• Bart
  **

  Televizní seriál Sever a Jih na motivy románů Johna Jakese byl natáčen v letech 1985 - 1986. Tehdy vznikly dvě vcelku povedené série podle prvních dvou knih. Už tehdy zřejmě nebyla natočena poslední série podle třetí knihy, protože tvůrci pochopili, že ani Jakesovi se závěr velkolepé ságy nepovedl. Ale nebyli by to Američani, aby to nakonec nenatočili. Stalo se tak o osm let později. Patrick Swayze byl zřejmě rád, že se projektu nemusel zúčastnit, ani jeho postava totiž ve třetí knize již nevystupovala a navíc už měl za sebou role v Duchovi, Hříšném tanci nebo Bodu zlomu a neměl zapotřebí vystupovat v seriálu, předem odsouzenému k neúspěchu. A tak se také stalo. Třetí série se opravdu vůbec nepovedla. Nudný příběh byl uměle natahovaný, do příběhu vstupovali nové, zbytečné postavy nebo postavy, o kterých se v přecházejících sériích jen mluvilo, ale až nyní přišly vhod. Většina původních herců účinkování odřeklo a tak se některé postavy naopak vypustili a některé získali obličeje jiných herců. Lesley-Anne Down jako Madeline ztratila svojí jiskru a James Read jako George Hazard působil spíš jako starý mlsný kocour. Docela potěšila přítomnost Petera O´Toola jako hosta v roli opilce Trumpa. Jelikož jsem ale celou ságu přečetl, musím říct na obranu tvůrců, že z třetí knihy se opravdu moc vykřesat nedalo.(13.8.2008)

 • Kakho-oto
  ****

  Těch 50 procent je až příliš málo, poněvadž seriál není vůbec špatný. První dvě série jen nasadily laťku příliš vysoko... Do děje vstupují nové postavy - Villa Parkerová, Čejen Jizva, rasista Gettis, slaboch Cooper Maine a jiní. Zapojení indiánů do děje kvituji, za jistých okolností bych to napsal i o Bentovi, ale toho zla nadělal až příliš. Spojení George a Madeline je zajímavým dovršením děje celé ságy. Ze záporných postav přežili jen ta protivná Ashton, mamonářka Izabel Hazardová a zlý indiánobijec ze Severu. Celkem rušivým prvkem jsou noví herci pro staré role (již třetí představitelka Izabel Hazardové! a druhý herec v roli Charlese Maina - sympatický, ale příliš mladý). "Třicet případů z období před, během a těsně po americké občanské válce" je mou srdcovou záležitostí (1. řada 85 procent, 2. řada 90 procent, 3. řada 75 procent).(28.12.2015)

 • NinadeL
  **

  3/3 Je to senzace, kam až se propadl původně skvělý seriál. Marná sláva, 3. série je škoda času. Orry se nechal zabít mimo záběr, což je stejně laciné, jako výstřihy všech bývalých krásek původního Severu a Jihu. Tolik přeobsazených herců vytváří zcela zcizující dojem, jakoby to ani nebyly ty stejné postavy. Marnost nad marnost. Chtěla bych věřit, že kvalita sérií opisuje dobu v tomto stylu - 1. série plná lesku předválečné společnosti, 2. série rozčarování z války, 3. série totální přehodnocení kvality života. Ale to by bylo příliš ambiciozní a naivní takto k celému seriálu přistupovat.(10.1.2017)

 • gumolit
  **

  Oproti prvým dvom sériam tu sa stratilo všetko. Rimantika, dobrodružstvo, a bohužiaľ aj herci buď sú vymenení alebo starí hrajul s absolútnym nezáujmom. Zaporná postava Benta je veľmi úbohá a postava Georga Hazarda tiež. Vyzdvihujem sceny s indianmi a Ku klux klanom a ten happy end bol už fakt predvídateľný toto nemalo vzniknúť pokazilo dojem celej série(13.4.2018)

 • Cruchot
  ***

  Ne tak zdařilé jako adaptace prvních dvou knižních sérií Johna Jakese z 80. let, ale pořád koukatelné. Poměrně slušně našlápnutý děj zabíjí především poslední epizoda. Herci hrají co to jde, ale často bohužel nemají co. Nejvíc mě zaujali asi Robert Wagner v roli Coopera Maina a příjemná Rya Kihlstedt jako Willa Parkerová. Za zmínku stojí ještě hezká hudba a poměrně bohatá (na televizní projekt) výprava, ktrerá dává tušit, že nedostatkem prostředků tvůrci zřejmě netrpěli. Pokud ale neexistuje dostatečně kvalitní scénář, jsou vám všechny peníze světa k ničemu. Navíc tvůrci doplatili tak trochu i na přeci jen slabší poslední Jakesovu knižní předlohu. Další už naštěstí nenapsal....(7.3.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace