywoodu jsem cítil podstatně víc pochopení. Celý Mank na mě působí jak manýra, školní cvičení. Možná je problém, že opravdu nejsem cílovka. Občana Kanea jsem nikdy neviděl celého a o okolnostech jeho vzniku nevím vůbec nic. ()

xxmurphyxx

Fincher je u mňa Boh a jeho Fight Club obrovská srdcovka, no napriek tomu som dopredu čakal, že toto pôjde tak trochu mimo mňa, keďže nie som až taký filmový fanatik, že mám zbehnutú celú históriu Hollywoodu, jeho postavičiek a ich príbehov. A preto dosť veľa odkazov a súvislostí šlo mimo mňa a nedokážem tak úplne adekvátne zhodnotiť jeho novy počin. Minimálne, čo sa príbehu týka. Obrazová, zvuková a herecká stránka je na špičkovej úrovni. Musím sa priznať, že ma veľmi bavili dialógy aj napriek tomu, že som sa v nich často strácal, keďže táto éra dejín ma úplne minula. Nenudil som sa ani minútu. ()

Jur_a

Nechci věřit, že je to jen čisté hraní s formou bez hlubšího smyslu, jak už několikrát padlo, ale nic dalšího jsem za( )tím nenašel. Mrzí mě pak, že ani ta forma není vlastně dotažená. Když už je tam začleněn i takový historický nerdismus jako cigaretové značky pro výměnu fiktivních filmových pásů, které slouží asi jen netflixovskému algoritmu, protože chudák pan promítač na takový film dost možná už ani nesáhne, proč to má poměr stran, jak každý jiný Fincherův film? Rozumím, že to má své praktické nebo estetické důvody, ale když už „omáž“, tak se vším všudy. ()

bonovox

Prvý Fincherov film, ktorý ma príliš nechytil a takmer vôbec nebavil...Áno, ako pocta rannému Hollywoodu je to super a kto sa v tomto období dôkladne vyzná bude vytešený, ale pre ostatných radových divákov bude Mank podobne ako pre mňa len nudnou sondou do života jedného scenáristu, ktorého preslávil jeden film. Oldman v hlavnej úlohe strháva pozornosť na seba, ale jeho výkon nieje taktiež nejak výnimočný. Čakal som od toho určite viac...60% ()

serdehelan

Fincherovmu Mankovi by určite sedelo viac veľké plátno, ako obrazovka, ale diváci by sa na neho do kina určite nehrnuli. Gary Oldman je herecky presný, výprava dokonalá, Fincher sa hrá s technickými detailami, tu a tam simuluje filmárske postupy z Občana Kanea. U Finchera vieme, že na natočenie výborneho filmu nepotrebuje ani veľký konflikt (Social Network) a že vie pracovať s nudou (Zodiac). Tentokrát napriek dokonale zrekonštruovanemu svetu Hollywoodu 30. a 40. rokov, ani znalosť Občana Kanea a základné povedomie o hlavounoch a dôležitých menách v Hollywoode v 30. a 40. rokoch nestačí na, aby prebilo až príliš nízky náboj filmu a utiahlo vyše dvojhodinovú stopáž. Divák, ktorý nikdy nepočul o Občanovi Kaneovi, či Orsonovi Wellesovi asi nebude chápať na čo pozerá. 3 a 1/2. ()

Felix22

Jedna z nejslabších fincherovek, i tak je to ale fajn podívaná. Velká nevýhoda tohoto filmu je příběh a téma, které určitě neosloví všechny. Fincher opět dokazuje, že točit umí a Oldman si roli bohémského scénáristy a alkoholika užívá. Neočekávejte tentokrát ani Klub rváčů ani Sedm nebo další pecky od tohoto mistra. ()

Grázl83

Ano, podařilo se natočit film s atmosférou 30.az 40. let, ale k čemu je to dobré, když dějově je to strašná nuda a utrpení dokoukat. ()

hony23

Co je to platné, když je film řemeslně sice natočen dobře, ale je to nehorázná nuda o ničem. Nepochybuji, že z 10 nominací na Oscara Mank několik sošek skutečně posbírá a filmoví kritici budou chrochtat blahem, pro většinového diváka je to ale strašná pruda. ()

kokofek

Atmosféra 30.tých let se vším všudy.Jen znovu se ubezpečíme,že člověk je pořád stejný! To se jen mění kulisy okolo. ()

chozze008

Pri sledovani tohoto sperku jsem si vybavil Odysea od James Joyce, k tomuto "dilku" se posleze vydavaly prirucky jak to cist a dokonce i prirucky jak cist ty prirucky :-). Bez znalosti backgroundu se na prvni zkouknuti muzu nechat jen unaset. Me (ne)znalosti tohoto obdobi me moc nedovoluji vice chapat a rozumet souvislostem ( a ze jich bude pozehnane ). Doporucuju na prvni zkouknuti to dat jen ve stylu "let the rythm flow". No jeste kdyz jsem u toho "rythm" je zvlastni z k tomuhle delali hudbu Trent a Atticus, neni to zrovna jejich typicky salek caje. ()

gonzo

Kdo tu genialitu pochytí hned při prvním shlédnutí, je buď pravý cinefilový génius, nebo pozér. Mě Mank nechal nejdříve chladným a zmateným. Ale hned další projekci jsem si strašně užil a tetelil se blahem snad u každé scény. Má to šťávu, emoce a jasný přesah do současnosti. A kdo říkáte, že postava Marion nemá psychologickou hloubku, tak jste nedávali pozor. Soundtrack dostane oscara (funguje skvěle i mimo film), kromě Oldmana jsou úžasní Charles Dance a Amanda. Její Marion JE krásně prokreslená postava, jen to chce dávat trochu pozor (viz Mankova hláška o tom, že Mario tu naivku jen hraje). Danceovi stačí jen ty jeho Lannisterské povýšené pohledy, aby bylo jasné, kdo je tu boss. Ještě bych vyzdvihl Arlisse Howarda (neznal jsem) jako šéfa MGM studia. Všechny jeho výstupy stály za to, ať už intro o chodu studia, nebo jeho nasrané pohledy na Manka. Mankovo prozření o špinavosti politických kampaní na mě opravdu emocionálně zapůsobilo, navíc to považuji za vysoce aktuální téma. Hearst de facto financoval fake news. Co střih, tak to nějaká nezapomenutelná scéna. Např. závěrečný proslov opilého Manka a jeho vyznání Hearstovi: "nekritizoval jsem tě ani tak ze zášti, jako ze smutku", nebo týmovou improvizací bandy scénáristů o béčkovém filmu s monstrem, nebo když Selznick "nabízí" Mankovi po pohřbu práci ("ani minule jsem se nedostal přes sekretářku tvé sekretářky", "hm, tak nashle"), nebo ony fake news reely, nebo procházka s Marion při měsíčku.. Sjíždím soundtrack a těším se na další projekci. Za mě upřímných 9/10, díky za unikátní film. Fincher konečně opustil svou pohodlnou škatulku thrillerů, a hned to schytává za to, že není dost inovativní. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny