Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. (Netflix)

JohnMiller

Film ako celok sa mi v podstate páčil. No nejako som z neho nebol unesený, tak akoby som čakal pri snímke z takouto tematikou. Či to je kvôli situácií na Ukrajine ktorú celkom silne prežívam alebo to hranie na city, ktoré mi tu tak úplne nesadlo, no tak či onak ide o viac než len zaujímavú štúdiu rôznorodých postáv ktoré majú jeden spoločný menovateľ. Svetovú vojnu. Striedanie postáv a ich preplietanie sa medzi svojimi dejovými linkami malo až nádych festivalového filmu. To ma najviac zaujalo aj bavilo. To samotné bombardovanie a finále ma už tak nevtiahlo do seba. A to ani nechcem kritizovať autorov, že by som tam niečo rázne menil alebo by im niečo nevyšlo. Ide viac-menej iba o moje pocity. Hodnotenie 3,5*. ()

easaque

-5* Jak nemám rád válečné filmy, tak na tento jsem byl poměrně zvědavý a to jsem ani nevěděl, že se natáčel i v České republice. Námět, který vychází ze skutečné situace, dokázali autoři scénáristicky vyšperkovat tak, že mě udržoval v napětí celou dobu. Film si na nic nehraje, nehodnotí kdo je dobrý či zlý, protože ve válce je to jen o štěstí, na které straně barikády jsi a málokdy to jde ovlivnit. Válka je svinstvo, ať je kdekoliv a jestli v dnešní době probíhá něco přes tisíc kilometrů daleko, tak o to víc jde z toho strach. Tímto zajímavým počinem mě Netflix potěšil a musím pochválit jak herecké obsazení tak i vizuální stránku. A nezbývá mi opět než tento film doporučit dále. A jen tak na okraj nechápu místní komentátory, že mu vyčítají jeho emotivní formu a snahu dojmout. Myslím, že u lidských příběhů to ani jinak nejde dělat. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

atmosféricky i vizuálně povedené válečné drama o tom jak byla při náletu, jehož cílem bylo velení gestapa, na samém sklonku války vybombardována i škola, ve které následně zemřely desítky dětí a dospělých. Po poměrně silném začátku film hodně zvolní tempo a snaží se o charakterizaci několika málo postav, jejichž osudy se v závěrečné třetině různě prolnou. Pokud se něco Bornedalovi daří, pak je to posupné utahování emočních šroubů, které vyvrcholí v poslední půl hodině během samotného náletu, následném hledání obětí a přeživších v sutinách školy a korunu tomu nasadí v úplném a sakra silném závěru...75% ()

Aljak

21. marca 1945, Kodaň, Dánsko - Operácia Kartágo. Cieľom mal byť Shellhus (sídlo Gestapa), no bohužiaľ, táto operácia sa preslávila skôr tragédiou, ktorá sa odohrala v cirkevnej škole Jeanne d'Arc. Výsledkom bolo 105 obetí (z toho 86 detí). A presne o tom je tento smutný a emocionálne vypätý film... Spracovanie bolo vynikajúce a pôsobilo silne realisticky, čo je rozhodne plus. Páčila sa mi dramatizácia a aj tie okolité dejové vetvy združené okolo vybraných postáv, ktoré ešte viac zvýraznili epický rozmer príbehu a toho čo predchádzalo tejto tragédii. Trochu škoda, že v závere boli osudy ostatných hlavných postáv odstrihnuté - takže nevieme, ako to dopadlo s Teresou či Frederikom. Ale tá záverečná scéna stála za to! ()

C0r0ner

Trošku škoda toho přehršle postav a rozvleklé první poloviny, ale jakmile vzlétnou bombardéry, vyskočí tep dost vysoko a ta frekvence nepoleví až do konce. Navíc je to samozřejmě velmi aktuální, takže za mě povedený (i když na koukání dost nepříjemný) film. 75% ()

laik_60

Film o vojne , jej hrúzach z pohľaduletcov, gardistov, gestapákov reholníčiek, ale predovšetkým detí. Film o to co sa stane ked bombardéri netrafia ciel, a bomby dopadnú na školu plnú detí.  Jednoducho udalosť sa nemala stať ale stala sa lebo "Bohu spadla zo stola tužka " Pri jeho sledovaní som si premietal v duchu ako to v súčasnosti vyzera v kyjeve, Ivanovrakovsku a inde, kde bomby a rakety dopadajú na civilne objekty. Vojna je hnusná vec. ()

jedna_vrana

Rigmor: „Sestra Teresa, myslíte, že Bohu vypadla z ruky ceruzka?“ S. Teresa: „Myslím, že áno.“ Rigmor: „A myslíte, že to potrvá dlho?“ S. Teresa: „Možno. Neviem.“ Rigmor: „Ideme do neba?“ S. Teresa: „Áno, my všetci.“ Rigmor: „Čaká tam na nás Ježiš?“ S. Teresa: „Áno, som si istá, že áno.“ Tento film bol natočený ešte v roku 2021 a tak ho prirovnávať k invázii na Ukrajine nie je na mieste. Akurát načasovanie dosť vyšlo. Navyše, je to príbeh pravdivý a pred pár dňami (21. marca) o bombardovaní Kodane hovorili v správach. Nepovedali, kde sa stala chyba, že britskí letci začali bombardovať francúzsku školu. Ale dôležité je, že autori filmu dokázali vytvoriť atmosféru bezútešnosti a nezmyselnosti vojny. Obraz zúfalých matiek hľadajúcich svoje deti je krutou výčitkou všetkým, ktorí sú schopní rozpútať vojnové peklo na Zemi. ()

Tosi

Když se nejlepší místo k přežití ukáže jako nejhorší rozhodnutí.  Hodně smutnej film, pro rodiče dvojnásob. ()

Johnny.ARN

Polku filmu sa nič nedeje. Zoznamujeme sa s postavami, ktoré nám ale môžu byť úplne u prdele aj s ich príbehami. Druhá polka je o nepodarenom nálete a záchrane preživších. Od námetu som čakal, že to diváka strhne, atmosféra že bude hustnúť a že niekde pod sutinami nájdeme nádej. To tu absolútne nebolo. Pri tak rozsiahlej minutáži chceli toho veľa povedať, veľa ukázať a dopadlo to nechválne. Nevieme čo robil odboj, nevieme ako sa im dostali infošky, hodinu sledujeme nejaké deti a vojnu ich očami a celé to aj tak vyšumí do prázdna, lebo to nemá absolútne žiadnu atmosféru. Chceli to len tlačiť na emóciu o mrtvych deťoch, ale to neobstojí. Pozitívum je aspoň snaha o historickú presnosť. 3 z 5 ()

oveckaoa

Nejprve si dáme seznám ruských zločinů jelikož je potřeba , aby na to lidi nezapomínaly jelikož jich je mnoho vyberu jen pár .  Březen 2022 masakr v Buči (Ukrajina) uvádí se až 300 mrtvých 7 dubna 1995 Čečensko masakr v obci Samaški ruská armáda zde zabila upálila a znásilnila přes 100 Čečenců žen mužů a dětí Únor 2000 Katyr-Jurt Ruská armáda toto místo bombardovala a zabila zde přes 170-330 čečenských civilistů  1994-1996 první čečenská válka uvádí se úmrtí až 35 000 čečenců v důsledku ruských útoků   1940 Masakr v Katyni Ruská armáda zde zabila až 22 000 Poláků Jinak k filmu 50 minut se zde děje úplné kulové jen sledujeme jeptišku jak chce roztáhnout nohy náckovi , který jí je odporný (absolutně nereálné) a malé děcka, které nejsou vůbec podstatné jelikož z 3 se o tom posledním nedozvíme jestli přežilo a režiséra to ani nezajímalo nám to sdělit a jejich životy. Jo ještě jsem zapomněl na nevěstu co postřílí s družičkami  Angličané a pak se tomu smějí a radují se z toho. Pak je anglická armáda vybombarduje ve škole a máme konec filmu nedozvíme se jestli to bylo omylem nebo jim někdo dal špatné informace  a máme konec. Jinak Němci byly fakt dobré svině , když kluka co to přežil zneužily na to, aby sepisoval seznam obětí a přežitých  to nemohl zapisovat někdo z nich musely ho ještě více traumatizovat. Mimochodem tento kluk je asi člen Justice league jelikož dokáže všechny obejít sepsat a popsat. Jako válečný film to selhává 40 procent za téma a za to, že se dozvíme jaká byla církev svině, že schvalovala zabíjení Židů (tohle se i opravdu dělo viz papež Pius 12 https://www.stoplusjednicka.cz/padouch-nebo-svetec-skutecne-spolupracoval-papez-pius-xii-s-nacisty ()

Jaro.Krafcik

Novinka od netflixu a teraz aj aktuálna téma. Dáni vedia natočiť dobré drámy. Mne vojnové filmy moc nesedia ale toto bavilo a skvelý cz dabing potešil. Trochu zamrzí že ku bombardovaní prišlo až po cca hodine. Taktiež som nepochopil to vykreslenie náboženstva. Netflix bude mať čo robiť. Keď na trh pridchadzaju Hbomax a v lete Disney+. Uvidíme čo nám ešte ponúkne. 3* ()

drackula

Žiaľ, vo vojne sa stávajú aj takéto tragédie. 💥 Letka RAF má v pláne vybombardovať centrálu gestapa. Séria omylov však spôsobí, že vybombardovaná je kodaňská škola plná detí. Na mieste zomrelo 86 detí a 16 dospelých. 😞 Je to silný a dosť surový film. Nič pre slabé povahy, keďže šok a zúfalstvo obyvateľov Kodane bolo znázornené dokonale. Trochu mi tam ale chýbala nejaká bodka, alebo dovetok týkajúci sa omylu RAF. 😐 Vrelo vám tento dánsky film odporúčam. Na Netflixe ho nájdete ako The Bombardment. Netflix 80% ()

borec999

Každá chyba má svoje dôsledky... Úvod sa trocha naťahuje ale ako začnú nálety a presunieme sa čisto iba do priestorov školy a zachraňovania preživších (resp objavovania nešťastne zosnulých) tak film má svoju silu,kvalitu a dokáže z človeka vytlačiť emóciu a to aj bez vyložene naturalistických scén či litrov krvi. Bornedal šiel na to skrátka inak a snažil sa vyvolať negatívnu emóciu cez zobrazenie chaosu,beznádeje a prežívania postáv, čo viac menej zafungovalo. Určite mohla byť daná látka o nešťastnom omyle dánskych letcov s fatálnymi dôsledkami pre stovky ľudí zfilmovaná aj silnejšie, osobne som bol však celkom spokojný aj s Bornedalovou, miernejšou a menej hardcore verziou. PS: Tá 4. hviezda je taká polovičná. 65-70% ()

janesX

Srdce trhajúci dánsky film, namierený proti akejkoľvek vojne. Bolo ťažké sa pozerať na nevinné deti vo chvíli bombardovania a mal by to vidieť každý vojnový štváč, ktorý má doma dieťa alebo niekoho, koho má rád. Hviezdu pridávam za silné odkazy a posolstvá počas celého filmu. A ešte aplauz pre skvelo hrajúce postavy - chlapec, ktorý zo šoku onemel, rebelantská mníška, ale aj ďalšie, hrali fakt úžasne.91%. ()

Tuzinho

Hodně silný snímek dle skutečnosti, který navíc v dnešních dnech dostává násobný prožitek díky aktuální situaci na Ukrajině, kde to vypadá dost podobně, aneb nejvíce to stejně odnesou obyčejní lidé. Natáčelo se v České Republice a na filmu jsou lokace krásně k rozpoznání. Dánská tvorba si mě víc a víc získává a tento snímek dlouho zůstane mezi těmi lepšími. ()

petikacka

Je to paradox, že se dívám na dánský film podle skutečné události, který asi nebyl úplně známý ani v Dánsku, kdy jim britští piloti letěli zabombit  nacistické centrum, ovšem trefili se úplně vedle. A to je na tomto filmu  nejvíc největší maras. Trefili se kam neměli a tady přichází mé vysvětlení toho paradoxu, vzhledem k tomu co se dnes děje na Ukrajině, tak je to jakoby boží ukazovák, který ukazuje co se děje a ještě může dít...v Evropě!!! ...pokud to nějakým způsobem politici nezatrhnou a neutnou PUTINA !!!   Za mě 88% ()

Rathalos

Uuuuuf,silna,emotivna,intenzivna a smutna drama podla skutocnych udalosti z obdobia druhej svetovej vojny,ktora zobrazuje dopad na nevinnych civilistov po bombardovani,ako to uz tradicne byva u filmov zo severu,plusom su vynikajuce herecke vykony,skvele natocene sceny a hudobny doprovod,ktory to cele este viac umocnuje,nemam slov,to treba vidiet,jasna volba,co sa tyka hodnotenia...:-) ()

MickeyStuma

Válečné přešlapy byly, jsou a i nadále budou. Situace hodna k odsouzení, ale bohužel, ještě se nikdo nenarodil zcela neomylný. O přešlapu leteckého bombardování ví své i Praha a to ze 14. února 1945. Piloti a navigátoři osmé letecké armády si (jen) spletli Drážďany. Následky dnes pro mnohé už bohužel naprosto těžko představující. Na majetku i na životech. Stejný případ se stal v Dánsku a to pouhý měsíc po Praze. A o tom vypráví tento snímek, který hned sáhl po tom nejbolestivějším. Rozbombardování školy plného dětí. Dánští tvůrci se rozhodli natáčet v Česku, takže lze rozpoznat známé lokace. Jen tak pro zajímavost, třeba Josefov použili i tvůrci snímku ´Úkryt v ZOO´ (2017), s příběhem odehrávající se v době německé okupace. Ale zpět k bombardování. Druhá světová válka je plná doložitelných tragických příběhů, takže je stále z čeho čerpat. A co stát, to hodně podobné události při porovnání s ostatními. Teď jde o to, jestli se to povede významně zpracovat do filmové podoby, aby to emočně diváka zasáhlo tak, že snímek plně splní svůj protiválečný aspekt ve své výpovědi. Scénář obsahuje celkem tři dějové linky, které se vzájemně prolínají a poukazují na běžné rozpory v okupované společnosti. Nejzásadnější dějová linka je vlivem tématu osudová cesta dvou dívek a chlapce, který hned na začátku prožije trauma zanechávající na něm následky. Dějová linka o odboji vyznívá spíše jen jako doplněk na vyplnění stopáže. A třetí dějová linka je o mladé inteligentní jeptišce zpochybňující existenci boha, která navíc prožije romanci s chlapcem, který se dal na stranu nepřítele. Po setkání a rozpravě s onou jeptiškou však pozře. Nic než pokus o dosazení romance svou nucenou kýčovitostí, která vyznívá na celém snímku jako zcela zbytečný status. Příběh o dětech je tak jednoduchý a krátký, že by stačil i na půlhodinovou povídku. Ano, tak slabý ten scénář je. Režisér a scenárista v jedné osobě však vsadil převážně na atmosférickou stránku ve vyprávění s rozsahem až do filmového umění. Snímek místo vytváření šoku a hrůzy spíše funguje jako mainstreamové melodrama v podobě experimentálního artového filmu s použitím patřičného vizuálního vyjádření daných skutků. Ano, hodně je citelná absence přímého tahu na branku, takže mnohé emoční scény bohužel nefungují zcela na 100%. K dojetí a respektu však ale přesto může po divácké stránce dosáhnout svého. Ona závěrečná scéna s dívenkou odmítající jídlo s následným zážitkem poté, co jí otec řekne, že když nebude jíst tak zemře, je ta nejsilnější. Po vizuální stránce tímto Ole Bornedal poukazuje na hodnotu každého života a právě ohledně dětí z mateřského hlediska tím nejkrásnějším způsobem. Snímek tedy značně jednoduchý, ale zásadní ve své výpovědi. Značná jednoduchost snad ani na škodu není, neb stále platí, že v jednoduchosti je síla, čímž tento snímek později určitě ve své protiválečné výpovědi o něco zesílí. ()