Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)
Trailer 2

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Galadriel

Uznávám, že příběh je hloupoučký, ale podle mě o něj tady zas tak moc nejde. Pokud si film nehraje na to, že má inteligentní příběh a dokáže mě zabavit něčím jiným, tak ho beru. A tenhle film takový opravdu je. Skvělá výprava a kamera, o tricích nemluvě, moc sympatičtí herci a hlavně skvělé tempo, kterým se děj žene kupředu. Navíc se mi opravdu moc líbí ten nápad s retro sci-fi, který s sebou nese zvláštní kouzlo a zabraňuje tuctovosti snímku. Ty 4* jsou ode mě naprosto poctivé a zasloužené a kéž by bylo víc takto originálních filmů. ()

Gemini

Žil byl pan Kerry Conran, rodilý Američan, který měl nade všechno rád comicsy s Buckem Rogersem a dieselpunk a meziválečná léta vůbec. A tak jako už řada respektu hodných mužů a žen před ním, vydupal z ničeho dostatek všeho, co bylo potřeba, aby ukecal mimo jiné Aurelia De Laurentiise (Dinova synovce) do produkce VELKÉHO "tribute to" kompletně počítačového retroscifáče. Takového, ve kterém by se hodně (a rychle) létalo, střílelo, přesvěcovaly se oči hrdinů, kteří budou jako vystřižení z propagandistických tiskovin, a kteří se nikdy (kromě posledního záběru;)) neušpiní ani nezraní, a k tomu se budou vtipně špičkovat (a budou stateční, zlatoloknatí a rudortí a blablablabla, to by bylo ještě na dlouho). A v němž se taky bude na pár okamžiků oživovat legendární Sir Laurence Olivier...tedy jenom jeho hlava;) A přesně takový film vznikl...tak jako spousta jeho ideových vzorů je plný nesmyslů v rovině základní logiky, času i prostoru, nerespektuje žádné technické ani jiné limity, a navrch je v něm asi na pět minut jednooká Angelina Jolie v uniformě a skafandru (ne těsném). Je na vás, jestli na něj budete zírat s otevřenou pusou, ideálně plnou popcornu, a budete se bavit tak jako to ve své době (kdy jim bylo max. dvanáct) dělali vaši dědečkové a babičky. Já přesně tenhle úmysl měl - a nevyšlo to. Přišlo mi to příliš daleko za hranicí toho, kde by pro mě film ještě fungoval. V téhle podobě je pro mě za frašku a od poloviny už pro mě byl vcelku slušným utrpením. Jelikož zásadně hodnotím subjektivně, dám mu 60%, protože je tak jedinečný a správným způsobem líbezný, ale už ho nikdy nechci vidět...rozhodně ne vcelku. ()

POMO

Áno, ten film ma chabúčku story. Lenže vyčítať mu to by bolo ako postrádať v Schindlerovom zozname disnosaurov. Pretože SKY CAPTAIN je číre filmovo fanúšikovské potešenie, ktorého hlavnou devízou je to, čo majú Star Warsy a čo chýba Van Helsingovi (a 98% súčasnej hollywoodskej produkcie). SKY CAPTAIN je krásna pocta starým filmom, nechýba v ňom príjemný humor, skvelá hrdinská hudba a sympatickí hrdinovia (Jude a Angelia súna zožranie, iba Gwyneth mi pripadala akos neistá v tom, čo má hrať). Výprava nepotrebuje komentár, tibetské „rekreačné“ údolie mi pripomínalo Rivendell. :) Miestami som bol až dojatý. K dokonalosti chýba už len špeciálne upravené čierno biele prevedenie. Chel by som byť producentom tohto filmu nehľadiac na jeho komerčný neúspech. P.S.: Tento film naznačuje začiatok éry, v ktorej fyzických hercov nahradia vo filmoch tí CGI. ()

kOCOUR

Cesta do pravěku + Star Wars + Četník a mimozemšťané v hávu počítačové hry Command & Conquer. Neptejte se mě jak, ale nějakou záhadou to šlape jako perfektně naolejovaný stroj. Nejoriginálnější a výtvarně nejodvážnější "starý" dobrodružný film za velice velice dlouhou dobu. Škoda, že nemá šanci se zaplatit a pravděpodobně ho potká stejný osud jako Final Fantasy. Divák fajnšmekr si však bude, proč to neříct bez obalu, rochnit jako prase v žitě ;) ()

Lima

Ačkoliv je Svět zítřka hravý a jeho patina starých filmů okouzlující, chatrný a předvídatelný příběh sebepoutavější vizualizací zakrýt nelze. Občas jsem se i nudil. I přesto mi ale Conranův film svým obrazovým novátorstvím a svojí retro náladou trochu připomínal některé filmy Karla Zemana. Rozhodně jsem zvědavý na Conranův příští film. ()

• Studio Paramount bězně nepodporuje debutanty, ale v tomto případě udělalo vyjímku a zdá se, že to byla správna volba. Kerry Conran už byl totiž najatý, aby napsal sequel k filmu, přičemž by celkově mělo jít o trilogii. (imro)
  • Natáčení samotné trvalo 29 dnů. Další rok trvalo dotvoření v počítači. (Petr23)
  • První film natočený kompletně před modrým pozadím. (Chrustyn)

Související novinky

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

26.11.2007

Na tuzemská kina právě útočí Beowulf a i v této souvislosti není pochyb o tom, že stojíme u zrodu čistě digitální kinematografie. Jistě, pořád má za sebou jen první krůčky (vyvíjejí se technologie a…