Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

Tomas_313

M. Night Shyamalan ve svém vrcholném období kreativity. Vyvolený je výjimečný svým mrazivě uvěřitelným prolnutím komiksového světa superhrdinů a reality. Zrod hrdiny je budován tiše a systematicky, přičemž si film stabilně udržuje napět, jež eskaluje do heroického závěru s osudovou pointou. To vše vyobrazuje bezchybný počin kameramana a doprovází triumfální soundtrack Jamese Newtona Howarda. Je až s podivem, s jakou lehkostí Shyamalan skloubil neslučitelné, tedy komiks a psychologický thriller, a celek zaobalil mysteriózním nádechem. Nesčetná slova chvály samozřejmě připadají i Willisovi a Jacksonovi, kteří se ve svých protichůdných rolích vzájemně doplňují a obohacují tak výkon protějšku. Neprávem nedoceněné dílo, které si své věrné zaručeně najde v generaci komiksových geeků. Kam se hrabe Marvel. 90% ()

Bojling

Film, který je typický pro Shymalana. Avšak je film na první pohled nudný a v rozporu s filmovým/vyprávěcím schématem, sám film je jako jedno tajemství. Do knih se sice plno vejde, ale nedá se do něj dát takového tajemství, jako právě do atmosféry filmů, jako bylo právě tady. Možná proto miluji sama Shymalana. - Sice jsou konce často nelogické a možná v člověku probudí spíše zklamání, jeho filmy mají svojí identitu, kterou podle děje, hudby, zápletky i díky smýšlení, uvažování a konání "charakterů", poznáte. Nutno dodat, že originální přístup k tématu "superhrdinství" je hezky popadnuto za vlasy a vedeno zajímavou cestou. Už teď se těším na další boj a "smrsknutí" filmů Glass... Marvel a DC, jděte se vycpat. Sice jsem lesba a celkem ráda pokukuji po odhalených ženách, ale pokud se chci podotýkám VÝJIMEČNĚ podívat na film o superhrdinech, Marvel ani DC po tomhle zážitku nemá šanci. Opět připomínám, že děj je zvláštní a asi nebude pro každého, ale je i tak je podle mě celkem dobré ho vidět jakožto dnes již "kultovní film". A pokud vás nejdříve nezaujme, anebo vás ani popis filmu nebaví, zkuste nejdřív "Split", i já to tak měla (že jsem posunula pořadí), ale nelituji, a film se mi potom ani nezkazil. Spíše jsem více pochopila kompozici filmu. Takže shrnutí: Herecké výkony - chvalitebné Hudba - výborná Střih - neřeším, pokud nemám hnidopichnou náladu Kamera - výborná (Přesunování kamery jako když se střídají obrázky v komiksu - skvělé) ()

Fiffty

Osobne ma to až tak neoslovilo bolo to zaujímavé hlavne koniec a vyvrcholenie, ale sčasti ma to aj nudilo na to, že to nemalo až takú dĺžku. Očakával som trochu viac napätia a žiaľ v tomto filme to na mňa veľmi nefungovalo. ()

Grease

Klasický "look" Bruce Willise :-) Film mě docela zaujal a dokoukala jsem ho bez přerušení. Má takovou klidnější atmosféru, ale tím vás více vtáhne a soustředíte se tak na film. Před avengerovský hero film. ()

JWK

Mě se film líbil na 5 hvězdiček, líbí se mi kamera, která využívá různých průhledů a obrazy staví do úchvatných kompozic, libí se mi vedlejší příběh rozpadající se rodiny, líbí se mi to celé hrozně moc na 5 hvězd. Tak proč jen čtyři ? SPOILER: Protože odhalení záporáka, resp. jeho styl je prostě brutálně scénaristicky účelové, havárie letadla jak? hotel chápu to by šlo, ale vlak zničit po několika minutách v kabině strojvedoucího je prostě chujovina, navíc podobná neštěstí přežije vždy několik lidí ze zadních vagonů. Stejně tak celý ten systém kdy při jeho inteligenci mu muselo být jasné, že pravděbodobnost najít je nula, přesto ve čtvrtmiliardové zemi, ukrajuje po desítkách obětí a hned napotřetí zaskoroval... bullshit, Ta konstrukce je prostě kravina kravská a to mi vadí ()

Milan.Durovi

Překvapivý...velice. Nevěděl jsem, co očekávat - vůbec první film od tohoto režiséra (nepočítám Vládce větru, haha). Originálni námět. Hudba překvapivě dobrá. Začátek dobrý, střed to samé a konec vynikající. Hlavně závěrečných 20 minut. Těším se na jeho další filmy (hlavně Šestý smysl, Znamení a Rozpolceny). Doporučuji, ale nesedne každému. Dávám lepší 4*, ale dost váhám i s pěti hvězdami. ()

evita_

Toto je záver aký si predstavujem!! Trikrát hurá, tlieskam, sklaniam sa, dávam všetky palce hore. Fantastická pointa, úžasný príbeh, pre mňa dokonalý filmový zážitok. Ale za to, čo som sa na konci dozvedela by som mu dopriala ešte o pár zlomenín naviac oproti tomu koľko ich mal. Premotivovaný idiot, ale dobre, dal filmu to čo mal mať. Teším sa na budúci rok na stretnutie pánov u psychiatričky :) ()

Jirkacek

Snímek Vyvolený z roku 2000 bych rozdělil na tři části. Nejdříve jsme se doma u TV seznamovali se situací a dvěma hlavními hrdiny a z celkových 106 minut takových devadesát byla pěkná nuda. Režisér a scénárista tohoto filmu M. Night Shyamalan si dal opravdu hodně záležet na tom, aby jsme důkladně poznali Davida Dunna, jehož si zahrál Bruce Willis a druhou hlavní postavu, kterým byl Elijah Price alias Samuel L. Jackson. Oba byli rozdílní jako den a noc. Jeden běloch, šťastlivec, mající manželku a dítě, muž který na začátku filmu přežil jako jediný vlakovou havárii a jenž v životě nebyl nemocný ani zraněný a ni se mu nestalo dokonce ani při automobilové nehodě. Druhý černoch, smolař, bez kamarádů a rodiny, žijící pouze s matkou, člověk který první zlomeniny utrpěl už při porodu a od té doby se to sním vleklo, přičemž strávil v nemocnici třetinu svého života. Jak bylo ve filmu řečeno, oba se nacházeli na rozdílných pólech stupnice štěstí potažmo kvality života. Když David přežil ono železniční neštěstí, kontaktoval jej právě Eliáš, aby ho na jeho faktor štěstěny upozornil, což si ale David nechtěl připustit. A tak jsme strávili mnoho nekonečných minut tím, že si ověřoval svou nezranitelnost jak doma tak v práci. Jen jsem nepochopil, proč režisér tak moc upozorňoval na fakt, že Eliáš sbíral komiksy a v průběhu svého blbého života jich nashromáždil tolik, že si otevřel vlastní galerii. Opravdu jsem nějak nepostřehl, co to vlastně mělo společného s nezranitelným Davidem. Skoro na konci filmu začala druhá, akční část snímku, kdy se David konečně rozhoupal a rozhodl na Eliášovu radu vyzkoušet svůj dar. Druhá část nicméně trvala pouze okolo deseti minut a pak začala poslední, dvouminutová fáze, kdy nás i Davida smolař Eliáš naprosto šokoval. A byl konec a zazvonil zvonec. Ááááááá, to byl nuda. Pořád jsem čekal, co z toho vyleze a ono skoro nic. Vlastně mne zaujaly pouze netradiční záběry kamery a podstata filmu. S tímto tématem však M. Night Shyamalan naložil příliš komorně a nezáživně. Škoda. Nemohu ani nějak dobře hodnotit herecké výkony Brúse Viliše a Sama Džeksna, neměli podle mne totiž šanci nějak vyniknout - možná tak na divadle, to jo. Každopádně jako film mne Vyvolený spíše nudil a tak mu uděluji pouze dvě vyvolené hvězdy **. ()

BStone

Pecka! Pravděpodobně nejlepší a nejtemnější Shyamalanův film který má opravdu všechno. Skvělý příběh, parádní kameru, vynikající herce i vymakanou pointu. Polarita dobro a zlo par excellence. 90% ()

Novik

Není to na plný počet jako u Šestého smyslu, nicméně pořád je to kvalitní thriller jenž jsem si užil víc během druhé projekce než napoprvé. Shyamalanův styl mi hrozně sedí a jeho rukopis jde poznat od prvního záběru. ()

majorzeman13

Jeden z nejlepších filmů od pana M.Night Shyamalana !! Vřele doporučuji kdo neviděl,ale i těm kdo tento naprůměrný biják už viděl. Pro filmového fanouška povinnost !! ()

Mr.Neutron

Zrod novodobého hrdiny ve věčném boji dobra a zla. Trošku netradiční, mírně mysteriózní, komiks s pravdu komiksovým závěrem. Poselství: 8/10 invalidů doporučuje neběhat rychle po schodech ... ()

Olafur

Příběh...Skvělý Scénář...Skvělý Režie...Skvělá Herecké výkony...Skvělé Hudba...Skvělá Kamera...No,ta kamera...ta byla...no,jak bych to řekl...kamera byla...dobrá...docela...Nemám vůbec rád filmy,ve kterých je snad každou vteřinu střih,kde vůbec nemáte šanci pochytit cokoli,co se na obrazovce děje. Ale toto mi přišlo až příliš statické. Ve filmu je extrémně moc scén,ve kterých se třeba i za několik minut kamera vůbec nehne. Občas mi to přišlo,jakoby tvůrci neměli víc,než jednu kameru a občas mě to prostě nutilo domýšlet si záběry,aby to aspoň z mýho pohledu vypadalo líp. To už šlo mimo jiné vidět v prvních dvou scénách,kdy byla kamera na jednom místě a stále se jen pohoupávala nahoru a dolů,doprava a doleva,podle toho,kdo zrovna mluvil. Občas se ale našel nějaký ten pěkný záběr. Vizuální stránka je podle mě ale hodně důležitá,a tak musím dát "pouhé" 4*. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda