Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

bujna2004

BRAVO! Geniální oslava kinematografie! Film plný bizarních a absurdních scén, k jejichž dokonalosti napomáhají herecké výkony hlavních představitelů, zejména ďábelské Margot Robbie. Protože je film velmi dlouhý, v jedné části mi přišlo, že krapet ztrácí dech, pak ale přišla vsuvka s Maguirem a hned jsem věděl, že tomu dám plnou palbu. Závěrečná pasáž můj dojem jen umocnila. Chápu, že toto není film pro každého, ale věřím, že spousta lidí si ho zamilovalo, včetně mě! Když jsem viděl finální scénu, která ukazovala kino plné lidí, rozhlédl jsem se kolem kolem sebe v poloprázdném kině a trošku jsem se rozesmutněl, že zlaté časy filmu už jsou za námi, a já děkuji tomuto filmu, že nám je připomíná! ()

melmoth

Film ma divácky pohltil. Babylon je všetkým od oslavy raného Hollywoodu po kritiku bezškrupulóznej priemyselnej mašinérie. Od nespútaných nechutností po nežné objatie, od titulných strán magazínov až po výsmech a ostrakizáciu. Fenomenálna celuloidová jazda, ktorá vo vás zanechá dlhotrvajúci horko-sladký dojem. Slzy aj smiech, nostalgia a melanchólia, extáza aj depresia. Babylon je veľdielo a absolútna povinnosť pre všetkých fanúšikov kinematografie. Viac tu ()

Enicka

Seděla jsem a říkala si,,, ne, ať to ještě nekončí!!! Film byl natočený s velkou láskou k filmovému řemeslu. Musím to vidět ještě minimálně dvakrát, protože tolik krásných obrazů, hereckého mistrovství a skvělé muziky jsem dlouho neviděla.  Super!!!! Ano, hodně silné, hodně hlučné a třeba ne pro každého. Ale pro mě 100 % 6 ****** ()

Elanornegra

Once upon time in Hollywood 20. 30. Rokov. Skvele umelecké dielo s vycibreným obsadením na cele s Margot Robbie a Brad Pittom. Obaja si to užili a zahrali skvelo. Kto by Bradovi tipoval že už má 60 skoro. Veľa podarených gagov, na ktorých som sa dosť zasmial, ale aj pár smutných hlavne vo finále, ktoré už bolo trosku prestrelene. Scena, kde sa tocilo niekoľko nemých filmov naraz bola fakt skvela. Určite nad očakávania, odviazane, ustrelene a pritom carovne ….. videne v kine…90% ()

JuDr.

Film pripomína svojim štýlom Café Society alebo Daždivý deň v New Yorku, a aj keď nepochádza spod taktovky Woodyho Allena, stále obsahuje veľkú umeleckú silu. Zachytáva zlaté roky Hollywoodu, na ktoré čakajú zmeny a nie každý si po nich zachová doterajší ohlas. Dej sa začína na štýl veľkej párty Great Gatsbyho, ibaže oveľa dekadentnejšej ale aj napriek tomu reálne pôsobiacej. Príbeh nám je rozprávaný cez 3 postavy, ktoré pochádzajú z rozdielneho prostredia, no napriek tomu ich spája obrovská vášeň k filmu. Zachytáva vývin, ľahkú filozofiu, podstatu významu a vzostupy a pády filmového priemyslu, ktorý je a vždy bude len o umení a absencií umenia, experimentovaní, progresu a stagnácií, len o peniazoch a len o potešení publika. Absurdita a situačný humor nás sprevádzajú na každom kroku a skvele dopĺňajú vír emócií k jednotlivým scénam. Postavy sú medzi sebou prepletené, no každá si sleduje svoj príbeh, ktorý s nimi prežívame a tešíme sa, smejeme, plačeme a krútime hlavami. Herci podali skvelý výkon a perfektne zapadli do svojich rolí a istým spôsobom odrážajú aj zrnko reality ich filmovej kariéry. Všetko je doplnené skvelými kostýmami, kabaretne pôsobiacou hudbou a prestrihmi scén, ktoré Vás nútia v jednu chvíľu sa smiať a radovať a v ďalšej smútiť a súcitiť a pritom dokážu pôsobiť prirodzene. Záver zanechá veľa myšlienok, pocitov, tém a priestoru na rozmýšľanie, ktorý zachytáva o čosi viac než je len film, herec či publikum. Favorit na Oscara 10/10. ()

LEFTFLANK

Nechápem prečo to za Veľkou mlákou prepadlo. Prvá polovica je priam nadpozemská, šesťhviezdičková. Potom Chazelle zakopne, od snobského večierku ale nie vrátane neho až po skok do ´52 sa príliš odpútame od filmu. So snahou vypovedať a dokončiť príbehy tých pár postáv a myslím, že tu sa mohlo strihať a prepisovať. Musím uznať, že autor dávkovať emócie vie. Je zjavné, že Chazelle by dokázal natočiť skvelý doják ale to nebolo jadrom filmu nie? Žiaden film o filmovaní filmov nepotrebuje a z tých čo poznám ani nemá silnú dejovú linku. Dokonca ani Singing in the Rain. Našťastie záver je privedený späť na koľaj a teda Damien to ukočíroval dobre aj keď takmer stratil opraty. Nejde dať plnú paľbu ale tá hudba. Na Hurwitzove budúce výtvory sa teším. Spolu s Giacchinom z mladšej generácie asi najtalentovanejší. ()

columbia

Trochu zklamání,zbytečně dlouhá stopáž ,film by se dal prostříhat.Někteří film srovnávali s vlkem z wall streetu,tak ten se mě líbil daleko více.Tomuhle režisérovi nějak nemůžu přijít na chut.Navíc ani Margot Robbie se ve filmu nesvlékne. ()

Tristan_nsc

Babylon není jenom vydařený snímek nýbrž je oslavou filmu jako takového. Už úvodní půl hodina-hodina, která má drive, jaký má jen hrstka filmů, nasadí laťku hodně vysoko. Postupně film zpomaluje až do samotného vyvrcholení, které mě opět utvrdilo v kvalitě tvorby Damiena Chazella, a zároveň z něho jde silný pocit fanouškovství vůči filmu ze strany režiséra. A co že má film malinko přes 3 hodiny. Pokud se to někomu nelíbí ať se na nedívá, jelikož je to stopáž tak akorát. Ani zbytečně natažená, ani nijak zkrouhlá. 3 hodiny jsou cenou za neskutečný (audio)vizuální zážitek a oslavu filmového průmyslu jaké se dostává po málu. ()

Belphegor

Babylon je podle mě jedno z výjimečných děl. Zaobírá se koncem němé éry kinematografie a počátkem zlatého věku Hollywoodu. Ovšem tato myšlenka je podpůrná a my sledujeme především osudy dvou lidí, jenž se s tímto přechodem musejí vyrovnat - každá po svém. Předem říkám, že to není jen o tom, film je totiž jeden velký odkaz na klasické filmy. Snímek si nebere servítky vůbec v ničem. Je tak přes čáru, že to slabší povahy nemusejí strávit, a to už od samého začátku, kdy se film řítí neúprosným tempem. Na přemrštěnou stopáž tří hodin a devíti minut mě to vůbec nenudilo. Poslední půlhodina se mi zdála hůře odvyprávěná, a to je i jedna z negativních věcí, které k filmu mám. Katarze na mě totiž nedopadla, tak jak by měla, ovšem myšlenka "být součástí něčeho většího" tu funguje moc dobře. Především mě nepotěšilo, jak stroze je uzavřen osud Nellie LeRoy aka Margot Robbie aka jedné hlavní postavy, po tom všem, co jsme s ní prožili. Osobně bych herečku rád někdy viděl v jiné roli než uječené, hlasité a šílené ženské, protože nikdy nehraje jiný typ a říkám si, zda by to vůbec zvládla. Musím ale přiznat, že do Babylonu se přece jenom hodí. Původně ovšem Nelly LeRoy měla hrát Emma Stone a mám pocit, že právě ona by postavě mohla přinést mnohem větší přesah. Koneckonců závěr filmu mohl vypovědět víc o hlavních hrdinech. Kdyby ještě zpomalil a vyprávěl příběhy hrdinů pečlivěji, jdu na čistých 10 hvězd. Přes tyto negativa je Babylon skvělý film, který se vryje do paměti svou nápaditostí, okázalostí a horoucí režií. Sice je to film na efekt, ale finguje moc dobře. ()

alienable

Jsem ve fázi, kdy si většinou kupuju vstupenky podle délky představení. Tady jsem to mimořádně neudělala. Na začátku jsem si u fekálního fóru se slonem řikala, že kdyžtak odejdu. Jenomže pak mě pohltila atmosféra opulentního večírku a nakažlivá svobodomyslnost Margot Robbie. Zažrala jsem se do příběhu, bavila se a v druhý, značně temnější půlce, jsem se přistihla, že koukám s otevřenou pusou. Závěr mi připomínal finále Mistra a markétky (ne dějem, ale pocitem). Stopáž je smrtící, kvůli tomu jedna hvězda dolů. Ale Babylon ve mně doznívá už třetí den a nechce mě pustit (stejně jako melodie Zpívání v dešti). ()

Enon

První třetina byl neskutečně povedený, zběsile ubíhající klenot, kterému bych okamžitě napálil plný počet hvězd. Bohužel, po tomto skvělém začátku přišla druhá třetina, kde se tempo výrazně zpomalí a místy je to vážně dost velká nuda, postavy se zde sice potýkají s určitými krizemi a skrz to se s nimi dokážeme více sžít, ale prostě to tempo je místy fakt vražedné. Třetí třetina a samotné finále jsou pak mnohem více umělecké a vzniká zde velmi zajímavý kontrast mezi vtipnou a zábavnou první třetinou a vážnou třetí, která zároveň skvěle koresponduje i s psychickým stavem hlavních postav. Když už jsem u postav, tak by byl hřích nezmínit geniální výkon Margot Robbie, která při scénách na place perlí tak moc jak to jen jde a její psychický rozklad je neskutečně dobře zpracován. Nikdy neselhávající Pitt se postaral o humor a pan Calva a jeho finále v divadle ve mně bude rezonovat ještě minimálně pár let. Přijde mi hloupé hodnotit tento film jako celek, protože každá část se mi líbila jinak. Takže 1/3 86%, 2/3 72%, 3/3 82%. ()

Zeduke

Trojhodinový formát bol unavujúci no umožnil pekné rozpovedanie skutočného príbehu, ktorý sa nikdy nestal. Divák neznalý by však aj uveril, že ide o biografickú snímku z kinematografickej predvojnovej antiky. Film sa snaží vtiahnúť do deja polhodinovou nezmyselnou drogami poháňanou párty, ktorá však nepridáva do príbehu nič, len lacnú erotiku a sexualizáciu, pocit zdesenia, zhnusenia no rozhodne aj sladkosť zakázaného ovocia. V snahe uviesť dobovosť to však nijak markantne nepomáha - skôr azda opak - dobovosť 30. rokov tam pripomínajú len veteránske vozidlá a pár kostýmov. Neskôr pôsobia veľmi sympaticky tri prepletené príbehy troch hlavných hrdinov, ktoré sa epizodicky pretínajú no všetky, na oko, rozprávajú iný príbeh. Herecké výkony na vysokej úrovni, bez negatív. Skutočne je najväčším problémom neuveriteľnosť vulgárneho správania niektorých postáv podľa dnešných štandardov, a to vo filme, ktorý sa odohráva pred storočím - v dobe inej (a to aj v šialených, celebritných a hollywoodskych kruhoch, ktoré nám približuje). Celkovo je však jasné, že to je jazda, ktorá by sa však nestratila ani ako legenda v rozprávkovej knižke. Skvelá kamera, celkový vizuál. No práve celé to pozlátko ruší dojem autenticity a počas troch hodín je ho až príliš veľa. 4/5 ()

fhe_verdict

Prva polka filmu je natocena ako chlapikom na piku, ktory dostal zasielku koksu. Spociatku to este bolo zaujimave a zabavne, ale po par minutach uz iba stale viac a viac otravne. Cely film je strasne ukricany, vystresovany a hystericky. Je mozne, ze doba zlateho veku holywoodu bola prave takato, ale mna to nebavilo pozerat a nechavat sa tym znervoznovat. Cele trvalo vyse tri hodiny a pribehu bolo vo filme pramalo a aj to v najjednoduchsej forme, najprv ides hore, potom si na vrchole a nakoniec padas. Unavne. ()

Tusak

Babylon... Po skončení filmu som absolútne nechápal čo sa stalo a nevedel čo mám na to povedať. Vyspinkal som sa z toho a myšlienky sa mi už poskladali. Babylon nieje film pre bežného diváka, ktorému mohol prísť tento film trápny či nudný. Avšak keď si zopakujete celý ten dej, dychberúce scény, fenomenálnu hudbu, genialitu Chazelleho a samozrejme Margot, Brad a špeciálne Diego ktorý bol neskutočný ako nováčik. Točenie prvýkrát so zvukom, Nellie a jej prvá rola, Manny ako režisér, samotný koniec a oveľa viac pamätných scén, ktoré som miloval. Sú časti filmu ktoré mi až tak nesadli, napríklad celá sekcia s Tobeym alebo prvá párty ktorá bola podľa mňa až príliž dlhá rovnako ako stopáž, ale to nemení na fakte že som bol dojatý, prekvapený a všetko možné. Babylon vo mne ostane ešte pekne dlho. 8,5/10 ()

Polda99

Dlouho jsem odolával shlédnutí tohoto filmu. Všechny recenze a komentáře mě spíše odrazovaly. O to více jsem byl překvapený, jak promyšlená byla každá scéna. Samozřejmě každý zmíní vizuál, ale mnohem více mě zaujala práce kamery a střihu společně s kompozicí. Dlouhé scény z počáteční party střídající se s rychlým střihem zobrazující chaotické natáčení je naprosto geniální. K tomu úžasná hra s hudbou a zvukem, přesahující jednotlivé scény a dotvářející atmosféru celého filmu mě nenechala ani chvíli se nudit. Narovinu některé části scénáře by stály za to doladit a některé scény jdou za hranu únosnosti a humoru...i když z nějakého důvodu právě tyto scény vyvolaly v sále bouřlivý smích..., přesto považuju Babylon za jedno z největších překvapení. Odkazy na skutečné postavy nebo filmy z historie Hollywoodu jsou už jen třešničkou na dortu. ()

maxjekul

Babylon je jednoznačně nejsmělejším dílem vynikajícího Damiana Chazella. Co se týče děje filmu, zdá se mi, že víceméne absoultně opouští svůj klasický, spíše lineární styl, kterým jsou jeho minulá díla zpracována. Stačí se ale na chvíli zaměřit na kameru nebo na opakující se sytou paletu barev a divák pozná o čí film se jedná. Právě v techické stránce věci totiž tvkí krása tohoto snímku. Ano, děj je sice zábavný a to po celé tři hodiny, ale jeho samostatná premisa je vlastně docela jednoduchá. FIlm by zkrátka bez svých detailních kompozic oplývajícíh opulentností byl jenom nejistou přehnaně dlouhou úmorností u níž bych si nebyl jist kam ji zařadit (to vlastně nejsem ani tak, ale to je jedno). Ze všeho nejvíc se mi pak líbily klidně až několikaminutové němé záběry z drona, které takřka jen prozkoumávaly prostředí scenérie. Skoro až do úplného konce mého pobytu v kině jsem osciloval mezi sedmi a osmi body, protože jsem si říkal, že to je jen velmi dobře natočená (tragi)komedie. Díky dojemnému konci, který mimo jiné ukazuje krásu kinematografie jako takové jsem se ale rozhodl přiklonit k osmi. Jo a herecký výkony taky dost v pohodě. 8/10 ()

Ways

Naprosto geniální,  úžasný zážitek.  Nemám slov. Film ve mě otevřel taková zákoutí mé duše,  že o tom budu hodně dlouho přemýšlet.... ()

eReSko

Dobrý film, který ale nepotřebujete vidět ještě jednou, nebo vícekrát, snad jen pokud budete mít chuť na Margotku. ()

Ruda.neck

Filmové orgie, a to doslova. Když navíc v takovém filmu zazní z úst Brada Pitta slovo Praha, nemůžu dát jinak než plný počet. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů