VOD (1)

Z islandského městečka až do finále Eurovize... Je rok 1974 a malý Lars Erickssong v nedávné době přišel o matku a odměřený otec (P. Brosnan) chlapci moc podpory neposkytuje. Když se ale u nich doma schází přátelé, aby sledovali finále Eurovize, kde soutěží také skupina ABBA, Lars při jejím hitu Waterloo nečekaně ožije. Vezme si pak do hlavy, že v Eurovizi zvítězí a tohoto snu se Lars (W. Ferrell) drží i dnes, společně se stejně potrhlou kamarádkou z dětství Sigrit (R. McAdamsová). Vystupují jako popové duo Fire Saga, ale bez větších úspěchů zpívají pouze v jejich rodném malém rybářském městečku Húsavíku. V tu dobu se pořádá výběr soutěžících do Eurovize za Island a prezident tamní televize má o výběru kandidáta jasno. Na papíře však podle regulí musí být kandidátů dvanáct, a při zcela náhodném losování soutěžících do počtu, se na listině objeví také Fire Saga. Když během nominace dojde na jejich číslo, stane se z něj kvůli Larsovi jedna velká fraška a oba pak zdrceně na molu pozorují luxusní loď, na níž se baví ostatní soutěžící. Strašlivé neštěstí na lodi způsobí, že jediným kandidátem do Eurovize za Island zůstane Fire Saga… (Česká televize)

Trailer

Stanislaus

"Příběh Ohnivé ságy" coby hraný film o nejznámější hudební soutěži na světě je v podstatě jedna velká ptákovina s typicky afektovaným Willem Farrellem a roztomile potrhlou Rachel McAdams - obsahuje však několik povšimnutíhodných scén a momentů, které nenuceným způsobem pobaví i mile překvapí. Základní příběhová kostra je klišé na entou, zde je to však ozvláštěno prostředím Eurovize a nádhernou krajinou Islandu. Stopáž mohla být o něco kratší a některé scény by úplně v klidu snesly zkrácení - avšak za camea vítězů z předchozích ročníků Eurovize, linii se skřítky a Demi Lovato jsem byl vážně rád. Vedle toho si film vtipným způsobem střílí (někdy i možná nevědomě) z evropských zemí - viz "nulový" výskyt 4%-lidí v Rusku, nenávist Evropanů vůči Američanům či zmínka o Východním bloku. Hudební vystoupení byla povedená a diváci si vlastně mohli aspoň v jistém slova smyslu užít Eurovize, když byla letos zrušena. ()

kajas

Projev a "držka" Willa Farrella je mi odjakživa tak vrcholně nesympatický, že jsem se docela zdráhala na film podívat. Na druhou stranu mám ale moc ráda Rachel McAdams, takže se síly vyrovnaly :D. Nakonec jsem se dočkala fajnové podívané s několika nečekanými momenty a pohodovou atmosférou, na které měli největší podíl spolehliví herci a zpěváci (natáčení se zúčastnilo i několik skutečných účastníků Eurovize). Nebýt několika sexuálně motivovaných vtipů, které si Farrell prostě nemohl odpustit, a zbytečně natažené stopáže, hodnotím asi ještě výš. ()

Chrustyn

David Dobkin je režisér, který umí pobavit, ale není úplnou komediální jistotou. Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga je divný film, s velice divnými postavami a častokrát i podivným humorem. Naštěstí však dokáže pobavit a třeba hudební čísla, jsou vyloženě skvělá. Škoda jen zbytečně přetažené délky a minima humoru. Jít cestou bláznivé komedie a skrouhnout to o půl hoďky a mohla to být možná i komedie roku. ()

ArsenalEagle

A já tam ten plnej počet narvu! A důvod je prostý, já se prostě naprosto výborně bavil! Ferrell je zde v nejlepší možné formě a ani ta 50 na něm není znát, Rachel je roztomile perfektní. Film se vyhýbá všem možným podřadným formám humoru (pár narážek na Amíky atd s radostí odpustím), a naopak ladně využívá laskavý, občas ujetý, ale výborný vtip. Nikdy jsem nebyl fanda eurovize, asi ani nebudu, ale Fire Sagou nepohrdnu ani napodruhé. Rozuzlení se skřítky/elfy je naprosto skvělý, hudba se rovněž fakt pomohla a opravdu jsem si myslel, že Rachel zpívá tak fantasticky (credits to Molly Sandén, výborně zazpíváno). Mnohokrát mi to připomnělo Blades of Glory a ty já opravdu miluju. Pokud by Ferrell pokračoval v podobné tvorbě, byl bych víc než nadšený. ()

Nin

Velmi fajn reklama na Eurovision pro ty, co ho neznají (především Američanu), a zároveň fajn snímek pro už stávající fanoušky Eurovision, kteří docení mnoho narážek. A vlastně je to vhodný film i pro všechny ostatní. Eurovision Willa Ferrella boduje hrozně pěkným prostředím. Island a později Skotsko jsou tu pečlivě zobrazovány jako atraktivní destinace a (nejen) díky tomu má film skvělou, pohodovou atmosféru. Hlavní dvojka "blbé a ještě blbějšího" je taky moc milá a na poměry Willa Ferrella i dost civilní. V každém případě "Saga of Fire" není bohužel zdaleka tak vtipná, jak by mohla být - ve filmu jsou asi jen tak tři výborné fóry. Taky příběh je dost obyčejný. Pořád je to ale velmi příjemná komedie a upřímně řečeno, mnohem lepší film, než jsem čekal. (7/10) ()

• U vyhlašování zemí postupujících ze semifinále do finále lze vidět Španělsko, které je však součástí tzv. Big 5, pětice zemí každoročně vystupujících automaticky až ve finále bez účasti v semifinále. (Morrighan)
  • Ve filmu si střihnul cameo portugalský zpěvák a vítěz Eurovize z roku 2017 Salvador Sobral jako pouliční umělec hrající na klavír v Edinburghu. (NiWi)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)