Fenomén

Phenomenon

Fenomén

Drama / Romantický / Fantasy / Sci-Fi

USA, 1996, 123 min

Táto rola sekla Travoltovi ako vyšitá! Sympaťák na prvý pohľad, osvietený zhora sa dostal do situácie keď mu ostatní až na výnimky prestali rozumieť len preto, že začal byť múdrejší ako oni. Aká to paralela s našimi politikmi.. Veľmi príjemný film. Naposledy som niečo podobné zažil pri sledovaní Kevina Spaceyho vo filme Svet podľa Prota.(8.11.2009)

Travolta s mysterióznymi geniálnymi schopnosťami je pre takého drsňáka celkom netradičná úloha. Predpovedá zemetrasenia, zachraňuje deti alebo napravuje ľudské vzťahy. Z požehnania je nakoniec neželaný dar a nielen kvôli FBI a ďalších priživujúcich sa organizácií. Vyústenie zo sci-fi do romantiky je nečakané, príjemné aj smutné zároveň. –––– Každá žena má svou židli, něco, do čeho dává kousek sebe. Zjistils, jakou má Líza židli a koupil sis ji?(26.5.2015)

Film o tom, jak lidská malost dokáže potopit sebelepší snahu o povznesení ducha. O probourávání zdí pohodlného stereotypu, protože se bojíme zklamání. Škoda, že se to ke konci proměnilo na ždímačku slz. Posledních pět minut u mě zařadilo snímek do lehkého nadprůměru. Nicméně film jsem si užila, hlavně díky výbornému Travoltovi a příběhu, který rozhodně není plytký.(10.1.2013)

V devadesátých letech se s filmy Johna Travolty roztrhl pytel. Byl zase v kursu minimálně až do počátku milénia. Ještě než si odbude další comeback, zanechal tady po sobě z druhé poloviny let devadesátých příjemný a melancholicky laděný film neurčitého žánrového ražení, ve kterém ztvárnil muže obdařeného nadpřirozenými schopnostmi, včetně vysoké inteligence, které získal ve středním věku. Není to žádný buran, i když pochází ze zapadákova, který byste stěží našli na mapě. Svůj dřívější obyčejný život automechanika bude nyní muset dát všanc vědě a FBI. Je z něj nebývalý génius. Story rozhodně má něco do sebe, a to i přes absenci nějakého mnohovrstevného přesahu. John Turteltaub je průměrný režisér, jehož režijní výsledky často připomínají práci zdatného rutinéra. Tentokrát nechal snímek padnout do komornějších sfér s nádechem mystična. Občas má film velmi zvláštní atmosféru, která má dar, možná je to inspirace "darem" samotného hlavního hrdiny, diváka vtáhnout do děje. Zhoršení nastane v okamžiku, jak vlastně nadpřirozené schopnosti (vy)řešit ve smyslu nějakého posunu či vývoje. Film, stejně tak jako umí vyvolat tajemnou atmosféru, tak stejně tak působí zabržděně. John Travolta si naštěstí vybral dobrou hereckou chvilku, a i když jeho George je osoba věku neurčitého, tak i jeho zásluhou film drží pohromadě, ačkoliv děj postupně ztrácí na počáteční zajímavosti. Film by si zasloužil více propracovaný scénář a lepší zahuštění děje. Nejrůznější schopnosti, které George má se po nějaké době okoukají a divák si začne žádat ještě o něco víc. A toho se právě už nedočká. A pak je také potíž do jaké žánrové kategorie film přímo zařadit. Působí totiž dost nevyhraněně. Na drama by potřeboval zručnější dramaturgickou strukturu. Na fantasmagorii se to brání jakékoliv odvázanosti, a ani v nejmenším film nechce vystoupit ze stínu své upjaté serioznosti. V žánrovém zařazení by to tedy chtělo větší ujasněnost. Rozhodně je tedy rozumnější k filmu přistupovat s menším očekáváním. Pak existuje větší šance, že film překvapí. A John Travolta v hlavní roli je i hlavním tahounem, který ze všech ostatních účinkujících učinil bezvýznamné statisty. Mé hodnocení: 60%(25.8.2014)

Kdyby se vedle u souseda najednou objevily nadpřirozené schopnosti telekinetika a senzibila, nejančila bych jako splašená jalovice, která by volala "na hranici s ním", ale byla bych nadšená. Jsem si jistá, že bychom se ani nemuseli obávat hrozby národní bezpečnosti, jelikož Sobotka, Zeman, Trump nebo frau Merkel ad. jsou jako neřízené střely mnohem větším nebezpečím než všichni senzibilové světa. Tady jsem byla docela zvědavá, jak to dopadne. Vypadalo to, že se z George postupně stane něco jako králíček Duracell, který jede čím dál větší rychlostí a nemíní se zastavit. Pointa filmu byla ovšem nečekaná. Takové vcelku milé sci-fi.(23.5.2017)

• - Na hlavnú úlohu boli navrhnutí Sean Penn, Ed Harris a Jason Patric, nakoniec ju získal John Travolta. (Peter-1307)

• - Natáčanie prebiehalo od 9. októbra do 22. decembra 1995. (Peter-1307)

• - Signály, ktoré počúva George, nie sú vysokorýchlostné Morseove signály, ale jednoduché zvuky prenosu staromódneho ďalekopisu. (Peter-1307)