Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

JohnnyD

Originálna a neukotvená čierna komédia o tom, že na dobrých ľudí sa rýchlo zabúda a v našich srdciach ostávajú len pochmúrni grobiani. ()

Cappuccino

Nádherné prostredie, skvelé postavy a veľmi pútavá, hlavná dejová línia, ktorá je vo svojej podstate extrémne banálna. Jeden kamarát sa už nechce kamarátiť s druhým. Ak sa dá o tomto natočiť takmer 2-hodinová dráma, ktorá ani na moment nenudí, je to na plný počet. Pri každom jednom strete som s prstami zovretými v päsť čakal, kam sa ich vzťah posunie a čo každý z dvojice kedysi najlepších priateľov spraví. P.S. malý tip: pri pozeraní majte po ruke Guinnessa. Dostanete na neho možno chuť. ()

Allien.9

Opět tragikomický absurdistán, i když tentokráte o poznání méně tarantinovský. McDonagh tenhle žánr zkrátka ovládá, a pokud se náhodou najde nějaký ten scénáristický nedostatek (WTF, vždyť ten film nemá konec!!!), výkony - již dříve prověřených herců s již dříve prověřenou chemií - to bez problémů jistí. Těžko vybrat nejlepší scénu, ale srdceryvné rozplakání se na voze je určitě horkým kandidátem. Edit: Podobně jako některé další filmy potřebuje i tenhle pár dnů dozrát aneb stále na něj myslím. Edit 2: Přidávám pátou hvězdu, neboť i po půl roce cítím úplně stejný smutek jako po odchodu z kina. ()

HAL

Nejvíc Irský film ever. Ale je to jako všechny ostatní filmy McDonagha - nenudí, zaujme, po skončení to  opravdu hezky zraje, ale nikdy už nepocítím chuť si film pustit znovu.  Z Billboardů si po letech pamatuju už jen impersivní herectví u hlavních charakterů, o Banshees bude obávám se platit úplně to samé. ()

pornogrind

Pro Irsko mám velkou slabost. Snad se mi jednoho dne poštěstí a já budu moct navštívit a objevovat krásy téhle země, popřípadě si dát v nějakým irským PUBu pivko. Možná i kvůli mé slabosti k Irsku mě tohle drama tak přitahovalo. Výběr lokace kde se natáčelo je dechberoucí. Povedenej je i hudební doprovod. Stejně tak jako herecký výkony, který povyšujou film o level výš. Tohle mi prostě sedlo. S doporučováním bych byl ale opatrnější. Tenhle film nemusí sednout každýmu. Ikdyž zdejší hodnocení zatím hovoří trošku jinak. Myslím si ale, že je jen otázkou času kdy procenta začnou padat(22.12.2022-78%). Za mě to jsou 4 silný hvězdy. ()

Vančura

Pro mě osobně zcela nesnesitelný film, s vyloženě hnusným dějem, který mě střídavě traumatizoval a střídavě nudil k smrti. A do toho ta děsivá irská angličtina - jít na tohle do kina bylo fakt za trest. ()

Goldbeater

Zcela netradiční film o přátelství, který začíná tím, že ono přátelství z ničeho nic jednostranně končí. Z dosavadních filmů dramatika Martina McDonagha jsou The Banshees of Inisherin zatím tím nejvíc komorním a připomínajícím divadelní hru, žádnou dynamickou akci tedy rozhodně nečekejte. Střídání humoru (často velmi černého) a tíživě depresivních témat bylo vždy devízou tohoto britského scenáristy a režiséra, ale u Banshees je to tentokrát i přes sevřené pojetí opravdu horská dráha protichůdných emocí, která vás i přes četné návaly smíchu na konci totálně zdeptá. Herecké výkony všech zúčastněných jsou bravurní, zvlášť Colin Farrell si svého bezelstného a urputného irského zabedněnce neskutečně dává. [Vancouver International Film Festival 2022] ()

Omnibus

"Už tě nemám rád. Přestaň dolejzat!" Please, be careful... V komentáři překáží irské balvany a na stezkách se povalují stesky a nespokojené SPOILERY. Na ostrově, kde málem (!) chcípl pes a nudou pochcípaly i lišky, dávající dobrou noc, tam žít nechcete. Natož dožívat. Není tam nic. Žádné památky, kanály ani labutě jako V Bruggách. Žádné láskyplné vztahy. Jen pusté rozpolíčkované pláně a tři prdele kamenných zídek, navršené ze zrzavých, tvrdohlavých balvanů, kteří nechápou definitivnost vyřčeného "Už tě nemám rád". Místo hrachu na zeď házejí prsty na domovní dveře a vůbec je nezajímá, co na to řekne jejich pes nebo jejich housle. Jsou nevzdělaní, divní a nevidí si do huby: "A bude mi jedno, jestli budeš uvnitř, nebudu to kontrolovat..." versus "Kvit bychom si byli, jen kdybys zůstal uvnitř." Divné mají i mentály, viz konvicí mlácený a otcem zneužívaný Dominic, zamilovaný úplně mimo svou intelektuální ligu. Prosťáček s krutě upřímnými hláškami. "Nechtěli byste zjistit, jestli s tím uříznutím Colm neblafuje?"  To napadlo i mě, ale neřekl jsem to nahlas, abych před manželkou nebyl za cynika. A co zvířata na Inisherinu? Taky divná. Přítulné, leč prstožravé oslice a psi s nekonzistentním chováním. Viz geniální intuice, kdy pes vzal nebezpečný prstokráječ do tlamy a tahal ho pryč, vs. lhostejnost téhož čokla, v klidu odjíždějícího na voze od páníčka v hořícím baráku! No nic. S výtkami končím a na McDonaghovu opuštěnou zídku přidávám... čtyři meditativní kameny. Taky divné. ()

Posheidon

Režisér Sedmi psychopatů si tentokrát vystačil se dvěma, kteří se potkali na filmovém plátně i V Brugách. Takto stručně by se dal popsat film, který není až tak vtipný jako ten posledně jmenovaný, nicméně i tak je to zajímavá sonda do lidských duší, která se odehrává v minimalistické dechberoucí scenerii zeleného ostrova.   Pozor spoiler:   🍀🍻👨🗪👨‍🦳🗩❌✋🤔🍺😕💭👩🤲👨🐎👨‍🦳🎻👨🗩👨‍🦳🔪🖕👨🗩👨‍🦳🔪🤙🐴⚰️👨🛖🔥🐕👨🗪👨‍🦳🙏 ()

Snorlax

Van Gogh byl s tím svým řezáním celkem žabař. Víly jsou rozhodně film o nezvyklých lidech, přesněji o velmi nezvyklých lidech. Obstojně fungují od chvíle, kdy Colm oznámí, že si bude střihat prsty, až po ohýnek. Hlavní zásluhu na tom má jistá dávka napětí, která nutí diváka přemýšlet, proč se Colm rozhodl přestat s Pádraicem stýkat, neboť stále doufáte, že podnět nebyl banální Colmův dojem, že Pádraic je nudný. Nevím, jak na tom byl Pádraic, ale Víly tedy dost často nudné byly. Sice jsou zde opět magoři dělající magorské věci, ale ve výsledku je z toho nejslabší McDonaghův film. ()

dr.horrible

Väčšinu času som to mal tak nejak stabilne na 5*, až v druhej polke to začalo miestami robiť neopodstatnené a prepálené veci. Veľkým pozitívom je, že (po hromade áčkových  bullshitov z poslednej doby) mi to ani raz neskĺzlo až dolu k fraške. Farrell a Kerry Condon na nomináciu, scenár tiež. 85% ()

Anderton

Ten typ filmu, ktorému rozumiete, prečo je kvalitný a núti vás premýšľať o dôležitých témach (a vytvorených paradoxoch v správaní ľudí), ale napriek tomu vám nesadne do nôty. Možno je to tým, že medzi týmito ľuďmi by som nechcel nielenže žiť, ale ani tú pintu piva by som nemal chuť si s nimi dať. A ak by si chcel niekto ku mne z nich sadnúť, tak by som si odsadol na terasu a zakázal im sa so mnou baviť. A určite by som im nedával ultimátum ohľadom sebamrzačenia. Naopak si viem predstaviť, že by som v tejto krásnej krajine žil, ale stránil by som sa jej obyvateľov. Dnes by ale v tej krčme aj tak boli všetci na mobile. Víly budú musieť vo mne ešte dozrieť, zatiaľ 70%. ()

boshke

Too irish... Martin McDonagh poprvé zklamal. Ano, je to takové příjemně komorní. Ano, Farrell a Gleeson jsou fajn, podobně jako Keoghanův prosťáček (on ostatně ani Farrell moc rozumu nepobral). Ale vystavět celý film kolem premisi "jsi moc hloupý, už se s tebou nechci bavit"... 40% ()

silentname

"The Banshees Of Inisherin" je v mojich očiach jednou z najlepších drám, ktorú som mal možnosť v roku 2022 vidieť. Martin McDonagh po svojom poslednom projekte "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" podľa mňa ešte pridal a vytvoril niečo skutočne jedinečné. Ťažko sa človeku reálne popisujú pocity, ktoré tento film zanechá. Ku koncu som snáď cítil len obrovské prázdno a beznádej. A myslím to v tom absolútne najlepšie možnom zmysle. Film je nádherný, je desivý, je veľmi kvalitne natočený a je v ňom zahrnutých toľko úžasných dychberúcich záberov na Írsky vidiek, až to vo mne ostalo ako niekoho odtlačok prsta. Nádherné. Neviem popravde čo tomu filmu vytknúť. Je to príbeh tak ľudský, tak zvláštny a pritom pôsobí tak skutočne, že skutočne zanecháva nezmazateľnú stopu a na koniec roka išlo o jeden z absolútných highlightov. Ohromujúci film. Hodnotenie: A ()

Slarque

Martin McDonagh opět přišel s velmi dobře napsanými postavami a jejich ještě lepšími dialogy. Výborné herecké obsazení (čímž nemyslím jen čtyři nejdůležitější postavy) využilo jejich potenciál na maximum. Jen mi tentokrát přišlo, že závěr filmu nedostál nastaveným očekáváním (dokonce jsem přesně tipnul, která postava zemře, protože takhle to v podobných filmech chodí). ()

Willy Kufalt

Když jsem si četl ještě v době premiéry zápletku filmu, říkal jsem si, co je to za nesmysl, takhle zcela bezdůvodně najednou ukončit nějakým oznamem dlouhodobé přátelství... ale o nějaký ten okamžik se mě zmocnila krátká tíživá představa, jak by asi bylo mně, kdyby se mi s někým z přátel právě takto nečekaná situace stala... no a film na mě nejen v tomhle směru silně působil. Plně mu přeji ty Zlaté glóby i další ceny, ale proč proboha v kategorii komedie? Komedii (jak obecně, tak i konkrétně komedii roku 2022/2023, o tom teprve žádná :o)) si představuji zcela jinak.. v tomhle cítím hlavně drama, místy plné smutku, tíhy, zvláštní beznaděje spjaté se záhadou a lehkou mystikou, doplněné o houstnoucí napětí a nevšední absurdní motivy (ale ne zrovna vtipně absurdní...), naštěstí také o poetičnost obrazu i hudby, s níž i duše plná žalu na chvíli pookřeje. Závěr mě naprosto odrovnal. On je to nakonec film s banálním námětem o jednom těžším období jednoho přátelství, provinění, vzteku, odpuštění, ale zpracovaný je v tak nečekaně absurdním balení, jak jsem to snad ještě nikdy neviděl, navrch s úchvatnou atmosférou samostatného vzdáleného světa, plného i nejrůznějších zvířecích(!) spoluobyvatel příbytků hlavních postav, že mi zde padala brada nad celým provedením, stejně jako u hereckých výkonů ústřední dvojice. Skrze tyhle nápady, spjatost s přírodou a scenérie bych tipoval jako zemi původu spíše Švédsko, ale Irové coby taktéž Seveřané zřejmě nebudou blízko čistě geograficky. Úžasný zážitek, ačkoliv chvíli jsem měl pocit, že ty titulní divné víly jsou tam takhle explicitně před kamerou trochu navíc. [90%] ()

Rocky62

Kdo viděl Bruggy, má dvojici Farrell/Gleeson od té doby nerozlučně spjatou a díky tomu bude v této poměrně pochmurné depresivní záležitosti hledat alespoň náznak černé komedie. McDonagh zvolil vhodné prostředí vzhledem ke konfrontaci mezi bývalými přáteli a skvěle pojal charaktery postav. Zmiňovaná dvojice je fenomenální a byla zábava hledat, kdo z těch dvou je vlastně větší magor. Co se zpočátku jeví jako taškařice z náhle nafouknutého ega se vyvine do těžko předvídatelných sitaucí. Vskutku řemeslně zmáknutá filmařina s propracovanou psychologií postav, ze které divák nebude duševně v pohodě. Ale i negativní emoce zapříčiněná melancholickou formou i obsahem je známka kvality. ()

eLeR

I don´t give a feck about Mozart, or BORVOVEN, or any of them funny name feckers. I´m Padriac Suilleabhain and I´m nice. ... nie je o čom. Výborný film po všetkých stránkach, aj keď ... Martin vie aj lepšie. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou