Sbal prachy a vypadni

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Zbaľ prachy a vypadni!

Krimi / Thriller / Komedie

Velká Británie, 1998, 107 min (Director's cut: 120 min)

Anglický režisér a scénarista Guy Ritchie (Gay v piči) ma nikdy nedokázal svojou filmovou tvorbou zaujať. Snímok "Zbaľ prachy a vypadni!" je vlastne jeho jediný titul, ktorý som dokázal pred rokmi dopozerať až do konca. Teraz som sa ku nemu znova vrátil, že si ho opäť kuknem. No druhý krát som to až do konca veru nezvládol. Nechcem tvrdiť, že je to špatný film. Má svoje kvality a iste si našiel mnoho nadšených divákov. Mne však Ritchieho coolový britský gangsterský štýl moc nepasuje. Takže som to po pár minútach zbalil a vypadol radšej von na pivo. ***(5.7.2017)

Hodně z vás tu vzpomíná Quentina Tarantina ve spojení s Guyem Ritchiem. Jedno se těmto dvěma chlapíkům rozhodně upřít nedá a to sice jejich podobný, specifický smysl pro humor ( nejen) při výběru hudby. Nechat uprosřed akce zaznít tóny z Řeka Zorby, to chce pořádnou kuráž a již jednou zmiňovaný smysl pro humor. A ono to funguje, Né že NE....stejně jako celý tento povedený, zašmodrchaný, zlodějský kousek. Člověk by ( možná ) mohl mít i pár drobnějších námitek, ale ty berou ihned za své ve světle faktů, že vše šlape jako po másle, odsejpá to a zároveň i BAVÍ! Což mně ( alespoň co se tohoto případu týče ) ke spokojenosti ZCELA stačí. Guy Ritchie v poloze, tak jak ho mám NEJRADĚJI. Většina z vás píše něco ve stylu... žánrový klenot, který Guy následně vybrousil v diamant v Pod(f)ucku. Pro mě osobně tím diamantem byl (je) již Lock, Stock and Two Smoking Barrels a nebude to pouze faktem, že byl dřív....... p.s. závěrem jedna rada ( zdarma) - přepínat Tv kanál, když dávají fotbalový zápas, to se jednoduše NEDĚLÁ! Člověku potom může býti tuze horko :o)(10.10.2010)

Představme si tohle. Dáme dohromady partičku řádně zhulenejch, pošahanejch a řádně roztěkanejch pěstitelů marihuany. Přihodíme k tomu partičku trochu nevyrovnanejch typoňů, kteří by rádi sehnali prachy sice jednoduchým, ale ne zcela standardním způsobem. Vedle nich si ještě představme mafiánskýho bosse. Poznávací znamení, miluje násilí a svoje vlastní alter ego. Dochutíme to drogovým baronem vyzbrojeným černým pepřem. Poznávací znamení, má rád násilí a fotbal. Každýmu dejme k ruce pár namachrovanejch goril. Poznávací znamení, banány nežerou. Jako třešinku na dortu přidejme dva duševně naprosto vypatlaný maníky, kteří nevědí, čí jsou. Poznávací znamení, odvaha jim nechybí. Pak jim hodíme kostičku a ono to už nějak dopadne. A že to budou jatka, je skoro jistý. Pár drsných dialogů a vtipných situací nesmí chybět. Kdo nebude moc zlobit, tak ho možná necháme i přežít. Dobrá akční komedie plná nadsázky je na světě. 61%(9.11.2010)

85% - Stejně jako v Podfu(c)ku tu Ritchie rozehrává rozsáhlou hru s tolika hráči, že docela trvá, než si člověk uvědomí, který je který, co dělá, pro koho to dělá, kdo je proti němu atd. Příběh samotný je v jednu chvíli tak zamotaný, že orientovat se v něm je velmi složité, ale s vypětím sil jsem to zvládl. Scénář je brilantní! Zdá se, že je někdo z nich úplně v hajzlu a najednou bum a je v pohodě a v hajzlu je někdo jinej a pak zase jinak... no nářez. Někdy mi však zvraty v ději přišly až moc vykonstruované, takže 85% je myslím tak akorát...(9.11.2008)

"Nože sú dobré, pretože nerobia hluk a čím menej hluku budeme robiť, tým skôr ich použijeme...pušky sú na ozdobu a nože pre odborníkov ",takto odznela jedna z vynikajúcich viet z úst jedného, mladého chlapa tvoriaceho "extrémne vydarené" štvorčlenné kvarteto. K tomu filmu ma doviedla úžasná spomienka z pred niekoľkých rokov, keď som ho videl prvý krát. Vtedy som Stathama ešte vôbec neregistroval, len som si pamätal štvoricu mladých chlapov, ktorý svojím nevydareným činom spustili vražebnú mániu. Dnešné opakované pozretie mi pripomenulo výborné hlášky, ktoré dostali do svojich scenárov takmer všetky postavy, zdravú gangsterskú drzosť a výstižne doplňujúce hudobné obsadenie. G. Ritchie ma skvele previedol Londýnskym "podsvetím" v ktorom sa komplikovanosť striedala s jednoduchosťou a pobavenie s akciou. Najvtipnejším "šuplíkom v tomto nábytkovom krimi kuse nábytku" sa stala dvojica prízemných rusov, ktorých výzor napovedal o výške ich IQ, no prejavená odvaha prevýšila ich hlúposť. Pre mňa to bude stále zaslúžených 90%.(3.10.2012)

• - Jason Statham byl objeven Guy Ritchiem na ulici, jak skutečně nabízí kradené zboží. Úvodní scéna byla napsána speciálně kvůli němu. (don corleone)

• - Ve scéně v čase 1:25:40 má Harry Lonsdale (P.H. Moriarty) u zbraně natáhlé oba kohoutky, ale přesto vystřelí dvakrát. (dc125)

• - Ve filmu je celkem 16 mrtvol. (don corleone)