Roky 1851–1856: události ze života spisovatelky Boženy Němcové, která se pro své svobodomyslné názory a silné vlastenecké cítění dostává do konfliktu s šosáckou společností, církví a rakouskými úřady... Chladná, příliš čítanková verze spisovatelčina životopisu. Dramatik František Pavlíček se věnoval tématu "Němcová" i později – v časech svého disidenství. (oficiální text distributora)

Roman Albach

Božena Němcová Otakara Vávry odpovídá obrazu, který si o této nejslavnější české spisovatelce vytvořily naše babičky. Ano, možná můžeme mluvit až o čítankové verzi jejího života, ale mě osobně to vůbec nevadilo. Otakar Vávra natočil profesionální snímek, který velmi důstojně zpracoval osudová léta spisovatelky. Mimochodem na začátku 60. let nemohl najít lepší představitelku než Jiřinu Švorcovou. Nejenže Němcovou dokonale zahrála, ale současně jí byla neskutečně podobná. ()

MickeyStuma

Znamenité komorní zpracování části temného období spisovatelky Boženy Němcové pod taktovkou zkušeného Otakara Vávry a kterou výborně ztvárnila Jiřina Švorcová. Snímek si nevšímá jen trpkého období jejího života, ale i jiných osobností. Třeba Karla Havlíčka Borovského, jehož vypjatým posledním rozloučením snímek končí. Trochu je z toho cítit ideologie o pronásledování významných osobností, kteří pro český stát něco znamenali. Nakonec tento námět byl ve své době často používán a o čemž bylo natočeno nemálo snímků. I přesto je toto dílo mistrovské byť na dnešní dobu už značně pomalé. Použitý CinemaScope překvapuje a nebyl to špatný nápad. Otakar Vávra vše pojal velice dobře a Jiřina Švorcová velmi zodpovědně. Řekl bych, že na to, jak je Božena Němcová u nás uctívána, zdá se mi tento snímek naprosto zbytečně opomíjený. ()

Pitryx

Nemám rád životopisné filmy a tento se navíc příliš nepovedl. Je zbytečně dlouhý, dialogy nemají ani náboj, ani napětí, prostě nic. Leč, nelze upříti velmi dobré herce, a několik silných scén by se také našlo. ()

natalanka

Pro mě silný film...člověk si uvědomí, že používá český jazyk tak lehounce a svobodně...snad to bude ještě další a další generace přesně takhle :-) ()

vrba68

Neprávem opomíjené půvabné dílko se špičkovými herci. Nádherné záběry staré Prahy, které ukazují, že dnes by se už podobný film natočit bohužel nedal. ()

Cascabel

Snímek má to hlavní, co scházelo televizní Boženě, totiž dramatický oblouk, který bohužel končí ve stejnou chvíli, kdy film celou dobu balancující na hraně ideologického kýče do něj rovnýma nohama skočí. Závěrečná třídně-bojovná selanka působí poněkud neústrojně a podtrhuje, že snímek byl v roce svého vzniku pozadu za společenským děním - k Vávrově hanbě - minimálně o 5 let (o daleko větším zaostávání za světovou filmařinou nemluvě). I tak je radost vidět, že lze k pochopení příběhu vést diváka náznaky místo explicitní akce (mj. využitím širokoúhlého formátu v detailech). Skvělé herecké výkony pomáhají překonat to, co má tento film s televizní Boženou naopak společné, tedy nedostatečnou motivaci jednání některých postav. Summa summarum lepší film, než jsem čekal; 3,5 hvězdy. ()

cyglos

Jaroslav Tuzar, nebo Otakar Vávra? Jiřina Švorcová, nebo Radovan Lukavský, ale i Jiří Srnka. Ti udělali tento film. Pochopitelně se spoustou lidí ze štábu. Výprava, kostýmy, masky. Tuzar je v záběrech Prahy, ale i krajiny, Sudkovsky výpravný a kompozičně neukecany. Atmosféra jednotlivých obrazů je i světelně vychytaná. Nečekal bych, že by se Vávra chtěl uchýlit k nové vlně svých žáků. Se širokým formátem se vyrovnal skvěle. Komu se zdá Jiřina Švorcová toporná, pomalá, nebo příliš patetická, tak z mého pohledu je to naprosto vedle. Hrála umírněně, se silným nábojem. Radovan Lukavský byl skvostným spoluhráčem. Rodina v té době, žijící na maloměstě, Praha měla 40 tis. obyvatel, měla jiný rytmus, který srovnávat s dneškem je velikým šlápnutím vedle. Maloměšťáctví kvetlo, policejní sledování na každém kroku, jiný pohled na někoho, kdo se vymyká. K tomu přesuny manžela dané praktikami mocnářství. V této atmosféře by žádná dnešní "čiperná hospodiňka" nezvládla žít. Smrt syna, odcizování přátel ze strachu před režimem . . . Asi bych celý film posuzoval optikou doby a snahou o vykreslení filmovým rukopisem. Klidně 5 hvězd. ()

yarca

Jak nejsem úplně předsedkyní fanklubu Jiřiny Švorcové, tak tady se mi prostě líbila. Role Boženy Němcové jí tak nějak sedla. Hrdá krásná a tvrdohlavá spisovatelka, věčně na mizině a věčně zaláskovaná. Žena vlastenka, matka shovívavá ke svým synům a chladná k dceři. Matka, vyřízená ze smrti svého syna, vypisující se ze svého zoufalství... To vše se herečce povedlo ztvárnit. Takže za mě dobrý. Což je za 3***. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová