Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

maverick10

Je videt ze k tomu abyste udelali opravdu dobry film nepotrebujete milionovy rozpocet, strhujici exploze a honicky. Jen je skoda ze lidi slysi prevazne na tyto atributy. A to divadelni provedeni melo opravdu svoji specifickou atmosferu. ()

Carlossss

Famózní závěr mne vytrhl z mírné deprese a já se tak trochu celou dobu modlil, ať někdo parazitujícím vesničanům ukáže, zač je toho loket. Povedlo se a já se utvrdil v tom, že tento ambiciozní projekt má na to, aby vstoupil do mého podvědomí a zůstal tam zaryt pekelně dlouho. Nápad pojmout scénu jako divadelní jeviště taktéž oceňuji a jenom dokresluje skličující atmosféru filmu. Nicole byla překrásná a právě po tomto snímku jsem si ji začal vážit. ()

Des2

"Und dann werden Sie mich sagen hören: Alle! Und wenn dann der Kopf fällt, sag ich: Hoppla!" Pirátko Jenny, má hrdinko, takhle jsem si tě nikdy nepředstavovala. Tvůj příběh rozvedený ze tří minut na tři hodiny mě dostal do kolen, byla jsi prostě kouzelná a tvému světu bez kulis jsem bezvýhradně uvěřila. ()

lioncel

Ukázkové obnažení typických lidských vlastností a povah .. myslím třeba ty noční pánské návštěvy u lůžka připoutané Grace : .. „nezlob se“ .. „díky“ .. „když oni ostatní také“ … ó, kolik slušnosti a potřeby se po tom hnusném zneužití bezbranné obhájit .. _ po jejím použití _ … a všechny místní ženy o tom věděly ... děs, z kterého mě dodnes mrazí … ()

berusche

. . . mohla bych napsat něco o Božích mlýnech, džbánu, kterému se mu ucho utrhne, taky o "prasátkách", na které se vaří voda. Mohla bych možná rozebírat morální aspekt celého díla, zabývat se psýchou lidí, kteří ve své podstatě oplývají především sobeckostí, či se zaměřit na to, jak někdy málo je více. Nebudu ale rozebírat ani jedno a řeknu pouze: tohle za to stojí. Jen to má na Triera podivně pomalý spád na začátku, ale za to pak se to srovná přesně tam, kam autor vždy mířil. ()

BitlDjus

Další zlý film od Larse von Tiera. Styl natáčení je opravdu originální a perfektně vystihuje atmosféru tohoto zapadlého městečka. Skvělá Nicole Kidman zde poukazuje na svůj herecký talent, který se hodí do každého vážného snímku. Utrpení, které si zde prožije, nám dokáže otevřít oči a vybarvit pohled na dnešní zvrhlý svět. Avšak, ne vždycky je očekávaný happy end tolik sladký jak si představujeme. Skvělá práce a konečný pocit opravdu udělal své. Trierovi filmy v mnohém vynikají. ()

easaque

+4* Jelikož filmy režiséra Triera buď miluju a nebo je nesnáším, tak mi trvá někdy hodně dlouho než si na jeho film udělám náladu. A až teď nastala ta pravá chvíle na jeho experiment Dogville. Experiment se týká hlavně stylizace, která je hodně netradiční, ale zajímavá. Přesto právě za ni nedám 5 hvězd, protože tyhle "velké divadelní kulisy" nebyly pro film podstatné a víc bych si ho užil v tradičnějším pojetí. Hlavně proto, že příběh je výrazný a smysluplný a trošku mi připomínal jeho existenciální "Tanec v temnotách". Z toho důvodu "jen" silnější 4 hvězdičky. A budu rád, když mi někdo dá tip na jeho "pilot" s českými titulky. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Asi takhle, jsou tam plusy a jsou tam mínusy. Jelikož ale nevím, čím dřív začít, tak všechno spojím dohromady. Městečko Dogville, které ani není městečko, jelikož je v něm méně domů a obyvatel, než ve většině českých vesnic, se na venek zdá strašně idylické a mírumilovné, kde se všichni občané mezi sebou přátelí. Jenže tyhle místa jsou taková jenom navenek, uvnitř jsou dost temná, což jsme mohli vidět třeba v Hot Fuzz. Celé městečko je udělané strašně jednoduše - tvořené pouze z kulis a domy zde označují čáry na zemi. A mě osobně to přijde jako zajímavý nápad, akorát s přibývající délkou už to působí otravně. Tak jako tak, i když to působí zajímavě, byl jsem zpočátku zděšený z toho, na co se to dívám. A nebylo to kvůli vzhledu města, bylo to kvůli kameře, která na mě působila, jako bych se díval na nějaký ne moc dobře propracovaný dokument ze zkoušek nějakého divadla. Ta kamera mě štvala ještě dost dlouho, až tak nějak po té druhé hodině jsem si na ni konečně zvykl, ale dvě hodiny jsou prostě moc. Díky tomu jsem si u toho filmu celkem nudil, navíc mi mnohdy připadal úplně zbytečně ukecaný a nějaké dialogy by se v pohodě bez problémů daly vystřihnout, ale i když jsem na to koukal s rychloposuvem, tak i přesto mě na tom něco zaujalo - a to byl příběh. Příběh, který je sice naprosto triviální, ale přiznejme si, že třeba Krátký film o zabíjení nebo Pramen panny (schválně jsem vybral filmy, které v sobě mají něco, co bylo i v Dogville), tak oba filmy mají ten děj taky jednoduchý a jak skvěle fungují. Dogville to v sobě, i když trochu, má taky - příběh to má zajímavý, celý ten film je dobře vedený, jenže - a teď se dostávám k hlavnímu mínusu - zabíjí to ta přemrštěná délka. Já nechápu, proč když to má jenom jednu myšlenku (která sama o sobě moc objevná není), tak to musí trvat 3 hodiny. Na nějaké filozofování v průběhu děje vyloženě sral pes (klidně i ten, který je v tom filmu namalovaný křídou - to byl asi štáb dost v prdeli, když si nemohl dovolit živého psa - berte to jako nadsázku, prosím vás) a celou dobu to je tak strašně přímočaré, že to prostě pochopí i idiot. A tohle má být artový film? Trierovy bych doporučil pustit si jakýkoli film od Tarkovského, třeba Stalkera, nebo Nostalgii, ať vidí, že film může být myšlenkově bohatý po celou dobu. Zpátky ale k délce, protože ta ten film zabíjí hodně - já osobně si myslím, že kdyby ten film měl jenom 80, nanejvýš 90 minut, tak bych i řekl, že je dobrý a že se mi líbil, asi bych se u něj i míň nudil. Takhle to prostě říct nemůžu. Ano, je tam znát, že to Trier vedl dobře, včetně vývoje děje (teďka nechme být, že je přímočaře vyprávěný), má i promyšlené postavy, ale to nutně neznamená, že to člověka bude bavit. Tím se dostávám k dalšímu problému, který zabíjí délka - bylo tady naprosto málo emočních scén, skoro všechny na mě totiž působily naprosto chladně, bezemočně, a to platí i o všech scénách znásilnění. Co se finále týče, tak mě taky nijak nepřekvapilo ani nešokovalo, celý ten film je totiž o tom, že lidi umí být strašný svině a co jsem si už všiml, tak Trier ve svých filmech většinou nemá jedinou kladnou postavu a to samé platí i o Dogville. Asi už bych měl končit, ten komentář už tak musí být dlouhý. Každopádně, i když tohle se mi zatím od Triera líbilo nejvíc, i tak mi prostě připadá přeceňovaný. Na nějaký jeho film se asi ještě podívám, přece jenom se mi teď ukázalo, že v něm asi něco je, tak uvidím, třeba jsem měl celou dobu jenom blbý výběr a teprve teď na mě čeká to nejlepší, i když o tom silně pochybuji. A co se celkového hodnocení k Dogville týče - dokážu ten film ocenit, ale nedokážu si ho oblíbit, na to mě málo zaujal. Slabé 3* () (méně) (více)

rakovnik

Strašně dlouhé, občas nudné, ale přesto působivé. A ten konec, ten jsem opravdu nečekal. Ještě že existuje spravedlnost. Originální pojetí a vynikající Nicole Kidman. ()

Hees

Hneď ako človek objaví slabosť iného človeka snaží sa ju využiť k svojmu prospechu. Nikdy sa nesnaží druhému pomôcť slabosť prekonať (moje vlastné slová k tomuto filmu - žiadny citát). ()

SallyZen

Film ve stylu Brechtova divadla(úžasný nápad), Nicole, zlo ukrývající se v lidech, zneužívání dobroty člověka, zoufalství, naděje a zase zoufalství. Tohle je Trier, kterýho chceš! 85% ()

johny89

Larsu von Trierovi se musí nechat to, že dokáže točit dost neortodoxní filmy. A tohle byl krutě neortodoxní film. Sice na můj vkus dost dlouhý a z nemalé části mě nudil, ale byl neskutečně originální. Celý film člověk přemýšlí před čím se musí Grace skrývat. Vesnice si to říká taky. V průběhu filmu se člověk dozví, že všichni ve vesnici jsou svině, které ji buď využívají nebo zneužívají. Grace to všechno dokáže dost trpělivě snášet. Neustále se stupňuje zloba, až vesnice dochází ke konečnému verdiktu, co s Grace udělají. O to zajímavější byla pak její odpověď. Na tomto filmu je také dost zajímavé jeho zpracování - musel to být vysoce nízkorozpočtový film, protože výdaje za výpravu tam díky jednoduchosti a divadelním kulisám, pravděpodobně žádné nebyly. A velmi jsem ocenil záběry shora alias GTA 2. 90% filmu bych hodnotil 3*, ale za konec dávám 4*! :-) ()

Martin741

Na ucet rezisera Larsa Von Triera musim povedat, ze nie vsetko mu zobem z ruky /Prolomit Vlny/, ale niektorymi filmami ma vyslovene dostal /Melancholie, Nymfomanka, Tanec v temnotach/. Tento patri k tej lepsej casti tvorby od neho. Pribehovo ide o dievca, ktore hlada ukryt pred gangstrami, a miestny ynteleguan jej ukryt poskytne. potom sa zacne odvijat fascinujuci pribeh, ktoremu nechyba zrucna reziserska ruka, nadherne herecke vykony, realisticka dejova linia a kto chce, najde zdroje Von Trierovej inspiracie v europskej kinematografii. Takmer dokonalost, i ked len par atributov k tomu chyba. 92 % ()

M.i.k.e

Dogville sem se snažil dát šanci už před mnoha mnoha lety, ale v té době sem na podobný druh filmu nebyl úplně ready. Dnes se konečně povedlo smazat i tenhle rest a jak už bývá dobrým zvykem pana von Triera, opět je to velmi nekonvenční ovšem ve finále silný zážitek. Děj plyne velmi pomalu a díky štědré stopáži má jednak dostatek času na práci s postavami a jednak dostatek času si připravit diváka na to aby ho na konci mohl solidně sejmout. Víc než kdy jindy tady hezky vyniká Larsův cynismus a fakt, že si o lidech celkem právem nemyslí nic hezkého. Kapitolou sama pro sebe je pak divadelní forma, která rozhodně není na filmovém poli běžná, má svoje neodolatelné kouzlo a i díky ní je Dogville jedinečným dílem, které se vyplatí vidět...80% ()

bogomira

Panejo...ještě jsem z toho totálně emočně rozstřelenej...Když přistoupíte na géniovu hru, dostanete fakt přesně mířenej direkt. Trier génius je, aspoň já o tom nepochybuju. Tanec v temnotách mě zklamal a dal jsem mu i nízký hodnocení, protože na génia musíte bejt přísnější a chtít to nejlepší. Dogville je dokonalej film. Čert vem velkou výpravu, kulisy ze zlata a exteriéry. Příběh je to, co dělá film a tohle je příběh mohutnej...Poselství je monumentální a pointa nejkrutější. I dobro se změní ve zlo. Herci jsou excelentní a zase z nich dostal maximum. Nicole je navíc prostě nádherná. To bude dlouho trvat, než se dokážu na tenhle film podívat znova...My, lidi, jsme prostě svině a abysme to viděli v plný nahotě, nepotřebujeme triedr, potřebujeme Trier...Lars von Trier... ()

Petoss1

Tak toto nie, nie nikdy viac. Pre mňa osobná katastrofa. To prostredie, no mám dosť. Normálne by som dal 1*, ale za Nicol prikladám druhú. 30% ()

BarryLyndon

Žádný jiný film jsem nedokoukaval tolikrát, myslím že se to blížilo 10 pokusum. Objektivně si o tom nemyslím nic špatného, ale dost forma preprala obsah. Výborný film, který snad někdy docenim víc. ()

Silverluv

Libí se mi experimenty Larse von Triera. Krásně bizarní "Království", božsky fanatické "Prolomit vlny", idiotští "Idioti", geniální muzikál "Tanec v temnotách" a DOGVILLE. Další z jeho experimentů je prostě fantastický. Příběh prchající, nadherné a křehké Grace (úžasná Nicole Kidman), která spočine v ochranném náručí "přívětivých" občanů městečka Dogville, kteří se jí ujmou a přijmou ji mezi sebe. Za všechno se ale platí a v Dogville dvojnásobně. Děj vtipně a originálně zasazený do divadelních kulis, kde ulice tvoří bíle čáry na jevišti může působit zprvu nezvykle, ale postupem času, kdy se příběh rozjíždí rázem zapomenete, že na angreštových keřích neroste angrešt ani se na něm nezelenají lístky a že pes je jen bíle načrtnutý obrys na šedé zemi. Po půlhodince jsem byl vtažen do příběhu a ten mě nepustil až do samotného závěru. Je to originální, napínavé, nechutné a bizarní, je to Trier, jsou to skvělé herecké výkony ať už zmiňované Nicole Kidman, tak výborného Paula Bettanyho v roli Toma, Bena Gazzary jako slepého McKaye, Jeremyho Daviese, který takřka nemluví, Stellana Skarsgaarda coby nepřístupného Chucka a vlastně všech ostatních, kteří představují obyvatelé DOgville. Nad tím vším zní hlas vypravěče Johna Hurta, který dává příběhu ucelenost a řád. Divadlo ve filmu? Ano, jde to, je to zajímavé, funguje to. Za tohle mi skutečně nebude líto utratit peníze a mít to doma na DVD. Vyjímečný film. ()

ad

Lars von Trier má úchylku; rád vidí trpět mladé ženy, má štěstí, takhle je považován za umělce, kdyby byla jeho nemoc jen trošku jiná a on se rád díval, jak trpí malá zvířátka, nebo blonďaté holčičky, byl by za úchyláka... Ještě, že je tak výrazný stylista - Brechtárna mu vychází :) PS. : Director´s cut je sice opravdu dlouhý, ale ve výsledku to celé do sebe lépe zapadá ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall