Film má úžasnou tísnivou atmosféře a napínavý děj (s několika zvraty). Po prvním zločinu uvažuje major Kalaš v podání Rudolfa Hrušínského nad řadou motivů (včetně pomsty), po druhé vraždě je už jasné, že tu máme před sebou bestiálního vraha dětí. Ale najít ho nebude jen tak lehké ani pro kriminalistu, jakým je major Kalaš..(7.5.2017)

Tohle je rozhodně má nejoblíbenější československá kriminálka. Mám rád její ponurost, kterou skvěle podtrhuje hudba Pavla Blatného. Petr Schulhoff byl známý jako naprostý perfekcionista, který měl vše promyšleno do nejmenšího detailu. Proto mě v tomto filmu trochu udivuje malá dějová nelogičnost. Když kriminalista Kalaš poprvé navštíví starého Fojta, ptá se jej na jeho věk, načež mu Michal Kožuch alias starý Fojt odpovídá "V srpnu mi bude třiapadesát". V průběhu se dozvídáme, že vražda cikánského chlapce proběhla někdy bezprostředně po tancovačce v místním lokále. V závěru filmu při konfrontaci Kalaše s vrahem Kalaš pronáší výrok "No vidíte, sedmnáctého srpna jste jel do Dubí blahopřát (k narozeninám starého Fojta, pozn.) a osmnáctého v neděli byla tancovačka". Cikánský chlapec tedy musel být zavražděn někdy po 18. srpnu, přičemž byl nalezen (dle slov lékaře z místa činu) po cca 3 týdnech od smrti. To už se bezpečně dostáváme do měsíce září... takže pokud reálně na místo činu major Kalaš přijel začátkem září, nechápu, proč by mu následně starý Fojt při začátku vyšetřování řekl výrok "V srpnu mi bude třiapadesát". Ale to je detail, který rád tomuto mistrovskému dílu odpustím :-)(10.4.2020)

Rudolf Hrušínský v roli majora Kalaše, klasika ktorá nikdy neurazí. Do tretice si túto postavu strihol už bez parťáka Brzobohatého a zároveň Kalašovi prepožičal o trochu výraznejší temperament, než tomu bolo v predchádzajúcich filmoch. Mne teda oboje prišlo ako mínus. A keď porovnám atmosféru a kvalitu zápletky s Vrah skrývá tvář, tak "trojke" pripisujem ďalšie mínus. Napriek týmto výtkam by ste si tento film nemali nechať ujsť, pretože patrí k tým vydarenejším československým detektívkam, len jednoducho v rámci porovnania s predchádzajúcou kalašovkou v určitých veciach zaostáva.(29.3.2011)

Poctivá kriminálka se sympatickým Hrušínským, jenž v metodě svého výslechu lehce evokuje policejní tvrďáky z amerických bijáků, takže se nemůže dostavit nuda. Chvílemi jsem se sice obával, že film ukončí deux ex machina, ale naštěstí tomu tak nebylo. Kalaš je totiž nejen silný rétor, ale i dedukci má celkem silnou. 75%(9.12.2012)

Nadprůměrná detektivka, napínavá, se správnou atmosférou a výborným Hrušínským jako Kalašem, který nejenže je skvělý kriminalista, ale ještě k tomu příležitostný vtipálek. A taky se tenkrát nazývali lidé pravými jmény a přitom se ještě zachovala určitá míra politické korektnosti, tedy viděno dnešníma očima (z čehož má člověk smíšený, ale převážně pozitivní dojem). Celkově slušné 4*. „Umíte mlčet?“ - „Jistě, můžete se spolehnout!“ - „Tak o tom mlčte.“(7.8.2013)

• - Film se dočkal promítání i v jiných státech Evropy, a to v Polsku (1970), Východním Německu (říjen 1970), Maďarsku (červenec 1972, TV) a na 2 českých festivalech (Noir FF, srpen 2014) a na Letní filmové škole (červenec 2015). (Varan)

• - V 15. minutě v momentě, kdy Kalas (Rudolf Hrušínský) dostane od Vlasty (Hana Brejchová) na stůl pivo, má pěnu až po okraj sklenice. Při střihu kamery a pohledu na dvůr má však pěnu rázem spadlou. (Karkanoid)

• - Natáčelo se v Praze, ale především skutečně v okolí Dubé, např. v obcích Dobřeň či Jestřebí. Místo činu je Skautská skála u Sosnové. (rakovnik)