Princezna Nevěsta

• slovenský

Princezná Nevesta

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1987, 98 min

No... Tedy... Musím říci, že ve srovnání s knihou mě Princezna nevěsta zklamala. Dějově je přitom víceméně totožná a dialogy a všechny "hlášky" jsou také stejné (scénář si napsal Goldman sám, tak není ani divu), ale nějak jsem postrádal to kouzlo, které mě nutilo číst dál a dál, ten vtipný vypravěčský jazyk, tu fikci s neexistujícím Morgensternem... A co hůř - většina toho, čemu jsem se v předloze smál, mi tady vtipná vůbec nepřipadala. Zčásti za to mohl třeba Cary Elwes, zčásti opravdu nehezká Knopflerova hudba a levně vypadající výprava vůbec (ano, já vím, že to nejspíše byl záměr)... Ve výsledku je to tak na tři hvězdy. Kdybych knihu nečetl, možná bych přidal.(2.12.2011)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $30,857,814Tržby Celosvetovo $-║ Príbehovo nič nové, aspoň nič čo by mohlo zaujať a povzniesť príbeh do nejakého strhujúceho dobrodružstva, čo by ste chceli zažívať stále a teda opakovane sa k filmu potom aj vrátiť. Jedine čo vyčnieva z priemeru su svižné šermiarske súboje, ináč nič viac tak nepoteší aby bola skutočná spokojnosť, aj keď herci sa snažia svoje úlohy celkom pútavo hrať, moc to nepomáha lebo príbeh je až moc priamočiary, bez čo i len lepšieho náznaku silnejšej scénky. Dosť ma prekvapuje umiestnenie tohto filmu na imdb.com kde je k 20.10.2008 na 165.mieste, čo je na priemernú rozprávku fakt dosť sila, napríklad taká Legenda či Willov z toho obdobia je omnoho kvalitnejšia. /60%/(20.10.2008)

S tímto filmem se pojí velice zvláštní příběh, kterému hodlám věnovat následující komentář. Tedy… kdysi žil florinský klasik Simon Morgenstern, veleúspěšný autor pohádek. Jeho největší dílo se jmenuje Princezna Nevěsta. Ve 20. století žije jistý chlapec William Goldman, který tuto knihu nekriticky zbožňuje. Paradoxem je, mu ji v dětství předčítával otec před spaním. William sám ji nikdy nečetl. Když uplynul nějaký ten čas a z dítěte se stal otec, přišla doba, kdy chtěl William kouzlo Morgensternova příběhu předat dál. Zjistil ale jednu zásadní věc. Princezna Nevěsta, tak jak existuje, je nestravitelná. Nedá se prostě číst. Je to zdlouhavé, chvílemi nudné a zbytečně popisné. Když mu ji otec kdysi předčítával, evidentně vybíral jen dobrodružné a zajímavé pasáže. Ale protože to byla zásadní kniha Goldmanova dětství, mládí i dospělosti, rozhodl se, že to samé, co udělal jeho otec, udělá pro generace příští. Román zkrátí a vybere jen „dobré scény“. Jak plánoval, tak taky udělal. Přepracovaná Princezna Nevěsta byla z původních tisíci stran zkrácena na něco málo přes dvě stě. A úspěch? Stoprocentní. Goldman vytvořil uznávanou fantasy knihu - humoristický příběh, který rýpe do tradice pohádek a který paroduje středověké rytířské romány, čili činí něco obdobného jako renesanční díla Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise (i když to byla spíš satira proti scholastice) a zejména Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantese. A teď to nejlepší – Goldman si to celé vymyslel. Ano. Tuhletu svojí teorii o Morgensternovi a o tom, jak mu otec četl jeho knihu, když byl malý, a jak ji poté zkrátil. Ve skutečnosti nic nezkracoval, celá kniha Princezna Nevěsta je z jeho hlavy. Problém je, že jeho přesvědčivost – v úvodu knihy věnuje své mystifikační teorii 25 stránek a vstupy do děje ji posléze rozvíjí – je prostě dokonalá. Pochopitelně, filmu se tahle mazaná konstrukce netýká, jen knihy. Dlužno dodat, že Goldman není žádná nicka. Patří mezi nejuznávanější hollywoodské scénáristy poválečné éry a vlastní dvě sošky Oscara za Butch Cassidy a Sundance Kid a za Všichni prezidentovi muži. Věřte nevěřte, miliony čtenářů na celém světě dodnes v knihovnách pátrají po Morgensternově originálu, který nikdy neexistoval.(28.12.2007)

Shlédnuto na doporučení v komentáři, který se věnoval (vynikajícímu) Hvězdnému prachu. A částečné zklamání - přijde mi, že nadšené komentáře v somě musejí nést velký díl sentimentální vzpomínky na něco, co se mi kdysi líbilo a nechci si připustit, že to již poněkud vybledlo. Zase jeden film, který nepatří mezi ty výjimečné, zcela odolávající zubu času. A není to ani tak v jednotlivých scénách, natočených v mezích tehdejších možností (tj. bez digitálních efektů) hodně dobře, ale v tom, jak postaru, staticky jsou ty základní dějové motivy pospojovány do celku a přetaveny v nijak nadnášející atmosféru. Pokud chcete chytrou pohádku natočenou za pár šupů, která vás svou atmosférou uchvátí, a nemáte v lásce (často vynikající) holywoodské spektákly (zmíněný Stardust!), stáhněte, chci říci pusťte, si třeba Barvu kouzel podle Pratchetta.(29.12.2010)

Viděl-li bych tuhle "pohádku" jako malý, dost možná bych ji začal zbožňovat. Teď ji zbožňuju zcela určitě, kde jinde si tvůrci dovolili užít oslovení motherfucker a zakončit to regulerním francouzákem? Navíc tak, aby to fungovalo a nevypadalo to prvoplánově debilně? .... Vládu mají ovšem dialogy, které jsou narvané vtipem, nadsázkou a ironií tak, že výsledek není pohádkou ani dobrodružným přiběhem, jako spíš nechutně podařenou parodií a poctou, kde je vtip udáván mnohdy cynicky a černě. Výtečné je i herecké obsazení, které sice postrádá vyložený tahák, ale o to je snaživější a zastiňuje levnější kulisy. Ach, ty skvostné dialogy..(9.11.2013)

• - Celý natáčecí den štáb stála výzva Caryho Elwese, aby ho herec, představující princova "muže na špinavou práci", nešetřil a doopravdy uhodil. Udělal to a Elwes strávil zbytek dne v nemocnici. (Epistemolog)

• - Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)

• - Role obra byla nabídnuta i basketbalové hvězdě Kareem Abdul-Jabbarovi, tomu to ale nedovolily závazky v NBA. (Epistemolog)