Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

bourec

To, že film v kinech propadl, se naopak já ani moc nedivím. Pokud budu film hodnotit jako historický drama, komorní konverzačku, a zaměřím se na herecký výkony, tak půjdu na čistý čtyři hvězdice. Pokud ale film budu hodnotit mírou napětí a emocema napěchovanou podívanou, budu maximálně na dvouch mrzkejch hvězdách. Film je hrozně dlouhej, a ty tři linky vyprávění otupujou ostří směrem k toužebnýmu finále. Na konci sem vůbec necejtil to pověstný zadostiučinění, protože Damon byl naprostej nýmand, nabručenej egoista a panovačnej až běda. Nijak mě to nezaujalo, ale to u Ridlyho zas není tak překvapivý.50%. ()

Nach

Ridley Scott se vrací v plné síle. Excelentní historické drama, které se až pedantsky snaží držet historických faktů, kterých u tohoto případu není zrovna málo. Výborně napsané role pro Bena Afflecka, který mi přišel v této plejádě šedých postav tou nejbělejší. Jodie Comer se snaží ukázat, že ženy nebyly jen věci a Matt Damon a Adam Driver jsou uvěřitelní rytíři každým svým pohledem a grimasou. Zde si prostě sedlo naprosto vše a pevně doufám, že je to jen předzvěst dalších obdobných historických projektů, které mi tolik chybí. Poslední souboj totiž dokazuje, že historický žánr má stále kvantum historických událostí a osudů, které stojí za to natočit. 80% ()

Streeper

První půlka nuda. V příběhu se strašně rychle skáče, aby se tvůrci dostali tam kam chtěli, jenže se tam se všemi vysvětlivkami dostanou až v půlce filmu. Pak už to začíná být zajímavější, protože se příběh točí kolem toho, co chtějí divákům ukázat. Proto hodnotím průměrem, bylo to opravdu půl na půl. ()

dubinak

Feministický středověk? We likey! Ridley Scott režijně opravdu nestárne a svoji taktovku drží v ruce pořád pevně. Konečně se mu taky dostalo kvalitního scénáře z pera Afflecka a Damona, kteří společně s Driverem stvořili ikonické trio osobitých charakterů doplněné o kvalitní výkon zatím ne příliš známé, ale šikovné Jodie Comer, která si střihla roli silné a statečné manželky rytíře, která zastává spravedlnost a morální hodnoty, které v její době byly ošklivě trestány. Jako něžné pohlaví jsem tudíž ocenila velmi silný feministický závan a to, že si Damon s Affleckem vzali na paškál zrovna pokřivené a z pohledu dnešní doby naprosto nemyslitelné zákony a nesmyslnou oddanost k Boží vůli. Co se týče zpracování, nemám jedinou výtku, byl to takzvaný historický orgasmus. The Last Duel je sice určitě komornější, než třeba Království nebeské, bitvy jsou zkrácené a symbolické, ale to provedení! Nádherná, poctivá práce s kostýmy, kamerou, střihem, kulisami, téměř bez počítačových efektů, hezky pěkně postaru jak to máme rádi. Způsob vyprávění a proplétání tří příběhů sice způsobilo lehké natahování stopáže, ale opakování některých scén a detailů bylo důležité pro vyprávění, tudíž to neberu jako mínus. RIdley je zpátky! ()

Topco

Nečakane komorná, historická konverzačka (s nečakanou štruktúrou), ktorá vyvrcholila parádnym súbojom. Herci výborní, prekvapivo si ma však najviac získala Jodie Comer. Scott to stále vie. ()

moviefreak

Filmu nie je skoro čo vyčítať, okrem teda tej stopáže, a že sa viac scenáristicky nepohrali s tými rôznymi pohľadmi na vec. Mám zase takú chuť na niečo historicky drsné... Ridley, nie že to s tým Gladiatorom 2 poserieš :D ()

C0r0ner

Nejlepší středověký/historický film od... Království nebeského? Tady jak nebudou padat Oscary, tak se fakt naseru, protože střih, kamera, režie, herci, kostýmy, dobové prostředí, to všechno je excelentní a i kdybych to chtěl pominout, tak ta struktura vyprávění je sama o sobě jedinečná a nevídaná. Dávno jsem neviděl tak komplexně špičkový film. Nemám jedinou výhradu. 100% ()

Lenka.Vilka

No uf, nějak nevím, co tady teď napsat. Rozhodně jsem viděla neskutečně krásně natočený film, který je sice o tom posledním souboji, ale mnohem víc o tom, co mu předcházelo. Vyprávěno z úhlu pohledu všech třech hlavních aktérů. A s každou další minutou dalšího pohledu se lehce mění pohled právě ne tyhle tři postavy, což je věc, na které scénář pracuje nejvíc. Jde o ty postavy. A pravdou je, že když jsem se dostala na konec příběhu a měla jsem se rozhodnout, co je tedy správné vyústění...ať to totiž skončí jakkoliv, ať se bůh rozhodne, kdo má pravdu a kdo ne, následky přeživších by totiž mohli být mnohem horší než smrt. "Formálně tu nejde o ní. Znásilnění není zločin proti ženě. Je to majetkový zločin proti jejímu mužskému opatrovníkovi." ()

Kempe

Já se tak těšil na tenhle film. A to jsem neměl dělat. Čekal jsem od toho tolik, že jsem to nedokázal dostat. Prostředí úžasné, bojové scény super, ale panenko, to se vleklo. Jako pardon, ale když vytvořím příběh ve středověku, kde mám takřka neomezené možnosti + stopáž velká jak kráva, tak očekávám bombu, a ne většinu 152 minut prodiskutovaných v chladných komnatách či na chodbách. Obrovský potenciál, ale taky obrovské zklamání. ()

Juto

,,Posledný súboj" sa na súčasnom hollywoodskom poli ukazuje ako niečo až príliš vzácne: inteligentná a skutočne odvážna historická dráma s veľkým rozpočtom, ktorá je nadovšetko  výsledkom rozpoznateľnej umeleckej spolupráce. V konečnom dôsledku je to vysoko originálny film s viacerými vrstvami a témami. Každý detail pôsobí presne tak, ako by to bolo v 14. storočí. To všetko vytvára neuveriteľne realistický, historicky presný film. Musím ešte pochváliť výkon Jodie Comer, ktorá žiari najviac. 9/10 ()

campix

Ridley Scott natočil komorní a zároveň velmi rozmáchlé historické drama, které se v dnešní době už tolik nenosí a rozhodně se na něj nechodí do kina. Filmovými kvalitami ale převyšuje většinu letošní produkce.  The Last Duel popisuje události kolem posledního oficiálně posvěceného duelu ve středověké Francii. Tak trošku by se dalo říci, že je to historická kauza me too, kterou v poměrně velkorysé stopáži sledujeme z několika úhlů těch nejvíce zainteresovaných postav. Samozřejmě každý úhel dává ději jinou perspektivu a tak ani finále není úplně jednoznačné a můžete si vybrat, které straně fandíte a věříte nejvíc. Herecky není úplně co vytýkat a koneční duel je opravdu luxusním hodně hutným a naturálním rozhřešením. Film, co jde tak nějak proti proudu. ()

PavelVanekArt

První metoo a poslední souboj. Stylisticky je to na nejvyšší možné úrovni, středověk je dostatečně chladivej (hlavně díky filtru) s dlouhými záběry na krajinu. Zahraný je to skvěle, záleží jen na osobních preferencích (Driver je opět mdlej, Affleck na ranu a Damon si to alespoň užíval), mluva a kostými na jedničku. Můžu tomu vytknout jen pomalé tempo a tím, že se příběh odvyprávěl ze tří stran, nedošlo ani k žádnému twistu nebo vyhrocenější chvilce. Surové finále bylo uspokojivé. Jako jednohubka dobrý. Ale pořád Scottovi neodpustím za Covenant. 4* a.k.a 75% ()

Wormboy

Na prve pozretie este nie uplne na plny pocet, ale tento fenomenalne natoceny exkurz do mysle stredovekych ludi, opantanych myslienkami a pravidlami, ktore by mnohi aj v dnesnej dobe zrejme chceli nanovo aplikovat, ma teda dostal. V skutku necakana Scottova paradicka a velky respekt, ze sa do tejto temy pustil. 4,5/5* ()

Martrix

Ridley u mě má dva vruby v podobě zpackaného Alien universa. A jeho poslední projekty mě taky dost míjely. Takže i přes slušné kritiky, jsem si tento film šetřil až "na někdy". O to příjemnější překvapení je, že Scott v sobě toho Pana režiséra pořád má. Kromě toho, že Poslední souboj vypadá velmi autenticky a herci byli skvěle vybraní, je i překvapivě dynamicky natočený. Příběh je taky v pohodě; jen zřídka se objeví podobně vystavěný scénář, který nabízí odlišné pohledy více postav na stejnou událost. Poměrně názorně mužům ukazuje, jaká je z pohledu ženy definice znásilnění a ženám, s jak odlišně uvažujícími predátory mají tu čest. Přestože je evidentní, že si tvůrci přihřívají polívčičku na #MeToo, kvalitě výsledku to nic neubírá. Ostatně co by jste chtěli namítat? Možná pár set let uplynulo, ale to starověké myšlení mnohým zůstalo. Téma je tedy o to aktuálnější, protože odlišné vnímání násilí, je evidentně meritem problému. ()

Doldus

Téměř dokonalá vize středověku, ve které kralují herecké výkony všech představitelů (ano, i Afflecka). Tedy v tom všem kralování ještě o trochu více exceluje Adam Driver, kterého jsem jaktěživ neviděl hrát jinak, než výborně. Mimoto se tu rašomónovský námět perfektně hodil, krásně zkoumal skrz osobní perspektivy velice zajímavá témata, primárně roli a úděl ženy ve středověku, sekundárně pak pýchu, bezpráví, či nebezpečí hierarchizované společnosti. Hlavně ale po celou svoji dobu bavil výbornými dialogy, občasnou syrovou akcí, a skvělou atmosférou špinavého a temného období stoleté války. Jestli by starouš Ridley natočil s podobnou vervou akci i u vymodleného Gladiátora 2, dostanu se do stavu blaženého. ()

BoXBe

Určitě mezi filmy roku. Patří mezi to nejlepší, co jsme mohli (nemohli) vidět letos v kině. Zapadá do vzorce Ridleyho Scotta jako každý jeho film - točí na maximum možného, co se výpravy, kostýmů, lokalit týče, má opět abnormálně silný příběh, je historický a přitom současný a je zahraný na jedničku. A zůstane v hlavě. Na dlouho. ()

LasT_Olt

Za mě nejlepší letošní film. Ridley je v řemeslu furt skvělý, jen potřebuje do ruky dostat dobrý scénář. Outlaw King a The King od Netflixu mě však furt bavily o dost víc, o tom není pochyb. ()

angel74

Všude jsem četla jen samou chválu, já osobně jsem však trochu zklamaná. Možná jsem měla přehnaná očekávání... Závěrečný souboj sice nemá absolutně žádnou chybu, ale to, co mu předchází, je pro mě dost velká nuda a hned v trojím podání. Nicméně musím uznat, že po vizuální a výpravné stránce se nedá téměř nic vytknout. Herecké výkony jsou také na slušné úrovni a hlavní myšlenky filmu dnes znějí snad ještě naléhavěji než tenkrát ve středověku. (65%) ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix