Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

cross

Skvěle zfilmovaný Kaplického román je odrazem své doby, zvěrstev které se v ní každodenně děla a bezmezné moci církve. Vynikající atmosféra, herecké výkony, stylizace, režijní vedení i hudba však bohužel, nejspíš kvůli přímosti příběhu a určitému tvůrčímu nadhledu na dávné události, nechali mou mysl chladnou a nějak ve mně nedokázali vyždímat kýžené emoce. Skvělý film, který ovšem nefunguje tak jak bych si ze srdce přál... ()

NoFiction

Nejlepší film o Inkvizici, co jsem kdy viděl. Naprosto exkluzivní skvost mezi filmy tohoto tématu. Mistrovské dílo, které patří mezi top filmy. ()

jitrnic

Snad vůbec nejlepší český film, asi nemá slabinu a vryje se opravdu hluboko pod kůži. Neuvěřitelné herecké výkony všech zúčastněných. ()

Guzo

Strašidelnější než jakýkoliv horor, dramatičtější než jakékoliv drama. Ano, takové je Kladivo na čarodějnice. Precizní herecké výkony a režie dělají z tohoto filmu opravdu odstrašující podívanou v tom (z filmařského hlediska) dobrém slova smyslu. Opravdu bych se na tenhle snímek nechtěl dívat sám ve dvanáct večer, protože co je na něm tak hrůzostrašné je právě to, že je natočen podle pravdy. ()

homerr

Text písně: Törr - Kladivo na čarodějnice - V sobě má posedlej svět / Nemíní se spokojit s málem / Vybírá pro majetek / Koho obviní ze spolku s Ďáblem. Skřípot palečnic, když doznání schází / Plamenů žár, za hříchy žen / Svět čarodějnic, lidí dvou tváří / Všechno se zdá jak šílenej sen. Hlad, řetězy, skřipce, rozžhavenej kov / Žízeň, kleště, břitce, pár španělskejch bot / Pak přiznání dostane lehce z dívek ven / A postaví hranici pro očistu těl. Inkvizitor zvedá svůj kříž / Horší než mor / Inkvizitor je. Upálí křídla i andělům snad / Kam se mu zachce tam zasekne dráp / Černá a bílá, víc nechce znát / Je dvou hranic extrém, Jezuitů řád. ()

JoseBenes

Právě jsem dokoukal Kladivo na čarodějnice a je to definitivně jeden z nejlepších českých filmů, co jsem kdy viděl. Sice moc nemusím vyloženě depresivní filmy, radši koukám na něco optimističtějšího, ale tohle prostě bylo neskutečné. Film umocňuje černobílé zpracování, pokud by byl točený barevně, ztratil by hodně ze své působivosti. Herecké výkony skvělé, především zářili inkvizitor Šmeral se svým poskokem Kemrem, které jsem měl chuť vyloženě zabít a na konci, kde se Šmeral klátí v notně podnapilém stavu jsem doufal, že upadne na něco špičatého a dostane se mu, co si zaslouží. Tleskám Otakaru Vávrovi a všem, co se na filmu podíleli. ()

J-o-k-e-r

Knihu jsem nečetl, a po shlédnutí filmu se k tomu ani nedonutím. Film je to uctyhodný, charaktery postav vykresleny dokonale - na jedné straně děkan Lautner (jediná sympatická postava-skvěly Elo Romančík), na druhé bezcitný inkvizitor Boblig, jenž pomocí brutálních metod nutí lidi k doznání čarodějnictví...torturu na něj. Ee, už nikdy víc, až moc morbidní scény, lidé v naprostých mukách. To není opravdu nic pro mě. ()

Koryntos

Těžce stravitelný film, zvlášť pro věřící obyvatelstvo, který musí vyvolávat rozporuplné reakce ještě v dnešní době. Na mě, vždy působil silným hlubokým dojmen. Vždy jsem u něj seděla se zatajeným dechem. Patří mezi mé oblíbené filmy, právě pro svoji silnou děsivou atmosféru, toho jak se lidé, přičiněním závistivých jedinců, toužících po jejich majetku, ocitají znenadání na černé listině. Výborně zpracovaný film, se skvělým hereckým obsazením. ()

Zagi20

Hnus velebnosti. Skvělý film s úžasnými herci, který vás nasere, pobouří a uvědomíte si jaké je náboženství svinstvo. ()

Autogram

Ľudská obmedzenosť nemá hranice a keď táto obmedzenosť prekvitá u vrchnosti, ľudské osudy sú v rukách inkvizície. Vo filme tej stredovekej, ale spojenie s politickými procesmi je dosť očividné, a Vávra tak nastolil boľševikovi dilemu, ako naložiť s takýmto dielom. Surovosť a tortúra vo filme nepredčí súčasné horory, ale bolí o to viac, že sa týka skutočnej minulosti našich krajov. Príbeh sa vyvíja očakávane a aj najmenšia iskrička náznaku dobrého konca je okamžite zhasnutá. ()

Jaro.Krafcik

Od kladiva som čakal určite viac, horšie trestanie čarodejníc alebo nejaké presnejšie ukážky z petrovho kameňa. Ale predsa je to starší film a hodnotí sa veľmi ťažko, silná téma, ale musím uznať že ceskoslovenská kinematografia v časoch keď som ešte nebol na svete išla kvalitovo určite hore. Škoda že v súčasnosti takéto filmy niesu, boli by určite zaujímavejšie. 1600 pozretý film však účel splnil, len príliš nezaujal. 3* ()

drackula

Krutý, surový, nekompromisný a dosť depresívny film. Najmä, keď si uvedomíme, že je až mrazivo aktuálny. Neviem či boli nepríjemnejšie scény s mučením, alebo scény v ktorých mal Inkvizítor absolútnu moc nad obyčajným človekom. Náboženský fanatizmus je skrátka čisté zlo. 100% RTVS ()

Nepi

Skutečně úchvatné dílo inspirované skutečnými událostmi a procesy,při kterých člověku mrazí v zádech..... ()

Almásy

NENORMALNY FILM. z tich carodejnickych rozhodne najlepsi. je to jeden z mala filmov po ktorych som dokonca nevedel zaspat. super super super! ()

pfa

Ten odporný ředič vína a jeho hnusný poslužník zmanipulují celé panství. Zahájí proces, jehož hlavním cílem je likvidace názorových odpůrců a bohatších lidí, jejichž majetek se přeci také hodí... Bezmezná moc inkvizice, hustá atmosféra, drsné metody, výborné herecké výkony, hudba. Opravdový zážitek. [1O/1O] ()

Krasus

Aby na mě zapůsobil český film se mi nestalo už hodně dlouho,snad jen když opomenu Spalovače mrtvol,ale to je trochu jiný soudek.Začal bych u příběhu,který je jak všichni vědí hodně podle pravdy,dokonce se natáčelo na samých místech,kde došlo k odsuzovaní,nebo v poslední řadě upalovaní čarodejnic.Myslim si ale,že Kladivo na čarodejnici není jen skvělě natočený film,ale že je to opravdu unikátní snímek,neboť natočit film jako je tenhle v době nejdrsnějšího bolševismu je přece jenom hrdinství.Kladivo na čarodejnice se nenápadně odvolává na doby,kdy to u nás nevypadalo nejlépe a nevládla u nás spravedlnost(viz. Inkvizice,Komunismus).Na jednu stranu je tento snímek drastický,jak o něm každý říká a to z důvodu,že toto se opravdu stalo,nezáleží na hořících lidech řvající a zažívající muka,ale na představě co vše se může stát,když má obyčejný člověk neomezenou moc.K hereckým výkonům bych rád doplnil,že jsem se po tomto filmu na Vladimír Šmerala dlouho nemohl ani podívat,neboť to co předvedl byl samozřejmě herecký koncert,ale zahraný s prominutím tak "svinsky",že je opravdu hnus tohoto herce sledovat.Možná nepíšu zrovna k tématu a obsahu filmu,spíše dojmy,ale tento film mě na jednu stranu trochu zklamal,čekla jsem,že to bude více strhující,po shlednutí jsem toťiž ucítil nutkání ten film rozebírat až jsem zhodnotil,že je to natočeno jen jako,na oko,ale to nic nemění na tom,že to beru jako nejzajímavější český filmový počin všech dob. ()

Philoun1

Nevím z jaké strany to mám brát. Z pohledu dnešního diváka by to byl zřejmě zvláštní a možná i nepochopený film, ale pokusil sem se trochu nahlédnou do doby kdy to bylo točeno a vyšly mi z toho 4* přece jen to de trochu mimo mou mísu. ()

Berenise

Po zhliadnutí tohto filmu, nejde dosť dobre nájsť vhodné slová....... Tento film strašným spôsobom odhaľuje jednu zo stránok ľudskosti a tým teraz nemyslím nič pozitívne. Pochopila som už dávno, že skutočnú povahu a charakter človeka nespoznáme v krízových a vyhrotených situáciách, vtedy človek jedná inštinktívne, neuvážene, často oveľa hrdinskejšie, než keby mal aspoň minutu na rozmyslenie.....Nie, skutočnú povahu človeka spoznáme, ak mu dáme MOC. A čím neobmedzenejšiu, tým viac sa ukáže, čo v ňom skutočne je. Je to film odhaľujúci to neuveriteľné a pritom tak ľudské a toľkokrát históriou zopakované. Dať moc niekomu, kto sa bojí len o trochu menej ako tí ostatní a zrazu sa prepisujú dejiny, riadené primitivizmom, tými najhoršími ľudskými pudmi, chamtivosťou, ohavnosťou a dav sa tíško riadi prachsprostým strachom.... Počas filmu som myslela chvíľami na Freuda, pretože túto ohavnosť do istej miery hnal aj obyčajný ľudský chtíč a neschopnosť pokryteckého náboženstva vyrovnať sa s ľudskou sexualitou a neschopnosť úbožiakov vyrovnať sa so sexualitou ich vlastnou.... Ale toto všetko je staré. Klobúk dole pred tým, ako toto všetko dokázal vjadriť jeden jediný film. Ešte stále mi je naozaj zle, tak zle ako už dávno nie..... ()

Aqualung

Vzpomínám, že první kontakt s románem pana Kaplického jsem měl v dětství.Jezdíval jsem na podnikové tábory do Velkých Losin a předčítali nám tam po večerech právě z téhle knihy.No a když se tenhle film objevil poprvé v kinech, tak jsem neváhal.Je to jednak o lidské zrůdnosti a blbosti, které se zde sváří v nekončícím konfliktu s ušlechtilostí a dobrem, a jednak o nekorigované moci v rukou jedince.Nejde samozřejmě obsah filmu degradovat na boj dobra se zlem.Ale je to zejména o tom, co se stane, když dostane moc do ruky zlý blbec při dostatečně vysoké míře nevzdělanosti společnosti.A inkvizitor Boblig je parádní typ gaunera.Tento zlý, poživačný chamtivec byl jakousi moravskou obdobou Tomáše Torquemady, který však na rozdíl od Bobliga byl tvrdý, neúplatný asketa, kterého vedly jen jeho ideje. Zlo je vyvoláno nablblou hraběnkou, katalyzováno církevními hodnostáři, prováděno servilními udavači a sežere nakonec i ty, kteří je prováděli. Udávání lidí v blízkém okolí, donášení, ponižování, mučení......Paralela s tím, co se u nás dělo v 50.letech je evidentní.Je zde jasně ukázáno, že jedinec může být dohnán až do duševního stavu, kdy prosí o vlastní smrt.Tady se Vávra potkal s Pasolinim a jeho Salo.Film ukazuje také na další obecnou pravdu, a sice, že tam kde je nekorigovaná moc se začnou dít tu dříve, tam později, ale vždy zrůdnosti !! Silný film, který hodnotím velmi vysoko! ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu