Další osudy hrdinů z pravěku. Tentokrát se Sokol (J. Bartoška) se svou ženou Šťastnou chvílí (G. Osvaldová) a v doprovodu Havranpírka (L. Hradílek) vydají před zhoubnou epidemií na cestu za novým domovem. Najdou útočiště u rodu Pastevců, na jejichž území přečkají zimu. Vůdce Pastevců však cizím lidem nedůvěřuje a čeká, že trojice nejpozději do jara zemře hlady. Díky mladičké Rosničce (M. Janderová-Kratochvílová), která se do Havranpírka zamilovala, však všichni přežijí. Zatímco Pastevci se jako každý rok na jaře vydávají hledat úrodné louky pro stádo svých ovcí, Sokol se Šťastnou chvílí a Havranpírkem zůstávají na místě. Na podzim totiž udělali nevídanou věc: zaseli obilí… (Česká televize)

rigby

Poslední z výjimečné řady českých filmů pro děti. Opět vynikající hudba a zkrátka určitá nostalgie z dětství, kdy tento film zaplňoval mezeru po indiánkách. Z celé řady asi nejhlubší film s myšlenkou. 3+ ()

yelcin

V tretej záverečnej časti je pridané trochu akcie /boj dvoch kmeňov/ , trocha romantiky /pokus o záchranu Veverice unesenej iným kmeňom/ a lásky /záchrana nakazenej Štastnej chvíle Sokolom a založenie svojho rodu/. ()

Scaevola

Některé scény sice hodně pracují s předpokladem, že divák už něco ví (snad ze sledování předchozích naučno-dobrodružných eskapád) či že se nebojí něco si domyslet, ale jinak jde o výtečný příběh z pohádkové doby kamenné, jemuž je možné vzhledem k době vzniku máloco vytknout. Delší stopáž by patrně přinesla dopracování některých příběhových linek a samozřejmě je znát malý rozpočet a televizní dramaturgie, avšak kouzlo naivního napětí z dob dávno minulých stále působí bez větších problémů. ()

J.J.1972

najvacsi problem som pri tom mal ze som neuveril tomu ze to je z praveku.... cele mi to pripadalo len ako branna hra v pionierskom tabore. hudba sice liskovsky skvela ale vobec sa nehodiaca k tejto teme. to sa tyka vsetkych casti trilogie. ()

Udet

..nooo, prý z pravěku.. ..tak dle kostýmů a rekvizit jsou to počátky slovanského osídlení versus nějaký kmen zaostalých domorodců.. ..no nic, má to svižný spád, dobré dialogy, skvělou hudbu, dobrou výpravu a kameru.. ..taková malá exkurze do dávných dob, zpestření výuky dějepisu okořeněné různými příběhy hrdinů tohoto snímku. ..jen ta apartní Bartoškova patka mě dost vytáčela.. ..přesto je to docela dobře skouknutelné i dnes.. ()

smutnySermir

Dal bych sest hvezd, kdyby to slo - za Karla Hlusicku, vyraznyho chlapaka, a taky bych rad pochvalil Osvaldovou, za to, jak v - 15 st. nesla to nadmerecny jehne. Dustojne zakonceni legendarniho dobrodruzstvi. ()

horskejvlk

Nejlepší díl trilogie, založení nového rodu, seznámení se s koněm a obdělávání půdy. Nejkrásnější neandrtálec Bartoška si umí poradit jak Vinnetů. ()

Redyx1 odpad!

Tohle byl seriál a trapnost mého mladí...paskvil kde pobíhá nahatej Bartoška a jsou mu vidět slipy a sebranka trapně nalíčených herců jako neandrtálci a příběh o ničem.Totálni zvrácenost a odpad! ()