Princezna Nevěsta

The Princess Bride

Princezná Nevesta

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1987, 98 min

Viděl-li bych tuhle "pohádku" jako malý, dost možná bych ji začal zbožňovat. Teď ji zbožňuju zcela určitě, kde jinde si tvůrci dovolili užít oslovení motherfucker a zakončit to regulerním francouzákem? Navíc tak, aby to fungovalo a nevypadalo to prvoplánově debilně? .... Vládu mají ovšem dialogy, které jsou narvané vtipem, nadsázkou a ironií tak, že výsledek není pohádkou ani dobrodružným přiběhem, jako spíš nechutně podařenou parodií a poctou, kde je vtip udáván mnohdy cynicky a černě. Výtečné je i herecké obsazení, které sice postrádá vyložený tahák, ale o to je snaživější a zastiňuje levnější kulisy. Ach, ty skvostné dialogy..(9.11.2013)

Přestárlý, prošedivělý Columbo vypráví svému vnukovi "šílenou" pohádku zcela ve stylu nejlepší americké zábavy, tzn. nijak náročnou , natož věrnou, avšak příjemně odlehčenou, nadsázkou posedlou moderní historku, která zcela splňuje všechny nároky třeba i pouze v daném okamžiku nenáročného diváka. A navíc je to dle mého názoru jeden ze stěžejních snímků mého oblíbence Caryho Elwese.(4.4.2005)

RETRO Poslechněte pohádku z neobyčejné knížky, plné příšer, pomsty a dobrodružství …. Ano, tato pohádka není obyčejná. Je POTRHLÁ !!! Místo dialogů spíš takové veselé průpovídky a spousta šílených nápadů. Je až neskutečné, že od té doby, kdy jsem ji viděl poprvé, neztratila nic ze své ,,praštěnosti“. Jistým oceněním může také být synova věta: ,, Tu knížku by jsem chtěl!!“ A víte co? Já vlastně taky !! PŘÍBĚH**** HUMOR**** AKCE*** NAPĚTÍ ***(25.1.2009)

Sympatická hlavní dvojice princezny a nádeníka (jemu hodně pomohlo, když si nechal narůst knírek ve stylu sňatkového podvodníka) a dobrá atmosféra jsou dva trumfy této pohádky. Jinak ji ale ubližuje jev typický pro americké pohádky (a bohužel i pro ty české z posledních let) - je přeplácaná. Vystupuje v ní mnoho rázovitých figurek - zejména otřesný byl neuměle stařecky namaskovaný pár lékaře a jeho ženy - a taky spousta motivů, takže příběh hlavní dvojice je matný a nijak zvlášť napínavý. ___ KOUSEK DĚJE Přinejmenším problematické taky bylo, že hlavní (kladný?) hrdina se roky živil jako pirát proslavený tím, že nebere živé zajatce. /2.5. 13./(2.5.2013)

Nepočítáme-li animáky od Disneyho, Princezna nevěsta je zřejmě nejpohádkovější americkou pohádkou. A to i navzdory tomu, že scénář je často ironicky podvratný a komunikuje s divakem, aby si některá klišé explicitně obhájil. Škoda, že film občas hyzdí rutinní televizní look, protože Reiner se jinak nebojí vytasit odvážný nápad (záměna hlavního hrdiny, nečekaná obměna prostředí a atmosféry) a vyprávění plynule odsýpá. Robin Wright to navíc moc sluší a Mandy Patinkin servíruje jednu z nejlepších pohádkových postav, jejíž cesta za pomstou je perfektně znázorněná a podpořená vyloženě kultovním monologem. Moc příjemný snímek.(27.12.2019)

• - Film se měl původně točit již 70. letech a Fezzika měl hrát Arnold Schwarzenegger. Když došlo k natáčení o 12 let později, byl Arnold již takovou hvězdou, že si jej studio nemohlo dovolit zaplatit. (Kulmon)

• - Herec Andre the Giant, který hrál obra Fezzika, měřil 213 cm. (Kulmon)

• - Role obra byla nabídnuta i basketbalové hvězdě Kareem Abdul-Jabbarovi, tomu to ale nedovolily závazky v NBA. (Epistemolog)