Špión, který přišel z chladu

• Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

slunicko87

Na dnešní dobu je tempo filmu asi moc pomalé, jinak ale toto špionážní drama nabízí tísnivou atmosféru, zajímavou zápletku a brilantní pointu s hlubším morálním rozměrem. (3,5*) ()

Lucas87

Má představa o špionážním filmu je hlavně to napětí, které ve vás vře, zatímco tento film,je spíš takový nudný, užvaněný a roztahaný. Čekal jsem od toho teda víc, kdyby tam nehrál R. Burton a nebyla by tam zmínka o Berlínu tak si to ani nepustím. ()

swiss

Rozvleklý začátek, trochu nedávající smysl. Ve druhé polovině svižnější a konec vše objasnil. Pro našince obzvlášť zajímavé... ()

Inozuka

Hoooodně rozvleklá špionážní konverzačka, kde dlouho nevíte kdo je kdo. Dobrý Richard Burton a veskrze sympatická naivní Claire Bloom ... navíc štěk Jiřího Voskovce, kterého jsem normálně nepoznal. Nakonec takový příjemný a ničím nevyčnívající průměr. ()

dogma97

Zdlouhavé, nudné, užvaněné a hloupé. Už na začátku, kdy britský špion úspěšně projde důkladnou kontrolou při průchodu Berlínskou zdí a hned po pár metrech je zezadu zastřelen ruskými pohraničníky, jsem si řekl: no těpic, takhle si nejspíš scénárista představuje napínavou scénu, to mě čeká zážitek - a nemýlil jsem se. Burton je dobrý, ale co z toho, když logika a věrohodnost tohoto (špionážního!) příběhu má díry jako ementál. ()

flu

What the hell do you think spies are? Moral philosophers measuring everything they do against the word of God or Karl Marx? They're not! They're just a bunch of seedy, squalid bastards like me: little men, drunkards, queers, hen-pecked husbands, civil servants playing cowboys and Indians to brighten their rotten little lives. Do you think they sit like monks in a cell, balancing right against wrong? Ať už John Le Carré ve svých knihách popisoval přízračný svět špionážních služeb v období studené války (kromě „The Spy Who Came In from the Cold“ třeba „Tinker, Tailor, Soldier, Spy“) či multipolární a chaotickou současnost („Absolute Friends“, „Our Kind of Traitor“ anebo „Constant Gardener“), vždy se zabýval otázkami, které jeho "kolegům" z branže nikdy ani nepřišly na mysl. Proto jsou jeho životem omšelí hrdinové na míle vzdáleni všem Jamesům Bondům či Blofeldům a jeho příběhy představují dokonalou antitezi schematických vyprávěnek o neohrožených agentech chránících demokracii v boji proti zlu. A jedná-li se o filmové adaptace Le Carrého děl, patří „The Spy Who Came In from the Cold“ mezi nejzdařilejší počiny. Pokud tedy preferujete něco jiného než cool akci s chlapíky, co mezi všemi těmi projížďkami ve sportovních kárách, srkáním martini a sváděním vnadných krásek, jen tak mimochodem zachraňují svět, bude tohle těžkotonážní špionážní drama pro vás to pravé. ()

Gromit

Přesně toto si představuji pod slovy "kvalitní filmová adaptace". Vše, co činilo stejnojmenný román Johna le Carrého tak vyjímečným, nechybí ani v Rittově filmu - zajímavé postavy, chytrý příběh, působivá atmosféra a mimořádně dramatické vyústění. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je skvělý, na Oscara právem nominovaný, výkon Richarda Burtona v hlavní roli. Ze všech adaptací románů Johna le Carrého, které jsem dosud viděl (Krejčí z Panamy, Nepohodlný, Jeden musí z kola ven), mám tuto jednoznačně nejraději! ()

Rimland

Chladné, atmosferické, kvalitně napsané, skvěle zahrané a, dovolím si citovat, jak zcela výstižně píše DaViD´82, "do morku kostí ryze britské". A natočit to černobíle byl v tomto ohledu vpravdě geniální tah. Absence němčiny v pasážích z NDR sice zamrzí, větší pěstí na oko (resp. ucho) je však opravdu ta doslovnost při jízdě autem ke konci filmu, která je skutečně nejen zbytečná (působí spíš jako úlitba "méně pozorným/chápavým" divákům, kteří nepobrali význam právě proběhnuvších událostí), ale především v rámci filmu i (sub)žánru absolutně nevhodná (štěstí že Alfredson i Corbijn se tomu dokázali ve svých adaptacích vyhnout). Samotný (vynikající) závěr tento hřích vzápětí naštěstí poněkud odčiní (hned na to následuje uvědomění si - pozor, drobný spoiler - že vám jej vlastně tak trochu "prozradily" dopředu ty dvě názorové "úvahy" pánů X a Y v průběhu filmu) a bohatou mírou těží ze skutečnosti, že co se kategorie "hraní výrazem ve tváři" týče, mohl/může se Burtonovi rovnat jen málokdo. Nicméně pokud bych v neduzích chtěl jó vrtat, pozastavil bych se ještě nad tím argumentem "tady je důkaz, že jsou s panem X přátelé" během soudního přelíčení. Ten mi totiž v rámci zdejší platné logiky "já (ne)vím že ty (ne)víš že my (ne)víme že vy (ne)víte že on (ne)ví" přijde poměrně snadno napadnutelný... ale což. I přes výše zmíněné je to totiž absolutní špička špionážního žánru, a to jak po stránce kvality, tak i realismu (jak už to ostatně u těch povedených le Carrého adaptací - bohu dík - bývá). ()

mac000

I když často nepochopím ve změti jmen, kdo je kdo, kdo je hodný a zlý, kdo je s kým a proti komu (a ještě to může být jinak ze začátku filmu a na jeho konci), nepřestávají mě filmy se špionážní zápletkou fascinovat. Rittův přepis románu J. le Carré patří ovšem k tomu nejlepšímu, co o životě špiónů (za dob studené války) bylo natočeno. Ale co naplat, zase jsem se v poslední čtvrtině ztrácel ve jménech a rolích v špinavé hře mezi britskou a německou špionáží. Filmařsky ale super. Ve filmu se objevuje celá plejáda herců- hvězd z šedesátých letech - Richard Burton, Claire Bloom, Oskar Werner, Sam Wanamaker, Jiří Voskovec, Rupert Davies, Cyril Cusack či Peter van Eyck (a také Bernard Lee, který hrál roli "M" v celkem jedenácti filmech s Jamesem Bondem !). Poprvé se v ději objevuje postava "superšpióna" George Smileyho (zde jen v jediné v epizodce, zahrané Rupertem Daviesem). Smiley pak vystupuje v pěti dalších Le Carrého románech a čtyřech filmech (hraný čtyřmi různými herci, mj. i sirem Alecem Guinessem). I postava Němce Hans-Dieter Mundta (zde P. van Eyck) se objevuje v dalším románu le Carrého "The Deadly Affair", v jeho filmovém přepisu z roku 1966 však byla přejmenována na Karla Hareka. ()

SAINTS

Spionažna drama ktora sa odohrava v časoch studenej vojny.Film zaujme čiernobielou kamerou,skvely hereckym vykonom Richarda Burtona v hlavnej ulohe a depresivnym prostredim.Jeden z najlepšich špionažnych filmov . ()

subic

Průměrný špionský film, černobílý, dost žvanivý a pomalý a bez takové té jiskry, co měly třeba bondovky. Film šel nedávno na ČT s novodobým dabingem. 55% ()

Riverin

Už druhý deň rozmýšlam čo by som napísala k tomu filmu, ale nevie ma napadnúť nič iné ako slovo perfektné. Tento film je zabudnutý klenot, čo je škoda lebo pohľad Richarda Burtona by si zaslúžil hotové davy obdivovateľov. Skvelý scenár a zápletka, kamera, úžasne vykreslené postavy, ktoré sú omnoho ľudskejšie ako ktorýkoľvek filmový špión, alebo réžia robia z tohto filmu brilantnú záležitosť....Jednoducho treba vidieť! ()

carl.oesch

Velké zklamání. I ty dvě hvězdy jsou až moc. Nicméně kromě odfláknutého prostředí a až tradičně směšných scének třeba při přejezdu hranice, kdy např. ten průjezd mezi NDR a NSR vypadal jako vjezd do nějaké fabriky, ono "zařízení", kde byl Burton umístěn a vyslýchán připomínalo spíše zanedbané školicí středisko nějakých odborů, tak vrchol představovaly dvě věci - do role Dzeržinského se vzhledem i oblečením stylizující Morgenstern (či jak se ten Mundtův protihráč u Stasi jmenoval) a především "lezení" přes berlínskou zeď. To už byl vrcholný trapas, zejména pro ty, kteří tu zeď dokonce viděli v provozu "na živo" a nakonec je to velmi častá a velmi oblíbená kulisa až rekvizita ve filmech především ze života v NDR. Nechám stranou, že Richard Burton patří k hercům, kterým jsem nikdy nepřišel na chuť, ale mám takový nepříjemný dojem, že hlavním důvodem, proč to podle mně "nefungovalo" je samotná předloha. Je to už podruhé, kdy údajně jeden z nejlepších autorů špionážní literatury John le Carre "poskytl" ten fundament pro scénář. Nesmyslné zvraty za každou cenu, rádoby psychologie a jako pomyslná třešnička na dortu ono žvanění, proč to ten opilec Burton dělá, s rádoby drsným odsouzením všech špionů, zejména těch na západě. Špionážní literatura a filmy mně hodně zajímají, ale nedovedu si představit, že by nějaká organizace (jak se s oblibou v těch to filmech typu Špiona přišedšího z chladu - proboha, už ten název je na palici), tedy tady MI6, vyslala do akce takovouhle trosku. No a když o tom tak uvažuji, tak je to na jednu hvězdu a to jen díky mému oblíbenému žánru a taky díky tomu nádhernému moskviči 403, kterým se tam (myšleno v NDR - ve skutečnosti to bude Wales a má to možná být Harz, ale to už je jedno) jezdí. No a nesympatickou levičáckou naivku z knihovny ani štěk Jiřího Voskovce už radši déle rozvádět nebudu. ()

_Irbe_

Výborný špionážní film.Těžko říct proč je tak zapomenut..Richard Burton jako vždy skvělý.On opravdu nehraje,ale postavou doslova žije! ()