Sbal prachy a vypadni

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Zbaľ prachy a vypadni!

Krimi / Thriller / Komedie

Velká Británie, 1998, 107 min (Director's cut: 120 min)

Film mě nijak moc nelákal, abych se na něj podíval, ale když je v topce, tak musím no. :D Naštěstí se to přehouplo do takového stavu, že mě to moc bavilo. Takovýhle vtipný propletení mě baví a jsem rád za to jak to dopadlo. Jen ten konec mě štval. Zachránili prachy nebo ne? Nemám rád filmy, když si konec musím domyslet. :D(10.5.2019)

"Nože sú dobré, pretože nerobia hluk a čím menej hluku budeme robiť, tým skôr ich použijeme...pušky sú na ozdobu a nože pre odborníkov ",takto odznela jedna z vynikajúcich viet z úst jedného, mladého chlapa tvoriaceho "extrémne vydarené" štvorčlenné kvarteto. K tomu filmu ma doviedla úžasná spomienka z pred niekoľkých rokov, keď som ho videl prvý krát. Vtedy som Stathama ešte vôbec neregistroval, len som si pamätal štvoricu mladých chlapov, ktorý svojím nevydareným činom spustili vražebnú mániu. Dnešné opakované pozretie mi pripomenulo výborné hlášky, ktoré dostali do svojich scenárov takmer všetky postavy, zdravú gangsterskú drzosť a výstižne doplňujúce hudobné obsadenie. G. Ritchie ma skvele previedol Londýnskym "podsvetím" v ktorom sa komplikovanosť striedala s jednoduchosťou a pobavenie s akciou. Najvtipnejším "šuplíkom v tomto nábytkovom krimi kuse nábytku" sa stala dvojica prízemných rusov, ktorých výzor napovedal o výške ich IQ, no prejavená odvaha prevýšila ich hlúposť. Pre mňa to bude stále zaslúžených 90%.(3.10.2012)

Zápletka filmu je chválihodná, režie Guye Ritchie stylově klipová, ale ten zbytek... Herci jako ze dřeva vyřezaní, dialogy žádná sláva a hlášky se sice konají, ale většinou vyšumí do prázdna. Když jsem film viděl poprvé, užil jsem si ho přímo čtyřhvězdičkově (hlavně díky dobře sešroubované zápletce), ale s odstupem času při druhém shlédnutí už nic zajímavého nenacházím.(9.2.2005)

Ritchie točí přesně ten typ filmů, kterých je zatraceně málo a právě kvůli tomu jeho filmy žeru. Černý humor, osobitý styl vyprávění a úžasný scénář se (hlavně) slovními přestřelkami. Taková směsice charakterů se jen tak nevidí a i když se mi Snatch. líbil víc, tohle je též velmi solidní podívaná. [Přesná stopáž: 103 min](20.6.2007)

Podobnost tohoto filmu spolu s novějším Podfu(c)kem se nezapře a díky stejné režii se asi ani nevyhne srovnání. Když tedy dojde na nože, novější "verze" vyhrává díky větší detailnosti a svižnosti. Sbal prachy a vypadni se ale i tak může chlubit naprosto skvělým scénářem nebo výbornými postavami s charismatickými přízvuky či hláškami. Nejvíce však potěší samotný závěr, který po skvělé a vtipné jízdě dozajista odrovná každého diváka. [85%](5.11.2015)

• - Ve filmu je celkem 16 mrtvol. (don corleone)

• - Jason Statham byl objeven Guy Ritchiem na ulici, jak skutečně nabízí kradené zboží. Úvodní scéna byla napsána speciálně kvůli němu. (don corleone)

• - Telefoní budka, ze které volá Garyho parťák Barrymu (Lenny McLean), je stejná jako ta v Harry Potterovi a Fénixově řádu (2007). (AntiasKing)