Kdysi známá herečka Eva (Emília Vášáryová), která se vrací z protialkoholního léčení, by udělala cokoliv, aby znovu získala přízeň člověka, kterého v životě ranila nejvíce – svého syna. (AČFK)

tlesk

Eva Nová je kvalitním filmem. Přesto je to však snímek divácky velmi nekomfortní a syrový, bez jakéhokoli náznaku onoho „po očku“ očekávaného happy endu, který však nenastane. Není to zkrátka a jednoduše počin pro každého. Může působit zdlouhavě, možná i nudně, ale pokud si k až malebně tíživému smutku, pramenícímu ze zklamání z promarněných životních šancí najdete cestu, budete spokojeni. V tomhle směru i velmi chápu a ctím přání paní Vášáryové, jež vyjádřila před začátkem slavnostní premiéry. A sice přání takové, abychom o filmu mluvili a předávali jej dál. Protože ač tento snímek nemusí oslovit všechny, stojí za ním poctivá práce jeho tvůrců, která se vyplatila (důkazem toho je ocenění udělené kritiky na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu). Plodem budiž syrové drama o nenávratnosti slábnutí, stárnutí a odcizení, ničící jakoukoli snahu o nápravu. Já tedy tímto předávám dál své dojmy z kvalitního, místy až mrazivě autentického filmového zážitku… Více zde: http://nafilmu.cz/2016/03/recenze-eva-nova/ ()

Amonasr

Psychologické drama, které na příkladu pozdního životního prozření stárnoucí herečky nastoluje otázky rodičovské (ne)zodpovědnosti, kdy profesní kariéra kdysi dostala přednost před rolí matky. Světská sláva polní tráva. Hlavní hrdinka se zoufale snaží překonat svou frustraci ze ztráty společenské prestiže a vymanit se z lidského osamění kajícným návratem k synovi a jeho rodině, která se však rozpadá možná v důsledku logického zřetězení křivd, jimž kdysi sama zavdala prvotní příčinu. Dokáže se ještě dostat z alkoholové závislosti, která se stala pouze útěkem do slepé uličky před smutnou realitou? Film je na její straně, když příliš nezdůrazňuje její vlastní podíl na tom, proč zůstala zcela opuštěná. Divák se může jen domýšlet, přesto jí fandí v její až heroické snaze napravit v závěru života alespoň co se dá. Závěrečná katarze, kdy se v synovi uvolní jeho vlastní celoživotně nahromaděná frustrace z toho, že byl matkou opuštěn ve věku, kdy ji nejvíc potřeboval, naznačuje možné odpuštění a smíření. Zachrání to však i jeho vlastní rozpadající se rodinu nebo si jen zbydou dva životní ztroskotanci? Film sice naznačuje jistou naději, ale všechny možnosti zůstávají zcela otevřené, happy end není ani zdaleka jistý. Ohromný herecký koncert Emílie Vašáryové. ()

Solverino

Sice se to vidět dá, ale žádná velká sláva to není. Chtělo by to prostříhat a vyházet balast (dlouhé, nudné a opakující se pasáže). Závěr v bazénku takynic moc, takové rozpačité....nic..? :( ()

SAINTS

Eva Nova je kvalitny film s dobrym scenarom,s vybornou E.Vašaryovou v hlavnej ulohe a milo prekvapil aj Milan Ondrik.Konečne slovensky film ktory ukazuje skutočnych ludi a ako realne žiju v ekonomicky slabšich regionoch.Po všetkych strankach sa tento film vydaril a zasluži si pochvalu. ()

ostravak30

Alkoholismus je problém. Nevím proč by měl být problémem hlavně východní Evropy, ale budiž. Tento rozkol v názorech nemění nic na výkonu Emílie Vašáryové a příběhu jako takovém. Hlavní dějová linka vlastně není nic nového. Alkoholik vracející se mezi zbytek společnosti byl tématem i socialistických filmů. Pokud rodina a vlastně i ostatní nepomohou, ožrala do toho padá znovu. Filmaři vhodně popsali rizika, která na zpět příchozí čekají. Ale také právem se zlobící rodinu, neboť zažili své perné chvilky. Návrat není nemožný, ale je nesmírně těžký. ()

PlysovyMacko

Byvala herecka, ktora si pochovala karieru zavislostou na alkohole a odcudzila sa synovi, ktory ju nenavidi. Z odvykacky sa snazi o navrat do normalneho zivota, mat pracu, oprasit stare vztahy a hlavne abstinovat. Film sa nesie v sedych farbach a absentuje hudba. Kamera snima tvar hlavnej hrdinky velmi zblizka. Bolo mi Evy luto. Na mna moc depresivne. ()

Gortyna

Možná by filmu prospěl nějaký flashback, který by ukázal, jaká byla Eva za mlada mrcha. Odůvodnilo by to lépe, proč a jak ji přijala rodina jejího syna i on sám. Takhle byla Eva postavena do role nespravedlivě trpící matky. Nicméně výborné dílo. Pochvalu si zaslouží maskéři. Evina tvář vypadala jinak v kocovině, když šla na vystoupení do starobince (mj. výtečná scéna), když se utrápeně sledovala v zrcadle. Ale je to v první řadě zásluha herečky. Většinu role uhrála obličejem. ()

kiararaftl

Výborné, ja tlieskam! Bola som nadšená. Milan Ondrík v životnej forme, príbeh človeka, ktorý z vrcholu padol nadol a o všetko prišiel bol zobrazený tak verne ako máločo. Milka Vášaryová bola rovnako výborná. Z čím vyššej výšky sa padá, tým je pád tvrdší. ()

blondboss

Ono v zásade tento film nebol ničím prieborný a v podstate jeden z mnohých odhaľujúci alkoholizmus a problémy s ním spojené, avšak jeho jedinečnosť je hlavne v ponurej a realistickej atmosfére, akú dokázala vytvoriť len pani Vášáryová. Zároveň ide o jej herecký koncert a taktiež hereckú a zároveň životnú derniéru jedného z najlepších slovenských hercov minulosti Ľuba Gregora. Česť jeho pamiatke. 70 % ()

Plaque

Depka ako sviňa, ale zasa aj kus poctivej filmárčiny. Emília je klasika, tu asi nie je veľmi čo riešiť. Napriek tomu aká to je distingvovaná dáma, dala prepitú trosku s takým nadhľadom, že som zabudol na jej distingvovanosť. Mňa však upútal aj Milan Ondrík, ktorý ma čoraz viac presviedča, že by sa mal vysrať na všetky tie Búrlivé paneláky a venovať sa herectvu, ktoré mu naozaj ide. Atmosféra bola perfektná a aj bez nejakej krvilačnej mystery-thrillerovej zápletky udržiavala veľmi dusno. A scenár? Jednoducho bomba. Je vidno, že autor chodí po Slovensku s otvorenými očami, pretože tak vystihol tento národ a všetky jeho prakokotné typizmy, že to bolo vernejšie ako originál. Slovensko mám rád, má čo ponúknuť aj domácim a aj výletníkom, ale ľudia, ktorí kričia z bazéna na záhrade, že nepotrebujú chodiť do Chorvátska, že si vedia Chorvátsko spraviť aj doma, mu svojou zadubenosťou a kocúrkovatením iba škodia. ()

Aniki

Film je bezesporu nadprůměrný svou naléhavostí a přirozeným herectvím Vašáryové. Mnohých z nás se osobně dotýká akcent na tu povětšinou neveselou část našich životů, na nepříjemně se vkrádající stáří a samotu. Atmosféra smutku je divákovi předkládána hezky pomalu, po lžičkách, aby jí stihnul strávit a není to příjemný pocit. Naturalistické, nehysterické, dlouhozáběrové....dobře odvedené řemeslo. ()

black8

Povedať, že je tento film výborný iba preto, lebo tam hrá Milka Vašáryová, by bolo málo. Dokonalosť spočíva okrem v jej excelentnom hereckom výkone aj vo výbornom scenári, scénografii, v kamere, v skvelých výkonoch vedľajších postav ako aj mnohých neprofesionálnych herečiek a hercov. Tento film vás prevedie smútkom abstinujúcej alkoholičky - recidivistky, ukáže vám obrazy postkomunistického Slovenska, hlavného mesta aj dediny, zahrá sa s vašimi emóciami natoľko, že si myslíte, že už viac zúfalstva a dotyku s realitou neunesiete, aby vám nakoniec dal pocítiť nádych nádeje. Prekrásny film. Pre mňa osobne - bez preháňania - najlepší slovenský film. ()

rigby

Moc jsem toho nečekal a kupodivu jsem se dočkal mnohého. Nečekaně silný film, ačkoli mu k dokonalosti ještě něco scházelo. Nicméně velké překvapení, ačkoli se jedná o obyčejné epizody ze života starých lidí, k jejichž věku se neúprosně blížím. Některé momenty byly vyloženě silné tak, že jsem měl problém je unést a vyrovnat se s představou, kterou ve mě probouzely. Emília Vášáryová je v hlavní roli úchvatná a celý film stojí pouze na ní. 3+ ()

Maja_N

Zo začiatku veľmi pomalé tempo, postupne však zaujal príbeh a pozornosť držalo hlavne vystupovanie Emílie Vašáryovej. ()

axcris

Evmília Novtará. Svieža drama nie ako tak dejom, ako tak obrazom ale hlavne toho, čoho sa skoro každý z nás bojí a predsa ho to doženie. Staroba, priatelia, výchova. Pri tom všetkom sa nie je hanbiť za za žiadny aspekt .Obraz mi chutil ako med, príbeh ako cukor, scenár ako sladká pomsta života. Perfektná zvráskavená Vašáryová, úžasný prepitý a prefetovaný M.Ondrík. A teraz deti vidíte čo z Vás spraví alkohol alebo úspech. Preto držte oboje pevne v rukách. Držím Markovi Škopovi palce. Takýchto filmov, tak ako soli, nie je nikdy dosť. Prosím sypte pokým mi to chutí. ()