Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

StrixCZ

Docela hezká pohádka, ale na mě asi až moc muzikálová - několik písniček, respektive jejich částí, mě pobavilo, ale jejich velká část mi bohužel přišla nadbytečná - některé z textů mi přišly vysloveně hloupé a navíc v poněkud neumělém provedení nezpěváků mě to chvílemi docela "tahalo za uši". Stejně tak některé vtípky a repliky mi přišly zbytečně infantilní (což jsem zrovna od Svěráka nečekal). Nutno ale přiznat, že i tak jsem se docela bavil. Na jedno shlédnutí stále fajn záležitost. 65% ()

mrsin

Příjemná pohádka, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo v ČR po revoluci v tomto žánru natočeno. 75 % ()

Amalberga odpad!

Těšila jsem se na příjemný večer s fajn Svěrákovskou pohádkou, místo toho jsem celý film protrpěla. Hloupý děj, pitomé písničky, Lotrando příšerný, stupidní scénář. Všechno špatně. Velmi trapné mi taky přišlo, když všichni mluvili česky a přitom předstírali, že jsou z Dálného Východu (no jo běloch namazaný krémem na boty není běloch) a překládali češtinu do češtiny. Jak "vtipné". Taky scéna s "Indiánem" na stromě byla nesmírně idiotská a rasistická. A jako správná česká pohádka nesmí chybět sexismus a české patriotství. Česká "bižu" je nej a všechny ženy touží jen po špercích a parádě. A není nad monogamii (ironií tak trochu je, že super monogamista Lotrando starší, prodal svou "milovanou ženu do otroctví, prostě není nad monogamii). A jako sladkou tečku na závěr parafrázuju Zubejdin výrok: "Tatínek byl napřed proti našemu vztahu. Že jsme každý z jiné země, kultury, vyznáváme jiné náboženství..., ale já jsem ho UBREČELA." K čemu logické argumenty a inteligentní pohádku, že pane Svěrák?!? ()

Tuty

Jednoznačně nejlepší pohádka 90. let! O to více si ji važme, protože to, co přišlo poté (edit 2019), bylo až na Anděl Páně jen horší. Viz hodnocení Čertího brka... ()

DAJAAAA

Ikdyž je to špička porevoluční pohádky,furt mi tam chybí ta uplná profesionalita jako u těch předrevolučních pohádek.U takových .sedmi veteránu,což je hodně oodobná pohádka,cítím,že je vše v pořádku,ale tady vidím,že né všechny role jsou v souladu a vůbec mi tam nepasujou a kolikrát ty jejich blbé kecy mi lezou na nervy.Hlavně mama od Lotranda,tu bych kopnul do řiti. ()

MrKrahujec

Je to zajímavé, ale tahle tak čistě svěrákovská pohádka mi nějak nesedla. Svěrák sice použil hned dvě (jinak samozřejmě výborné) pohádky geniálního Karla Čapka, ale bohužel se ukázalo, že obě jsou stále příliš krátké, aby utáhly celovečerní film, takže se muselo na mnoha místech dost zoufale natahovat (hlavně to "putování za prací" je docela k usnutí). Navíc se mi pořád nějak zdálo, že zrovna tyhle dvě pohádky k sobě ne úplně dobře pasují, takže bylo třeba přidat ještě jednu neexistující postavu (Arnošt Goldflam), no a když se k takové klasice, jakou je K. Čapek něco přidává, tak to snad ani nemůže skončit dobře. Touhle zkušeností si už prošli mnozí. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 6/10 ()

Pan.Antonin

Film mého dětství, který navíc rád kdykoliv znovu zkouknu i v současnosti. Výborná hudební čísla, vynikající Svěrákův scénář a i povedené herecké výkony. Za mě nejlepší česká pohádka vůbec a bezpochyby jeden z TOP 10 mých filmů.  "Hlavně, chlapče, nepracuj!" ()

Dvojirakri

Koktando a Zhulejda... Ne, nebudu hanit, mám tuhle pohádku rád. Ještě dnes si pamatuju jak tehdejší díly Kufru uváděl Pavel Zedníček zarostlý jako santusák a každý díl se omlouval tím že točí nějakou pohádku kde hraje drvostěpa. Myslím že se vše povedlo jak mělo a do archivu přibyla pěkná rozprávka s milými písničkami. Ale pamatujte: "Bez legrace bez legrace, čeká všechny deformace..." ()

PTuranyi

Veľmi pekná moderná rozprávka s dobre vymysleným scenárom, ktorá stavia na archetype chorej princeznej a mieša pritom vtipne orient s českými reáliami. Zdeněk Svěrák scenár obohatil nie len o chytľavé pesničky, ale ho aj okorenil slušným množstvom humoru. Nie je to síce k popukaniu, no podobne ako pri Troch veteránoch, drobný vtip alebo zábavný zvrat číha takmer za každým rohom, alebo ako hovorí pan Lustig: "Svet je malý a o náhody tu nie je núdza." Produkcia je dobrá ale celkom viditeľne je príbeh napísaný pre detského diváka. Herecké obsadenie zahrnovalo množstvo skúsených hercov, ktorí postavám vdýchli uveriteľné charaktery. Aj postava Zubejdy je stvárnená veľmi dobre hoci pre Barboru Seidlovú to bola premiéra. ()

charles3

Spíš 70 %. Jeden z nejlepších Svěrákových scénářů. Dost mi tam ale vadila většina písniček, povážlivě připomínajících televizní Hodiny zpěvu. Možná měly trochu "nastavit" děj, ale spíše jej retardují. Bohatě by postačilo nechat tam jenom první (Pod dubem, za dubem), kterou pokládám téměř za geniální, a poslední (duet Lotranda a Zubejdy). ()

dzena.

nech si hovori kto chce, co chce, toto je jedna z mojich najoblubenejsich rozpravok! a texty pesniciek som poznala vsetky naspamat:D hudba super, pribeh pekny, herci dobri. co viac si zelat? ()

Ramesse

Jedna z mála opravdu povedených pohádek z polistopadové české dílny. Pěkná hudba, děj, který se točí kolem slibu Lotranda danému otci. ()

eFrankie

Krásná hudba, výborný Jiří Strach a krásná Bára Seidlová... Moc příjemná pohádka, byl jsem na ní v kině s maminkou když jsem byl ještě štěně a přestože jsem pohádky nikdy moc nemusel, tahle mě opravdu chytla. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno