V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Siegmund

Po všech stránkách vynikající film. I po několikerém zhlédnutí mě nenapadá ani jedna věc, kterou bych mohl zkritizovat. Velmi pěkně a svižně zpracovaný námět. Perfektní herecké výkony, vynikající dialogy, skvělá kamera … to všechno v perfektním souladu! Na film je možno dívat se opakovaně. Vždy potěší! ()

gogos

Nevim esi sem to nepochopil ci co.... Neco tak hloupyho clovek nevidi, desna nuda bez jedinne spetky vtipu..... naprosty brak!!! ()

rt12

První zhlédnutí bylo za tři, zůstala jsem chladná. Po druhém a dalším a dalším podívání si ho čím dál tím víc užívám. Nelze to srovnávat s Pelíškama. Přece jen jsme v Husákově normalizační době. Kdo tu dobu zažil a navíc byl politicky ,,pochroumán", ví co to bylo za zkurvenou dobu. A TADY JE TO PŘESNÝ ! Dušek s Cibulkovou jsou k sežrání. Bolek Polívka mně trochu vadí tím jeho šumlováním, ale jako sochař - bohém , fakt dobrý. ()

movieband

Takovou hořkosladkost jako po Pupendu jsem už dlouho po filmu nezažil. Charisma Polívkova charakteru ve filmu je neskutečné, včetně jeho nezlomnosti, podvolit se systémovému myšlení. Pro mě, v zásadě, dost smutný film, který má své vtipné momenty, ale převládá Jarchovského hořkost. ()

topi

Pupendo drhne ve více aspektech. Nedrží pohromadě jako celek, chvíli se tváří jako drama, aby bylo vzápětí vystřídáno trapným humorem (nejvíc asi Liška). Herci také nijak nevynikají, připadá mi, že se pořád opakují, Cibulková, Holubová, Dušek, Liška, částečně i Bolek. Pořád dokola stejně, jako v jiných Hřebejkových filmech. A to začne velmi brzy nudit. Nejsilnější scéna pro mě je, když se hlavní čtveřice mezi sebou začne hádat ze strachu, že po nich Bolševik půjde, to má fakt grády! Bohužel jinak slabej průměr. Hudební cajdáky jsou hrozný odrhovačky a filmu spíše škodí. Když jsem viděl Nikolu Peškovou, pořád jsem si říkal, v jakém filmu jsem ji ještě zaznamenal, až jsem pořádně zapátral v paměti a vzpomněl jsem si, že se jednou objevila v pánském časopisu Lákavé Erotické Osvěžení 😄. ()

Zhago

Říkal jsem si, že to budou Pelíšky na druhou. Ale nejsou. Pupendo je o mnoho lepší. Propracovanější scénář, výborné herecké výkony, fórky a hlášky na správném místě, to vše potvrzuje kvality tandemu Hřebejk, Jarchovský a Malíř. Tenhle film se vám vryje do paměti jako ty komunisti. ()

Damiel

Klasický Hřebejk, vynikající herci, výborné hlášky. Jen mi to připadá, jako remake Pelíšků z 80. let. ()

Aiax

Hřebejk s Jarchovským pokračují Pupendem v pozvolném přerodu od kouzelné taškařice (Pelíšky) přes kouzelný úsměvný a silný příběh (Musíme si pomáhat) a kouzelný úsměvný příběh s temnými tóny (právě Pupendo) až po naprosto depresivní temnou symfonii Horem pádem. Pupendo už rozhodně není řachanda pro celou rodinu jako Pelíšky, tady si děti - ty velké ani ty malé - už neškrtnou. Tohle je čistě "dospělácká" záležitost, Jarchovský se s méně či pomaleji chápajícími nemazlí a dialogy vyřezává přesně, čistě a rychle jako strojová linka. Nezapomenutelná je v tomto ohledu napříkald scéna hádající se čtveřice Polívka, Dušek, Holubová, Cibulková, která je scénáristicky skutečně brilantní a herecky... inu, odpověď všem, kdo si dnes stěžují, že herci jako Pivec, Záhorský, Štěpánek, Šejbalová nebo Medřická už se nerodí. Naprosto přesné souznění scénárista-herec předvedla také dvojice Jarchovský-Liška. Pavel je ve své obvyklé roli neobvykle výjimečný. Suma sumárum, další skvostný produkt pana Hřebejka, který v sobě spojuje kombinaci, jež se u každého tvůrce vyvažuje zlatem - jeho filmy jsou řemeslně absolutní, "divácky" líbivé, ale zároveň ne podbízivé a co do umělecké výpovědi na výši. Dokud mu navíc bude pomáhat vynikající scénárista (což se dneska cení snad ještě víc) a jedni z nejlepších českých herců současnosti, nemůže natočit nic, čemu bych nedal 5*. ()

major.warren

Neví jak pro ostatní, ale pro mě je Pupendo nezapomenutelný zážitek. Petr Jarchovský má skvělé scénáře a Jan Hřebejk zase skvělý styl. Líbí se mi na něm, že rád točí podle knih Petra Šabacha. Podle mě je Pupendo jejich zatím třetí nejlepší film. Po Pelíškách a Musíme si pomáhat samozřejmě. Letos, ale točí trilogii Zahradnictví a mám pocit, že ta hodně zamotá kartami. Pupendo kromě hvězdného hereckého obsazení skládající se z oblíbenců Bolka Polívky, Jardy Duška a Evy Holubové bylo fantastické. Kamera velice dobrá a působivá. Hudba také ušla. Scénář perfektní se skvělými hláškami. Nejlepší scéna jednoznačně s pupendem a s pojišťovačkou. U mě má tento film to nejlepší hodnocení. Jeden český lev za nejlepší vedlejší herečku. ()

L_O_U_S

Spíše průměrný film, který mě příliš neoslovil. Pár vtipných momentů, ale proti PELÍŠKŮM slabota. Asi se budu muset znovu podívat. (159.) ()

kajas

"Z čeho jsi při svém referátu čerpal, Matěji? Hmm, deník Pravda... tak to musí být pravda." Pár trefných hlášek bohužel druhé "Pelíšky" nedělá. "Pupendo" je příliš dlouhé a na rozdíl od výše zmiňovaného filmu postupem let spíš stárne než zraje. ()

Aleee89

No, tenhle film není nic moc a docela mě nudí... Taky by mě zajímalo, proč je tolik českých filmů situováno do dob socialismu... Polívka a Dušek, to jsou takřka sázky na jistotu, mile mě překvapila Vilma Cibulková, Holubovou teda moc nemusím... Jo, ve filmu jsou vtipné scény, ale celkově mi to přijde takové nijaké a nezáživné, i když se ale zase můžeme zaměřit na charaktery a tu dobu... ()

radomiil

Nejspíš poslední z CZ lidových dílek, u kterého se obyč. průměrný člověk dokáže normálně upřímně rozesmát od ucha k uchu a hlavně zapamatovat navždy ()

Anglie

Zklamání!!! Hřebejk neví, co chce točit - zda výpověď o době(která, aspoň dle tohoto filmu, byla nic moc) nebo komedii typu Pelíšky(ve filmu jsou gagy stejného typu). Nechce urazit a tak do filmu narval obojí. Ono to ale nefunguje... ()

Moena

Když vezmu podobné filmy, ať už podle Šabacha nebo podle Viewegha, Pupendo je nejen o hodně méně vtipné, ale navíc šíleně pomalé. Naštěstí herci jsou skvělí (i když Holubovou nesnáším čím dál víc), a samozřejmě nejlepší jsou bohémové Pecha a Polívka. Co se týká brnkání na nostalgickou notu, tak ta mě kvůli cifře 93 v rodném čísle míjí, ale rád se podívám co bylo tehdy tak úžasného, že se po tom třetině našich spoluobčanů tolik stýská. Ale to mě očividně míjí taky. ()

dyfur

....talentovaný-možno, ale inak opilec ,ktorý si neberie príklad z drvivej väčšiny a ští proti vetru - na škodu sebe i svojej rodiny a to ešte nevie,že ho za to nikto nakoniec neocení (po r.1989 myslím).....no a nahá Vilma Cibulková.....a Pavel Liška ako vždy trocha blbý so špetkou vtipu....celkovo slabota...kto čakal nové Pelíšky sa nedočkal...... ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha