Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

EddieIron

Ale kdeže dobrý film!Možná by byl,kdyby se to nejmenovalo Černí baroni,ale z knihy toho zase tak moc dobrého nezůstalo.Především absence poručíka Čaligy je zločinem,tak nádhernou postavu není možné vynechat!Jinak film trpí uspěchaností a nějak moc nedrží pohromadě,Schmitzer,Donutil,Landovský i další jsou výborní jenomže kde nic není ani čert nebere. ()

Zirael

Výborný film, který mě nikdy neomrzí. Všechny figurky jsou napsány a herecky ztvárněny naprosto dokonale. I když znám film nazpaměť, tak vždycky netrpělivě čekám na jednotlivé vtipy a hlášky a směju se jim, jako bych film viděla poprvé. Černí baroni jsou ideální materiál na odreagování. ()

LeePriest

Jelikož to již udělalo mnoho uživatelů, nebudu už citovat některé úžasné hlášky a jen potvrdím, že zfilmování se rozhodně podařilo. Většina hereckých výkonů, ať se jedná o pana Landovského, tedy major Terazky Haluška nebo třeba Miroslav Donutil jako poručík Troník si zaslouží palec nahoru. ()

Merenre

Jestlipak víte, jakou kadenci má samopal vz. 24? Já už to teď vím...ale jako bych to nevěděl. Film přináší i další odpovědi na závažné životní otázky, například co dělat, když usneš na stráži a přepadne tě imperialistický diverzant a podobně. Zesměšňování minulého režimu se zde neděje tak trapným způsobem jako u dvojice hřebejk-viewegh (potažmo ještě jarchovský nebo jak se ten lulín jmenuje), ale s příjemně bezelstnou švejkovskou satirou. figurky jsou k popukání, zejména samozřejmě Terazky a Donutilův už nevím kdo. Kniha je sice tradičně lepší, ale film je naštěstí více než důstojným přepracováním. Některé části a momenty vyznívají nicméně poněkud trapně, a proto jenom 4 hvězdy. ()

zigy

Komediálně pojatý kousek zobrazuje dobu, kdy "fungovaly" PTP. Film se snaží upozornit na absurditu existence těchto praporů. Mnoho svérázných postav vám nepochybně vykouzlí úsměv na tváři. Halík: "Až přídu na ubikaci, tak se umeju, převleču, nastoupim na bojovej výcvik." Kefalín: "No jo, ale co máme dělat my?" Nebo: Kapitán Honec: "Macháček, vždyť vy z těch prasat snad chcete udělat chrty?" nebo: celá visita majora Postráneckého, např: "Neviděli jsme se už někde? Těžko, soudruhu majore, ledaže bysme spolu seděli na Pankráci!" Doporučuji rovněž knižní předlohu od M. Švandrlíka. ()

ButchCB

Nyní se nacházíme kde...? Já dávám selých 5* i když kvalit knihy tento film nemá, nicméně pokaždé se na něj rád podívám a knihu čtu opakovaně s několika letou pravidelností a díky naposlouchaným hlasům herců z filmu, se mi kniha čte ještě daleko humorněji. Skvělé obsazení herců, myslím si že i natáčení bylo skvělé. Černí baroni jsou užasným humorným dílem doby, která jistě takhle humorná nebyla. ()

Delmondo

Kontrolní otázka soudruzi: kolik hvězdiček ode mne dostane film Černí baroni? Poslyšte já vám to řeknu naprosto přesně. Film Černí baroni ode mne dostane přibližně pět hvězdiček vy šmejdi! ()

Desmi

Jedna z vůbec nejlepších českých komedií. Miloslava Švandrlíka a jeho humor mám velmi rád, a Černí baroni jsou jeho snad nejlepším dílem. Pokaždé když si na tenhle snímek vzpomenu, tak se mi zlepší nálada a obličej se protáhne do širokého úsměvu. Hesla jako "ráj socialistických vepřů" apod. jsou jednoduše nezapomenutelná. V podstatě je úplně jedno, jak to ve skutečnosti fungovalo, protože o to tady nejde... ()

Mr. Movie

Pro mě jako účastníka povinné vojenské služby nemá chybu. Měl jsem trochu pochyby po přečtení knížky, ale fakt se to povedlo. U knížky jsem se nasmál více, ale Terazky a spol. mě dostane asi všude. ()

Jimmoris

Kefalín byl moje předloha, jak má ,,vypadat a jak se má chovat'' správný voják naší armády :-) Knižní předloha byla na vojně mojí Biblí, stejně jako kniha Jana Pelcla. A bude hůř. :-) ()

Saxos

Úroveň knížek je ještě o hodně lepší, ale při tomhle filmu se mi určitě "nechce zvracet". Samozřejmě skutečnost byla určitě horší a žádná prča to nebyla, ale člověk si vždycky pamatuje jen to dobré. Výběr herců se zdařil na 100% "tak je to spravne, tak to ma biť". ()

jjjerry

Film pro pobavení, vlastně i kniha je satira, tak není potřeba hledat historický a umělecký přínos. Dobrá zábava, herci neherci, myslím skvělí. Hlášky co zlidověli "ježišmarja já bych p*chal", "o tom co je krásné rozhodujeme my, strana" "to ku*va ani omylem" =) ()

Kakofon

Skvělý film, kterému snad ani nelze nic vytknout. Landovský ve své nejosobitější roli. Vynikající Schmitzer, Donutil, Hrušínský ml, Vetchý, Javorský, Dvořák, Postránecký i Landa. 100% ()

MrKrahujec

Tohle je vlastně docela kuriózní případ: tenhle film je báječný a mizerný zároveň. Báječný je bezesporu obsazením: Pavel Landovský prostě JE major Haluška-Terazky, Ondřej Vetchý neméně JE Kefalínem, o dalších důstojnících ani nemluvě, no a Dušan Jasánek prostě nemůže být nikdo jiný, než Javorský. Východiska tedy přímo přepychová, ALE: film je tak příšerně zrežírovaný, že to vypadá málem jako něco podomácku splácaného. Všechny ty režijní chyby pomalu ani nejde vyjmenovat a navíc jsou to hrubky jako vrata: třeba naprosto nesmyslné prozrazení závěrečné pointy už někde v první třetině, ještě nesmyslnější záměna místní rajdy pochybné pověsti za svazačku (co je tedy tím pak vlastně kritizováno?), všimli jste si třeba, že z té ministerské návštěvy takhle nakonec vycházejí ministerští kontroloři, vedení V. Postráneckým jako de facto kladní hrdinové, se kterými se divák ztotožňuje, ačkoli by to vlastně měli být (a taky že v knižní předloze jsou) ještě nepoměrně větší gauneři a záporáci, než celá Terazkyho svita? Snad za to může malá filmová zkušenost pana Sirového, že prostě a jednoduše nezvládl látku, hodnou skutečně jen toho nejlepšího z nejlepších... Škoda, škoda, přeškoda! Zcela promarněná příležitost, která se už nezopakuje (což experimentálně prokázal mě jinak sympatický Juraj Herz, který to později pohnojil vlastně ještě víc). ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012