Hercule Poirot - Season 10 (2005) (série)

Čas přílivu (S10E04)

(epizoda)

Byl ten výbuch plynu opravdu jen náhoda? Každá mladá žena, která se provdá za staršího muže, může být označena za zlatokopku. I kdyby se ti dva vzali z čisté lásky. V případě Rosaleen Cladeové však možná na tomto hanlivém pojmenování může skutečně něco být. Proč jinak by po náhlé tragické smrti svého muže tak kategoricky odmítala pustit byť jen kousíček toho obrovského dědictví manželově rodině? A není ten její první manžel, který byl po svém záhadném zmizení v Africe prohlášen za mrtvého, ještě naživu? A vůbec, byl ten výbuch plynu, při němž Gordon přišel o život, opravdu jen nešťastná náhoda? Jestli je ovšem někdo schopen najít na tyto otázky odpověď, pak jedině Hercule Poirot. (Česká televize)

Autogram

Príbeh sa vyvíja veľmi pomaly, skoro vôbec a vrah je akosi viditeľný až príliš skoro. Konečný verdikt neprináša ani Poirot, ale list zo Scotland Yardu. Všetko zaujímavé sa tak sústreďuje do záverečnej scény odhalenia, tentokrát naviac s jedným adrenalínovým momentom. (22.12.2013) – Na druhýkrát s lepším sústredením sa to dalo zvládnuť, ale stále sa mi to zdá príliš zdĺhavé a zaujímavé až na konci. No zdvinúť hodnotenie z dvoch na tri môžem. (22.5.2016) –––– Preto som si najal najlepšieho detektíva na svete. ()

fruitbueno

Mlha se náhle rozplynula, mon ami, a zlo je navždy odhaleno... Poprvé jsem hned napoprvé věděla, kdo tentokrát vraždí. Mám ze sebe radost :-)) Ten Poirot, to je panečku kanón! Já nevím, jestli je mi sympatičtější ta postava, nebo ten charismatický David Suchet. Ok, kecám jak vrata, Suchet je geniální, famózní, božský a přesvědčivý neuvěřitelným způsobem. Kdo ho našel pro tuto sérii, myslím, že udělal to nejlepší na světě. ()

CSSML

Ze začátku strašný zmatek v postavách. Správně slizký vrah, který je po zásluze potrestán, to trochu napravuje. Ne, trest smrti se rozhodně neměl rušit. Teologická vložka potěšila. Výstižný komentář: Šandík ()

HiddenDragon

S10E04. Kvalitni dil s dobrou mystifikaci divaka, ale take s jednou z nejmene prijemnych postav serie, Davidem Hunterem (Elliot Cowan), bratrem Rosaleen Cloadeove - bohate vdovy a dedicky velkeho jmeni. Ovlada ji, kontroluje jeji finance a je jak ostriz prede vsemi z velke rodiny, ktera je vpodstate cela zadluzena a rada by z dedictvi take neco mela. Dokud je vsak David nablizku, je lepsi se drzet stranou. A paradoxne do tohoto vsivaka se zamiluje mlada Lynn, vracejici se z Afriky a Poirotova znama. V napjate atmosfere plne nenavisti se pak rozviji trochu uchylny romanek a k tomu se objevi clovek, ktery tvrdi, ze prvni manzel Rosaleen nezemrel, jak se tvrdilo, a tudiz by jeji druhy snatek a cele dedictvi pozbylo platnosti. Jak jsem napsal - postava pana Huntera, svudnika a darebaka v jedne osobe - mi je dost neprijemna, ale to neni chyba filmu, spis je to plus, protoze je zahrany dobre. Trochu vetsi problem jsem mel s nekterymi skutecnostmi, ktere Poirot na konci zminuje a u kterych absolutne nechapu, jak na ne prisel :) Ale holt ne vse se divakovi vysvetluje, pokud se jedna o inteligenci Poirota a jeho dedukce :) Take mi trochu vadi opet ten vagni nazev, kterych v teto i predchozi sezone je povicero. Zas je to nejaky citat ze Shakespeara (viz Zajimavosti). ()

Hanes88

Opět geniální a na závěr člověk už ani nedoufal, že se dočká tradičního "Poirotovského" sezení :-). Děj byl skvělý a zase nemůžu jinak než dát maximální hodnocení. ()

laepus

Tak nasraný a nekompromisní Poirot při závěrečném hromadném kartáči se jen tak nevidí! Samotný díl je hodně psycho a pěkně zamotaný, ale ten závěr je absolutní! ()

PhillM.

Když v detektivce scéna začíná tím, že někdo nese tác se snídaní ranní chodbou starosvětského šlechtického sídla, zaklepe na dveře a zvolá: "Paní, můžu vstoupit? Snídaně!", chvilku se neděje nic a pak zase zaklepání, o trošku nervóznější, stejně jako opakované zvolání, "Paní!", není příliš těžké uhodnout, co se bude dít dál a říká se tomu klišé. Příběhy pána s nejvýkonnějším procesorem z šedých buňek v hlavě jsou ostatně takových momentů plné, co měla taky grafomanka Christie pořád psát, že, to chápu. Dílu "Čas přílivu", stejně jako většině dílů podlední třetiny seriálu, zoufale chybí Japp, Hastings a paní Citrónová. Z propadliště propadáků to celé zachraňuje fantastický Suchet a nejzlejší zlejšek ze všech zlých zlejšků. Poirotovo zhnusení nad tím tvorem je na konci svou expresivností nevídané. A to baví. ()

krizi

Mě se Hercule vždy moc líbil, jen mě trochu vadí, že hlavního padoucha hraje herec, kterého už podle zjevu tipujete na pachatele... ()

Adiemus

No já nevím. I když uznávám, že vrah je jedním z neodpornějších či nejvíc slizkých vrahů (sakra, proč se mi nedaří třetí stupeň - nejslizčejších?) vrahů, celá zápletka je natolik nepravděpodobná, že ani výkony herců ji nedokáží povznést nad průměr. Ovšem Poirot jako obvykle rullez. ()

Lupes

Na tomto díle je sympatické, že kdo se chová jako hajzl, hajzlem také nakonec je. A nutno přiznat, že televizní adaptace vytvořila oproti knižní předloze vraha přímo ďábelského, s mnohem větší porcí cynismu a také s mnohem větší porcí obětí. Adaptace je zkrátka zábavnější a v každém případě ji budete hodně prožívat, neb vztahové záležitosti jsou v souladu s předlohou vypracovány vskutku románově. Mně osobně je sice Suchetovo pomrkávání na Lynn z duše protivné, ale co nadělám. Ba nezlobím se tentokrát ani nad věcmi, které Agatha napsala jinak. V knize není zmíněn žádný incest, katolická víra tam nefiguruje (natož jako "slabost") a Lynn se v ní neemancipovaně vrací ke svému původnímu snoubenci. Tyto a jiné scenáristické zásahy ale překvapivě neubraly na napětí a přitažlivosti televizní adaptace. Ba, je to možná i o trochu větší jízda. ()

maoc

Vybroušený případ s nádherně slizkým záporákem. Konstrukce je místy chatrná, ale na to už jsem si u Poirota zvykl. Tenhle díl měl koule, atmosférou byl určitě jeden z nejlepších. Velmi schopní herci. EDIT po dalším shlédnutí: ještě lepší než poprvé. Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Oba palce nahoru. Jediné, co stojí za starou bačkoru, je překlad názvu. Vždyť přímo ve filmu se jasně jedna z postav ptá, jak se říká, stavu, do kterého se rodina Cladeových dostala - záplava. Potopa. Tak se to mělo jmenovat, troubové! Čas přílivu zní jako název romatické slaďárny, což toto rozhodně není. ()

xxlch