Sbal prachy a vypadni

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Zbaľ prachy a vypadni!

Krimi / Thriller / Komedie

Velká Británie, 1998, 107 min (Director's cut: 120 min)

Připravíme si Guye Ritchieho v celku ponoříme do vroucí vody, přidáme kvalitní slovní humor, perfektní britský dialekt, nakrájíme pár tupých zlodějíčků, přimícháme tvrdé, nebo podle chuti vyšinuté gangstery, okořeníme prvotřídním skunkem, do vařicí vody přilijeme půl milionu liber, dochutíme starýma mušketama, vše řádně promícháme, aby nám to krásně zhoustlo a nakonec vytřídíme zbytky a konzumujeme to nejlepší. Plnej počet jsem ovšem dal jinam, určitě víš kam.(23.5.2012)

Zápletka filmu je chválihodná, režie Guye Ritchie stylově klipová, ale ten zbytek... Herci jako ze dřeva vyřezaní, dialogy žádná sláva a hlášky se sice konají, ale většinou vyšumí do prázdna. Když jsem film viděl poprvé, užil jsem si ho přímo čtyřhvězdičkově (hlavně díky dobře sešroubované zápletce), ale s odstupem času při druhém shlédnutí už nic zajímavého nenacházím.(9.2.2005)

Sbal prachy a vypadni mají v mých očích jednu jedinou nevýhodu - již dříve jsem viděl Podfu(c)k, který je ještě o něco vypiplanější, vtipnější a prostě lepší variací na podobné téma. Lock, Stocku ale už nikdo neodpáře, že pro svět filmu objevilo Jasona Stathama a Vinneho Jonese, kteří se tady sice ještě drží na uzdě, o to více to však rozjedou v již zmíněném Podfu(c)ku. Guye nemíním srovnávat s Quentinem Tarantinem (mě nějak status kultovního režiséra kolem Quentina míjí obloukem), Ritchie je svůj, má svůj osobitý styl vyprávění a jeho filmy jsou dotáhlejší do ještě větší absurdity v dobrém smyslu slova. Asi třikrát jsem během sledování dostal záchvat smíchu (rozbitý stůl, "a ty ses tu vzala kde?", "nesnáším dopraváky"), zbytek jsem uznale kroutil hlavou, ale přeci jen to na plné hodnocení film nevytáhl. Nebýt Podfu(c)ku...(10.3.2009)

Nádherně zamotaný a hezky vymyšlený. Ze začátku sice keců plno, trochu nuda (bylo moc pasáží bez hudby), ale o to zajímavější konec. Pro mě je minus asi ve 2 místech, kdy se podle mě někdo zachová hloupě. Ale přistupoval jsem k tomu jako k obyčejnému filmu, bez očekáváním takže postupně narůstal můj dobrý dojem. # příběh 8 | hudba 6 | humor 5 | akce 3 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7(12.8.2011)

Pro mě další film do sbírky filmů od Guye Ritchieho. Na prvotinu je to super, i obsazení je skvělé. Na můj vkus je to ale moc překombinované. Postavy postupně umírají a vy jen čekáte, kdo se dožije konce a odnese si peníze. Najdeme tu plno známých tváří. Třeba i pro Jasona Stathama to byla premiéra. Menší roli tam má i Sting. Nejde opomenout barevnou stylizaci a dobře vyladěný soundtrack. Do budoucna stačí snad jen přehlednější scénář. "Proč je tu ten fízl?" :D(24.8.2018)

• - Scéna, ve které Nick rozbije sklo na stolečku sklenicí neměla původně rozbití skla obsahovat. Šlo o omyl, který Guy Ritchie ve filmu nechal. (don corleone)

• - Ve scéně v čase 1:25:40 má Harry Lonsdale (P.H. Moriarty) u zbraně natáhlé oba kohoutky, ale přesto vystřelí dvakrát. (dc125)

• - Režisér Guy Ritchie rád pije čaj, a proto je ve snímku stejně jako v jeho dalších titulech RocknRolla (2008) a Podfu(c)k (2000) několikrát čaj zmíněn. (x_silver)