Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

wendelin9

Já prostě nemám slov... Už při úvodní písni mi přebíhal mráz po zádech a v pasážích, kdy neznámý muž v kápi rozmlouvá o ďáblu a o smilstvech, která provádí čarodějnice na Petrových kamenech, se o mě pokoušel možná i infarkt. Dokonale zachycené praktiky tortury a průběhy výslechů, stejně jako v knize od Václava Kaplického jsou zkrátka dechberoucí a člověk nepřetává žasnout, že se něco takového vůbec mohlo stát. Fanatismus a davové šílenství v odstínech šedo-černé snad žádný jiný český film nevystihuje tak přesně. A to ani nemluvím o geniálně zahraném inkvizitorovi Bobligovi z Edelstadtu, kterého díky skvělému výkonu Vladimíra Šmerala budete z celého srdce nenávidět. Pocit bezmoci, který každý divák pocítí při pohledu na plápolající hranici, kde plameny olizují těla nevinných žen nařknutých z černé magie, navozuje tak dokonale mystickou a depresivní náladu, že se vám vryje pod kůži a jen tak se ho nezbavíte. Zkrátka tenhle film nemohl být lepší! Smekám před Otakarem Vávrou a nemůžu jinak než 5*..... ()

sir-dave

Církev je největší zlo! To už jsem ale věděl i před tímto filmem, i jaký byl tehdy s prominutím bordel v Čechách v 17. století. Ty šašky měli zapálit a zakopat...! No nebudu tady už radši dál rozebírat mé postoje k těmto událostem :-) Kladivo na čarodějnice je určitě kvalitní film s plno dobrými hereckými výkony, atmosférou a zaslouží si vysoko hvězdičkové hodonocení, ale já víc nemohu dát. Mám u tohoto filmu podobně smíšené pocity jako u Funny Games USA. Jako doklad o době, dobrý. btw. Soňa Valentová kráska :-) // -"Jak zemřela? Při tortuře?" -"Ne, ďábel jí zlámal vaz.." :)) ()

tom88

Nepríjemný starší český film, ktorý dobrý pocit na duši určite nezanechá. Táto doba ani situácia mi nie je ničím blízka, fakty a podrobnosti nie sú mi taktiež známe, ale film som si rád pozrel. Nie že by som bol sklamaný, ale čakal som o niečo viac. Je to rozhodne kvalitný film, vidno to už len na slušných hereckých výkonoch postáv, ale aj na réžii a ČB kamere, ktorá chvíľami zachytila vizuálne nemožné. Kostými a celková príprava je tiež výborná a hlavne na tú dobu. V deji som sa sem tam strácal, ale väčšine som porozumel. Dej nenudil, ale mohol byť pútavejší a rýchlejší. Stopáž mi celkom vyhovovala. Atmosféra na mňa nezapôsobila ako by mala, ale pre to zatracovať nebudem. Vyšiel mi z toho vysoko nadpriemerný film, ale bohužiaľ nie skvost ani žiaden zázrak. Zdá sa mi mierne nadhodnotený film. U mňa má od topky ďaleko a dávam 80% ()

Mol

Všechny náboženství.. tfuj plyvu na ně. Hamba. Když si představím, že něco takového se odehrávalo i v 50 letech. Temná doba to byla. ()

ivet.ka

Silný film, na který se dá stále dívat. Hloupost, zlo a strach zničily silnou a zdravou duši. Paralela inkvizičního soudu s politickými procesy 50. let je nepopiratelná. Děj zasazen do dávné historie, ale aktuální v době svého vzniku i dnes. ()

Mylouch

"Lidi, utečte, nebo se vám stane to, co nám" a rok 1969. Bez jakýchkoliv pochyb český film nejvyšší světové úrovně. ()

Nivenx

Kladivo na čarodejnice je velice zvláštní film jen o tom, že mocní lidé ze sekty donutí ženy lhát, aby je mohli upálit a nazývat je čarodejnicemi. Snímek obsahuje povedené herecké výkony a docela působivou atmosféru. Bohužel na plný počet to není, ta občasná nuda se prostě dostavila a to ebylo zrovna nejlepší, takže za 70%. ()

eJacques

Masakr, vrchnost si žere, směje se a hoví v inkvizicích a následním zabavování majetku chudáků... Pán z Edelstadtu si na tom postavil živnost a vylidnil takto celé vesnice v okolí... Inu, po takovéhle tortuře by se i Kožený přiznal i k tomu co neudělal... Holt "doba temna" byla drsná... ()

Decker

Dlouho mi tento skvost utikal, ale nakonec jsem se dockal a stalo to za to si na nej pockat. Jedna se totiz o jeden z nejtemnejsich, nejvaznejsich, nejdepresivnejsich a jiste i nejlepsich ceskych filmu. Otakar Vavra do neho vlozil pribeh inkvizicni zvule a nelidskosti a zaroven vsak metaforicky narazel na udalosti z 50. let dvacateho stoleti, tedy na prekroucene a vykonstruovane, silene procesy s nevinnymi odsouzenymi, kteri stejne jako tyto "carodejnice" padli za obet zvule a nelidskosti. Perfektne obsazene a perfektne napsane dilo, ktere na neprilis prehnanem casovem useku rozehrava drsny, presvedcivy a mrazivy dej z ktereho budete mit opravdu spatnou naladu. Kdyz si vybavim tu hudbu jeste ted mi jde mraz po zadech. ()

fantoci

Drsný a nadčasový film poukazující na zrůdné praktiky církve a totalitní moci s ní spojené. Sice není určen pro běžného konzumního diváka, ale vidět by ho měl každý. Obzvlášť v dnešní době, kdy svět obchází nové hrůzy, tentokrát v podobě tzv. americké demokracie. ()

Doudis19

Úžasně podmanivý a silně nepříjemný obraz vykonstruovaných procesů kolem obcování s ďáblem, kde inkvizice měla moc naprosto vyhladit i celou obec. Působivě jsou podány především výslechy a samotné popravy. Ty spolehlivě naženou husí kůži i po tolika letech od vzniku této po zásluze vyzdvyhované klasiky, která dokazuje, že v našich končinách lze natočit i něco jiného, než jen stále se opakující komedie, či sociální dramata o hovnech. ()

Skuby47

Toto sice nadčasové, ale velmi drsné středověké drama z dob inkvizice nemám ráda. Viděla jsem je před lety a stačilo. Jeho výpověď o zrůdnostech doby a syrová atmosféra je natolik depresivní, že mi přebíhal mráz po zádech. Přes skvělé herecké výkony, strhující historický příběh, který je děsivější než horory, nebo právě proto, se na něj už nikdy znovu nepodívám. Není třeba, je nezapomenutelný, filmově dokonalý, lidsky krutý. ()

filmmovier

Neskutečně úžasná úvodní píseň, skvostná atmosféra (zejména v předělech s Lohniským, kterej zapáleně citujue Malleus Maleficarum), ďábelský Vladimír Šmeral a snad ještě ďábelštější Josef Komr. Neskutečně silný, působivý a znepokojivý film, který v mých očích možná i o něco překonal předlohu, která je také výborná. Boblig byl ďábel a rozhodně jde o nejzápornější postavu v dějinách českého filmu (ano, s existencí jistého Karla Kopfrkingla jsem dobře obeznámen). Kladivo na čarodějnice je opravdu nesmírně silný film. Sugestivní. Působivý. Znepokojivý. Scény ze samotných procesů jsou pak, stejně jako v knize, opravdovým vrcholem. A to, že je to natočené černobíle, tomu strašně moc dodává. O mistrovské dílo jde určitě a bez debat je to i jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Možná si říkáte, proč jsem dal jeno čtyři. To je tím, že na pět to prostě necítím, ačkoliv dobře vím, že bych asi měl. A věřte mi, že ještě větší lahůdkou, než film, je ta úvodní píseň, na tehdejší dobu (a vlastně i na tu dnešní) je to něco opravdu nevídaného.85%. ()

Motinski

Kladivo na čarodejnice je ukážka skazenej doby, filmový klenot tuzemskej tvorby a nedá sa povedať že sledovať ho je zážitok. Práve naopak. Nepríjemné pocity aké som prežíval ma občas skoro donútili dať si pri pozeraní pauzu. Ajkeď sa tu ani raz nejde do úplne explicitného obsahu, náznaky bohate stačia. Rezonujúca hudba a priamočiaré rozprávanie. Bez pátosu, bez jemnosti. Filmársky je všetko zvládnuté ajkeď som sa najprv bál aby to neskĺzlo do samoúčelnosti. Jeden z najtemnejších filmov aké kedy vznikli. ()

senor

Vskutku sugestivní a velmi skličující. Jsem otrlý divák, ale při mučení kuchařky Zuzany jsem měl slzy na krajíčku a nestydím se za to. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu