Princezna Nevěsta

• slovenský

Princezná Nevesta

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1987, 98 min

Další z filmů, jehož pověst je větší než on sám. Neříkám, že by The Princess Bride byl špatný film, to ne, ale po tom všem, co jsem o něm slyšel a co jsem o něm četl, jsem čekal, že se víc zasměju, že v tomhle bude opravdu něco navíc. Jediné, čím je tento film výjimečný, je to parodování (teda spíše utahování si) z pohádek a dobrodružných příběhů (v tomto ohledu mě napadl hlavně první Shrek, jenže ten to vzal na úplně nový level). Jinak se musím přiznat, že celou dobu jsem přemýšlel, kdo že byla ta mladá a krásná princezna, no a ona to je Robin Wright! Cary Elwes je mi sympatický (už od dob Bláznivého příběhu Robina Hooda) a nedávno zesnulý Peter Falk mě taky potěšil. Plný počet nedám z důvodů, které jsem uvedl nahoře a hlavně proto, že Rob Reiner má na kontě mnohem lepší filmy (Stand by Me, A Few Good Men).(4.7.2011)

První pohádka, ve které jsem jsem slyšela nadávku "son of the bitch". Podle skvělé vtipné knížky vznikla velmi netradiční "pohádka" s úžasným nadhledem a ironií. Velmi solidní herecké obsazení (Westley, Fezzik, Inigo), krásná Buttercup a zlotřilí Humperdink a Hrabě. Zpracování je místy až úsměvné (souboj s HNV), zlatá 80. léta, hudba mě spíše iritovala, než zaujala, přesto jsem se královsky pobavila... Pohádka nejen pro děti, ale (spíše) i pro dospělé.(22.5.2007)

Tohle byla fakt vyborna pohadka, prislo mi to jak hranej Shrek. I kdyz je dej vcelku jednoduchej a kulisy pusobi obcas docela levne, presto mi to nevadilo a fakt dobre jsem se bavil. Do toho vseho naprosto genialni (vetsinou hodne vtipny) dialogy, velmi slusny souboje, skvela hudba, ktere by ale mohlo byt vic, vypravec Peter Falk a vynikajici hlavni dvojice v podani Caryho Elwese a Robin Wright Penn, ty byli fakt skvely. A z vedlejsich postav se mi nejvic libil Mandy Patinkin. I kdyz film na par mistech krapet ztraci tempo, presto jsem se vyborne bavil.(29.10.2006)

Naše pohádky jsou trochu jiné, méně akční, méně vypracovanější, méně vulgární; na duši pohladí víc. Princeznu Nevěstu jsem viděl jako mladší a u toho mělo asi zůstat. Příběh trochu pokulhává, vlastně se to sestává jen z akcí nabitých scének. Jako rušivý element vidím i zbytečné přerušování žvatláním dědy a vnuka. Tahle vzpomínka nebude špatná, ale rozhodně nebudu toužit vidět film znovu.(11.5.2009)

Najlepšie z-adaptovaná fantasy kniha do filmu. A najväčší podiel na tom rozhodne nesie autor predlohy aj scenára - William Goldman so svojím neuveriteľným zmyslom pre humor, satiru aj jemné vnímanie reality a taktiež skvele obsadení herci, ktorí svoje postavy stelesnili naozaj dokonale. Nefandiť Inigovi či Westleymu je nemožné. A niektoré zmeny oproti knihe sú dokonca k dobru (aj keď na druhej strane sa v knihe dozviete oveľa viac z minulosti a motivácie postáv). (A ak sa dá veriť tomu, čo Goldman napísal, o úlohu Fezzika sa istého času veľmi zaujímal aj Arnie Schwarzenegger)(27.6.2011)

• - Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)

• - Role obra byla nabídnuta i basketbalové hvězdě Kareem Abdul-Jabbarovi, tomu to ale nedovolily závazky v NBA. (Epistemolog)

• - Ve scéně, kde šestiprstý králův pobočník (Christopher Guest) omráčí hlavního hrdinu (Cary Elwes), došlo nechtěně ke skutečnému omráčení a tato scéna kvůli autentičnosti ve film zůstala. (Falldrax)