První poválečné léto, česko-polsko-německé pomezí. Lidé ze samoty Berhof se stanou zajatci vérvolfů, kteří odmítají připustit porážku Německa. Konflikt je zde pojat jako analýza mezní lidské situace a charakterů, v níž se osciluje mezi krajnostmi. Ústřední postavou vyprávění je jeptiška Salome, která do osamělého statku přináší všechno ostatní, jen ne očekávané milosrdenství. Jednoho z jejích protihráčů představuje československý poručík (v podání Milana Kňažka), jenž se s úpornou snahou pokouší o zajištění pořádku. Jeden z nejlepších československých filmů 80. let, natočený podle stejnojmenné předlohy Vladimíra Körnera, dodnes zaujme propracovaným scénářem, kamerou, hudbou a hereckými výkony. (oficiální text distributora)

Romadoor

Skvělá dynamika a gradace příběhu spojená s výbornými, uvěřitelnými postavami.....k tomu ta syrová vidlová scéna..... ()

Phex

Jako kdyby A.E. Poe navštívil sudety. Nejen v názvu filmu je podobnost s jeho temnou tvorbou. Dusná atmosféra sudetských hvozdů, z kterých se krom šedivé mlhy táhnou s koncem druhé války i werewolfové...neradno tyto chlapce potkat, hůř když vás sami navštíví...Naše pohraničí už nikdy nemůže být takové jako před válkou. Díky tomuhle filmu (aspoň částečně) pochopíte proč. ()

Fíma

Film je to na naše poměry velmi dobrý, asi bych dal i pět hvězdiček, kdyby neexistoval film Stíny horkého léta na podobné téma, který vřele doporučuji. ()

Gortyna

Chybou filmu bylo, že jeho první polovina odehrávala se ve tmě a nebylo patrné, co se vlastně odehrává. Pak mi vadilo poněkud příliš patosu a hysterie (Brejchová řvouc zahřívá kluka). A taky jim zprvu nebylo vůbec rozumět. Kňažko mdlý. Ale vyvážil ho Křiváček. Přesto to byl výborný film. ()

J.Mayen

Zánik samoty mi přišel o dost horší než jeho následovník Prokletí domu Hajnů,který vznikl o 5 let později, i zde narážím na svou "oblíbenou" Petru Vančíkovou, který tu ztvárnila roli dcery majitele statku, snad se nepletu a byla to ona, i když jí zde ještě docela teklo mléko po bradě. Bude se to zdát divný,ale já nedokážu ocenit výkony herců,protože mě film neuvěřitelně nudil a uspával. A že prý kult? Takový kult o kterém jsem slyšel poprvé v životě před pár dny, pod slovem kultovní film si dokážu představt mnoho jiných snímků, tenhle mi přišel s prominutím jenom jako prostoduchá bolševická agitka, zaměřená na německé paritzány po skončení 2 SV. Nechci nikoho urážet, proto jsem se rozhodl nehodnotit, volím si tebe Pikaču! N. ()

pafka

Jako kluk jsem to nechpal, prislo mi to uplne blbe. Ted uz chapu souvislosti, bez kterych nelze na film koukat. Trosku vice expresivnejsi, ale dostatecne funkcni a ponure vypraveni. ()

FISSSH

Neuvěřitelně tvrdý film, další z těch, po kterých se bojíte vyjít ven...výborně napsaný, natočený i zahraný (hlavně Jana Brejchová). ()

gu-staff

Trochu silná káva pro někoho, kdo to nečekal (já). Obzvlášť první půlhodina filmu je takovym způsobem depresivní a tmavá a mokrá a nevlídná, že mi běhal mráz po zádech i když jsem na to koukal po obědě za světla. A to podle mně hlavně díky hudbě, která pasuje na atmosféru filmu jak pr,el na hrnec. ()

bulawaio

Pro mě naprosto neznámý film z poválečných sudet. Syrově a depresivně působící české pohraniční. Charaktery jsou vykresleny opravdu zvláštně a chování některých postav jsem nepochopil, což ale není vůbec na škodu filmu a spíše mu přidává. Děj je dosti prostý, ale režisérovi jedničku za natočení takového příběhu. S kamerou to bylo však horší a zezačátku to bylo až otravné. Celkově však výborný film české kinematografie, zabývající se poválečnou tématikou. ()

Cascabel

Jako by byl Jiří Svoboda přesvědčen, že psychologický film dělá Brejška, Kňažko, kamera z béčkového hororu a nepřekládané dialogy v cizích jazycích. Bohužel neznám literární předlohu, takže nevím, do jaké míry byl tento postup adekvátní, ale tuším, že témata byla typicky Körnerovská, tedy taková, která se podařilo jiným režisérům lépe uchopit (kdyby jen Vláčilovi, nebylo by nad čím lamentovat). ()

Saxos

V celkovém zpracování filmu stojí za povšimnutí, že je zde absolutně vynechaná nějaká prokomunistická propaganda. To se ve filmech té doby nestávalo. Je to přece rok 1983. Klady: Ladislav Křiváček, jako zatrpklý sedlák, realistická pohraniční samota; dramatičnost a atmosféra scén; herecké výkony snad všech; krutost a surovost související s následky prožité války; závěr v duchu, že když jsem sedlák, tak nejlepší zbraní jsou vidle. ()

brasek

Surový filmársky materiál bez citu ponúknuť divákovi niečo zaujímavé. Hodnotenie snímku je také vysoké (aktuálne 80%) že mi vyrazilo dych. Nesúhlasím s tvrdením, že ide o jeden z najlepších československých filmov. ()

Kozlowski8

Příběh obyvatel samoty na Československo - Polském pomezí těsně po skončení 2. světové války, kde řádí bandy werwolfů. Solidní atmosféra a slušné herecké výkony, ale obsahově a příběhově nijak vyjímečné dílo - spíš naopak. Navíc - ti dva mladí werwolfové by mi fyzicky i psychologickým profilem seděli spíš do pornofilmu pro gaye. Ve srovnání se Stíny horkého léta, které se nabízí, tento snímek jednoznačně propadl. 55%. ()

Dvojirakri

Totální deprese, chlad a zmar! Zůstal jsem jen tupě zírat když jsem tento snímek shlédl prvně a bylo po všem, zírat a třást se zimou! Nenajdete tu nic co by vás aspoň trochu pohladilo, nebo zahřálo na duši! Skvělý výkon Ladislava Křiváčka, tohle nemohl takhle jako on nikdo jiný zahrát! Petronela Vančíková také hodně slušně! Vůbec mě dostává jak filmy Jiřího Svobody ze 70. a 80. let jsou každý úplně jiný a přitom dokážou diváka tolik upoutat! ()

Arrosage

I po letech stále stejně výborná podívaná. Skvělá Brejchová, skvělá atmosféra,. Proč už se sakra tak dobré filmy u nás netočí? ()

Otan

Musím přiznat,že když jsem Zánik viděl po prvé,tak jsem byl jak ve snu,poněvadž to bylo přece jen něco novějšího,drsnějšího a i když s tím,že kdo je nepřítel se pochybovat nedalo,přece jen neuvěřitelná surovost (na tehdejší dobu fakt nevídaná ) ve mne zanechala stopu.Nakonec film spíše o záporných hrdinech není tak zlí.Brejchovou jsem si tehdy fakt zamiloval. ()

gizi

Skutečně dobře odvedené dílo. Syrově realistické, na nic si nehraje. Na svou dobu myslím dost povedený snímek. 75%, 8.6.2013. ()

dauby

81%? Za co? Scénář podivný, lehce poplatný době vzniku (mohlo to být tedy horší), kamera a režie zmatená, herecké výkony, až na Milana Kňažka, bídné, a záměr filmu jsem vůbec nepochopil. Celkově hrozná nuda a s bídou dvě hvězdy. ()

robbez

Typický Körner, který dokáže namíchat zvláštní mystickou atmosféru, stylizovanou krutost a erotické napětí. Hodně mě překvapuje, že takový film mohl vzniknout v první polovině 80. let. Kdybych to nevěděl, tipoval bych spíše přelom 80. a 90. let. ()

contreras

Vynikající snímek, Brejchová je naprosto excelentní. Jako mladý člověk mám ještě co oběvovat, zdá se :) zaplať pánbůh za ČT2 :D I když je to starší kousek, plně uspokojil mé divácké požadavky a těžkost přišla vhod. ()