Tenkrát v ráji

• Slovensko Vtedy v raji (více)

Film na motivy stejnojmenného románu spisovatele a scenáristy Josefa Urbana vypráví o osudové lásce, nezlomném přátelství a vztazích českých a německých horolezců, do kterých osudově zasáhla těžká válečná doba Protektorátu. Legendární, mýty opředený a ve své době nejlepší český horolezec Josef Smítka odmítl nastoupit k totálnímu nasazení v Říši a několik let se před německými úřady a gestapem skrýval ve skalním městě Hruboskalska, podporován kamarády z řad českých a německých horolezců. Joska na své cestě za svobodou překročil hranice možností nejen ve skalách, ale i v životě. Stal se legendou pro svůj nezlomný postoj k partě kamarádů, k vysněné ženě. Nikdy se nesklonil před okupační mocí. (A-Company CZ)

slunicko2

Nudné, šedivé, unylé... 1) I když se na filmu podíleli tři režiséři (Lordan Zafranovič tu chybí), ve výsledku se kvantita v kvalitu rozhodně neproměnila. 2) Hrají: úspěšný český kajakář 29letý Vavřinec Hradilek (horolezec Josef Smítka), 25letý Petr Šmíd (Heinrich). ()

kajas

Při sledování jsem si nejednou vzpomněla na nedávného "Narušitele", se kterým má tento film mnoho společného. Bohužel jsou to hlavně negativní aspekty, tedy nepovedený scénář, nulová gradace a napětí, nepřirozené dialogy. Hradilek ale na neherce předvedl slušný výkon a přiznám se, že mě ukolébaly i krásně nasnímané skály... ()

maverick10 odpad!

Ještě nikdy jsem neviděl tak špatně ztvárněný silný námět. Neherec Hradílek byl to nejmenší zlo a v rukou šikovného režiséra by se jeho herecký projev dal zvládnout. V tomto snímku však nebyl žádný z tvůrců natolik hoden svého řemesla, aby z tak silného námětu udělat silné dobové drama. Hudba hraje kde nemá a kde má podkreslit silný dramatický moment hraje úplně jiný žánr. Střihač ve střižně musel trpět záchvaty, neboť stříhal dle blikajicí kontrolky na svém PC. O scénáři nemůže být řeč a režiséra tento film pravděpodobně ani neměl. ()

Cheeter

Takový "normální" příběh z protektorátu. Osudy jednotlivých lidí, jako příklady toho, co se dělo, jsou dobře vymyšleny. Navíc Hradílek, působí jako herec poměrně dost bezprostředně a přirozeně, na rozdíl od Vicy Kerekes, která má na dost zvláštní herecký styl, se kterým jsem se ještě pořádně nesrovnal. A jsem rád, že jsem po delší době viděl ve filmu i Pavla Rímského. ()

zette

Oku lahodici prirodni scenerie, hezka kamera, ktera vsak postrada hlubsiho vyznamu. Z hercu nejvyraznejsi vykon podal Budar, snad i diky vdecne jednobarevne roli. Film se misty snazi byt natolik vazny, az zacina byt smesny. Scenar je neskutecna slatanina, vlastne netusim, co chteli tvurci timto filmem rict..? ()

ceskyhonza

Sice jeden z mála filmů, kde "je Němec Němcem" a za vše příkoří nemohou ti hrozní Češi, ale tj bohužel vše, takže film nenaplňuje potenciál zajímavého a podnětného námětu. Jo, ten by zvládl tak pan Kachyňa, nejen jako režisér, ale také jako pamětník. Ale Kachyňu jsme měli jen jednoho. ()

panMartin

Přemýšlel jsem proč byl vůbec natočen tento film. Asi protože to bylo podle skutečné události a někdo měl zájem, aby to bylo zveřejněno. Úplně zbytečně... Budař dobrý,ale jinak vše špatně včetně hlavní postavy,obsazení Vavřince opravdu nechápu. Ještě kromě nahoty Vica Kerekes lze ještě ocenit pouze krásné záběry přírody Tater, Českého ráje a Adršpašsko Teplických skal. Emotivní zážitek z filmu nemám žádný a to bych u takovéhoto tématu čekal. Toto prostě není český film do kin!! ()

HonzaBez

Tento film z válečného období podle skutečných událostí je jedna velká nevyužitá příležitost. Dostat to na starost jiný režisér a obsadit to jinými herci, snad to mohlo dopadnou lépe...I když je otázkou, zda problém není už v literární předloze Josefa Urbana. Skutečný příběh českého horolezce Josefa Smítka a další postav filmu je totiž oproti tomu, co vypráví tento film, dost jiný. Zejména to platí u osudu postavy Vlasty Štáflové, která ve skutečnosti zahynula spolu se svým manželem při bombardování a ne až v Terezíně (z mého pohledu za dost divných okolností). Ten román jsem nečetl, každopádně scénář, který na základě této předlohy vznikl, je hodně děravý a plný nelogičností (setkání s filmaři, postava partyzána atd.). A herecky je to rovněž takové nevýrazné (i v případě filmového návratu Ondřeje Havelky). Ještě že se dá občas alespoň koukat na hezké záběry na krásné přírodní scenérie Českého ráje (případně Tater). I filmová hudba Radůzy (Radky Urbanové) není úplně špatná (dojde zde i na pro ni typickou tahací harmoniku). Asi i kvůli její krásné závěrečné písni dávám dvě hvězdičky, ale jinak je to spíše zklamání... ()

Johnny.ARN

Zase len ďalšia česká seriálová romantika zasadená tento krát do krásnej prírody a vojnového obdobia. Niektoré veci veľmi nelogické, záver nasilu a okato zrýchlený, bez patričnej gradácie a s emóciou, ktorá ma zasiahla len minimálne. Herci poriadne nemali čo hrať, jedine Budar to tam zachraňoval. Príbehovo ale rozhodne zaujímavé, pri jasne stanovenej motivácií postáv. Nie je to úplná výhra, ale videl som už aj horšie počiny. Toto aspoň dokázalo miestami zaujať. A tiež povinná jazda pre milovníkov prírody a horolezectva. 2 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Mrkvič

Mizerně odvyprávěný zajímavý příběh. Škoda. I na Hradílka jsem se těšil a v lepších tvůrčích rukách mohl být s klidem výraznou postavou. Jak zde píše každý druhý, film asi musel být hodně prostříhaný, protože opravdu někdy od poloviny moc smyslů nedává. Nejpádnější je to s ruským výsadkářem, který se objeví na zlomek vteřiny, aby poté měl velmi důležitou funkci a hned zase zmizel. Závěr je také odvyprávěn přes několik kolen. Fakt mizérie jejíž příčiny se asi nikdy nedozvíme, protože film upadne hned v zapomnění. ()

progression

Na tento film jsem se díky zajímavému tématu z horolezeckého prostředí a podle skutečného příběhu z doby Protektorátu dost těšil, ale výsledkem bylo dost velké zklamání. Pár zajímavých horských scenérií (z Tater i Skaláku včetně krásného Věžáku a Vidláku), sympaťák Vávra Hradílek, který ač neherec se svého nevodáckého úkolu zhostil velice dobře, ve druhé polovině snímku "kraloval" Jan Budař i díky roli záporňáka s několika málo světlými záblesky, ale to je tak asi všechno. Nevím, jakou měrou za to může dvojice režisérů, kteří možná místo "synchronnosti" natáčeli spíše "asynchronně" (pokud si přímo nedělali vzájemně naschvály) a pokud to podobně pokračovalo i ve střižně, výsledkem místo nadprůměrného a zajímavého příběhu bylo to, co nakonec vzniklo ... Některé scény postrádaly smysl i logiku, některé (možná i dovysvětlující) asi zůstaly někde ve střižně. Jednu hvězdičku navíc Radce Vrankové alias Radůze za nádhernou ústřední píseň i další hudbu, ale celkově jsem od tohohle filmu čekal daleko více. ()

Endyis

Námět filmu zpracovaného podle románu nabízel velikánský potenciál. Mohl to být film jako víno, jelikož z daného románu by se dalo vytěžit spousty působivého, gradujícího, napínavého, to se však nestalo. Tenhle film bych definoval jako čítankový nevyužitý potenciál námětu. V podstatě se jedná o nudné drama s ne moc zajímavými hereckými výkony bez gradace a dynamiky. Tudíž hodnotím 40% ()

sskrblik

To by nebyla Víca Kerekéš, aby neukázala ve filmu své bujné poprsí nebo alepsoň zadnici! Kromě její nahoty lze ocenit pouze krásné záběry přírody Tater, Českého ráje a Adršpašsko Teplických skal. A je to velká škoda, neboť v těchto úžasných přírodních kulisách by mohl jednou vzniknout nepochybně skvělý film. Musel by mít ale zcela jiné obsazení, dramatičnost a děj, který dokáže učarovat. Tento film to bohužel vůbec nemá. ()

Master19

Nemůže za to Vavřinec ani ostatní herci, nemůže za to krásná příroda, nemůže za to zřejmě ani předloha, ale tento film je špatně postavený a vyprávěný. Neoslovuje a nudí. ()

V.Silver

Ze začátku to vypadalo skvěle, ale doufám, že se dočkáme nějaké Director's cut verze. Sestříhané to bylo hrozně, působilo to dojmem, že se honem honem bylo potřeba vejít do nějaké stopáže a tak se třeba nedočkáme ani (poměrně zásadní) scény, která je v traileru, ale už ne ve filmu. Stejně tak produktem téhle příšerné práce byly chybějící popisky - děj "skáče" porůznu dopředu, ale divák - pokud není historik, nebo nemá velký zájem o protektorátní dějiny - ani neví, ve kterém roce a měsíci se film právě odehrává a proč. A je tam hromada zbytečných a stále se opakujících záběrů na ty pískovcové skály... Přitom to vypadá, že film byl napsaný dobře (Urban umí a opakovaně to dokázal) a co se práce s kamerou, hudbou i hereckých výkonů týče, taky mě to nijak nerušilo. Velká škoda, i kvůli zvolenému tématu... Zatím 55 % a čekám na DVD. ()

bobiša

Opravdu opět zas jednou zabité slibné téma,příroda je to jediné co nezklamalo,Budař také dobrý,ale jinak vše špatně včetně hlavní postavy,obsazení Vavřince opravdu nechápu a Josef Smítka podle filmu vyznívá spíše jako zbabělec než hrdina,takže historická fakta opět dost překroucená,což je zde opravdu na škodu.Počáteční a závěrečná scéna úplně zbytečná.Emotivní zážitek z filmu nemám žádný a to bych u takovéhoto tématu čekala.Pěkná byla hudba.Škoda. ()

Gekacuk

Zajímavý námět, trošku horší scénář a jeho realizace. Neherec v hlavní roli může být lákadlem pro diváky, ale samotnému filmu neprospěl. Něteré scény na sebe logicky nenavazují, což zhoršuje orientaci. Joska se vždy někde objeví, ale proč tam je, co zamýšlí (například na nádraží při zatčení)? O některých postavách se jen mluví, přitom v ději mají důležité místo (strážník-udavač - je zabrán kamerou jen z dálky). Je zde příliš mnoho opakujících se záběrů přírody. Scéna přestřelky v lese je docela amatérsky natočená. Benevolence gestapáka je velmi nepravděpodobná. Jak dlouho se vlastně Joska skrýval? 2-3 roky? Nějak mi to nesedí na věk dcery. ()

netahlo

Vica misto koz ukazuje prdel a Vavra by mel zustat u vody. Dve hvezdy za skaly a Pavla Rimskeho, jinak zmar a zoufalstvi. ()