Candyman

Helena Lylová (Virginia Madsen) se smála, když od svého spolužáka slyšela hrůzný příběh o Candymanovi, vraždícím monstru s hákem místo ruky. Nevěřila ani tehdy, když tajně navštívila místo, kde se odehrála brutální vražda. Candyman ji o své existenci však brzo přesvědčil, když rozpoutal peklo plné zohavených mrtvol. Protože však policie na duchy nevěří, podezřelou se pro ně stává Helena. A jenom jediný člověk ji může očistit. Candyman. (Bonton Home Video)

smetyl

K tomuhle filmu jsem se dostal jen díky hlavní znělce, kterou jsem znal už dřív a uměl jsem ji zahrát na piano. Velice mě překvapilo, když se v úvodních titulcích objevilo jméno Cliva Barkera, jako autora předlohy. Zbožňuji veškerou jeho tvorbu, tak jsem čekal skvělý a nápaditý příběh. Ovšem jako vždy u Barkerových námětů, to dopadlo zcela průměrně. Samotná myšlenka jedné z urban stories je hodně originální ale zpracování mohlo být určitě lepší. Kromě slušných hereckých výkonů a skvělé hudby, není vlastně co vyzdvihnout. Líbilo se mi to, jak padali Candymanovy zločiny do klína hlavní hrdince. Jak jí nikdo nevěřil. Ostatně vy byste jí věřili? A také závěrečný průvod k hrobu, který dokazuje, že věci můžou být každým chápány jinak, když je znáte na vlastní kůži. Nebál jsem se ani chvilinku a leknul jsem se jen u jedné scény. Candymana neberu jako horor, spíše jako zcela průměrný thriller, který mohl s tak dobrým námětem dopadnout lépe. http://www.youtube.com/watch?v=p7JQRRZVtnA ()

Marla Singer

Člověk má z vnitřního pohledu pocit, že je hlavním hrdinou příběhu, že všechny nitky se sbíhají u něj, že je středobodem svého osobního vesmíru a že celý slepenec dějů vykazuje skrytý řád. Helen ale nestačí svět, který zaniká, když protagonista zemře – v honbě za mýtem, který vlastně ani nebyl, spřádá vlastní síť, začíná žít i v myslích jiných lidí a stává se nesmrtelnou (nebo si to alespoň myslí). ___ Candyman vyniká ambivalencí, s jakou události ve filmu podává, a ať už si v hlavě vytvoříte libovolnou smysluplnou teorii, stejně narazíte na detaily, které nezapadají. Rose se totiž neobtěžuje rozlišovat mezi halucinacemi, vnitřní projekcí a objektivním pohledem a při vzájemném nepochopení postav nedá za pravdu ani jedné. Při vyprávění historek není jisté, odkud příběhy pocházejí a zda sledujete představu posluchače či vypravěče. Helen si po vyslechnutí verze od prváka a posléze i profesora (bílá střední třída) zasadí legendu do černošského ghetta podle novinového titulku – a z iluze odmítá vystřízlivět i po té, co se jí to méně stylizovaný Candyman snažil vysvětlit ručně na veřejných záchodcích. Pocit pouta s chudinskou čtvrtí vychází z Heleniny představy, že obývají stejný prostor (shodná achitektura jen pár bloků od sebe, oddělená několikaproudou dálnicí), ale ve skutečnosti se nedokáže životu v ghettu ani přiblížit a vytváří si jen svojí romantizovanou verzi. Stejně tak obyvatelé Cabrini Green nechápou její pátrání po vůdci gangu, který prý ani neexistuje. Zmateným poslepováním různých verzí tak vzniká melodramatická postava šlechtice, který touží po „Just one exquisite kiss.“ od andělské blondýnky, a zároveň masového vraha, manikálně si užívající své entrée i párání hákem každého, kdo se o něm odvažuje před Helen mluvit. Pro někoho těžko stravitelná hra, ale sweets to the sweet. ()

bobstock

Pečlivě budovaná atmosféra se zbytečně dlouhými scénami, ve kterých se nic moc neodehrávalo mě nijak nenadchlo. V podstatě ani černý démon msty ve své brutální podobě, kdy kriminální uklizeči opravdu neměli radost. Pochvala za hudbu pana Glasse a velmi sympatickou Virginii Madsen. Všimli jste si, jako kdyby vypadla z oka naší Milušce Bittnerové. 50% ()

KM Phoenix

Čekal jsem mnohem horší snímek, ale Clive Barker si to z pozice výkonného producenta pohlídal. Výsledkem je nadprůměrný a místy hodně překvapivý horor, se skvělou hudbou a výbornou atmosférou. ()

Chřástal

Není divu, že v roce Black lives matter se točí nová verze zrovna Candymana. Víc než coby horor to funguje jako komentář o „vyloučených lokalitách“, které nechce většina vidět a snaží se nevnímat ani jejich obyvatele a jejich osudy. I když zároveň se tu nabízí ponaučení, že do určitých věcí by člověk neměl strkat nos, tak nevím. A samozřejmě, je to příběh o urban legends, městských legendách, a jejich fascinující výdrži a o tom, z čeho vyrůstají. Sílu dodává řada působivých scén, ale bohužel zrovna Candyman děsí spíš z hlediska módní policie. ()

Kacitr

Výtečné. Virginia Madsen je velmi sympatická hlavní hrdinka. Příběh buduje napětí sice pomalu, ale stojí to za to. Ten hudební podkres? Tleskám. Candyman je pro mě jakožto horor (i ona legenda) naprostou novinkou. O to víc jsem si film užila. Až si budu příště sladit čaj medem, vzpomenu si tady na pána s hákem. Že bych tomu věřila? Toť otázka. Ale, že bych bych to pokoušela? Raději ne. ()

Oralfabet

Heh, včera jsem se díval na Jackass 4, dneska na tohle, a v obou filmech byly scény, kde byl někdo, kdo očividně nechtěl být pokrytý včelami, pokrytý včelami. V tomhle případě překonala komedie v děsivosti horor. To ale vypovídá spíš o Steve-ově šílenství než o efektivitě tohohle filmu, protože podle mě efektivní je až běda. Parádně mrazivá atmosféra podpořená fantastickou hudbou, Tony Todd excelující v titulní roli, nepředvídatelný děj a naprostá beznaděj postupně obestírající hlavní hrdinku jako... jako roj včel. 🐝🐝🐝 9/10 ()

Daweflip

Čtyři hvězdičky stejně jako čtyři slova, která bych se odvážil říct před zrcadlem. Riskovat duševní klid (a kdoví co ještě) tím, že bych přidal pátého Candymana, si nedovolím :-) 90% ()

Gore

Má to atmosféru, styl, skvělou hudbu a krásnou Virginii Madsen. Ani po více jak 15-ti letech to neztrácí své kouzlo a i po letech dokazuje, že je to nadčasovej kousek vedle všech těch dnešních teen vyvražďovaček o lidech s háky. ()

Martinius

candyman je viac surrealnou urbanistickou dramou ako hororom. nieco ako horor intelektualny, posobiaci zjavne neamericky, so sviezo posobiacou stipkou postmoderneho nadychu. mozno je to tym, ze reziser je anglican, dej sa odohrava na sidliskach europskeho stylu, protagonisti byvaju i pohybuju sa v panelakoch, su vzdelancami a takmer vsetci fajciarmi. tato "neamerickost" je dodatocne umocnena podmanivou hudbou od philipa glassa a zabermi na panelakove sidliska z vtacej perspektivy az prilis inspirovane koyaanisqatsi (kde glassova hudba a neme filmove zabery su yin a yang celeho filmu). celkovemu dojmu to vsak neprekaza, prave naopak. candyman tym vo svojom zanri nabera na jedinecnosti a originalite a stava sa z neho divacky hodnotny zazitok. zlatou korunou je vynikajuci tony todd so svojim ohromujucim hlasom, herec, ktory sa snad narodil obzvlast pre tuto rolu. jednu zo zaverecnych scen (pohreb) by som zaradil do kategorie najsilnejsich v dejinach kinematografie. ()

jacksax

Velmi dobrý městský horror, který ani po letech neztratil (téměř) nic ze svého kouzla. Čisté, netahá za uši a zrak potěší. Naprostá spokojenost. Ty konce se už teď sice točí jinak, ale zda je to dobře, si moc jistý nejsem. (staré klišé nahradilo nové, no ne?) Jdi do toho Candymane! ()

Mortemiss

Málem jsem se u toho ******* strachy!! Večer jsem měla chuť podívat se do zrcadla a vyslovit ze srandy 5x candyman a ze zrcadla by posléze vylezl nabuchaný negr. Nakonec jsem se na to vykašlala s tím, že to zkusím někdy jindy, až se budu nudit a budu mít chuť na včelí med. ()

Flopik

Nečakal som od toho nič ale predsa som myslel, že to bude lepšie. Krvi je málinko, no a po hororovej stránke tam teda veľa iného nie je. Candyman je skvelý, bohužiaľ sa tam vyskytuje len občas čo je tiež škoda. Aj napriek tomu, že film nie je dlhý tak ma nudil a na konci som už len čakal na titulky. Virginia krásna, tak aspoň plus zato. U mňa za 2*. ()

Kesiak

Solídny horor. Výborná atmosféra a zopár prekvapujúcich momentov. Dej bol dosť fantazmagorický, ale inak veľmi vydarený film. P. Glass opäť zložil prekrásnu hudobnú tému. ()