Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový název)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Epizody(4)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

maticka90

Čvančarová s "Kamilem" fungují skvěle, ale sami to podle mě uchopili jako parodii. A zbytek ... seriál se zkrátka nedá postavit na strčení láhve do zadku. ()

Kreptry

Spoustu dějových linek, ze kterých jen jedna byla jakž takž dotažená do konce. Spoustu postav, kterých kdyby byla jenom polovina, bylo by to lepší (Co tam dělala Katarzia, jakou úlohu měl Lubor…?). A možností, o čem to přesně má být, je taky hodně. Takže jedním slovem mišmaš. ()

tata22

No, upřímně. Jsem z toho trochu zmaten a docela o tom celém díle přemýšlím, Už pár dní. A to je ale myslím dobře. Moc dobře. Je jen málo děl, o kterých člověk může dlouho přemýšlet. Mám za to, že spousta recenzentů zde píšících vzala tu věc strašlivě vážně a vyjadřuje se tady možná k věcem, které ani autoři sami neměli na mysli a prostě stvořili nějaké dílo. Je otázka, zda.li to byla krimi, satira, komedie. Asi právě od každého něco. Ale rozhodně si nemyslím, že by autoři zamýšleli řešit dle některých "závažné celospolečenské téma" jakým je zneužívání studentek a vztahy na universitách. Tohle prostředí jim jen posloužilo zřejmě k natočení seriálu. Takže za to bych je rozhodně neodsuzoval a hlavně to žádné závažné téma celospolečensky není a širokou veřejnost to asi moc nezajímá. Jako bývalý student vím, že se takové věci občas stávají, a že zájem o tyto vztahy bývá často z obou stran a z různých zištných i nezištných důvodů. Stejně tak jako v jiných zaměstnáních se najde nějaká ta nevěra, nějaká ta šílená děkanka a její patolízal, jen se asi tolik nevraždí a nepíší ani detektivky ani "pornografie" či parodie na ní samotnou. Já dokonce myslím, že autoři se u natáčení docela dobře bavili a možná dokonce vymysleli něco přímo na place. Jen mi trochu mrzelo to trio kriminalistů co neuměli vyšetřovat a plácali se v tom. Né, že bych si dělal o policistech nějaké velké iluze ale taková paka snad u kriminálky nejsou ale možná že i to bylo součástí hry a já to jen nepobral. On celý ten IV. díl mi malinko zklamal, na druhou stranu jak z toho měli ti kluci ušatí vyjít ven aby to alespoň malinko zapadlo do kontextu. Takže za mně to myslím nějakých 70% snese. Když vidím co všechno se dá v TV vidět pak myslím buďme rádi za tohle a nemějme velká očekávání... ()

Hombre8

Tak rozhodně se nedá říct, že by to bylo ploché. Jednou dělaj tvůrci ze ženských postav totální blbky, jindy zase vévodkyně. Jednou z chlapů šovinistická prasata, jindy slizské podlézavce a korekťáky... Prostě tak kavárensky vyvážené. (Kávu jsem tam kupodivu pít neviděl.) Čvančarová osciluje mezi přehráváním a hezky zvládnutou postavou, Havelka výborný neherec, Katarzia - darmo mluvit. Celkové pocity smíšené. Řada zajímavých momentů zde bezesporu byla, ale je to takové celé divné. A rektálním tématem, kolem kterého se to točí, to rozhodně není. Rektus si spíš autoři dělali z diváka. ()

Monyfik

Pijavice státních fondů Hřebýk a neherci Hřebýčková, Čvančárková, Izová, Švestková, Polák, Prasnicová,Boyman,Kocourkov, Amnezie, aj. Díky za p. Havelku, který konečně zahrál... ()

eMovieMan odpad!

K hodnocení tohoto dílka se dá říct pouze toto: Režisér Hřebejk to všechno udělal správně, snad jen nezvládl správně inkluzivní obsazení. Lesbu přece může správně zahrát jedině lesbická herečka, což pokud vim Martha Issová není. Pokud se milím tak předpokládám Oskary ve všech kategoriích. ()

bratr_jezek

Napsal jsem recenzi ke každému dílu, protože něco tak nepovedeného se hned tak nevidí. Celkově hodnoceno jako slabé dvě hvězdy průměrně (zajímavé načrtnutý začátek, pak podprůměrné dvě nic neříkající epizody a hodně slabý konec). Kritiku k jednotlivým dílům si můžou ostatní přečíst. V celkovém pohledu nejvíc seriálu (minisérii) uškodilo, že se vlastně nerozhodl, čím bude. Kritikou? (na to se moc přehrává). Parodií? (na to tam chybí vtip, nadhled, komika - film se tváří dost vážně). Výpovědí o stavu doby? (příliš okaté stereotypy a nereálné dialogy). Detektivkou? (mrtvola až na konci prvního dílu, velmi primitivní vyšetřování plné školáckých chyb a závěrečné "odhalení" spíš výsměch divákovi). Dramatem? (k tomu je to mizerně zahrané a nemá to dynamiku). Erotikou? (sice ústředním motivem je kniha o análním sexu, ale toho se tam nedočkáme, žádná nahota, vysílá se to v 20:00, že, a to, že Petra Hřebíčková má v ruce vibrátor, je sice na české poměry dost odvážné, ale tím to erotično končí a scéna vyzní spíš trapně). ()

Oscar76

Takhle lidé nejednají. Tímto způsobem instituce jako univerzita či policie a lidé v nich nepracují. Takhle se věci nedějí. Série se snažila zachytit pár společenských témat, ale v nezvládnutých kulisách nereálného světa a s pomocí absurdně nesmyslně vymyšleného jednání zúčastněných. Série se dostala na hranici parodie na sebe samu. Jednu hvězdičku jsem dal jako ocenění Petra Vančury za pěkně zvládnutou karikaturu lehce vyšinutých nohsledů, typu hradních poskoků. ()

steelspace

Ačkoliv se Hřebjk a Jarchovský snaží pokrýt celou škálu společenských problémů, všechno vyznívá strašně "na sílu".  Někteří herci neumí hrát: Katarzia, Natálie Otáhalová (hraje postavu, která neumí hrát :)). Martha Issová hraje jako ve Čtvrté hvězdě. Čvančarová vystřihla naprostou karikaturu. Scénář je ale to nejslabší. Postavy jednají nelogicky a působí strašně nerealisticky - děkanka a její poskok jsou vlastně zrůdičky jako z nepovedené bondovky, profesoři literatury si vzájemně vysvětlují banální středoškolské poučky z Malého prince a Utrpení mladého Werthera, kompro je odesláno z telefonu majitele cizí osobou (v roce 2022, když máme otisky prstů a Face ID :), Německý investor kupuje "díla", která vypadají jako parodie na umění... Já to odsledoval až do konce jen proto, že jsem se těmi hloupostmi bavil. ()

benedikt28

Tak tohle se neskutečně povedlo!!! Poslední díl si budu poštět pořád dokola. Bitka Čvančarové se Sarah Haváčovou a onemanshow Petra Vančury, to je prostě pecka roku :-) ()

zdeno_bla

Hřebejk a jeho tandem scénáristů absolutně nerozumí dnešnímu světu. Jako sociální sonda je tohle totální zoufalost, jako detektivku to ani nemá cenu hodnotit. ()

Kralovna.Noc

Přiznávám, že první díl mě docela zaujal,i když rozjezd byl velmi pomalý, omáčky hodně a vražda až na konci dílu. I ten druhý ještě ušel,i když tým vyšetřovatelů, který měl být zřejmě vtipný, vtipný moc nebyl. Marta celkem dobrá,jen na můj vkus hrála příliš civilně a řešení její nevšední rodinné situace jakoby zde bylo na sílu nacpané. Budiž. Třetí díl na mě už hodně působil jako nastavovaná omáčka,i když "vrah" se přece jen ukázal. Jenže chybělo dořešit láhev. Poslední díl mě zklamal asi nejvíc,nejen, že láhev vyzněla do ztracena, když jí vlastně nikdo nikam nenacpal. Nadto mi výstupy Čvančarové přišly už hodně přitažené za vlasy, o jejím asistentovi lze říct jen to, že pokud jeho postava měla působit odporně,tak působila,a to od patolízalství, přes vydírání až po závěrečný výstup ale dítě z první pomocné, který jakoby vůbec nezapadal do detektivky,a to ani "humorně" lazené. Celkově některé linie dopadly tak nějak divně. Matka roku se vrátila domů jakoby nic a jede se dál. Marcela K. Tvrdá se manželovi mstí nahými fotkami, aniž by si uvědomila, že vlastně porušuje zákon. Atd... Závěrem můžu říct, že když to zprůměruji,tak mi z toho také průměr vychází. ()

Newark

Je to velmi povedená seriálová hra. Místy je to absurdní a místy je tam velká nadsázka. Postavy jsou velice zajímavé s příjemným civilním výkonem (možná se mi trochu nelíbyla Katarzie, autorka hudby, jak hrála jednu z postav). Seriál je plný předsudků a sexuálního tématu ... myslím si, že tento seriál dává jaký si zrcadlo společnosti, jen je zpracován touto zajímavou formou. Člověk nesmí očekávat velkou komedii ani kriminálku, ale jedná se o psychologické drama s velkou mírou nadsázky a humornými prvky. Samozřejmě to není seriál pro každého, ale jsem rád, že se taková díla natáčí. ()

dew odpad!

A mě  ta Katarzia vadila ze všech aktérů nejméně.... hrozná pachuť co po tomto ujetém výtvoru zůstala... ()

bastardius

Za mě dobrý a to znamená tři a půl hvězdy. Detektivní linka byla asi nejlepší počin pětihodinové série. Hřebejkovi se podařilo vytvořit příběh, který by měl v menší stopáži určitě problém být celistvý. Jenom se divím, proč ještě před kompletním odvysíláním lezl do DVTV a to ještě k Drtinové, která se jeví býti vším jiným, než objektivní novinářkou. Možná je, ale její projev je mi protivný. Veselovskému to většinou sežeru, umí zůstat nad věcí. Všechny postavy byly dobře vykreslené a fungovaly, ani Katarzia mi ve finále nepřišla tak mimo, jak se některým zdá. Prostě a jednoduše to jako celek to zafungovalo a je mi úplně jedno, jak moc to korespondovalo s realitou na kterékoli VŠ a jestli si tím Hřebejk léčil nějaké své komplexy. Issová zraje jak víno. ()

mehmed

První dva díly jsem tomu dal šanci, ale pak už to šlo z kopce a poslední díl to zabil. Mám pocit, že spousta komentářů je mimo. Srovnávat to s Případy prvního oddělení je nesmysl stejně tak, jako odsuzovat určitou přehnanost či bizarnost. Problém je ten, že tohle dílo samo o sobě nedošlo ke svému coming outu. Prostě nám nedokáže říct, čím vlastně je, když ne seriózní detektivkou s uvěřitelnými postavami a jednáními. Mě by vůbec nevadilo to, že policisté jsou totální diletanti a amatéři, že proděkan ŇuŃuŇu má nasazený chrup s fundusu z dob Dívky na koštěti, že skvěle přehrávající Čvančarovou chcete chvílemi zabít a chvílemi se smějete k popukání atd. atd. Jenže musí to být napsáno tak, aby na tu hru divák přistoupil od samého začátku nebo do ní byl postupně vtažen. Buď dělám seriózní detektivku nebo klidně střelenou parodii plnou bizarních postav a situací, a nebo to tak chytře kombinuji, že diváka celou dobu vodím za nos, aby si nebyl jistý, o co vlastně go až do originálního rozuzlení. Jenže se obávám, že tak geniální páně Hřebejk, Jarchovský a Sýkora nebyli. A navíc všechny své odkazy na kdejaké společenské předsudky a korektnost zabalili tak polopatě a otravně, kdyby to snad náhodou hloupý divák veřejnoprávní televize nepochopil. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky