Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

kratina

Marketa Lazarová, to je pro mě král českých filmů. Kozlík, zeman sezením na Roháčku:"Král je pánem nás všech. Ale válka je pánem králů..." Vrásčitá matka rodu, paní Kateřina, jeho žena:"Rozkoš pomine a nevábí, není-li splácena strastí. Bez bolesti život nemá ceny". ()

diodoros

"Pěknej chlív." Hypnotický film s výbornými hercami, majstrovskou kamerou, deptajúcou hudbou, zaujímavým dejom o boji spravodlivosti proti nespravodlivosti (pričom bez viny tu nie je nikto) okoreneným prežívajúcim pohanstvom na pozadí kresťanského sveta, ale stále hrajúceho výraznú úlohu v ľudských životoch, dobre napísanými dialógmi aj monológmi, ozvenovitým postsynchrónom, nechronologickým spracovaním, ktoré núti stálu pozornosť, skvelými kostýmami a depresívnou, surovou až brutálnou atmosférou temného stredoveku, ktoré spolu tvoria umelecké majstrovské dielo, ktoré je o to významnejšie, že bolo natočené v Československu. Režisér sa navyše na dobu vzniku filmu nebál krutosti, vulgarizmov ani odvážnych erotických scén (aj keď skôr záberov), čím umocnil svoj temný pohľad na stredovek, dodal filmu na realistickosti a zvýraznil zločinnosť a skazenosť postáv v kontraste s nevinnosťou hlavnej postavy. Každú scénu uvádza názov podobne ako kapitolu v knihe a hoci je dĺžka výrazná, tak film prekvapivo nenudí, ubieha plynulo a nechá človeka sedieť v nemom obdive k tomu, aké filmy sa tu kedysi točili... ()

prasklinka

pro mě neskutečně zdlouhavý a vlekly, takže to určitě není film na kterej se dá dívat kdykoli. cítím tu bolest a utrpení i díky hodně silný hudbě. ()

deLaFere

Film hodnotím až na po druhém shlédnutí a souhlasím s Gudaulinem, že k vychutnání tohoto skvostu je třeba mít patřičnou náladu. Napoprvé jsem film moc nepobral, ale vzhledem k designovaným superlativům jsem byl rozhodnut tomu dát druhou šanci a určitě se vyplatilo. Jednak jsem si jistý, že film lze vychutnat ještě lépe, ale i druhé shlédnutí stačilo k tomu, abych filmu dal plnou palbu. Herecké výkony, atmosféra tvořená množstím obrazů geniálního Vláčila, jen tyto atributy stačí k vyjímečnosti snímku. Bílá holubice jako znak umírající nevinnosti, všudypřítomní havrani, pohanské artefakty, z filmu čiší zima a mráz a hlavně středověk, perfektní obraz náboženství, byť zde bych měl jedinou výtku a to je, že pan Vláčil byl k víře klasicky po česku příliš tvrdý. Mnich obcující s ovcí, úžasný Kozlík v podání pana Kemra. Zásadní morální a etické přesahy atd. atd. ()

Karp

Filmová Markéta Lazarová je především uhrančivá a nevím, jestli ještě někdy uvidím na filmovém plátně tak syrový středověk bez příkras, který se dost možná svým pojetím blíží pravdě.90% ()

CGP odpad!

Vážení, říkejte si, co chcete, lynčujte mne, kamenujte, pranýřujte, zkrátka si dělejte co chcete, ale já jsem byl na tomhle filmu se školou ve věku jedenácti let, přičemž jsem celé ty tři hodiny seděl v první řadě a lízal plátno. No divíte se mi ještě, že tomu dávám odpad??? ()

Černákočka

Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších českých filmů (ne-li vůbec ten nejlepší). Dokonalé obrazy, vybroušená jazyková stránka, skvěle vykreslená atmosféra…Co říkat dál? Prostě strhující filmový zážitek. ()

PaRi

Tenhle film, je černobílou básní filmového plátna, která působí, a věřím, že působit bude, nadčasově. Když se tento film promítal na festivalu v Moskvě v polovině devadesátých let minulého století, mohli nadšení Moskvané přítomného Františka Vláčila umačkat, takže jej nakonec museli pořadatelé vyvést zadním vchodem. Inu setká-li se geniální spisovatel s geniálním filmařem, musí vzniknou něco výjimečného. Zde hodnotící Galadriel a Duglasovi bych chtěl říci, že pokud se u tohoto filmu nudili, musí příčinu hledat u sebe. Prostě tenhle film není a ani nebyl dělán pro většinového diváka a většinového diváka naší doby už vůbec ne. Ale to už tak bývá - velká divácká úspěšnost bývá často v nepřímé úměře k hodnotě díla a jeho nadčasovosti. Výborných komentářů je zde hodně. Za nejhorší považuju komentář od Crawler-D, dosmen, Tsuki, gijm. ()

donkocicak

Vím, že je to filmařské veledílo a velmi uznávaný snímek, ale mně nic neřekl a nudil jsem se. Také jsem při filmu usnul :) ()

Tamirki

I kdybych pominula nepravděpodobné a velmi pochybné východisko o tom, kterak se dívka zamilovala do muže, který ji znásilnil, prostě jsem se nudila a zřejmě naprosto minula s poetikou tohoto filmu. Jak už tady někdo uvedl, i mně připadá Marketa Lazarová jako nejpřeceňovanější film naší kinematografie. ()

Tormentor665

Jeden z vrcholů tuzemské kinematografie. Nejspíš asi nejlepší historický film z dob středověku, i když nezachycuje, jak píše Robert Rosenstone, žádnou skutečnou historikou osobnost. Není jediné slabší chvilky, bahno středověku nahrazuje na první pohled odlidštěná šedoba, kde hrůza je hrůzou a strach strachem. ()

dkas

Buď vás to pohltí, nebo ne. Je to hodně náročné dílo, kterému se musíte věnovat naplno. A i tak není úspěch zaručen :-) U mě se tedy nakonec dostavil... ()

joelly01

Bombice, nizka hodnoceni moc nechapu, ale co, kazdy mame jiny vkus. Pro me druhy nejlepsi Vlacil (prvni je Udoli vcel) a ja jsem desne nadsena. Jako bych tam byla, jako bych tam byla! Vlacil je fenomenalni, v nicem zde neslapl vedle (herci, pribeh, Kamera, prostredi, hudba). Ja jsem opravdu desne nadsena! ()

Pulper

No, tři hvězdy za dobrou kameru, úchvatné scény, stylovou hudbu, některé výborně zahrané  postavy (Kozlík, Pivo, Kozlíkova žena, Adam), ale celkově strašná nuda a patos a spousta nedostatků. Režisérovi prý šlo o jasné charaktery a ne psychologii a rozervanost postav a pak je jasné, že se víc zaměří na audiovizuální stránku filmu a chce takhle působit na emoce, ale pokud je to na úkor koukatelnosti a zábavnosti, ee. Chápu, proč je ten film tak důležitý a originální, ale na to, že si s něčím tvůrci dali práci, něco je vyloženě odfláknuté. Je vtipné, jak se Vláčil snažil vystihnout atmosféru doby do nejmenších detailů, ale na mluvě to tedy není vidět respektive slyšet. Používají se slova, která v té době neexistovala, popř. se neříkala takhle (klobouk, kornet). Kontrast křesťanství a pohanství je pěkný, ale tohle bylo už v Prameni panny, který rejža očividně viděl a neberu argument, že se tím neinspiroval. Jen to udělal jinak. Nehledě k tomu, že takhle ukázané pohanství se u nás ve 13. století po předchozí několikasetleté masáži a restrikcím vládnoucích Přemyslovců určitě nevyskytovalo. Jak tu už bylo zmíněno, postsynchrony se nepovedly a němečtí ovčáci jako vlci neee. Vláčil údajně chtěl všechno natočit dokonale a bez kompromisů. O to víc mě tohle štve. Možná jsem kulturní barbar, nejdůležitější film české kinematografie beru, ale nejlepší ne, a napadá mě hned několik filmů, které za mě jako diváka Markétu strčí do kapsy. Vyšší princip, Skalpel, prosím, Smrt krásných srnců, Petrolejové lampy, Spalovač mrtvol, Čest a sláva. Nicméně uznávám, že minimálně poslední dva jsou určitě Markétou výrazně ovlivněné. Taky tam dělal hudbu stejný skladatel. Ale Liška, ač univerzální génius, je na mě moc repetitivní a patetický. Já raději poetickou dokonalost Fišera. ()

Rattlehead

"Král je pánem nás všech, ale válka je pánem králů." Skvost naší kinematografie, který je lahůdkou pro náročného diváka, pro ty ostatní zřejmě zůstane nestravitelným. Knižní předloha je celkem útlá, ovšem rovněž docela náročná. První část filmu se jí drží jen volně, ta druhá už celkem věrně. Básnický jazyk Vančurův byl nahrazen obrazovou poetikou páně Vláčila. Knihu jsem dočetl včera a dnes si znovu pustil pohyblivé obrázky a jsem celkem překvapen, že krásné jazykové obraty ve filmu většinou nejsou od Vančury, ale od scénáristů. Vůbec jsem čekal, že film bude více čerpat z knižní předlohy, ale ono na tom vlastně nezáleží. Obojí je krásné. Vzhledem k délce a náročnosti filmového díla bych za snímek století vybral spíše někoho z trojice "Valerie a týden divů", "Ucho" a "Všichni dobří rodáci". ()

Amonasr

Filmová aura nejlepšího českého snímku všech dob mě dlouho odrazovala od jeho shlédnutí. Nakonec jsem se tedy odhodlal a rozhodně zklamaný nejsem. Možná bych ale neměl přehnaná očekávání, kdybych pověstí filmu nebyl předem ovlivněn, a nemohlo by se mi tak stát, že by má očekávání nebyla tak úplně naplněna. Netuším, zda film předčí předlohu, protože jsem ji nečetl, ale je to možná naopak můj handicap - třeba bych pak i filmu vic porozuměl.Takto musím smeknout před skutečně nádhernými filmovými obrazy, kongeniální hudbou i režijním mistrovstvím. Naopak děj mi byl do jisté míry nesrozumitelný a působil poněkud zmatečně a chaoticky, i když i to mohl být tvůrčí záměr, protože středověk asi takový i byl. Víc mi ale vadila občasná nesrozumitelnost mluveného slova (nemyslím tím němčinu) a možná i natahovaná stopáž, takže na mě místy dotíral i pocit nudy, což není nejlepší vysvědčení žádného filmu. Film má nezpochybnitelné vysoké umělecké kvality, nicméně mně emočně nevtáhl natolik, abych kromě formálního okouzlení souzněl s výrokem kritiků, že lepší český film nikdy natočen nebyl. V mém žebříčku by se jich našlo určitě i víc, které by se umístily před Marketou Lazarovou. ()

1mArc0

Mystické, temné, hlboké, filozofické..  Niekedy býva paradoxom, že tie najväčšie skvosty kinematografie vytvoria ľudia bez formálneho, akademického vzdelania. Prax samotná bola školou režiséra. František Vláčil mal výrobné pozorovacie a logické schopnosti. Tieto atribúty sa odzrkadlili na všetkých tvorivých stránkach filmu. Socialisti na základe ideologických konceptov marxizmu tento film uložili do trezoru, pretože príliš sarkastickým spôsobom poukazoval na problémy cirkvi. Neortodoxná dramaturgia, divák sa veľmi rýchlim spôsobom dokáže  zorientovať, kto je na strane Pohanov a Kresťanov.  Režisér zároveň nepoukazuje na to, kto je dobrý a zlý. Veľa štylizácie v narácii príbehu (čo vypovedá o voľnom spracovaní predlohy Vladislava Vančuru) a invenčne koncipovaný zvukový dizajn (na mňa echo v dialógoch pôsobí ako hlas svedomia). Výrazne stredoveký dojem dodáva hudba Zděnka Lišky a to v podaní zboru a komorného orchestra. Tu je presná ukážka toho, že na dobrý film netreba kvantum peňazí, ale správne využité, dobré nápady.  Markéta Lazarová spolu s filmami ako Vtáčikovia, siroty a blázni; Majster kat; Zbehovia a pútnici alebo Údolie včiel sú názornými príkladmi toho, že kinematografia Československa bola v 60. rokoch na svetovej úrovni. Je zázrak, že socialisti tento film úplne nezničili a dochoval do takej podoby akú poznáme dnes. Veľká škoda, že sa zvuková stopa filmu nedochovala v plnej štvorstopovej podobe.  Osobne by som rád videl nevyužitý materiál, prečítal si literárny a technický scenár k filmu.  Na nepríjemné 2 ročné nakrúcanie spomína aj predstaviteľka Markéty Lazarovej, Magda Vašáryová v tomto rozhovore. Toto nie je film, ktorý si pustíte každý deň. Nie preto, žeby bol zlý ale svojou témou je náročný na pochopenie. Film pre diváka, ktorý pristupuje k filmu ako ku serióznemu umeleckému dielu! Pripájam sa k názoru kritikom, ktorí zaradili Markétu Lazarovú ako najlepší český film. Koho oslovil tento film, odporúčam si zakúpiť edíciu od Criterion Collection, obraz a zvuk je skvostne zreštaurovaný. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011