Třetí díl majora Kalaše s Hrušínským. Po třetí zde vystupuje Rudolf Hrušínský jako kriminalista Kalaš - tentokrát pátrá po vraždách dvou malých kluků, které vraždí asi homosexuální deviant. Jde o výborný, napínavý a pro detektivku typickým způsobem natočený film, ve kterém až do konce neznáte totožnost vraha. Výborný díl kvalitní série o Kalašovi. Hudba: Pavel Blatný(2.12.2010)

Schulhoffovy detektivky s Rudolfem Hrušínským jsou pozoruhodné hlavně svojí atmosférou. Odehrávají se v podivně odlidštěné krajině vybydleného pohraničí, kde se motají existence bez budoucnosti a která je krásně snímána černobílou kamerou Emila Sirotka. Tato atmosféra mi připadá důležitější než samotná zápletka, protože pro ní se nám nedostává většinou žádných informací. Scéna ve stodole, kde čeká major Kalaš na majitele bot je například velice působivá, přestože v podstatě nemá žádný význam.(8.1.2008)

Natočené je to skvěle, copak o to. Po filmové stránce tomu není co vytknout a Hrušínský je prostě herec no.1. I zápletka a příběh je dobře konstruovaný a má logickou pointu. Je však něco co mi na filmu trochu vadilo a to ten totalitní plášť a StBácká nadřazenost a strach co z ní čiší. Ač jsem v době téměř nežil, dokážu si představit jaký strach museli lidé z přítomnosti StB mít, a tím nemyslím vrahy a zločince, ale celkově celé neideologicky zaměřené obyvatelstvo. Ty spisy o každém jedinci jsou fakt děsivé...(13.5.2013)

Poctivá kriminálka se sympatickým Hrušínským, jenž v metodě svého výslechu lehce evokuje policejní tvrďáky z amerických bijáků, takže se nemůže dostavit nuda. Chvílemi jsem se sice obával, že film ukončí deux ex machina, ale naštěstí tomu tak nebylo. Kalaš je totiž nejen silný rétor, ale i dedukci má celkem silnou. 75%(9.12.2012)

Cernobila ceska kriminalka s ponurou a tisnivou atmosferou jdouci po stope vrahovi v cele s vybornym majorem Kalasem (Rudolf Hrusinsky), ktery svoji rychlou a chytrou dedukci dochazi ke spravnym zaverum, ktere nechavaji smysluplne plynout dej kupredu a k tomu se pridavaji verohodne znejici dialogy zbylych hercu, coz je v dnesnich kriminalkach nevidany jev. 85%(13.10.2008)

• - Původně zvažované názvy filmu byly Krev nebo Vrah na volné noze. (Gastovski)

• - V 15. minutě v momentě, kdy Kalas (Rudolf Hrušínský) dostane od Vlasty (Hana Brejchová) na stůl pivo, má pěnu až po okraj sklenice. Při střihu kamery a pohledu na dvůr má však pěnu rázem spadlou. (Karkanoid)

• - Natáčelo se v Praze, ale především skutečně v okolí Dubé, např. v obcích Dobřeň či Jestřebí. Místo činu je Skautská skála u Sosnové. (rakovnik)