Zrůda

• USA Monster (více)

Jhershaw

K nepoznání nekrásná Charlize Theron ve své (nejspíš) životní roli ve velmi působivém psychologickém dramatu. ()

Big Bear

Teda! Udělat z nádherné Charlize prostitutku Aileen a to tak, že jsem z toho odulého, flekatého a umaštěného zjevu prakticky celý film úpěl, to se hned tak nevidí. Sama Charlize pak svojí postavu ,,padlé ženy'' dokonale dokreslila těkáním očí i specificky rozmáchlými pohyby a gesty. Ztvárnila nervózního vystrašeného člověka, který svoji zranitelnost skrývá za nadávky a afektované výstupy... Prostě tu prostitutku zahrála s naprostým přehledem a dokonalým outfitem a mně zprvu Aileen bylo skutečně líto. Já nemám moc rád filmy o masových vrazích. Často si říkám, proč vlastně vznikají? Proč se točí film o nějakém úchylovi co zabil často brutálně X lidí a který se už před lety v některé z amerických věznic usmažil na křesle, nebo udávil kyanidem v komoře? Tento příběh je však něco jiného. Aileen není (a asi nebyla dá-li se filmu věřit) klasickou masovou vražedkyní. Byly to okolnosti co ji k tomu dohnaly. A byly to zcela jistě i špatně rozdané karty už při jejím narození v divné rodině s mnoha sourozenci a také prostředí a okolnosti jejího rychlého dospění... Poté co musela své tělo od raného mládí prodávat, byla vlastně sama obětí okolností... A že při tom narážela na divné týpky u výpadovek se asi není co divit. Normální chlap tenhle způsob uspokojení asi nevyhledává... Po seznámení se Selby se sice Aileen snažila setřást minulost a začít znovu, ale nebyla schopná se zkrátka integrovat do normální společnosti. Zřejmě asi ani nebyla moc inteligentní a tak nakonec zvolila cestu vraždění všech co si ji jako ,,couru'' stopli... Sice se ještě snažila rozeznávat zlé od hodných, ale to už měla v patách policii a vraždit musela i jen z prostého důvodu zametání stop či z potřeby získat auto a peníze.... Konec tedy skončil zcela logicky tak jak musel. Charlize i Christina si tu skvěle sedly a jejich výkony byly vynikající! Kdo měl doposud zafixovanou Charlize za pohlednou blondýnku (a tedy blbku, co se do filmů dostává jen díky pohledné tvářičce) asi bude mrkat. Tady totiž není ani pohledná a jasně ukazuje, že hrát kurva umí ! Pět nábojů do kolťáku . * * * * ()

Rover

..možné spoilery.. Ze Zrůdy jsem se vzpamatovával dlouho. Říkal jsem si: to byla fakt Charlize Theron? nepoznatelná, jiná, drsná, skvělá, tak skutečná.... a Christina Ricci, to byla tak podlá mrcha, že to ani není možný. Ale obě jsem zároveň miloval i nenáviděl, asi jako ony sebe navzájem. Která z nich je zrůdou? Neznám odpoveď... zrůdný je systém, který toto dovolí, systém, kde jsou ženy znásilňovány jak na běžícím páse a nikoho to nevzrušuje. HUDBA: BT - dobrá, milá, když má být milá, znepokojivá, kdy má být znepokojivá. ()

Madsbender

Realistický portrét ženy, s ktorou sa život nemaznal a bolo pre ňu viac než len jednoduché dostať sa na cestu, z ktorej niet návratu. To, ako dokázali zmeniť vizáž Theronovej, je dokonalá maskérska práca. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +herecké výkony, atmosféra, hudba, přeměna Charlize Theron -je to tak nějak tíživé, depresivní, v jistém slova smyslu hnusné, neříkám, že to je špatně, ale vesele se na to nedívá/// Musím se přiklonit k vysokému hodnocení. Málokterý film dokáže tak rozpmupovat krev a vlít do žil adrenalin jako tento. Ve chvílých když zrůdná Charlize vraždila jsem ani nedýchal. První vražda mě docela odrovnala a ty ostatní na tom nebyly o mnoho lépe. Člověk s ní může soucítit, ale rozhodně s ní nesmí sympatizovat. I když na to asi přecijen bude mít každý svůj názor. Film mě donutí přemyšlet: proč sme takový jací sme? V očích někoho zlí, u jiného ti správní. Podle mě je to výchovou, prostředím, možnostmi. Člověk většinou sám do takového průseru nespadne, musí se mu tam pomoct. A dokud se něco nezmění, vždy se najde někdo jako byla právě Aileen. Film opravdu stojí za to vidět. Herečky, mimojiné i Christiana Ricci zaslouží pochvalu. A režisérka rovněž./// Celkem 81%/// ()

Cappuccino

K snímke som sa dostal prostredníctvom odporúčania a tak som možno čakal až príliš, alebo skrátka úplne čosi iné. Spracovanie bolo na môj vkus príliš dramatické a chýbalo mu temnejšie podfarbenie. Charlize Theron sa do svojej role vžila perfektne, to musím uznať, ale film ako celok ma jednoducho dvakrát nezaujal. Škoda. Buď som videl iný film ako väčšina tunajšieho osadenstva, alebo mi jednoducho vôbec nesadol. ()

misterz

Neviem prečo som to tak dlho odkladal. Dostal som film plný nenávisti, nespravodlivosti a ľudskej nemohúcnosti vyhrabať sa z bahna, do ktorého sa človek narodil a tiež veľkej kopy nešťastia. Myslím, že za veľa je zodpovedná spoločnosť sama, ktorá si takýchto netvorov robí ľavou zadnou. Po dramatickej stránke nemám výhrad, všetko to dôležité bolo podané s náležitou precíznosťou, pričom vo veľkej miere tu vynikol aj herecký talent Charlize Theron. Naproti tomu neviem prečo, ale Christina Ricci mi tu moc nesadla. Výhrady mám len k obsahovej stránke, je tu pár pasáží, kde príbeh stráca tempo a stráca na zaujímavosti. Nadpriemer. 75/100 ()

ChewieDC

V tomhle filmu se projeví v plné síle spojení slov "emocionální horská dráha". Hlavní postavu Aileen chvilku nenávidíte a hned s ní zase soucítíte. Začínající Petty Jenkins napsala perfektní scénář a překvapivě jej i velice dobře zrežírovala. Možná mi jen chyběla jistá větší syrovost, režisérka se bála zajít do detailů. Syrovost by totiž diváka naprosto vtáhla do děje a ona emocionální horská dráha by s ním pořádně zaházela. ()

Peytl

Čím to, sakra, je, že posledních 14 dní sleduju samý, podotýkám dobrovolně, filmy, který mně šlápnou do xichtu, kopnou na solar plexus a já pak jen s otevřenou tlamou a bez dechu čumim do rána do stropu, nebo ještě lépe, pustím si další....to je už čistá zvrácenost. Tenhle kousek ovšem beru jako takový (nechtěný) bonus, respektive se mu dlouho vyhýbám až mě dohonil dnes večer v bedně. A je to tady zase, rozžvejkanej a vyfluslej příběhem hledám marně slova. Ne, nikoho nelituju....taková kráva naivní ani amatérskej psycholog nejsem. Ani nechci a nebudu rozebírat coby kdyby ( nejsem želbohu ani sociální kurátor). Na druhou stranu, pokud má každý mrak stříbrný okraj, pak věřím, že si s Bohem rozumíme všichni...pravil ortodoxní ateista. Našláplá záležitost s hereckým koncertem obou zmiňovaných v komentech drahých kolegů.... Film by si měl pustit každej úchylnej Helmut mířící na E55, povinně! Anebo vlastně ne. ()

Vančura

Komentář může obsahovat spoilery. To takhle jednou ve dvě v noci nemůžete spát, a tak si pustíte nějaký film, aby něco přehlušilo noční ticho. Ačkoli jsem zrovna v tomto případě zvolil film, který jsem už před lety viděl, neumenšilo to můj zážitek z toho, jak zde vše směruje ke svému zdrcujícímu konci. Podle mě je to bytostně filmový příběh - skličující osud Aileen Wuornos je prostě jak z hollywoodského filmu, a tak si zfilmování přímo říkal. A ačkoli může připomenout slavný snímek Ridleyho Scotta Thelma a Louise v tom, jak své postavy vykresluje jako oběti okolností, Zrůda zachází mnohem dál. Film je zcela prost toho, aby hlavní postavu líčil ve světle nějakého romantického idealizování, které by nějakým způsobem poskytovalo polehčující okolnosti pro její hrůzné skutky, jako se děje například ve filmu Bonnie a Clyde s jeho zarážející amorálností, s níž omlouvá zločiny ústřední dvojice titulních postav. Aileen Wuornos je zde vylíčena - v dokonalé herecké kreaci Charlize Theron, z jejíchž šílených očí jde strach - jako ztracená existence a stín dřívějšího lidství, na opuštěné cestě do záhuby. Hledat si k ní nějaké sympatie je tak nemožné, protože už je příliš pozdě. V sekvenci, kdy se neúspěšně pokouší najít jakoukoli slušnou práci, toto bolestně vyplyne na povrch - celý život jen šlapala, nic jiného neumí, a jakékoli její pokusy začlenit se do normální společnosti ztroskotávají. O to působivější je vidět, jak ji to žene do slepé uličky, z níž není cesty ven. Přijít takové ženě do cesty se následně rovná tomu, potřísnit se v "lepším případě" její skličující bezútěšností - jako v případě Selby, která z toho ještě nakonec vyvázne ve zdraví - nebo nakonec zaplatit cenu nejvyšší. Je zarážející, že Selby ihned Ailleen neopustila, když se dozvěděla o její první vraždě - je to jen smutný doklad toho, jakou slepotou jsou někdy zamilovaní lidé stiženi a kam až jsou schopni ve své oběti zajít. Snad za to mohla skutečnost, že první vraždu Aileen ospravedlnil akt, že jednala v reálné sebeobraně, kdy jí šlo skutečně o život, ale pro její další nesmyslné vraždění není omluvy. Vše v jejím životě je špatně a tato žena, vyděděnec z normální společnosti, nemohla skončit jinak. A i když to víte, neumenšuje to váš smutek z této skličující podívané, která náš svět obviňuje z jeho nedokonalosti - svět, kde je možné vystavit ženu tolika utrpení a kde je prostituce v tichosti tolerována, si snad nic jiného než sériovou vražedkyni ani nezaslouží. Co na tom, že její oběti byly nevinné - vinu nesou všichni, kteří tento svět udržují v chodu a nedělají nic proto, aby byl lepším místem. A tak musela být prolita krev tolika nevinných lidí, jako smutná tečka za jedním promarněným životem. Příšerný smutek, který mě stihl ve scéně, kdy se Aileen v telefonu odposlouchávaném policií přizná ke svým vraždám, zatímco Selby na druhém konci drátu prolévá nekončící příval slz z toho, kam to celé zašlo, v posledku nepramenil z ničeho jiného, než že jsem si připadal... jako sama Aileen. Bůh buď té nešťastné duši milostiv. UPDATE 7.2.2021 - Při novém zhlédnutí po letech mě to opět bavilo, i když to znám už v podstatě nazpaměť. Ten herecký výkon Charlize Theron je prostě něco neuvěřitelného, a Christina Ricci je zde taky skvělá. Navíc to má výborný soundtrack a dramaticky to funguje na 100 %. Ten film je vlastně dost depka, ale stejně je zcela fascinující - asi proto jsem se k němu už tolikrát vrátil. () (méně) (více)

k212

Zrůda je velmi emotivní film, ač se na první dojem může vydávat za suchý dokument monitorující posledních pár dní jedné vražednice. Je to také velmi náročný film, který člověka nemůže nechat v klidu (byť to byl evidentně záměr, ale proč to vyčítat) a myslím, že jen málokdo ho bude chtít vidět znovu (já jsem se na něj dívala na tři etapy, neboť mě vyloženě štval). Herecké výkony prostě nelze komentovat jakkoliv záporně - CharlizeTheron prostě odvádí obdivuhodnou kreaci (jen mě tak trochu zaskočilo její jméno na producentském postě, tak trochu praští do očí :-) a Christina Rici ji úspěšně sekunduje. Ostatní v tomhle filmu sice mají své místo, ale v porovnání dvou hlavních představitelek naprosto nepodstatné. Co se týče filmařiny - co si budem povídat, přece jen kamera, hudba, střih i režije prostě spadají do nižší kategorie (tak trochu televizní) ale vlastně jedině tak je film celistvý, ne nijak přeexponovaný nebo zbytečně exhibicionistický. Smekám, takhle jsem se dlouho nerozčilovala a nenasrala (a nemám tím na mysli "chudinku" zrůdu, ale de-facto dvě nevinné oběti a konstatování, že člověka nějak uchlácholit musejí.) a právě proto je tenhle film výborný, protože nedává šanci vrahovi ani obětem. ()

kingik

Kontroverzní drama, které stojí na precizním výkonu Charlize Theron, která ztvárnila masovou vražedkyni nenávidějící muže. Theronová se nechala zohyzdit, hrála lesbu a prostitutku a sem tam zabila pár maníků, kteří ji lezli krkem. Pronikavý výkon vysoké blondýny je to, co utkví v paměti, ale přehlédnout se nedá ani Christina Ricci jako její zdatná přihrávačka. I když film v podstatě nemá nijaké tempo, rozhodně nepřišel divákovi předložit jen líbivé obrázky, ale niterné drama, které nutí po skončení filmu k zamyšlení. Výrazné odosobnění a odstup diváka od hlavní postavy je jaksi záměrné. 90% ()

Omnibus

Bonus: Zrůda skutečná i zrůda filmová       Nejkrásnější zrůda. Nespravedlnost se nemusí jen povalovat někde ve škarpě. Na světě se jí dnes válí tolik, že si kvůli tomu pomalu není kam odflusnout. To si třeba chudák chlap, neukojený, znuděný taťka od rodiny, vyrazí orazit. Zaplatit za ZBOŽÍ poctivě chce, ale místo nějaké té teplé rozkoše s krasavicí koupí jen chladnou kulku od mrzké zrůdy. Tak tomu já říkám nespravedlnost! Aileen Wuornos (narozena 1956, popravena 2002). A mě bylo hned jasné, že po dvaceti letech budu měnit plakát u sebe v pokojíčku (konečně místo Evy Herzigové). Vtip byl ovšem v tom, že v době po zhlédnutí filmu, kdy už jsem brouzdal po odstavných parkovištích a mezi kontejnery na separovaný odpad dychtivě vyhlížel moji novou lásku – zapšklou, fantasticky hnusnou a kurevsky (jak taky jinak, že) nebezpečnou babu – jsem kdesi na netu zakopl o fotky nějaké pitomé modelky z mola v Paříži. Ovšem krásné, jak už modelky bývají (neboj Evo, nezapomenu). Nějaká Charlize, nebo jak. A říkal jsem si, no jo, sice wow a ještě jednou wow, ale s takovou tvářičkou, co ty můžeš vědět o životě, děvčátko! Kdyby jsi k tomu ksichtíku andílka navíc měla taky něco do sebe, třeba jako moje oblíbenkyně ze Zrůdy, holka do nepohody... moment, která že herečka ji to vlastně hrála? Charlize Theron?!! A kurva... Tak to bychom měli. A když jsem si pak přečetl, jak to s tím krčením brady (hnus par excellence) několik měsíců předem poctivě trénovala podle té skutečné Aillen, smekl jsem klobouk a kromě toho čičiči plakátu jsem si ji pověsil i do TOP hereček. A nesundal ji ani po její slabé roli slabé maminky, co to vzdala a nevydala se na cestu na jih. A moji Nejkrásnější zrůdu nesundám ze zdi a nevyndám z TOP-ky, ani kdyby následovalo deset slabých rolí... Ještě dodatek. Já vím, že není moc normální nevědět u famózně zahrané postavy jméno herečky. Ale já byl u Zrůdy strašně vykolejenej z toho, že s mojí milovanou morbidní holčičkou mám po ptákách, protože je na ženský. No to snad ne. Že by Wednesday byla teplá? P.S. No vida. A dal jsem vyčerpávající informaci taky lidem, co ze ZRŮDNĚ dlouhých komentářů přečtou jen titulek a poslední dvě slova :-). Cože?! Nejkrásnější zrůda byla teplá? ()

Legas

Silný (a drsný) příběh a senzační Charlize Theron. Už jen kvůli jejímu hereckému výkonu stojí film za vidění. Ani se mi nechtělo věřit, jak tato herečka vypadá ve skutečnosti. ()

gilmore_girl

Dej nezazivny a dialogy o nicem. Nebyt te hruzostrasne masky na Charlizine tvari (ktera by mohla z fleku prejit do hororu nebo dokumentu o opicich), asi bych usla nudou. Jeji sileny vyraz, ceneni zubu a mastne vlasy me udrzely pri zivote, ale sama na dobry film nestaci. ()

Jordan

Ja som od prírody optimista, preto tento vysoko pesimistický film na mňa pôsobil ako šoková terapia, o to viac, že to bol skutočný príbeh (jeden z najlepších skutočných príbehov poslednej doby) a rozhodne zaslúžený oscar pre charlize ()

Anderton

Monster je klasický americký životopisný filmík o niekom zo spodných vrstiev tamojšej spoločnosti. Čiže niečo medzi televíziou a kinom, artom a miernou komerciou. Tvorcovia vsadili všetky karty na Charlize a jej herecké schopnosti a urobili veľmi dobre. Byť tam iná herečka, mohlo by sa stať, že by po filme nikto ani neštekol. Videl som dávnejšie v televízii v rámci markizáckych nedelňajších večerov, venovaných skutočným príbehom a sadol tam, ako riť na šerbel. ()

Socrates

Holky zahrály svoje role suprově. K tomu příběh, kterej nutí být spoluúčastníkem, obzvlášť když divák ví, že je natočenej podle skutečný události. Docela síla. ()

Frajer42

Zrůda je hovadina o dvou hnusných lesbách. V podstatě nemám nic proti lesbám, když jsou pěkné, ale ty dvě netvorky plně charakterizuje název filmu. Nejsmutnější na tom všem je, že takhle ty herečky vypadají běžně každé ráno. Film jsem viděl jako menší a nelíbil se mi. Nemyslím si, že se od té doby něco změnilo. ()

AppleCore

Tohle by mohl bejt skvělej film, kdyby byl dobře natočenej, ale ona je to jen lacině vypadající blbost a výkon Charlize Theron to nijak nezachrání. ()

Thor a Captain America chytají druhý dech

Thor a Captain America chytají druhý dech