Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

flanker.27

No, když jsem na netu sháněl víc informací k tomuhle filmu, dostal jsem se až na jakousi csfd.:)) Jinak nejlepší Spielbergův film. ()

gudaulin

Steven Spielberg má za svoji dlouholetou hvězdnou kariéru na svém kontě dlouhou řádku titulů, které se zapsaly do filmové historie i do srdcí filmových fanoušků. Určitě existuje skupina snímků, které jsou v obecném povědomí nepochybně výrazněji a recenze na ně překypují nadšením, které Říši slunce překonává. Když se ale na Spielbergovu tvorbu podívám s odstupem, dovolím si prohlásit, že Říše slunce z jeho filmografie vyčnívá svou vyzrálostí, uměřeností, vyhýbáním se ždímání emocí (pracuje s nimi zkrátka civilněji a méně manipulativně, přinejmenším v porovnání se slavným Schindlerovým seznamem). Přelomové historické události zaznamenává prostřednictvím životních osudů malého kluka, který nikdy nezničil nepřátelské letadlo, ba ani nikdy nevystřelil z jakékoli zbraně. Narozdíl od jiných ale dokázal překonat odloučení od rodiny a přežít v nepříznivých podmínkách. Snímek vzbudil v USA jen velmi vlažné ohlasy a Spielberg tentokrát nedostál pověsti výrobce blockbusterů a továrny na peníze. Fanda s citem pro filmový obraz a velké filmové příběhy si ale vychutná skvělé zachycení davových scén, vzdušných obrů v oblacích i atmosféry koncentračního tábora. Celkový dojem za patrně nejlepší Spielbergův příspěvek do světové kinematografie: 100 %. ()

Aluska88

Na tento film jsem se hodně těšila. Největším tahákem pro mě byl příběh, jméno Stevena Spielberga a účast mladého talentu, který později zazářil (nejen) v Americkém psychu. Působil zde velmi dospěle, že jsem v něm až místy viděla toho dospělého Balea, jak ho známe nyní. Bohužel samotný film na mě příliš nezapůsobil. Příběh je dobře vymyšlen, natočen, je v něm spousta silných scén, herci jsou excelentní (charismatický Malkovich), ale celkové vyznění snímku mě nechalo spíše chladnou. Možná kdyby byla kratší stopáž, zapůsobilo by to na mne jinak. Těžko říct. Tři hvězdičky nemohu dát, protože tento film bych rozhodně za průměrný nepovažovala. Zřejmě se mi s ním nepodařilo navázat silné spojení. Neokázala jsem se do něj ponořit. ()

genetique

Som rád, že aj napriek neúspechu svojho prvého tematicky vážnejšieho filmu '1941', sa Spielberg predsa len znova odhodlal natočiť poriadne dramatický príbeh, ktorý si vyžaduje rovnako veľa majstrovskej zručnosti ako predošlé popcornové kulty. S tým sa núka otázka, či ešte vôbec (snáď okrem Soderbergha) existuje ešte niekto, kto vie tak diametrálne odseknúť blockbuster od umeleckej drámy. Táto téma, pohľad na vojnu očami malého chlapca a následná deformácie detskej duše a zánik detských ideálov, sa predtým dokonale a ešte viac ohyzdne a realisticky podarila v ruskom veľkofilme 'Idi i smotri', napriek tomu tento ľudskejší variant sa mi dostal hlbšie pod kožu a dokázal ma zaujať počas celého deja a rozcitlivieť v tých správnych okamihoch. Réžia je dokonalá, oplatí sa vychutnať si každú minútu filmu, hlavne keď je na scéne malý hrajúci Boh Bale. Ten chlapec mal úspech predurčený, to čo predvádza v tomto snímku sa herecký dá porovnať s výkonmi, pre ktoré ho dnes tak milujeme. A keď niekto zvládne tak náročnú rolu (podobne ako Jennifer Connelly vo filme 'Once Upon a Time in America') tak je jasné, že herecký potenciál má aj do budúcna. Ale keď malé detské hviezdy (Edward Furlong, Macaulay Culkin) zažiaria vo filme, v ktorom sa párkrát uškrnú, či povedia pár viet, nemusí to vždy znamenať, že to bolo spôsobené herectvom. 90%. ()

Botič

Spielbergova velmi silná válečná pohádka na dobrou noc s emocionálním přesahem. Řemeslně naprosto dokonalý počin, který rozhodně nemá konkurenci. Škoda snad jen několika rozvleklejších pasážích natahujících řidčí příběh na neúnosnou mez. ()

3DD!3

Spielberg tyhle příběhy umí vyprávět jako nikdo jiný (v tomhle případě dokonce tak dobře, že se divím, že nebyl oceněn zlatou soškou) a neuvěřitelným způsobem dokázal zachytit atmosféru druhé světové války z pohledu, který jsem snad ještě neviděl. Christian Bale hned svou první rolí ukázal, že od něj můžeme čekat velké věci a že to za těch dvacet let zvládl dokazují jeho dnešní role. Navíc John Malkovich a Joe Pantoliano tvoří vynikající dvojku a když se ukázal Ben Stiller nemohl jsem věřit vlastním očím. Je to docela zábava sledovat starší filmy s novými hvězdami. ()

berg.12

Spielberg pro mě není režisérem nějaké velké myšlenkové a umělecké hloubky. Ale poté, co jsem to od něho přestal očekávat, daleko více vyniknul, jak kdosi trefně poznamenal, jeho „génius řemeslníka“. Spielberg dělá film pro film, miluje film pro film, cítí pro film a způsobem jakým film vidí, jakým ho vypráví, dokáže komunikovat i s nejširším publikem. O to více, pokud si podá ruku se skladatelem, o kterém bych mohl říci něco velmi podobného. A pokud si oba dva podají ruku s takovýmhle námětem, výsledek je vskutku povedený, i když oné široké odezvy tentokrát nedosáhl. Od epické rozmáchlosti po komorní scény a niterné výpovědi působí Spielgova obrazová výpověď opravdu výjimečně. Sugestivní herecké výkony tento dojem jen podtrhují a vidět ho v nějakém dabovaném televizním ořezu je skoro zločin. Jedinečný filmový zážitek. ()

NinadeL

Adaptace autobiografické knihy J. G. Ballarda byla něčím, na co jsem se dlouho těšila. Zajímavé téma, skvělé obsazení (Christian Bale, Miranda Richardson, John Malkovich). Říše slunce může připomínat svým širokým záběrem také Milence podle Durasové, ale obávám se, že podobně jako jiné Spielbergovy retro filmy, i tento zastaral. Čili jedná se o zajímavý výlet do kinematografie osmdesátých let, mladičký Bale byl neskutečně nadaný už tehdy, ale pro hlubší zážitek by bylo potřeba vidět film tehdy. ()

Kaka

Peklo války očima malého chlapce. Vizuálně podmanivý a emocionálně nabitý film, který zůstal na Oscarech velmi nedoceněn. Ač byl Christian Bale jen malý kluk, jeho herecký výkon se dá považovat za jeden z jeho nejlepších. ()

Falko

Tiez si myslim, ze tento Spielbergov film bol dost podcenovany. Nadherna hudba dvorneho skladatela Johna Williamsa opät urobila svoje, maly Christian Bale podal vynikajuci herecky vykon a v drobnej ulohe sa prekvapivo objavil aj Ben Stiller. ()

Jezinka.Jezinka

John Malkovich vypadal už v roce 1987 jako opotřebovaný padesátník. Jeho postava cynického Krále krysy a pěstouna v jedné osobě měla osobité kouzlo zcela neopotřebované. Říše slunce je zároveň velkolepá a komorní, válečné drama o poraněné dětské duši a bezelstném obdivu ke statečnosti, i když jí zrovna disponuje nepřítel na smrt. ()

castor

Válka očima malého chlapce. Nedokážu soudit, jak by to na mě působilo, vidět snímek někdy v devadesátých letech. Dnes výsledek vnímám jako rozmáchlou story, která nemá úplně pevný příběh. Ač si Steven Spielberg moc přál natočit vážný film, jímž by diváky a pochopitelně i kritiky přesvědčil o své autorské vyzrálosti. V černošském dramatu Purpurová barva to až tolik nevyšlo (tedy alespoň já se dějem docela protrápil), tady to asi hodně záleží na tom, jak divákovi sedne hyperaktivní otrava Christian Bale. Mně upřímně moc ne. Příběh britského chlapce, který se během japonské okupace Šanghaje za druhé světové války dostává do zajateckého tábora, je rozmáchlou freskou o vystřízlivění z dětských snů. Spielberg vypráví s velkou naléhavostí, nechybí slzy a emoce, ale ke mně jich dorazilo jen pramálo. Navrch opravdové „zlo“ zajateckého tábora nepoznáme. Zato ta obří stopáž je silná káva. ()

D.Moore

Potvrzeno: Tenhle film mě dojme úplně vždycky. Za ohromný zážitek, který mi Říše slunce pokaždé připraví, může určitě i moje fascinace letadly (při scéně "cadillac of the skies" mě vždycky zamrazí, imaginární letecká bitva v havarovaném letadle nemá nejmenší chybu.... atd.), ale největší podíl má stejně Spielbergova preciznost, Williamsův hudební doprovod a Bale s Malkovichem. K málokterému filmu se přídavné jméno "krásný" hodí tak jako sem. ()

Niktorius

Moc pěkný film s vizuálem, který mnohdy daleko více než Stevena Spielberga připomíná F.F. Coppolu. Jenže nemůžu si pomoct, něco v něm nepříjemně drhne a to něco se skládá z více činitelů. Rozhodně je film až příliš dlouhý a nebyl jsem nijak nadšený z epizodové koncepce děje, zvlášť když jsou jednotlivé epizody poněkud nesourodé. Problémem je i malý Christian Bale - hraje sice výborně, jenže jeho postava není zrovna sympatická a divák se s ní bude těžko ztotožňovat. A výtka největší - z mého pohledu se film neodvíjí příliš plynule a přirozeně,naopak je z něj cítit přílišná snaha zapůsobit. Že by cílený útok na Oscárka? 4 Golfista V originálním znění má hlavní hrdina ten nejodpornější hlas, co jsem kdy slyšel, takže zlatý dabing :-) ()

ripo

Ďalší film z pre nás neznámej časti druhej svetovej vojny. Japonská okupácia Číny, v tomto prípade konkrétne Šanghaja očami 10 ročného chlapca, ktorý sa dostal priamo do víru bojov. Sám, stratený bez rodičov, v cudzom prostredí predčasne dospieva. Chýba mu však rodinná láska. ()

HOCKEYKA

Výnimočný príbeh výnimočného dieťaťa s výnimočne talentovaným hercom v hlavnej úlohe.Vadil mi len príšerný český dabing,ktorý značne ovplyvnil môj celkový dojem z inak skvelého filmu.Tiež sa budem snažiť vidieť ho čo najskôr v pôvodnom znení,potom možno zmením počet hviezdičiek na maximum. ()

gogo76

"Naučil som sa nové slovo... atómová bomba." Fantastický príbeh o predčasnom dospievaní chlapca, ktorého výborne zahral, vtedy ešte celkom neznámy mladučký Ch. Bale. ani pri tretej či štvrtej repríze, som nemal šťastie na pôvodnú zvukovú stopu. dabing známy ešte z VHS je dosť mizerný, nemyslímhlasový výber, ale skôr mix pôvodnej a dabingovej zvukovej stopy. kvalitný filmový zážitok však nepokazí a v závere sa od dojatia iste zalesknú oči každému. Film asi poteší milovníkov lietadiel a letectva všeobecne.(užívateľ Big Bear sa práve usmial) Celý letecký nálet na tábor, ale hlavne spomalený záber na otvorené ústa Ch. Balea a prelet lietadla nízko nad zemou patria určite k nezabudnuteľným scénam. "B51 cadillac na nebi!!!" 90%. ()

Xmilden

Tak tohle vám pane Stevene nespolknu, já raději zůstanu u svých Indiana Jonesů. Chování postavy, kterou ztvárnil Christian Bale jsem moc nerozuměl a celkově mi film přišel dost o ničem. Mělo to vlastně nějaké poselství? ()

sepp

Povedeny film o jednom klukovi a jeho "dobrodruzstvi", nebo jak to nazvat, behem druhe svetove valky. Barvite vylicene postavy, zajimavy dej, ale take dosti zdlouhavy, coz ma za nasledek lehke nudeni divaka v druhe polovine. John Malkovich ale opetne hraje jako buh a vyprava dela z tohoto snimku nadprumerne kousky. Vic jak na 4* to ale neni... ()

Phobia

Věčné dítě Spielberg za sebou má bohatou režijní filmografii - něco se mu povedlo, něco méně, ale "Říši slunce" řadím mezi to nejlepší, co v životě spáchal... do TOP 20 by se mi nejspíš vecpala. Příznivci ufounů s velkýma očima sice vyjdou naprázdno, ale mohou si užít zrod jedné hvězdy, bez které by nejen tenhle film byl poloviční. Juvenilní Christian Bale dokázal podat rozmazleného spratka a jeho setkání s nelítostnou realitou války líp než kdejaký ostřílený profík. Chvíli na pár facek, chvíli k politování, chvíli hodný obdivu, chvíli vyvolávající úsměv, chvíli euforii, takový byl Jim a já to budoucímu Batmanovi žrala i s navijákem, s celým prutem, rybářem i tou židličkou či lodí, na jaké seděl! Při pěvecké scéně se mi ježily snad i chlupy v nose (ačkoliv si nejsem jistá, jestli to Bale odzpíval sám). Pro dokonalý zážitek každopádně doporučuju sledovat film v původním znění, český dabing nebyl k hlavnímu hrdinovi zrovna přívětivý a kromě úplně jinak zabarveného hlasu intonuje někdy příšerně nepřirozeně. Mohla bych zmínit ostatní dobré herce (hlavně Malkovich), výbornou předlohu, skvělou výpravu, pěknou hudbu a působivé výjevy lidského ničení a zmaru, ale nač se namáhat, je to Bale, kdo tomuto snímku zabezpečil nesmrtelnost v srdcích diváků. 95% ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci