El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta

Greenbriar

(pracovní název)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2019, 122 min

V podstate zbytočný, ale solídne zábavný, dobre napísaný a zručne natočený epilóg k jednému z najlepších seriálov všetkých čias. Sú tam dve scény, kedy si s Jessem poviete "yeah, bitch!" - prvou je krátky, ale parádny westernový súboj, druhou nástup "vy viete koho" na scénu. A vôbec by som sa nehneval, keby to bol pilot k novému seriálu.(14.10.2019)

Seriálový epilóg. Určite nedosahuje jeho úroveň, istá pasáž mi pripadala nedokončená a taktiež použili tvorcovia príliš veľa vaty... Pravdou je, že film ponúka aj zapamätania hodné scény, keď sa začne niečo diať, má to spád a veľmi dobre sa na to díva. Sledujeme mikro príbeh Jesseho Pinkmana a jeho snahu začať nový život, na ktorý potrebuje prachy a jeho predstaviteľ Aaron Paul bol opäť v dobrej forme.(19.10.2019)

Výborně natočené, odkazy na seriálové dění překypující, přesto místy hluché. Přijde mi vhodné, že Jesseho osud byl vyřešen filmem, byť po šesti letech (vepř Todd), než v rámci seriálu. Felina byl totiž (jak jinak) vynikající závěrečný díl a nikoho by po TAKOVÉM konci moc nezajímalo, jak to Jesse dopinkmanuje do bezpečí. Kromě divokého západu ve svařovně tu moc akčního vzrůša není, druhá půlka je obecně lepší než ta první. Rád jsem se dozvěděl i tuto část příběhu, ale ze židle mě to nijak nezvedlo.(26.10.2019)

Až se jednou bude ve filmových učebnicích psát o rozdílech mezi filmem, který patří do kina a filmem ušitým na míru pro streamovací služby, El Camino bude exemplární příklad druhé z možností. Pro nezasvěcené film naprosto mimo mísu, pro fanoušky seriálu polibek na rozloučen, Vince Gilligan je prostě frajer v práci s charakterama a nikdo televizní tvorbu dneska nedělá líp než on.(7.11.2019)

Jde o volné pokračování kultovního Breaking Bad, jednoho z nejúspěšnějších amerických seriálů dekády. Netflix tak znovu představil skvělého Aarona Paula v roli Jesseho Pinkmana, který se snaží vypořádat se svou minulostí. Aby ale vše dávalo smysl, je potřeba se vrátit na úplný začátek. V roce 2008, skvělý režisér Vince Gillian, uvádí seriál, z něhož se stal naprostý kult; drama balancující na hranici černé komedie a kriminálního thrilleru. V městečku Albuquerque se setkávají učitel chemie Walter White a mladý dealer metamfetaminu Jesse Pinkman a vše se od této chvíle rozjíždí v jízdě zvané Breaking Bad. Seriál pak také doplnil prequel Better Call Saul o právníkovi a podvodníkovi jménem Jimmy McGill ještě předtím, než se z něj stal Saul Goodman, který do velké míry ovlivnil hlavní dějovou linku právě BrBa. Ale co tedy přináší El Camino? Epilog za příběhem Jesseho Pinkmana. Ano, Jessie je opravdu zpátky a znovu se setká se svými starými kamarády Skinny Petem a Badgerem. Jizvy po celém těle i trýznivý výraz v očích předznamenává, že jde o další výrazný posun v osudu postavy, která se v průběhu seriálu postupně vyvíjela k nepoznání. Tento film a jeho rozuzlující příběh byl vymyšlen s naprostou bravurností. Tento poslední 'díl' skládačky Breaking Bad se může pyšně zařadit do této výborné série. Je to natočené s grácií, Aaron Paul znovu dokazuje, že je pán herec a kamera potěší. Kéž by více tvůrců mělo stejný cit pro svou tvorbu jako Vince Gilligan. - "I was thinking about that thing you said about the universe. Going where the universe takes you? Right on. It’s a cool philosophy. I was being metaphorical, it’s a terrible philosophy. I’ve gone where the universe takes me my whole life. It’s better to make those decisions for yourself."(14.10.2019)

• - Scéna, během které si Jesse Pinkman (Aaron Paul) vezme do ruky brouka, je odkaz na epizodu Schovávaná (2009) z původního seriálu, ve které si Jesse brouka téhož druhu nechá rovněž přelézt přes ruku. (PavelHoralek)

• - Název filmu El Camino odkazuje na typ auta Chevrolet El Camino z roku 1978, kterým Jesse Pinkman (Aaron Paul) uniká na konci epizody Felina (2013) seriálu Perníkový táta (od r. 2008). (Punisher)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jesse Pinkman (Aaron Paul) poslouchá pod mostem autorádio, zazní zde zpráva o otrávené ženě, která měla možnou spojitost s Walterem Whitem (Bryan Cranston). Jedná se o postavu Lydie (Laura Fraser), kterou během poslední epizody Felina (2013) otrávil Walter White ricinem. (PavelHoralek)