Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

ing.man

Viděl jsem to asi potřetí, pokaždé s velkým odstupem let. Nevěřím na UFO a mimozemské bytosti, tohle je pro mě dílo, které možná odstartovalo ono šílenství po mimozemských civilizacích, ale také k sobě přibralo těžkou dávku nevíry v systém. V ty co nám vládnou. A tak kontroverze bují.... Spielberg se tak i přes svojí jedinečnost dost možná ocitá v roli falešného proroka, ale já fascinovaně zírám na plátno, protože si nepřipadám jako sedící v hledišti, ale jako ten kdo je uvnitř filmu. Zážitek. To každopičopádně! ()

junxi91

Na svou dobu dost povedený film o tom, jak naši krásnou planetu navštívili relativně hodní mimozemšťané. Sice vyděsili spoustu lidí, zařídili nějaká ta zmizení a znovu objevení, způsobili výpadek elektrického proudu, a také přitahovali malé děti. Francouzský vědec Claude Lacombe a jeho anglický tlumočník David Laughlin objeví torpédové bombardéry amerického námořnictva v Sonorské poušti. Tyto se ztratily v roce 12945 nad Bermudským trojúhelníkem a nyní byla nalezena v perfektním stavu, ale bez posádky. Starší svědek tu mluví o tom, že v noci vyšlo Slunce a zpívalo mu. Další výzkumníci najdou loď SS Cotopaxi uprostřed poušti Gobi. Poblíže Indianapolis se dvě komerční letadla těsně vyhnula srážce s UFO. To je nějak moc záhad najednou, ne? V odlehlém domě ve státě Indiana se v noci probudí tříletý Barry Guiler, kterému začaly samy fungovat hračky a venku se objeví záhadná světla, a tak se za nimi rozběhne a chce, aby jej mamka Jillian pronásledovala. V oblasti začnou masivní výpadky elektřiny, které má prošetřit elektrikář Roy Neary, který během cesty na místo zažije blízké setkání s UFO, které mu při přeletu svými světlomety opálí půlku tváře. K obloze vzlétnou další tři UFA a Roy společně s policajty je začnou pronásledovat. Royovi z toho tak trochu hrábne, začne být fascinován UFO a jeho manželka je z toho na prášky. Začne modelovat objekty, které vypadají jako velká magmatická intruze. Jillian se stane něco podobného, jenomže její dům UFO opět navštíví a unese jejího syna Barryho. Lacombe, Laughlin a OSN vyšetřují rostoucí aktivitu UFO a další podivné souvislosti. Svědci z Indie hlásí, že UFO vydává charakteristické zvuky: pětitónovou melodii v pentatonické stupnici. Vědci tuto melodii vysílají do vesmíru a odpovědí je jim zdánlivě nesmyslná řada čísel, ze kterých Laughlin pozná, že se jedná o zeměpisné souřadnice. Ty odpovídají Ďáblově Věži poblíž Moorcroftu ve Wyomingu. Na místo se vydá Lacombe a americká armáda, která potřebuje oblast vyčistit od civilistů, a tak vypustí falešnou zprávu o uniklém toxickém nervovém plynu, ale ve skutečnosti připravuje přistávací zónu pro UFO. Royovi mezitím začne totálně mrdat, do baráku hází hlínu, pletivo a vyrábí si z bahna magmatickou intruzi v obyváku, a tak jej jeho žena s dětmi opustí. Poté si on a nezávisle na něm také Jillian všimnou v televizním vysílání Ďáblovy Věže, kterou si modelovali, a tak se vydávají na místo. Zde se jim povede i přes zábrany americké armády dostat a skutečně dojde k Blízkému setkání třetího druhu, které bude zvukově a vizuálně velice působivé a podle mě se jedná o tu hlavní část filmu, kvůli které stojí za to jej vidět. Jinak jsem se místy fakt nudil, chyběla tomu akce, náboj a něco, co by mě přikovalo ke křeslu. ()

Dexx

Velmi dobrý film, jeden z nejlepších o setkání s mimozemšťany, ale to je tak všechno. Chvílemi je to až příliš roztahané. Vhodné pro optimisty. ()

KillerZeli

je to smutne ale ten zacatek je krasny, ale s postupem casu to nudi a nudi az sem se pristih ze zivam a na konci se Spielberg snazi ukazat jak dobre ma efekty... bez posledni hodiny by to bylo mnohem, mnohem lepsi ()

PaRi

Velmi dobře udělaná sci-fi. Patří k mým oblíbeným. Rozhodně ji řadím výše než Hvězdné války. Jen ten konec mi trochu připadá americky kýčovitý. To si mohl Spieelberg odpustit. ()

Tiiso

Člověk si opravdu po shlédnutí zamiluje americký severní středozápad a nejraději by na Devil´s Tower vskutku vylezl. Já osobně tuto sci-fi mám raději než kultovnějšího E.T. A neptejte se mě nikdo proč. Já to moc sám nevím. Snad za pokus možná stojí odpovědˇ tytpu: Zde je prostě pro mě ta správná temnější atmosféra. Skvělé nápady, kdy hračky jedou samy od sebe, scéna kdy pozice letadel sledujete společně s dispečinkem pro letový provoz, a nebo ta pro mě nejslavnější kde Dreyfuss zažije své první stkání u železničního přejezdu. Ta scéna je famozní a basový hukot, který doprovází přelet mimozemské rakety vám míní vyrazit reproduktory z beden ven. Postavy se vyvíjejí opravdu ne černobíle a je to důkoz toho, jak si Spielberg opravdu dokáže (dokázal) všímat takových důležitých věcí, jako je to, že člověk nikdy není budˇ černý nebo bílí. A nakonci žádný happy end v podobě společného setkání rodiny, kde jsou tři děti. V konfrontaci s jeho pozdějšími výtvory, je tento závěr velmi nezávislý. ()

godspeed

verze director´s cut na blu-ray. aaaaach, to šmakovalo. jeden z nejlepších filmů svého žánru, film pro dospělé. star wars pro masy, blízká setkání pro všechny ostatní, kteří neuchcávají nad podívanou s plastikovými světelnými meči, frajerem s černých blembákem na hlavě a princeznou se zlatými bikinkami. ()

HenryTom

Spielbergovo geniální sci-fi s naprosto fascinujícím koncem , který vás prostě dostane.Steven v nejlepši formě... ()

Erian

S odstupem času sluduju, že jsem si Spielberga idealizovala...vždycky jsem měla za to, že jeho filmy z minulých dekád byly mnohem lepší, než jakými jsou jeho současné počiny, které jsou vesměs hodně slzopudné a se sladkobolnými konci...jenže ony jsou takové i ty předchozí filmy, jen jsem je viděla dřív a zaslepeně věřila svým skálopevným ideálům. Předevčírem jsem se znovu dívala na Blízká setkání a nezbývá mi než konstatovat, že Spielbergův podpis je stejně patetický a nepřehlédnutelný zároveň...ne, že by se mi film nelíbil, spíš mě už jenom nedojímá jako dřív, i když je plný napětí, triků a děsivých situací (hlavně, když se rozbliká železniční přejezd, začnou se otvírat americké schránky na poštu, autko bliká, haleká, svítí a pak najednou zabředne do temnoty). Ale v mých vzpomínkách bylo všecko ještě děsuplnější, mrtví holoubci ještě víc mrtvější a závěr ještě víc bombastičtější než předevčírem. Prostě to byl Film a teď už je to jenom film...stárnu, chjo:( ()

j.o.j.o.

Je vidět, že Spielberg není takový technický hračička jako Lucas, zato staví na výborné atmosféře celého filmu, k dokonalosti mu ale stejně pořád něco chybí. ()

Edit13

Zbožňuji tento film, i v dnešní době moderních efektů má divákům co nabídnout. Místy je možná rozvleklejší, ale to Spielbergovým filmům promíjím. Dost mě pobavila scéna, kde si Dreyfuss staví horu uprostřed obýváku, jako by to byla zcela normální věc. Úžasné je i závěrečné velkolepé finále. ()

Pakr

Divil jsem se, že jsem tento film ještě neviděl, protože od dětství mám rád filmy týkající se cizích civilizací, ale po zhlédnutí Spielbergova díla následovalo zklamání. Určitě v 70tých letech to musela být pecka, ale abych řekl pravdu, tak mě film spíše nudil, než aby udržel mou pozornost. ()

fridge

Řemeslně dokonalý film, François Truffaut byl prostě k sežrání. Problémem je jen stigma, kterým trpí snad všechny filmy o mimozemšťanech - perfektní první část, kde o emzácích nevíme nic, a ta druhá >totálně< o ničem. Korunu tomu dodalo posledních 10 minut, které vypadají jako předvoj k bombastickému finále, kterým jsou, ke škodě věci, titulky. ()

Sollozzo

U tak opěvovaného filmu jsem se až moc nudil. Na 135 minut délky se toho poměrně málo stalo (jen přiletěli emzáci a zas odletěli). Na svou dobu to však muselo být něco přelomového, o tom žádná. Nenechá se nic platný, 60%. ()

lenzi

Bol to prvý film, ktorý som videl niekedy v polovici osemdesiatych rokov ako panoramatický - teda maximálne širokouhlý a kvadro zvuk. Dnes to už asi nie je nič zvláštne, ale vtedy to bol šok. Aj by som dal plný počet, ale po rokoch mi trochu vadila tá typická "americkosť" snímku. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi