Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

angel74

O dramatickém lyžařském závodu na hřebenech Krkonoš v březnu 1913 jsem nevěděla zhola nic a snímek Synové hor jsem zatím neměla možnost zhlédnout, takže se nemusím zabývat nějakým srovnáváním. Už od samého začátku mě absolutně uchvátila skvělá kamera. Nejspíš právě díky tomu jsem se velmi snadno nechala vtáhnout do děje. Za nehty mi skoro zalézal štiplavý mráz. Příběh na mě působil hodně věrohodně, čemuž určitě napomohly i civilní herecké výkony většiny zúčastněných. Jen škoda, že přechody mezi dvěma časovými liniemi nepřišly vždy ve správnou dobu, což trochu narušilo celistvost vyprávění. Přesto se jedná o film, který stojí za to vidět. (75%) ()

sir-dave

Tohle téma určitě stojí za připomenutí a znovu zfilmování. Větší kouzlo je na straně Synové hor z padesátých let. Efekty a moderní hudba vyhrávají u nynější verze. Prolínají se tady dvě roviny příběhu. Jednu vyprávějící zážitky v podání Kaisera, coby starý Rath a druhou, točící se okolo Hanče, Vrbaty a osudného závodu. Zmíněný Vrbata je tu oproti předchozímu filmu hozen spíše na vedlejší kolej. Čekal jsem i více Judit Bárdos a rodinného života. Zas je více toho soupeření, dobového popichování. ()

alchac

Byť zejména v některých mimozávodních C. und K. scénách snímek působí dojmem vyřazeného dílu Krkonošských pohádek, kdy jeden už už čeká, kdy do světnice vpadne vztekle ančekubohajnující Trautenberk, jedná se v podstatě o zanedbatelné vady jinak velmi slušně natočené rekonstrukce slavně neslavné Krkonošské padesátky, jíž herecky vévodí zase jednou překvapivě výborný Císař Ulrich v roli osudem notně profackovaného a pohříchu zapomenutého českoněmeckého sportovního univerzála. Buď jak buď, v zasmrádlém hnojišti za českým filmovým vepřínem hojně zásobovaným nekonečnou záplavou „komediální“ kejdy o ženách pro ženy, o mužích pro ženy, o mužích a ženách pro… (etc.) působí podobný snímek vždy jako zjevení z jiného světa. Pročež povyšuji ze subjektivně objektivní čtyřky na plnou palbu. ()

otík

Viděna pouze poslední třetina filmu, ale klobouk dolů před tvůrci a herci, jak to vše dokázali natočit. Tohle je podařený kousek. ()

HonzaBez

"Udělal jste dost, nemáte si co vyčítat.." Tahle slova adresovaná ve filmu Emerichu Rathovi, neskutečně všestrannému sportovci, platí podle mě vůči Tomáši Hodanovi, režiséru i scénáristovi Posledního závodu, jen tak ze dvou třetin. Co určitě moc oceňuji je jeho autenticita daná výborně zvolenými (a velmi hezky nasnímanými) exteriérovými lokacemi. Líbila se mi hřmotná hudba Jakuba Kudlače a velmi dobrý zvuk (zejména ve vypjatých scénách vánice). A jedničku si za své herectví určitě zaslouží jak Kryštof Hádek tak i Oldřich Kaiser. Určité výhrady mám ale ke scénáři, v němž podle mě Hodan zbytečně "loví" moc "zajíců" najednou, aby mu pak na některé důležité věci už nezbyl prostor. Vedle samotného příběhu tragického závodu jde zejména o paralelní příběh se stárnoucím Rathem z období konce 50 let, který se odehrává v příliš jiném "světě" a ty střihy z jednoho prostředí do druhého, mi občas přišly poněkud rušivé. Scénář se snaží pracovat též s tématem vyhrocených česko-německých vztahů a zabrousí krátce i do rodinných vztahů Hančeho a jeho manželky. Co naopak ale ve filmu dosti podstatně chybí je nějaké bližší seznámení se s postavou Václava Vrbaty, případně alespoň nastínění jeho přátelského vztahu s Hančem. A úplně ani nevím, zda byl dobrý nápad ukázat onen zásadní okamžik Vrbatovy oběti (darování vlastního kabátu) jen formou flashbacků v samotném závěru. Tahle forma je možná zajímavá z filmařského hlediska, ale více emocí by se podle mě do člověka vrylo, kdyby v onu vypjatou chvíli sledoval i nějaké dialogy mezi dotyčnými. Chápu, že byl záměr to natočit tak, jak to asi mohl vnímal Emerich Rath, přesto, jak říkám, v této podobě mě ten tragický příběh zas tolik nezasáhl, jak jsem asi čekal. ()

UhLee

(8,5/10). Tak o nejlepším českém filmu roku 2022 je rozhodnuto. Režisér Tomáš Hodan mě vzal na svoji emocionální jízdu zimní krajinou. Je to příběh nesmírně krásný, křehký a dechberoucí. Pro fanoušky sportu a filmech podle skutečné události naprosto ideální. Dovoluji si tvrdit, že Poslední závod strčil Zátopka hravě do kapsy. Nutno však podotknout, že jsem původní film Synové hor z roku 1956 neměl tu čest spatřit. Nedokážu si představit v jakých podmínkách museli herci natáčet, protože zmrzlé a ošlehané tváře byly dle mého názoru pravé. Kryštof Hádek je v roli Bohumila Hanče trefou do černého a to samého se musí konstatovat o dalších hercích, kteří do toho všeho dali opravdu srdíčko. Díky nim jsem ke konci filmu měl problém zadržet slzy a to se mi stává u filmu opravdu málokdy. Nesmírně působivý hudební podkres, který vám krásně napumpuje adrenalin do žil. Pro milovníky hor, mrazivých záběrů, kde divák lapá po dechu ideální záležitost. Jeden z nejpůsobivějších filmů roku 2022, který dodává filmovým fanouškům naději v českou kinematografii. PS: Doporučuju sledovat pod alespoň jednou dekou, možná že v přibývajících minutách budete sahat po další. ()

Lachtaan

Jak lze lépe oslavit už neuvěřitelných 7 let tady na databázi než spešl předpremiérou jednoho z těch českých filmů, který každým svým coulem divákovi dokazuje, že naše kinematografie má vedle odpadních komedií i své silné světlé stránky. Za život jsem viděl už bezpočet snímků o české historii, málokterý mnou ale tak dokázal emočně zacloumat. Tenhle příběh o oddanosti sportu, který tak rád provozuju a českým horám, které tak miluju, se stává něčím, co ve mně bude ještě chvíli rezonovat. [viděno v Cinestar Plzeň 23.3.2022] ()

KRYSIOPICE

Osobně moc nemusím tyhle rekonstrukce známých událostí, které by se daly shrnout par větami: jako 2 lidi umrzli při lyžovačce v horách atd. Ale byl jsem překecán, abych na to šel do kina, tak jsem to zkoukl. A on to nebyl špatný film a kupodivu i zcela odpovída tomu jak se to stalo, nebyl tam zbytečná patos ani přehnaná tvůrčí licence jako třeba u šarlatána, hudba k tomu taky dobře ladila. Co musím vyzdvihnout jsou dokonalé kostýmy. Zkrátka sice to nebyl takový film že bych měl chuť se k tomu vracet a nějak to adorovat do nebes, ale myslím ze dané téma nešlo lépe zfilmovat. ()

Tosi

Druhé půlce filmu se nedá upřít napětí, ovšem obsazení Hádka do hlavní role mně vůbec nesedělo a to jejich lyžování působilo jako kdyby někteří stáli poprvní na běžkách. Ovšem jinak poučný film z hlediska tehdejší organizace závodů. ()

Johnny.ARN

Zima bola aj mne. Mohli by sme filozofovať, prečo nemali výstroj, prečo nepodnikli lepšie kroky na jeho záchranu atď, ale načo. V tom čase sa tak športovalo a aj tak končilo. Film ako pocta nezlomného športového ducha a memento, že aj šport zabíja. 4 z 5 ()

Honzíno

Snímek minimálně evropského měřítka. Smutný a velmi napínavý. Tohle by se mělo pouštět všem střelcům na horách povinně. Nepamatuji se, kdy jsem byl naposled takto našponován u českého bijáku, zároveň ohromen krásou kamery a záběrů a hrdý na to, že to u nás ještě umíme. Perfektní žánrovka s dotekem historie, která ve Vás vzbudí vděčnost za rozvinutou společnost a rovněž značný pocit nejistoty a dojetí. Konečně je doceněn příběh Emericha Ratha. Díky za takové filmy. ()

Sfinkter

Určitě dobrý nadprůměr, Kaiser i Hádek perfektní, dobové okolnosti trefně vystihnuté. Silný je samozřejmě samotný příběh než zpracování, ale snímek stojí za reprízu. Někdy mě potkají i Synové hor, ať mám srovnání. ()

Mrkvič

Hodně jsem se na film těšil a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Možná ještě víc, protože všechny scény na sněhu a tuplem ty v bouři jsou silné a hodně věrohodné. Od Kaisera běhajícího po sněhu, přes nesení Hanče vyčerpaným Rathem až po umrzlého Hádka. za technické zpracování velký klobouk dolů. Ale ani ostatní aspekty filmu nezklamaly. Příběh super a rovina ze "současnosti" je díky Kaiserovi a postavě Ratha hodně silná. Američani by na konci určitě spustili větší doják. Což jako konzumní divák snesu, když to doják je. A naopak jsem trochu zklamaný, že se z tak silného příběhu nesnaží autoři vytěžit víc. Ale snad by Rath aspoň po premiéře mohl říct, že je film autentičtější než verze z roku 1956. ()

noriaki

No, že by to bylo výrazně lepší než mnohem starší Synové hor, to zase ne. Tomáš Hodan se vydal sympatickým směrem, takže ke dvou známým hrdinům přidal jednoho neznámého. Jenže to je to jediné, v čem příběh obohatil. Protože Dubova verze se stačila směrem k sociálmu dramatu a Hodanova k etnickým třenicím, tak má smysl vidět obě. Jestli bych měl doporučit jenom jednu, tak to bude ta s Josefem Bekem. ()

_DAVE_

Začíná to jako komorní a končí jako strhují - životopisné, sportovní a politické drama. Jeden z nejlepších Českých filmů za posledních 5let. Fantastický Oldřich Kaiser. 85% ()

hroubek

Velmi povedený český film. Mám z Posledního závodu opravdu velkou radost, jelikož jde o kvalitní český film, který se povedl a řemeslně vypadá skvěle. Nebal bych se ho vyslat do zahraničí, jelikož ta řemeslná stránka je beze srandy světová. Režisér Tomáš Hodan odvedl výbornou práci a je radost sledovat s jakou lehkosti a suverenitou film zrežíroval. Film má parádní zvukovou stránku, výbornou kameru od Jana Baseta Střítežskýho a dynamický střih od Anny Johnson Ryndové. Hodan si sehnal šikovné herce, kteří hrají velmi přesvědčivě. Kryštof Hádek je výborný a do své role jde na maximum, škoda že po scénáristické stránce nemá tolik prostoru k hraní. Judit Bárdos si dokáže ukradnou scény pro sebe a pohled do jejich očí je, tak nádherně natočený, že byla radost ho sledovat. Hodně se mi líbil výkon Oldřicha Kaisera, protože má nejvděčnější roli a zahrál jí s přehledem. Bavil mě výkon Marka Adamczyka, jelikož svou postavu velmi dobře zahrál a prodal. Režisér skvěle pracuje s atmosférou, vyprávění dvou časových linií je přehledné a vyrovnané, umí výborně prodat fyzicky náročný závod a nepříjemné počasí a zimu. Jediný větší nedostatek vidím v tom, že mi film/scénář nedokázal prodat postavy Hanče a Vrbaty. Z filmu jsem se o nich skoro nic nedozvěděl, nebylo pořádně vykreslený jaký jsou a co je motivuje, krom vlastenectví a lásky k horám a samotnému sportu. Vůbec bych se nezlobil, kdyby obě postavy byly propracovanější a měly více prostoru. I přes tento nedostatek se jedná o parádní český film, který se hodně moc povedl a já osobně bych si přál, aby ho vidělo, co nejvíce diváků. ()

fabecc1222

Myslím, že přesně takovýchto filmů by se mělo točit víc a víc. V hlavní roli zde máme příběh a skutečnou událost, prezentované v podstatě mnohdy až skoro doku stylem, které dávají vyniknout spíše jménům a samotné události, než hercům a charakterům. Atmosféra jak dobová, tak dané události asi na nejvyšší úrovni v našem filmu za několik posledních let. Mráz doslova vystupuje z obrazu, a můžeme si jen představovat, jak krutý osud to pro oba byl.  Prosím, dejte tomu všechny možné ceny v technických kategoriích, tohle je opravdová špička u nás. ()

Eleanor05

Poslední závod není špatný film. Problémem je, že než nadejde doba onoho osudného "posledního závodu" (cca 45 minut), je to prostě jenom nuda bez náboje a téměř bez děje. A i jako celek by se mi více líbilo emocionálnější, umělečtější pojetí, než tato podoba, byť kvalitního, hraného dokumentu. Linie s Emerichem Rathem z konce padesátých let mi pak přišla rušivá a zbytečná. 2,5*. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací