Svět zítřka

Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

Svet zajtrajška

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Velká Británie / Itálie, 2004, 106 min

Vizuálně dokonalá a stylová pohádka, která mě vůbec ničím nezklamala, ale spíše potěšila, neboť jsem od ní předem téměř nic neočekával. Ta mnohá přirovnání, které se zde dočítám (Star Wars, Indiana Jones, Cesta do pravěku), jsou naprosto mimo mísu. A text typu: "Jako většina sci-fi filmů má i Svět zítřka banální zápletku", který jsem se zde dočetl, může opravdu napsat pouze člověk, který moc SF filmů neviděl. Bohužel se všude najdou lidé kritizující věci, o kterých nic nevědí. Stejně tak bych mohl napsat "Většina filmů obecně má banální zápletku", protože si nemyslím, že ten poměr (banální zápletka vs. originální a skvělá zápletka) je u jiných žánrů filmu rozdílný. A dokonce si nemyslím ani to, že by byla banální zápletka tohoto snímku.7/10(20.10.2007)

Áno, ten film ma chabúčku story. Lenže vyčítať mu to by bolo ako postrádať v Schindlerovom zozname disnosaurov. Pretože SKY CAPTAIN je číre filmovo fanúšikovské potešenie, ktorého hlavnou devízou je to, čo majú Star Warsy a čo chýba Van Helsingovi (a 98% súčasnej hollywoodskej produkcie). SKY CAPTAIN je krásna pocta starým filmom, nechýba v ňom príjemný humor, skvelá hrdinská hudba a sympatickí hrdinovia (Jude a Angelia súna zožranie, iba Gwyneth mi pripadala akos neistá v tom, čo má hrať). Výprava nepotrebuje komentár, tibetské „rekreačné“ údolie mi pripomínalo Rivendell. :) Miestami som bol až dojatý. K dokonalosti chýba už len špeciálne upravené čierno biele prevedenie. Chel by som byť producentom tohto filmu nehľadiac na jeho komerčný neúspech. P.S.: Tento film naznačuje začiatok éry, v ktorej fyzických hercov nahradia vo filmoch tí CGI.(11.1.2005)

Toť vpravdě F A N T A S T I C K Ý film. Všetečka Polly a statečný kapitán Sky Captain se všemi soudruhy v lepém boji s zlodušným Dr. Totenkopfem. Krásné jako Jude Law, půvabné jako Gwyneth Paltrow, akční jako Angelina Jolie... Staromilé. Milské... :-) Jářku! To musíte viděti - nehledejte hnídy, uvařte si šálek britského tea, otevřte oči zeširoka dokořán - a sundejte si krytku!(11.11.2005)

I presto, ze jsem od Svetu Zitrka cekal mozna trochu neco jineho, nemohu rici ze bych byl zklaman. Naopak, byl jsem prekvapen, ze se nejedna o takovou slabotu, jak prvni minuty tohoto pokusu o jakesi "comicsove retro-scifi" nasvedcovaly. Co se tyce pribehu se toho moc rozebirat neda, je snad plny vsech klise, ktere bychom si mohli vymyslet a jakztakz obstojne se mu tak dari naplnovat parodujici rovinu filmu a dokonce (az na par chvil) ani nenudi. Lepe jsou uz na tom herci, kteri svym smesnym vystupovanim navozuji onu retro atmosferu ze vseho nejvice, lepe i nez ten priserny filtr na kamere kterou to tocili ;) Nejde o zadne vykony na Oscara, chranbuh, ale jakztakz se vsichni snazi - v cele s Gwyneth. Po cely film je na ni videt jak je nejista, netusi co se presne od ni chce a vysledkem je naprosto zaporna role typicky snazivy samoliby bloncky, co akorat dokaze mektat (vsimli jste si, ze vzdycky zvladla akorat komentovat okoli stylem "Nikdo tu neni" kdyz nekam vstoupili) a znesnadnovat hrdinovi zivot - scenarista ji dal do vinku ony neustale remcy o fotaku a naproti ni psotavil zenskou jak vino v podani Angeliny s naaadhernym anglickym akcentem (ta byla tentokrat opravdu k sezrani ;)). Inu, po technicke strance je Svet Zitrka zvladnut take dobre, nejake spatne vymodelovane kostry, ktere dokazou vytrhnout z letargie Tsunami_Xe nemuzou normalniho divaka dojmout, a tak v celku prevladaji pozitivni dojmy z tohoto zajimaveho a shlednuti hodneho snimecku.(20.1.2005)

V prvních deseti minutách film vyloží na stůl všechny své největší trumfy. Vpadne do dveří s akční sekvencí, poskládanou na způsob comicsů ze samých kratičkých záběrů. Každý z nich obsahuje informaci; nic není navíc, nic nechybí. Okouzlí šerosvitnou vizuální stránkou, chytne za srdce psychologií desetiletých dětí, všudypřítomným nadhledem "víme, jak je to naivní a přesně tak to máme rádi" a hmatatelnou láskou k přímočaře černobílým příběhům. Vypadá to parádně. Trochu noir, trochu steampunk (edit - prý jde o dieselpunk), trochu comics. Impozantní začátek nastaví laťku tak vysoko, že se později ukáže být dvojsečnou zbraní. Ano, film je převelice hravý, připomíná tak odlišné kousky jako je třeba Metropolis, Tajemství hradu v Karpatech a Casablanca, neuráží diváckou inteligenci slovním předžvykováním zjevných informací jako mnohé z těch, které si klade za vzor. Ale přibližně kolem doby, kdy se ve Světě zítřka na pár vteřin objeví exhumovaný sir Laurence Olivier, už jsem měl pocit, že film nerecykluje jen všechny své filmové inspirace, ale i sám sebe před půl hodinou. Všechnu tu akci, laškovné dialogy a nepřímé odkazy dávkuje napříč dějem bez nějaké výrazné gradace a vzhledem k prostinkému příběhu by možná mohl být o dvacet až třicet minut kratší, aby nepřestal být strhující. I tak je to ale velmi dobrý film a všichni se na něj podívejte. :) 80%(15.9.2010)

• - Zobrazenie Laurenca Oliviera ako Totenkopfa bolo vytvorené na základe archívnych záberoch z BBC a následne digitálne upravené. Táto istá metóda sa použila o dva roky neskôr vo filme Superman sa vracia (2006), kde podobne zobrazili Marlona Branda. (Greenpeacak)

• - Angelina Jolie natočila své záběry za tři dny. (imro)

• - Studio Paramount bězně nepodporuje debutanty, ale v tomto případě udělalo vyjímku a zdá se, že to byla správna volba. Kerry Conran už byl totiž najatý, aby napsal sequel k filmu, přičemž by celkově mělo jít o trilogii. (imro)