Při hodnocení životopisných filmů mám vždycky dilema. Na jednu stranu se moc rád dozvím pravdivý příběh někoho známého/zajímavého, případně zajímavý příběh někoho, koho jsem do té doby neznal. Na stranu druhou mě velmi irituje, když se životopisný film nezakládá na pravdivých událostech, je upravovaný, nebo záměrně zavádějící. Vyhnout se tomu asi úplně nedá, vždyť obraz hlavní postavy často zkresluje už jen to, jaké hlavní události tvůrci vypíchnou/nezmíní, nebo období, kterému se věnují nejvíc. Zkrátka kontext. U ruských filmů je navíc ta věrohodnost, často překryta ideologií a nacionalismem. Takže pak už je to jen o tom, jestli bude dost i těch faktických informací, aby neměl divák čas pochybovat. A v tom je velká slabina Kalašnikova. Tvůrci vystavěli pomník prostému, ale talentovanému vynálezci, který překonal pár těžkostí, aby nakonec přišel s ikonickým samopalem AK-47. Samozřejmě za podpory matičky Rusi. O konstrukci AK-47 se mimochodem nedozvíte skoro nic. Těch pár zajímavých věcí, jako byly soutěže konstruktérů, mi na kvalitní životopisný film naprosto nestačí, takže za mě slabota. PS: nejsem hnidopich, třeba u Vremja Pěrvych mi bylo vcelku fuk, jak to bylo doopravdy a u Kódu Enigmy jsem taky nešťoural. Oba filmy totiž měly i něco navíc...solidní dramaturgický přesah.(21.12.2020)

Sympatický počin, snaha zmapovať život človeka, ktorého tvár v podstate nikto nepozná a každý si pri spomenutí slova "Kalašnikov" okamžite vybaví len zbraň, sa podľa mňa podarila dobre. Nebolo to nič extra, veľa sa toho logicky točí okolo vojska, ale aj tak zaujalo. No čo už, niekto sa preslávi vynájdením lieku, niekto zostrojením smrtiacej zbrane. Napriek tomu paradoxne väčšina sveta viac pozná Kalašnikova než napríklad Fleminga, objaviteľa penicilínu.(5.8.2020)

O najlepšej a najikonickejšej automatickej zbrani aká bola kedy vyrobená. Alebo tiež o tom, že absencia vzdelania nutne neznamená aj absenciu nadania a talentu. Len treba chcieť a ísť si za svojím. Z toho pohľadu veľmi motivačné a vo veľkej miere aj pozitívne pôsobiace. Príbeh krásne ukazuje, že často aj v stave núdze človek človeku rád hádže polená pod nohy. Ale na konci sa ten generál zachoval ukážkovo, keď si prezeral prvého kalašnikova: "môj prototyp zavrite do skrine a zahoďte kľúč, nech ho nikto nevidí... Toto je budúcnosť..." Skrátka jednoduché ako výstrel, áno, také veci sú zvyčajne geniálne. Nadpriemer. 75/100(4.9.2020)

Pri mene Kalašnikov si okamžite predstavíme AKčko a myslím, že každý divák očakával, že film bude predovšetkým o dizajnovaní tejto najspoľahlivejšej kópie StG 44... Pardon, revolučnej, modernej a najdokonalejšej útočnej pušky v histórii (teda až na to, že je ťažká, nemá streleckú pohotovosť a je dosť nepresná). Miesto toho sme sa dočkali navrhovania neúspešného samopalu a ľahkého guľometu. AKčko nám potom bolo ukázané len na konci filmu ako už hotové. A nielenže sme nevideli jeho vývoj, nevideli sme ani jeho vylepšovanie v rokoch nasledujúcich. Celkovo bolo fázovanie filmu dosť úbohé, nebol tu dotiahnutý dokonca ani súkromný život Michaila - odprevadil babu domov, o niečo neskôr jej poslal list, v ďalšej spoločnej scéne sa spolu vyspali a v ďalšej spoločnej scéne ju požiadal o ruku - lepšie je nám zobrazený vzťah Chrisa Kylea v úvodnej štvrťhodine filmu Americký sniper. Musím Kalašnikovi ale prirátať k dobru na Rusko pomerne realistické zobrazenie pomerov za komunizmu. Herec hrajúci hlavného hrdinu je tiež pomerne sympatický. Ale už sa teším na americkú odpoveď v podobe filmu o Samuelovi Coltovi, Benjaminovi Tylerovi Henrym, Johnovi Mosesovi Browningovi či Eugene Stonerovi.(26.11.2020)

~ a toto je tak nějak jeho příběh. Pokud máte rádi detaily tak si tenhle film užijete. , https://www.csfd.cz/film/189557-obchodnik-se-smrti/ - Yuri Orlov: Of all the weapons in the vast soviet arsenal, nothing was more profitable than Avtomat Kalashnikova model of 1947. More commonly known as the AK-47, or Kalashnikov. It's the world's most popular assault rifle. A weapon all fighters love. An elegantly simple 9 pound amalgamation of forged steel and plywood. It doesn't break, jam, or overheat. It'll shoot whether it's covered in mud or filled with sand. It's so easy, even a child can use it; and they do. The Soviets put the gun on a coin. Mozambique put it on their flag. Since the end of the Cold War, the Kalashnikov has become the Russian people's greatest export. After that comes vodka, caviar, and suicidal novelists. One thing is for sure, no one was lining up to buy their cars.(23.8.2020)

• - Scénar filmu je založený na skutočných faktoch zo života legendárneho sovietskeho konštruktéra zbraní Michaila Timofejeviča Kalašnikova, ktorého najznámejším dielom je samopal AK-47. (sashazv)

• - Ve filmu zazní, že Kalašnikov (Jurij Borisov) nemá ani dokončenou základní školu. Ve skutečnosti se po ukončení základní školy vyučil zámečníkem. (Martrix)

• - Pri natáčaní pomáhala autorom filmu aj Kalašnikovova dcéra Jelena a taktiež konzultanti koncernu "Kalashnikov". (sashazv)