Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

community

Dlouhý film, to ale není žádná závada. Pořád se něco děje. Němý film přechází do ozvučeného. Werich s Voskovcem  natočili svůj první zvukový film v roce 1931. Skvělý počin na naše  poměry. Herectví je kruté povolání. Herci jsou většinou sebestřední blázni. Někteří se stanou hvězdami, rozmazlí  je to. Když to skončí, život pro ně nemá cenu. Večírky jsou plné prasáren, dnes by zřejmě nebyly možné. Také není reálné, že by se polonahá herečka v té době, (1923), objevila na titulu seriózního deníku. Brad Pitt je velká hvězda, ale nikdy nebyl příliš dobrým hercem. Bylo to o vzhledu, ten je pryč. Jeho výkon byl nudný a příšerný. ()

Lucy39

ke konci možná už trochu bolí zadek :-D ale nádherná výprava i příběh... za mne stojí za vidění, a to nejen kvůli perfektně vystižené dekadenci a scénám, které se jinde moc nevidí, ale i kvůli tomu, jak krásně se kouká na představitele hlavních rolí :-) ()

rostsoft

Od tohoto filmu jsem měl velká očekávání. Čekal jsem herecký koncert Brada Pitta, ale nedočkal se jej. Margot byla podstatně lepší. No, co vám budu povídat, napsat příběh bez příběhu musela být tuze těžká práce. Začátek byl velmi pěkný, jak tam nakládali toho slona do relativně malého náklaďáku, čekal jsem tedy obrovskou zábavu. A čeho jsem se tedy dočkal? No několik zábavných štěků v tom skutečně bylo, ovšem celý film to zachránit nedokázalo. Je to relativně nudné, bez příběhů a na to, že to trvá tři hodiny, je to spíš tragédie. Ovšem tragédií, jako takovou to nazývám i tak, pač osudy jednotlivých postav, o kterých je řeč, byli skutečně tragické a z mého pohledu až nepochopitelné.  Navíc mám pocit, že toto dílo má s sebou nést jakési poselství, které jsem ovšem úspěšně nepochopil. No, vůbec, film s poselstvím, a filmy, které nás mají vychovávat, ze srdce, nenávidím. Je to velká škoda. ()

jara12

Tříhodinová nadupaná stopáž, který vzdává velkou poctu začátkům Hollywoodu. Střídání hektického a emocionálního pomalejšího tempa zaručuje, že se u filmu nebudete nudit. Perfektně napsané postavy, kde si každý projde vlastním vývinem a divák je schopný vidět jak na všechny doléhá vývoj filmařiny jako takové. Soundtrack je úchvatný, kamera neskutečná a děj vás napíná po celou dobu. ()

mijec

Odkedy som videl prvý teaser, som sa veľmi tešil. Zároveň som sa obával, lebo toto som už viackrát zažil a väčšinou napokon prišilo sklamanie. Tentokrát však nie! Pri prvej projekcii som si miestami vravel, či to chcem ešte niekedy vidieť, a kým prešiel mesiac, videl som to ďalšie tri razy. Ani raz som sa počas tých troch hodín nenudil, tak dobre to je spravené! Nesmierne zábavné, plné nápadov a odkazov, ktoré si pri prvom pozretí nevšimnete (zakaždým niečo objavím), casting - vrátane epizódnych úloh, fakt silný a nevídaný záverečný odkaz, no a tá hudba...! Raz darmo, Hurwitz je génius. Chvalabohu, že stretol práve Chazellea. O Babylone by sa toho dalo popísať veľa, ale načo. Treba si pozrieť. Aj ja si znova pozriem. A potom znova a znova a medzitým budem počúvať soundtrack. Toto sa mi nestalo tak dávno, že už si ani nepamätám, kedy naposledy. Mimochodom, po tom, čo tento skvelý kus nemal nomináciu na Oscara za najlepšiu réžiu a najlepší film, a hlavne za to, čo sošku za film roka napokon získalo, si Akadémia zaslúži, aby ich osral slon. ()

CreepyJoe

Čekal jsem průlet minimálně až do devadesátek nebo současnosti, stopáž by tomu odpovídala, slabej odvar mých očekávání. Nevím no, prostě nic zázračnýho, vzestup filmové negro scény ani nebyl refletkován a s tím provázený kontroverze, o čem jako že  to mělo bejt, že hollywood spoustu lidí semlel na prach, který pro mamom a hvezdičku na chodníčku slávy udělali vše, nějaká historická reflexe? To těžko, je prostě fajn vidět, že tam v hollywoodu furt mají prachy, když si můžou natočit dovolit takovou "blbost". Těšil jsem se například na tu vizuální a hudební proměnu, i těch večírků, nic z toho se nekoná, prostě naprosto nevyužitý jakýkoliv potenciál, btw kde byl chaplin a spol? Prostě fakt dementní, nedomyšlený, nedotažený, o ničem. Jediné co se mi vlastně líbilo byl ten závěrečný sestřih pěti minut, ikonických snímků, co zvládne udělat naprosto každej netalentovej pičus do hodiny....congrat soudruzi. ()

Bratyslavcan

Zdajú sa 3 hodiny veľa? Nie! Je to málo!! Nechcem aby sa to končilo, chcem to ďalej pozerať stále a stále dookola. Film je plný emócií, ktoré človek prežíva spolu s ním akoby bol jeho súčasťou. Tie roky ma totálne vtiahli do seba. Toto som si užil. Toto je podľa mňa film FILM!!! ()

Foltest

Babylon je naprosto neskutečný, nepopsatelný film. Chazelle dlouhou stopáž plně ospravedlňuje sletem až éterických, precizně postavených monstrscén, které navíc gradují famózní hudbou, kterou považuji za obrovský klad celého snímku. Děj zaměřující se na 3 protagonisty klape přesně tak, jak má. Závěrečné pasáže vyhasínajího hvězdného herce v podání Brada Pitta mě skutečně dojaly, což se mi příliš často nestává. Stejně tak velmi dobře funguje i linka ambiciózního mexického producenta, který se jakožto muž skutečně pro všechno dere nahoru po hollywoodském žebříku; jeho romance se ztrápenou herečkou dává smysl, je uvěřitelná a její konec opět diváka citelně zasahuje. Vyzdvihnout musím i celé pojetí dějového oblouku o přechodu z němého na hraný film, které baví a zároveň poučuje, což je vždy dobrá kombinace. Závěrečné titulky společně s pulzováním soundtracku a mnoha vynikajícími, až hloubavými dialogy v průběhu celého snímku ve mně zanechaly skutečně mnoho myšlenek, a Babylon tak rozhodně hodnotím jako takřka perfektní film, který stojí za zhlédnutí. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /enormní délka, poněkud smutný a nostalgický závěr a místy hodně šílené/, + /soundtrack dobrý, výprava, herci a opulentní pařby dobré, trochu srdcová záležitost pro mě, protože filmový fanoušek a starý Hollywood/, hodnocení - dobrý film, od filmového nadšence a milovníka starého Hollywoodu, líbilo se mi to docela, jenom vyhodit pár šílených scén a trochu zkrátit ()

petr2

Neměl jsem očekávání, první recenze byli že to je mehh, ale pak se prej z toho vyklubal film roku. Je to pravda? Co se týče kvality filmové branže, tak Ano. Nesmírně jsem si ten film užil. Pokud se vám film “Tenkrát v Hollywoodu” (kterej mě teda zklamal), tak tohle budete milovat. Tak hezký drama příběhový film jsem dlouho neviděl , fakt jsem z toho byl vydřený. A i když to trvá 3h… za ten konec to fakt stojí. Totální husinu jsem měl. Alespoň na jedno zkouknutí to stojí, pokud mate rádi kinematografii a zajímá vás historie. (Já se ještě rozepíšu) Postavy úžasný. Margot Robbie budete milovat, ale zároveň nesnášet. Brad Pitt je proste Brad Pitt a velkou radost jsem měl z Tobey Maguire, který ukázal temnou stranu, až jsem měl husinu u tý scény.   Doporučuji 8,5/10! ()

Syryanna

Úchvatná, místy opravdu syrová až šokantní pocta i kritika základům Hollywoodu a světa filmu vůbec. Je v něm spousta pravdy, proč svět filmu tak milujeme, zatímco jiní jím pohrdají. Člověk si v dnešní době CGI a jiných technologií už ani neuvědomuje, že film býval dřív postaven na potu a krvi. Skvělé herecké výkony. Stopáž přehlédnutelná. LOVE THIS. ()

Cornholius

Je to skvělý film a snad se ještě docení. Chápu, že je to pro někoho dlouhé. Asi by se to dalo zkrátit, ale minimálně po prvním shlédnutí mi tam sedělo vše a neberu to jako negativum. Nabité a plné. Za závěr (spíš celou poslední třetinu) musím dát pět hvězd, nelze jinak. ()

tomikhorsky

Po dlouhé době jsem viděl FILM s velkým F I L M. Neskutečná jízda od Dejmijena, kde Margotka hraje opravdu božsky a Bret vyšvihl také parádní výkon navíc u postavy, která mu nebývá zvykem. Po dlouhé době vidím i Tobího na plátně a zahraje si rovnou skvělého hnusáka v miniroli. Do toho jazz, který nesnáším (normálně bych zlomil všechny trumpety), tomuto filmu naopak dotváří jedinečnou atmosféru a celé to sedí jak poklice na hrnec. Neokoukaná kamera a střih jsou famózní a autentičnost doby jakoby bych v ní byl. VELKÝ POTLESK a zanedlouho se na to budu muset podívat znovu! ()

ERIKX

Keď som videl túto prepálenú stopáž, tak sa mi moc do toho nechcelo, no po dopozeraní som zostal v úžase. Vizuálne bezchybný snímok, ktorý vás odpáli svojou atmosférou spoločne s vynikajúcim soundtrackom. Herecké trio Diego Calva + Margot Robbie + Brad Pitt = neskutočné herecké výkony. Potešil ma aj Tobey Maguire ako taký psychouš. Nemám tomu čo vytknúť, proste film pre mňa. ()

Tweny

Je to ten typ filmu, který sice zaujal, nenudila jsem se i přes úmornou stopáž, pořád se něco dělo… ale už ho nikdy nechci vidět znovu. Což asi moc dobře není.  Postava Margot Robbie krajně nesympatická. Mně to prostě nesedlo a to vysoké hodnocení tady určitě nesdílím. ()

Puxina

Trailer mě moc nebavil, ale recenze mě na ten film pak nalákaly a musím uznat, že tohle byla divoká tříhodinová jízda doplněná hodně povedeným soundtrackem. Už se těším, až si to dám znova. ()

Hexx

Film zobrazující a oslavující de facto začínající (min. zvukovou) filmovou tvorbu, a to velmi zábavným způsobem. Mnohokrát jsem se musel ptát WTF!?, ale bavil jsem se náramně. Úvodní párty a vlastně vůbec celý počátek filmu je naprosto rozsekávající záležitost! A pak je tu opět Margotka, která mě (opětovně) naprosto zcela odzbrojila svým hereckým výkonem... a... nejen tím. Dokonce se na scéně objeví Spider-man, ale zapomněl si vzít oblek, ale spíše zřejmě natočeno z doby, kdy se zrovna proměňoval, soudě dle zarudlých očí. Brad Pitt mi tady přijde takový neslaný, nemastný... Tři až čtyři hvězdy, za megapřetaženou stopáž bohužel tři, ale aby to nevyznělo špatně, vyloženě mi to neobtěžovalo, nicméně půlhodinka dolu by byla optimální.  *Update: Po dvou dnech se mi to rozleželo a musím jednu hvězdu přidat. ()

Honzamary_CZ

Film má přes 3 hodiny, ale jediná pasáž ve filmu není prázdná. Film můžete vidět nesčetněkrát, avšak vždy objevíte něco nového. Snímek má opravdu všechno přes obsazení, režie, scénáře, vizuálu, zvuk ... Návštěvnost v kinech vůbec nevypovídá o kvalitě filmu a v tomto případě to platí nejvíce. Pokud milujete pravé, krásné a hluboké filmy, Babylon se vám ukotví v hlavě a jen tak z ní nevyleze. ()

Hlubinix

Na tento film jsem se poměrně těšil - alespoň trailery slibovaly spektakulární podívanou. Navíc jsem viděl od Chazella i Whiplash a to je známka kvality. Tato pocta Hollywoodu před sto lety mě nakonec vůbec nezklamala. Scény jsou krásné vyšperkované a je na nich vidět ta náročnost a nákladnost. Tu a tam jsou zde i poschovávané vtipy, které ještě zážitek stupňují. Ne však tolik jako soundtrack - ten mi utkvěl v paměti ještě mnohem víc než ve Whiplashi a úplně z něho čišelo, že režisér a scenárista mají hudbu v krvi. Na tři hodiny to uběhlo celkem rychle, akorát jsem si třeba 7x myslel, že už to končí. Jednotlivé scény parádní, bohužel celkový příběh působil moc nadneseně a neskutečně - možná kvůli přílišnému zjednodušování a přeskakování částí z životů hlavních postav. Chtělo by to něco více konzistentního. Takhle to slouží hlavně pro audiovizuální potěšení a vzpomínku na Hollywood. Ta je motivem i jednoho dalšího filmu, který zde nemůžu nezmínit - Tenkrát v Hollywoodu od Tarantina. A já bych si dovolil tvrdit, že Babylon v tomto ohledu funguje lépe - ano, není to sice ta samá doba, to je však jedno. Jestli si někdy budu vybírat, jestli se podívám znova na Tarantina nebo Chazella, volím Chazella. 86% ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů