Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

junxi91

Nebylo to úplně špatné, i když musím přiznat, že jsem se chvílemi při sledování tohoto filmu celkem nudil. Sledoval jsem příběh dvou hlavních postav - bývalého fotbalisty a hvězdného rozehrávače Davida Dunna, který na mě působil jako nudný a málomluvný patron, navíc měl také tomu odpovídající práci - dělal hlídače na univerzitním fotbalovém stadionu. Jednoho dne si tak David cestuje vlakem a snaží se sbalit vdanou ženskou, což mu nevyjde, ovšem chvíli poté má z prdele kliku - vlak zrychlí a vykolejí a všichni cestující kromě něj zahynou. David se probudí v nemocnici a nechápe, jak to, že on jediný tu havárii přežil, a ještě k tomu bez zranění! Po smutečním obřadu za všechny mrtvé cestující najde David za stěračem svého auta lístek s otázkou, jestli byl někdy nemocný a je pozván do umělecké galerie, provozované milovníkem komiksů Eliášem Pricem. S tím jsme se seznámili hned na začátku při jeho narození, kdy mu lékař diagnostikoval spoustu zlomených kostí v těle, která je důsledkem jeho vrozené nemoci - křehkých kostí, což je dáno nedostatkem osteoblastu. A tak se za ním David se svým synem Josephem vydává a Eliáš mu v galerii říká o tom, že oni dva musí být na opačné straně spektra - jeden je nezničitelný, druhý je naopak lehce zranitelný a oba jsou nějak propojeni. Davidovi se to nezdá, ale doma začne cvičit na benchpress a během chvíle se mu povede zvednout výrazně více, než očekával - 120 kg! David to poté rozebírá s Eliášem a říká mu, že se jako malý málem utopil, takže určitě nějakou slabost má. Ale nemocný podle všeho nikdy nebyl. A také si vzpomene na nehodu z mládí (kdy byl ještě fotbalovou hvězdou) se svou tehdejší přítelkyní a současnou ženou Audrey, se kterou mu to momentálně moc neklape. Při této nehodě se mu nic nestalo a vytáhnul ji zraněnou z vozu a poté seknul s fotbalem. David si také později při práci na stadionu uvědomí, že má mimosmyslové vnímání a dokáže pomocí letmého dotyku poznat lidi, kteří spáchali nějaký kriminální čin a postupně tuto schopnost vylepšuje - vidí přesně, co ten daný jedinec provedl. Jeden z těchto zločinců je také údržbář, který vtrhnul do rodinného domu, zavraždil otce a drží v zajetí matku a dvě dcery. David jej tedy pronásleduje až do domu v tmavé pláštěnce a v domě osvobodí dcery, bohužel nestihne osvobodit matku, protože jej údržbář shodí z balkonu do bazénu, ve kterém se David málem utopí, nebýt záchrany od dětí. Poté se snaží osvobodit matku, ale povede se mu pouze uškrtit toho hajzla, který ji předtím stihnul smrtelně udeřit. Další den je o tom článek v novinách, který ukáže David Josephovi a ten je z toho dojat, nicméně udrží tajemství svého otce superhrdiny. Posléze se David opět sejde s Eliášem v jeho galerii, kde si nejprve povídá s jeho matkou, která říká, že Eliáš toho za život hodně zažil a že se mu říkalo "pan Skleněný", takže to neměl lehké. Nakonec však zjistí při podání ruky Eliášovi šokující pravdu, že Eliáš je ve skutečnosti komiksový antihrdina, takže v tom je to jejich propojení. Nebylo to špatné, nejvíce napjatý jsem byl asi při scéně, kdy chtěl Joseph postřelit Davida proto, aby měl důkaz, že je jeho otec nezranitelný, naštěstí to však neudělal. Jinak se to celkem táhlo a obzvláště mě nebavily manželské a rodinné rozhovory mezi Davidem a Audrey. () (méně) (více)

Hpatrik

Shaymalan se svým typickým způsobem vyprávění, minimalistickým přístupem, nápaditou kamerou a překvapivým zvratem na konci. Výborně napsané dialogy a skvěle zahrané (ačkoliv mě obsazení syna nesedlo), tohle Shaymalanovo sci-fi univerzum mě ale bohužel příliš neoslovilo. ()

Odpadlik

Pro tenhle film platí totéž co pro Šestý smysl ... kdyby to bylo o třetinu kratší, bylo by to ještě lepší. Zde se ovšem diváci nedočkají tak překvapivé pointy jako u Šestého smyslu. ()

VerteX

Další povedený výtvor mého oblíbence M. Nighta Shyamalana... Ačkoliv, Bruce Willis se mi trochu ekluje, proto strhávám hvězdičku. Někomu se možná téma komiksu v realitě nemusí líbit, ale způsob, jakým to podává Samuel L. Jackson je vynikající. Možná bych nedal tolik, kdyby nebylo závěru. Na rozdíl od Znamení se zde totiž podačilo Shyamalanovi závěrem celý film vyšperkovat. ()

MilesTeg

Civilní komiks - superhrdina, který se brání přijmout svůj úděl. Pomalu gradující, ovšem s výbornou pointou, která osvětlí celý film, jak už to má Shyamalan zvykem. ()

arkie

Ak by som bol fanúšikom komiksov, tak by som určite slintal blahom. Takto mi príde úsmená len doslovná realizácia role "nerozbitného" Bruce Willisa. ()

Gardenboy

Shyamalanová zabudnutá klasika. Závisí, čo od toho čakáte. Plochý bezmyšlienkovitý akčný thriller? Tak to ani omylom. Perfektné! ()

LordMysti

Film který alespoň na mě velice zapůsobil. Zajímavá myšlenka, velice parádně zpracovaná. Herecké ikony film pozvedly téměř k dokonalosti. Být tento thrillerový žánr můj oblíbený, dal bych asi max. hodnocení. ()

koulen

Vyvolený byl pro mě dlouho očekávaným snímkem režiséra kultovního Šestého smyslu,který mě naštěstí nezklamal a potvrdil svou originalitu ve vyprávění B-éčkových námětů zcela originalním pojetím. Takto vyprávěný příběh o superhrdinovi,který pomáhá hodným a dopadává ty zlé, plátno ještě nespatřilo.Žádné efekty,žádné příšery a přesto velice sugestiní atmosféra tohoto snímku opět dělá ze Shyamalana mistra filmového řemesla.Hudba opět příjemně podlazující celý příběh a potemnělá atmosféra to jsou známky Hitchcocka,který je svou tvorbou režisérovi velmi blízký a mrazivě natočené scény postupně vystupňovanéo napětí až do šokujícího konce(tady režisér opět zopakoval osvědčenou zradu na diváka v posledních sekundách celého snímku) vás nenechají ani na chvíli zasoustředit se na něco jiného. To sem vždycky na těch superhrdinskejch filmech postrádal,hrdinu,který by vypadal jako každý normální člověk na ulici a néé, aby ho zdobil podivně sešitý kostým s naprosto nevkusně barevným rozložením a komicky vypadajícími spodky,připomínající suspenzor.Hrdina v tomto filmu má jen velikou sílu a nemůže onemocnět,jinak zabít ho může cokoliv co kohokoliv dalšího.Nevím jak vy,ale na mě to zabralo víc jak Superman,Batman a Spider-man dohromady.Je vidět,že nejen duchařinou ale i comiksem může být Shyamalan živ. ()

Yawgmoth

Výborný film se skvěle vypointovaným závěrem,ale přesto o něco horší než Šestý smysl,se kterým se logicky nabízí srovnání,proto o hvězdičku míň. ()

Sosak

Zase jeden mysteriózní kousek od pana Shyamalana. Tentokrát ale tolik netlačil na pilu a tak jeho charakteristická rozvleklost začíná lehce prudit. Jinak je Vyvolený moc zajímavý a hezky natočený drama se zajímavými postavami. Akorát prostě v určitých pasážích nudí. U ostatních režisérů by šlo o životní snímek, ale pro tvůrce šestého smyslu jde jen o průměrné dílko. ()

Teleri

Povedený film, decentně si hrající s populárními tématy. Začal mě hodně bavit když jsem o něm s odstupem času přemýšlel. Dává člověku naději, že se v něm třeba skrývá nějak nepoznané předurčení k hrdinským činům... ()

Bart16

Musím uznat,že jsem od tohoto filmu původně čekal něco ůplně jiného a dokonce se mi na poprvé ani moc nelíbil.Ovšem,když jsem ho po letech viděl znova,tak mě přikoval ke gauči a já musel uznat,že se jedná o skvělý film se skvělou atmosférou. ()

BLADER

Už nejaký čas uvažujem nad týmto filmom ( asi od leta ), a stále mi pripadá rovnako fascinujúci, rovnako perfektne natočený a zahratý, ako keď som ho práve dopozeral. Ale jedno pochopiť neviem. A to je môj, ťažko identifikovateľný, pocit z tohto filmu, a to je to, že nech sa všetci snažia, čo to dá, zdá sa mi, akoby bol film pod všetkým tým mysterióznym vlastne prázdny. Prázdny, úplne prázdny... Neviem, čím to je, ale vychádza mi to tak. Shyamalan je perfektný režisér, ale tento film mi u neho vychádza ako najslabší, resp. najprázdnejší. Ťažko sa to opisuje. Tým, samozrejme, nechcem povedať, že by bol tento film zlý, veď, koniec-koncov, uvidíme, čo s ním urobí pokračovanie, ktoré vraj Night chystá. A na záver: koniec je mimoriadne skvelý, aj keď nie tak úderný ako koniec Šiesteho zmyslu. Krásne všetko uzatvára, a preto tomuto filmu odpustím aj ten spomínaný prázdny pocit. ()

Veseldaa.!

Nevšední thriller pod taktovkou Mistra napětí Shyamalana. Film stojící na skvělých hereckých výkonech Bruce Willise a Samuela L. Jacksona, kteří objevují podstatu hrdinství. Statické a dlouhé záběry dodávají ještě větší tajemství a napětí, to vše je okořeněno vynikající hudbou! ()

prasklinka

Ze Samuela L. Jacksona tu šel strach. Jinak to byl dobrej filmík, který kdyby byl tak o 20 minut kratší, měl by u mě určitě 5*. Ale scény kde B. Willis chrání ostatní byly nudné a bylo jich tam moc. Bohužel. 65%. ()

maddictive

Bruce Willis je Vyvolený...k čemuže? Proč? Jak? Kde je napětí a mrazení v zádech, které známe z Šestého smyslu a Znamení? To make a long story short : Zdlouhavé, nudné, bezobsažné. Jestli se Shyamalan pokoušel o nějaké hlubší poseltsví, zůstalo mi skryto. Bavily mě obě hvězdy, bavila mě i zajímavá kamera, ale temný thriller se scénářem aspirujícím mnohem výš vypadá jinak... ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda