Film má úžasnou tísnivou atmosféře a napínavý děj (s několika zvraty). Po prvním zločinu uvažuje major Kalaš v podání Rudolfa Hrušínského nad řadou motivů (včetně pomsty), po druhé vraždě je už jasné, že tu máme před sebou bestiálního vraha dětí. Ale najít ho nebude jen tak lehké ani pro kriminalistu, jakým je major Kalaš..(7.5.2017)

S každým dalším filmem mě Rudolf Hrušínský utvrzuje, že je nejen můj nejoblíbenější český herec, ale že byl i nejlepší. Nedokážu si představit nikoho, kdo by zahrál moudrého, ale zároveň tvrdého vyšetřovatele líp, než on. Tohle je navíc snad nejlepší česká detektivka, příběh je dost dusný, zamotaný a napínavý, vrah je stěží odhalitelný před koncem, navíc tu není žádná komunistická propaganda, slovo soudruh se použije nanejvýš jednou, nebo dvakrát. Díky návaznosti na čskoslovenskou novou vlnu a použití neherců pak film působí neuvěřitelně realisticky.(11.12.2009)

Dost možná nejlepší Kalašovka, kterou tentokrát netáhnou jen skvělí herci a depresivní atmosféra, ale i odvážný námět a fikaně vymyšlená zápletka. Režim pro jednou připustil, že takový buržoazní přežitek, jako jsou sexuální zločiny na dětech, nebují jenom v USA, ale mohly by se stát i v pokrokovém Československu. Film je díky tomu občas až hypnoticky mrazivý. A stejně jako předchozí dva díly, i tenhle je nepředvídatelný. Troufám si tvrdit že, co se kriminálek týče, si tady naše kinematografie zažila svůj vrchol.(29.4.2014)

Nemohu si pomoci, ale oproti provařenějšímu Vrah skrývá tvář mi přišla tadle "kalašovka" o chlup promakanější a mám ji o něco raději. Prostě major Kalaš je borec, atmosféra hustá že by se dala nožem krájet a napínavé do úplného konce. Při pohledu na tydle starý detektivky si jen pořád kladu otázku, jak je možné že všichni herci hrajou tak výborně a uvěřitelně, zatímco při pohledu na něco současného divák vidí jenom tupé odříkávání dialogů (povětšinou stupidních - mez tím občas nějaký to "vo.e" aby byl dotyčnej jako fakt hustej) a nikomu z herců není možné uvěřit nos mezi očima - natož postavu kterou hrajou, o atmosféře snad už ani nemluvím. Tak v čem je "kurva" ten problém?(17.12.2012)

Režisér Petr Schulhoff do třetice přivádí na scénu charismatického majora Kalaše s tváří Rudolfa Hrušínského a naplno tak demonstruje dvě věci - jednak že mu žánr detektivní sedne mnohem více než žánr komunální satiry, druhak ještě více podtrhuje faktickou pozici, kterou měla naše kinematografie v 60. letech minulého století, tedy že byla jednou z nejlepších, které se, minimálně v Evropě, daly zaznamenat. Velmi působivá černobílá detektivka staromilského střihu, v podstatě maximálně jednoduchá, dosti konverzační, dosti reálná, uvěřitelná a ze života, s dokonale tísnivou atmosférou, s vynikajícím depresivním hudebním podkresem, přesvědčivými hereckými výkony v čele s představitelem hlavního hrdiny, detektivem, který je po mordpartě pana rady Vacátka druhou (a bohužel už poslední) skutečnou legendou české filmové detektivky...(28.3.2011)

• - Původně zvažované názvy filmu byly Krev nebo Vrah na volné noze. (Gastovski)

• - Film se dočkal promítání i v jiných státech Evropy, a to v Polsku (1970), Východním Německu (říjen 1970), Maďarsku (červenec 1972, TV) a na 2 českých festivalech (Noir FF, srpen 2014) a na Letní filmové škole (červenec 2015). (Varan)

• - Natáčelo se v Praze, ale především skutečně v okolí Dubé, např. v obcích Dobřeň či Jestřebí. Místo činu je Skautská skála u Sosnové. (rakovnik)