Zatímco většina filmů zastarává velmi rychle, neuhlazené a hluboce procítěné adaptaci protiválečné knihy Ericha Maria Remarque od režiséra Lewise Milestona léta neubrala nic z její působivosti. Ještě mnoho let po své premiéře se film nesměl promítat v zemích, které mobilizovaly do války. Film vypráví příběh skupiny mladých německých branců v době první světové války na jejich cestě od mladistvého idealismu k trpkému životnímu rozčarování. Slovy hlavního hrdiny, Paula Baumera (Lew Ayres): Žijeme v zákopech, bojujeme a snažíme se nenechat se zabít. To je celé. Příběh je antologií dnes již klasických scén: Ayers uvězněný v dělostřeleckém kráteru s Francouzem, kterého sám smrtelně zranil; první setkání branců s veterány; krutý masakr pěchoty kulometnou palbou; půlnoční plavání s dívkami z francouzské vesnice; Ayersův pacifistický proslov k ohromeným spolužákům a finální záběr vojákovi ruky, která se ve fatálním pohybu snaží dosáhnout na nedalekého motýla. (Magic Box)

LadyPupu

Remarqua považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů. A tento film je poctou jeho dílu. Ukazuje válku ve své největší zrůdnosti, plnou hrůzy, neštěstí a smrti. Silný zážitek i po letech. ()

neoBlast

Slavný válečný film, který je významný spíše svým datem vzniku a světově proslulou knižní předlohou než použitými filmovými kvalitami. Ve srovnání s jinými slavnými protiválečnými filmy působí tento Remarque až prehistoricky a neinvenčně. Proč nepostavit Na západní frontě klid do ringu rovnou proti největšímu protivníkovi - Stezkám slávy od Kubricka? Vidíte jak dostává Fronta nakopáno? 65 % ()

VanTom

Stále silné, působivé a i z dnešního hlediska výpravné a filmařsky progresivní. Nejvíc mne oslovily první části příběhu, jak se celá třída studentů motivovaná naivním vlasteneckým nadšením nechala neverbovat, aby přes určitý útlum na buzerplace krutě vystřízlivěla při kontaktu s válečnou realitou, eskalující mnohaminutovým bráněním, ústupem, útokem a opětovným ústupem z jedné zákopové linie. Poté už film přece jen začal být krapet zdlouhavý, "knižní" a divadelně přehrávaný. Nicméně nesmyslnost destruktivního boje za "něco" (a že vojáci pořádně ani nevědí, za co vlastně) jen málokterý podal sugestivněji. ()

mirec88

Tento film, ktorý je takmer taký starý ako bol môj dedko (narodil sa v roku 1929, zomrel v roku 2009) bol napriek svojmu veku emocionálne takmer taký silný ako kniha, ktorú radím za najlepšiu protivojnovú knihu akú som kedy čítal. A film takisto. Silný, smutný, viackrát som mal slzy v očiach, hlavne keď som videl tie natešené a rozžiarené tváre študentov, ako rovno zo školských lavíc šli bojovať na front a nevedeli, ani netušili, čo ich čaká. Silný film, ktorý by mal vidieť každý, najmä ten, komu sa nechce čítať knihu. A tu chcem podotknúť, že vďaka internetu sa viem dostať k takým skvostom kinematografie, aké sa u nás nedajú získať. ()

Autogram

Tridsiate roky, to bol len začiatok zvukového filmu, a pritom je úvodný preslov učiteľa geniálny, a rovnako aj odpoveď jeho žiaka v závere. Alebo to bude skôr zásluha predlohy. Film je podľa nej surový, blatistý, špinavý a vyhladovaný, silné štyri hviezdy, skoro ako novšie známe spracovanie, ale to malo pre mňa o niečo väčšiu silu. –––– Tento film nie je obžalobou ani vyznaním a už vôbec nie dobrodružstvom, pretože smrť nie je dobrodružstvom pre tých, čo jej stoja tvárou v tvár. Pokúsi sa jednoducho hovoriť o generácii, ktorú, i keď možno unikla granátom, vojna zničila. –––– Keď sa do nej dostanete, vojna vyzerá ináč, ako odtiaľto. ()

oGGy

Vypustili z knihy spoustu důležitých a "hutných" momentů a těch pár, co tam nacpali, občas vyznívají dost komicky. Meh. ()

PfefferSalz

Přechod z němého filmu na mluvený byl neuvěřitelnou revolucí sám o sobě, ale toto zpracování Remarquova nejslavnějšího románu je mistrovským dílem. Každá scéna má určenou přísnou a vyšperkovanou kompozici. Hra světla a stínu je úžasná. Nemůžu dát méně než 5* ¤¤¤ LFŠ 2013 (Klub kultury) ()

Han22

Žádné hrdinství, odvaha, čest, ani pitomé vedlejší linie. Parta kluků je v Německu zfanatizovaná svým profesorem a vydávají se do války. V pekle zákopů brzy poznávají hlad, špínu i smrt přicházející prakticky odevšad. Většina bojů je o ruiny uprostřed ničeho, většina smrtí přichází po výbuších granátů, jejichž původ ani nespatříme. Kromě toho je tu filozofování o nesmyslnosti války, shánění zásob, občas i nějaká ožíračka nebo holky a nejlepší pasáž je krátký návrat hrdiny domů, kdy zjišťuje, že nikdo nemá ani ponětí, čím si prošel. Režisér se ani nesnaží o nějaké velkolepé válečné scény, nicméně ta jedna bitva stojí za to už jen z hlediska toho, jak se tehdy bojovalo. Vojáci zvyklí na taktiky střemhlavých útoků jsou koseni granáty, rotačními kulomety a ostnatým drátem, boje v zákopech jsou tělo na tělo. Smrt hlavního hrdiny je stejně nesmyslná, jako celá válka. Nemá smysl hodnotit přehrávání nebo technickou stránku, na rok 1930 jde o fantastický film. Oscar tady přišel opravdu oprávněně. Válečný film roku 1930. ()

Scevola

Az teraz som sa dostal k tejto klasike. Knihu som necital ale dal som prednost filmovemu spracovaniu. Napriek tomu ze tento film bol natoceny v roku 1930 vobec to na nom nie je poznat. Ponuka silnu protivojnovu myslienku podporenu vybornymi dialogmi (napr. kto vyvolal vojnu alebo jedlo navarene pre viac ludi ako zostalo vojakov) a zobrazenu na skupinke vojakov, ktory sa stali kamaratmi. Uz konecne chapem co na tom vsetci vidia. 8/10 ()

TheDude

Zdařilá adaptace knihy od Remarqua, která se stala mou srdeční záležitostí, ani po tolika letech nepřestává být tolik výmluvnou.Člověk by se až divil, že zvuk atd. ani takřka po 80 letech, zůstává v takové kvalitě....silnější 4*. ()

slunicko87

Válečný film ze třicátých let, který by ovšem strčil do kapsy leckterý současný počin podobného ražení. Já však tomuto žánru příliš neholduji. Muži prominou, ale mám pocit, že pokud člověk viděl jeden válečný film, viděl vlastně všechny... ()

Jorge-Z

Velice dobré zpracování nejslavnějšího románu E. M. Remarquea. I přes staří filmu, jsou bitevní scény zpracovány poměrně dobře. O čem film je, to snad ani nemusím psát, každý ať si přečte knihu nebo shlédne tento film. ()

Ollie235

Schválně jsem si těsně před tímto filmem přečetl knihu. A bez toho bych se asi při koukání neobešel. Film je celkem přesnou kopií toho, jak jsem knihu na plátně představoval. Ale přecejen mi tam chybí více kvality. Možná, že je nefér hodnotit takový film 80 let po jeho natočení, jinak to ale nejde. Některé scény dokonale vylíčené v knize se na plátně zdály přímo směšnými, ale to je asi dobou. Tak jako tak to pro byl zážitek sledovat osudy Paula a jeho přátel, ikdyž jsem věděl co se kdy stane. Slabší, ale přece 4*. ()

Milky.

Skvělý film. Jistě, podepsal se na něm už věk a co bylo košér tehdy, dnes už tak hogo-fogo není, ale stále umí skvěle vykrestlit hrůzy války jak je prožívali vojáci a ne jak je romanticky vykreslovali ostatní v pohodlí domova. Filmu z dnešního pohledu hodně ubližují zrychlené záběry, které působí víceméně komicky a taky přehrávání herců. To všechno však patřilo k době a nebyl pro mě problém se přizpůsobit. ()

Matt Raider

"Jak se vůbec začne válka?" - "Jedna země urazí druhou." - "Jak může země urazit jinou zemi? Hora v Německu se naštve na pole ve Francii?" , I Katova přednáška o tom jak by to mělo být ve válce byla skvělá. Osobně tak tři a půl, ale ten rok to jasně strhne na vyšší číslo. (75%) ()

ArthasKarfa

Rozhodně realističtější zpracování této knižní legendy, černobílý formát i velmi autentická němčina při rozhovorech mezi vojáky dávají dílu nezapomenutelné kouzlo zlého válečného času, kdo viděl pozdější zpracování asi jen těžko přejde na tento dříve natočený snímek, ale tato verze je lepší. ()

Pawlisman

Nenudil jsem se. O válce se mi v noci samozřejmě zdálo. Myslím, že pěkné ztvárnění, které neublíží. Je za tím vidět hodně práce a peněz. Proč ne, žádný extra jako třeba Ben Hur, ale jo. 8/10 ()

Vesecký

Jak se píše v Obsahu, tenhle film nezestárl a jednotlivé obrazy v člověku nadlouho zůstávají. Zvlášť v době, kdy se tvářnost světa mění a situace začíná připomínat léta před velkými válkami, je odkaz tohoto filmu - a vlastně i Remarquova díla - velice silný a varující. Ano, je to film z počátků zvukové éry, ale je skvělou obžalobou válečného vraždění nevinných pro slávu, moc a obohacení mocných. Víc k tomu není třeba co dodat, každý si tenhle film musí prožít i ve své duši sám. ()

embecka

Pre mňa jeden z najimpozantnejších vojnových filmov. Oproti súčasným vojnovým filmom to na mňa celé pôsobilo akosi dôveryhodnejšie, realistickejšie a hercom som  verila každé slovo, každú emóciu. Technické spracovanie filmu bolo mimoriadne príjemným prekvapením. ()

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci