Svět zítřka

Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

Svet zajtrajška

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Velká Británie / Itálie, 2004, 106 min

Ale jo, není to špatnej film. Možná trochu příliš jednoduchej a semtam vyumělkovanej, ale o to tvůrcům šlo. Jediný větší problém (kromě opravdu hloupoučkého děje) mi tu přišlo tvrzení tvůrců, že je to točeno jako staré filmy. A to je BLBOST! Žádnej starej film nebyl takhle točenej. Nikdy (a to i když pomineme celopočítačovou výpravu) nebyly filmy točený takhle. Třeba kamera bývala statická. Tak statická, že se vám zdálo, že by se nepohnula i kdyby začalo zemětřesení. Žádné nálety nebo pohybová akčnost. Kamera se prostě skoro nehnula. Za další dialogy. Dialogy bývaly trošku jiné. Ne stříhané jako dnes, kdy herec pronáší svůj proslov a na odpověď druhého herce si počkáme obvykle až po střihu. Kdepak. Dřív byly rozhovory třeba jeden dlouhej záběr, kdy herci pořád hráli. A skončil rozhovor a skončil záběr. Jen tak maně mě napadá scéna o rozhovoru ve filmu 451 stupňů Fahrenheita, která trvá aspoň tři čtyři minuty a herci celou dobu mluví a jdou a kamera se před nimi veze na vozíčku. Takže tolik k té starobě filmu. Jo, vizuální stránka je zestaršena, rozmazána a okolorována, aby to vypadalo staře, ale to je všecko. Jinak to s filmy zlatého věku scifi nemá nic společnýho, možná kromě té megalomanie a potrhlýho vědce. Koukat se na to dá, ale kdyby tenhle film nikdy nenatočili, přežil bych to bez újmy. Ale za nevyplněnou snahu o velký spektákl ty tři dám.(5.2.2006)

Velmi zajímavý nápad - pomocí nejnovějších technologií natočit film, který by vypadal jako starý... Ovšem tahle nostalgická pocta starým sci-fi filmům se vážně povedla. Nejen po úchvatné, či spíše kouzelné, vizuální stránce, ale i co se týká příběhu, který je milou variací/ citací/ parodií na filmy, nejen ty již zmiňované starší. Plus několik opravdu povedených malých žertíků a vtipných situací.(7.11.2004)

Sky Captain má naprosto výjimečnou atmosféru danou zvláštní architekturou a použitou škálou barev. Obří stroje, hindenburgy, šílení němečtí vědci, to je perfektní kombinace. A vůbec nevadí, že děj se inspiroval kresleným seriálem starým 60 let. Film se odehrává v jakýchsi alternativních 30. letech, které jakoby vypadly z komiksů zlatého věku. Ostatně hlavní inspirací pro režiséra Conrana byl kreslený snímek Superman: Mechanical Monsters z roku 1941, ke zhlédnutí ZDE. Některé scény jsou odsud brané přímo, doslovné citace. Což mi vyhovuje. Místo Lois Laneové je zde reportérka v podání Gwyneth Paltrow, postava Supermana se přetransformovala do hrdinského letce Sky Captaina. (Film jsem viděl dvakrát, v kině v roce 2004 a na DVD v červnu 2010).(16.6.2010)

Nezapomenutelné sci-fi, které zobrazuje tak trochu jiný svět s tak trochu jinačími lidmi spojené v dost dobře divném grafickém hávu, kombinující černobílý objektiv ze třicátých let, postmoderní modré plátno a komiks, ano komiks. Autoři se pokoušejí o něco jiného a sází do svého projektu všechno. Je totiž těžké se postavit něčemu, co se jen tak nevidí, nebo o co víc, nikdy se nevidí. Takhle můžu s čistým svědomým říci, že se jim to povedlo na výbornou. Točili to proto, aby diváky zabavili a překvapili něčím jedinečným, což se skutečně stalo, jenže je to to jediné, co si ti diváci zapamatují a to je možná chyba. Řekl bych, že Svět zítřka je takový Metropolis současnosti. Jeden z mála ve své kategorii a proto dosud tak jedinečný. --- Mohli bychom, aspoň jedinkrát, umírat bez toho všeho hádání kolem?(26.10.2007)

• Phobia

Upřímně nechápu nadšení pro tento film... Ano, vizuálně si s tím filmaři vyhráli, kulisy (grafika), příběh, výrazové prostředky herců - všechno úžasně navozuje atmosféru filmů z počátků kinematografie. Ale naprosto mě to neoslovilo. A nejen mě - jen jsem čekala, kdy mě přítel praští, protože jsem ho po kladných recenzích a ohlasech přinutila koukat na něco tak naivního, tak blboučkého, tak nudného. Jsem holt kulturní barbar, pravěké filmy až na výjimky nemusím a "Světem zítřka" jsem se vyloženě protrápila, ať si byl vizuálně sebelépe zvládnutý.(5.11.2008)

• Jude Law

• - Režisér prošpikoval své dílo desítkami odkazů na jiné filmy. Vedle čísla dveří bytu Waltera Jenningse (Trevor Baxter)1138, které je odkazem na snímek THX 1138 (1971), lze rozpoznat narážky na filmy King Kong (1933), Čaroděj ze země Oz (1939) nebo Metropolis (1927), na který odkazuje postava Záhadné ženy (Bai Ling). (imro)

• - Ve filmu si zahrál otec Jude Lawa, Peter Law - jednoho z unesených vědců, s kterými se hlavní hrdinové vydali za dr. Totenkopfem. (HarveyDent)

• - Celý film bol najprv načrtnutý pomocou ručne kresleného obrázkového scenára a až potom bol vytvorený ako počítačovo generovaná 3D animácia, na ktorej pracovala 100 členná skupina digitálnych animátorov. (Greenpeacak)