Svět zítřka

Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

Svet zajtrajška

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Velká Británie / Itálie, 2004, 106 min

Ať se na Svět zítřka dívám z jakéhokoliv úhlu, vždycky vypadá dokonale. Herci. Vizuální stránka. Retro atmosféra. Vtipný scénář a zábavné dialogy. Všudypřítomná fantazie. Shearmurova hudba. Před sebou máme mnohými podceňovaný skvost, který s nostalgickou slzou v koutku oka kloubí dobrodružství pána jménem Biggles se zábavností Star Wars a imaginací hodnou Karla Zemana. Pět a nikdy jinak.(25.8.2010)

Zvláštny film, ktorý po celý čas pripomína nejakú lacnú zadnú projekciu. Natočený možno inak, možno lacno, možno ako pocta, ale mňa to veľmi nenadchlo. Postava pilota a jeho dobrodružné kúsky vo vzduchu a prelety cez mesto udržiavali moju pozornosť v strehu, ale forma mi fakt nesadla. Obojživelné lietadlá boli zaujímavé, rovnako ako drsňáčka A. Jolie, ale napriek tomu u mňa film ani na chvíľu neprekročil hranicu priemeru. 60%.(6.4.2012)

Tak tenhle film me docela zklamal, jediny kuli cemu stoji za to se na nej podivat je vizualni stranka. A to mluvim jen o takovem tom retru, ruzny nasviceny a zabery byli fakt perfektni, ale jinak ostatni triky jako jsou roboti a nebo auta se mi moc nezdali, prisli mi jako z animovanyho filmu. Herci sou docela v pohode, ale jak uz tu bylo zmineno Angelina mela dostat vetsi prostor. Jude Law se na pilota celkem hodil, ale nehodil se na typka co ma zachranit svet, neni to ten hrdinskej typ, navic ani nemel zadny poradny hlasky. Pribeh je vcelku jednoduchej, ale nijak zvlast nudnej neni, cemuz taky napomaha vcelku slusna hudba. Skoda, ze ze zacatku kdy to vypadalo dobre, vzdusny bitvy a roboti ve meste, se film dostane do druhe casti a zacne se podobat Indiana Jonesovi. Pak uz je to slabota, protoze postavy furt jen nekam jdou a kecaj a klisoidni zaver kdy se vse zvladne na posledni chvily. No nakonec dam 4*, ale je to jen tak tak. No tak po druhem skouknuti, kdy uz jsem od filmu tolik necekal, jsem se daleko vic bavil, sice vetsina vytek plati, ale tentokrat sem se ani na chvily nenudil, takze s klidem muzu dat 5*.(20.9.2005)

Dějově řiďoučké a zejména pointa vyšuměla do ztracena, nicméně z výtvarného hlediska pozoruhodný film, který odkazuje na slavné filmy minulosti a navozuje atmosféru filmové a literární klasiky dobrodružných příběhů. Je v tom kousek Verna, kousek Trosky i tvůrců americké sci-fi 30. let. Celkový dojem: 65 %.(1.12.2007)

Oslnivý mix CGI efektů, třicátých let s prvky budoucnosti (zní to divně, já vím) a komiksů. Pár prvních minut jsem se pouze zajímal, jak celá vě bude vypadat, jestli uměle nebo rozptylujíce, ale ve skutečnosti se všechno odehrává takovým tempem, že se do světa CGI vžijete rychleji, než to zaregistrujete. Efekty jsou úžasné a vynalézavé, příběh je hbitý a nebere se vůbec vážně. Jestliže jste vyrůstali se starými sci-fi nebo seriály, užijete si to. Báječná legrace -- a upřímně -- nepovedlo se mi v ani jednom případu odhadnout, jakým směrem se film bude ubírat. Vizuální svátek.(17.9.2005)

• - Gwyneth Paltrow podepsala smlouvu bez pročtení scénáře, přesvědčila ji jen 6-minutová pracovní ukázka režisérových záměrů. (imro)

• - Retro sci-fi se podařilo debutantovi Kerrymu Conranovi natočit za 40 mil. dolarů (některé zdroje uvádějí sumu 70 mil.) a za první víkend (17. - 19. 9. 2004) v amerických kinech si Sky Captain vylétal 15,5 milionů. Do konce roku stihl vydělat necelých 38 mil. dolarů. (imro)

• - Režisér sa pri návrhoch robotov, kostýmov a celkového dizajnu inšpiroval umelcami z 30. rokov, ako boli napríklad Hugh Ferris alebo Raymond Loewy. (Greenpeacak)