Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

Jennifer.S

Klasika. Nejlepší česká čarodějnická pohádka. Vždycky jsem Saxaně záviděla tu její ruku. Navíc je to pohádka se skvělou Helenou Růžičkovou. No jo, ale jak se tam dostanem? Autobusem! ()

anli

Další česká pohádková klasika z rukou mistra Vorlíčka.Nezapomenutelné zpracování čarodějnitví se skvělými nápady(cestování do říše lidí,proměny,zaklínadla)a výbornými herci.Vizuální zpracování je tak skvělé,že i dnes nepřestává udivovat(a to si prosím čeští mistři mohli nechat zdát o nějakém pořádném rozpočtu i počítačích).Rodinná podívaná se vším všudy,která je nápaditá,vtipná a vlastně i napínavá.Nezapomenutelná a mladá Petra Černocká dodává navíc šmrnc a všichni jsme tak znali kouzelnický svět dřív,než začla J.K.Rowling popisovat ten svůj..Jeden z českých pohádkových klenotů,neodmyslitelně patřící do zlatého fondu.Dávám jasných 100% a .....jak to bylo...ehm...dexempo hotovex. ()

lennyd

Když dostane začínající čarodějnice Saxana v čarodějnické škole trest 300 let po škole, rozhodne se opustit celý čarodějnický svět, a podívat se do světa obyčejných lidí. Zde hned první den potkává mladého Honzu, do kterého se zamiluje - jenže aby ve světě lidí mohla zůstat, potřebujeme odvar z babského ucha. Honzův spolužák Rousek jí odvar slíbí, když přečaruje celý učitelský sbor v králíky. A tím začne celá řada peripetií která musí Saxana ve svět lidí podstoupit... Co se tak dá napsat o filmu, který jsme všichni viděli miliónkrát, a klidně si jej pustíme po milionté první, protože prostě nemůže zklamat. Velicí zábavný příběh, trochu toho poučení, ale hlavně spousta vtipných scének - to vše v perfektní kombinaci namíchané pánů Vorlíčka a Macourka. I po herecké stránce se tato pohádka vcelku povedla - plejáda snad všech českých herců - z hodnocení samozřejmě vynechám neherečku Petru Černockou - ale film určitě hodně táhne "raubíř" Jan Kraus a určitě stojí za zmíňku i třeba v menší roli (ale naprosto úžasné) Helena Růžičková... ()

pytlik...

V dětství jsem při sledování tohoto filmu nepociťoval nezkalenou, čistou radost, protože lumpové Kraus & spol. byli až příliš asociální, v podstatě se bez jakýchkoli výčitek svědomí připravovali několik vražd, a ty slzy Černocké, když pochopila, že lhali a žádné babské ucho nebude, působily až příliš opravdově. No stejně jako v tolika jiných příbězích jsem moc nepobral, proč se ta čarodějka nakonec rozhodla opustit svůj úžasně zajímavý svět a vplout mezi nás, fádní lidi. Kvůli lásce? Pch, podobný cit přeci u nich musel taky existovat, jinak by se ten netopýr nedal s její matkou dohromady. Pravda, některé nevýhody ten svět měl, jestli jsem dobře pochopil, nestárlo se u nich, takže takový Bláha se musel narodit mamince už vrásčitý a s pleší... tak to se nedivím Černocké, že nechtěla něco takového riskovat. ()

Tomatáš

Klasika, která se nechá vidět kdykoliv a stále se u ní člověk zasměje..Plejáda výborných herců a film plný snů mnoha malých dětí..Dexempo multo šuplex.. ()

popkec

Když jsem byl mladší tak ty triky mě naprosto uchvátili :). Kam se hrabe jurský park. Výborní herci, celkem propracovaný svět a navíc je to i po více než 35 letech vtipné. ()

lykan9

Stará dobrá česká pohádková klasika, kde jsou viděny na tu dobu skvělé triky a úžasné herecké výkony starých velikánů. Již jsem sice Dívkou na koštěti za ty roky přesycen, ale své kouzlo tento film mít bude pořád. ()

fabecc1222

V podstatě (ne)přižnaný pilotní film k Arabele, kdy vznik tohoto filmu podnítil o několik let pozdeji vytvoření celého fiktivního pohádkového světa. Všemožné nápady a inovace tu už jsou stejně tolikrát rozebrány, a lidově známy, že němá cenu se o nich rozepisovat. Stejně tak o tom, že tenhle film si stojí pustit nejen kvůli překvapivě sex Černocké, ale hlavně výbornému mladému Krausovi, který tu  hned na začátku své kariéry odpálil svou nejlepší postavu. "Jeď, vole" ()

Kali4

VELOREX !!! Zábavná komedie s výborně hrající Petrou Černockou, policisty na motocyklech BMW a řadou unikátních nápadů. ()

Ravi

Role Jana Krause je na míru ušitá. Jinak Saxána je skvělá česká pohádka odehrávající se napůl ve skutečném, napůl v pohádkovém světě. Film se spoustou paradoxů, ironií, nadsázkou a trefnou kritikou mě nejen pobaví i dnes, ale také příjemně naladí. Spousta české originality spojené s dialogovou precizností. 85% = 4/5 ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora