Pozadí událostí

(seriál)
  • angličtina Behind the Curtain (festivalový název)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Epizody(4)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

slunicko2

Vícevrstevnatá velmi vtipná minisérie mě oslovila i pobavila. 1)  Spoiler. Někteří diváci namítají, že příběh není realistický. Takhle to přece na škole nevypadá, prskají a třeba říci, že oprávněně. Nová děkanka se skutečně po zvolení nebude seznamovat se svými podřízenými vědeckými pracovníky, ty už dávno zná. Určitě ji žádná studentka nezačne fackovat. Vztah ke svému nejbližšímu podržtaškovi by jen stěží připomínal to, co vidíme na obrazovce. Asi ne všichni akademičtí pracovníci mužského pohlaví spí se svými studentkami. A ty otevřené dveře kanceláří..._____ 2)  S realitou na štíru jsou očividně i další skutečnosti. Šéf vyšetřovatelů nedělá vůbec nic, jen u výslechů sedí a kouká. Výslechy měly silný drajv, který ovšem shazovaly pointy - jakoby z klobouku vytažená alibi podezřelých._____ 3)  Tyto a mnohé další námitky (zejména vůči použitým stereotypům a klišé) jsou však plané. Háček je v tom, že právě uvedená nadsázka, přítomná v příběhu od první minuty, dává věci správný šmrnc a šarm._____ 4)  Díky ní se moje nejoblíbenější postavou stala právě děkanka Klusová se svým osobním kádrovákem, dále pak skrz naskrz protivná žena Vojtěcha Bohdanovského se svými svéráznými výtvarnými počiny a samozřejmě i Bohdanovský sám se svou sestrou. Ironické vtipné dialogy zmíněných protagonistů jsem sledoval s chutí a těšil jsem se, co dalšího provedou v nejbližším obraze. A navíc jsem se chvílemi i zasmál._____ 5)  Co tedy vlastně chce dílo sdělit? Za mne je to satira na extrémní projevy hnutí Me Too s použitím typicky české ironie a přátelského nadhledu. Věci hodně pomáhá  chytrý scénář a zkušená režie. Nevadí mi, že autoři trochu jednostranně fandí starším inteligentním mužům. Já jim taky fandím._____  6)  Minisérii lze leccos vytknout. Za sebe uvádím zejména určitou nevyrovnanost dílů. Po pomalém vstupu do děje prvního dílu následuje nezáživné vyšetřování v díle druhém. Až teprve třetí a čtvrtý díl považuji za výborné. Ovšem pak jakoby došly peníze, možná vypli proud, a tak se závěrečné katarze už v plném rozsahu nedočkáme. A já chtěl vidět děkanku tváří tvář novým volbám (na ty by si ale stejně divák musel alespoň dva roky počkat) a všechny ty postavičky, jak se vrací do každodenního života. Škoda, že to utli tak brzo. Deset minut bych přihodil._____ 7)  Z hereček na mě nejvíce zapůsobila boží 44letá Jitka Čvančarová (děkanka). 33letá Katarzía (žena Bohdanovského) parádně charakterizovala svou postavu, ať už  svou svéráznou slovenštinou, tak svým nehereckým projevem. I 43letá Petra Hřebíčková (sestra Bohdanovského) do role padla jako prdel na hrnec (promiňte, Petro)._____ 8)  Z herců se mi nejvíce zamlouval 42letý neobyčejně příjemný a přitažlivý Jiří Havelka (Bohdanovský). Jsou tu i další pěkní kluci: 28letý Mark Kristián Hochman (specialista na německou literaturu asistent Aleš Doubrava) s pěknou tváří i postavou, 38letý Petr Vančura (děkančin podržtaška), 28letý Vojtěch Vodochodský (podezřelý student) a 24letý Oskar Hes (podezřelý student). Zajímavý byl i 50letý Tomáš Bambušek (kolega vyšetřovatel). 9)  55letý Jan Hřebejk se svým dvorním scenáristou 56letým Petrem Jarchovským a 51letým Michalem Sýkorou (spoluscenárista) odvedli mně příjemně konvenující kvalitní práci. Už teď se těším, jak se u obrazovky znovu pobavím při opakovaném zhlédnutí. () (méně) (více)

Gwaihir

Chvíli to vypadalo, že by mě tentokrát mohl výtvor z dílny dané dvojice autorů více oslovit, ale problém je, že ačkoli si pánové jakožto pozadí zločinu vybrali nadmíru zajímavé téma, naložili s ním, vcelku nepřekvapivě, poměrně svérázným způsobem, čímž je výsledek jejich počínání naneštěstí výrazně poznamenán ve všech rovinách. Zaměňujíce vlastní dojmy s realitou všedního dne se totiž ve snaze nadsadit některé záležitosti pohybují značně za hranou a jimi stvořené karikatury v podstatě míří zcela mimo terč. Groteskní výstupy děkanky či jejího poskoka jsou potom natolik absurdní, že se úplně vymykají okolnímu ději, a zabíjí jak linku vyšetřování, tak i osobních příběhů, včetně místy zdařilého humoru. 45 % ()

Lanark

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V životě mě nenapadlo, že se budu zastávat Hřebejka s Jarchovským. :) Dostat takovou bídu ze všech stran zrovna ve chvíli, kdy konečně vystoupí z šedých vod žánrových škatulat a rozhýbají je ve velkém. Tomu říkám fakt pech. Jasně, některé momenty jsou vážně nepovedené a u profesionálů člověka překvapí (Obsazení Katarzie, výslech v posledním díle, a pár jiných), ale divadlo, které se kolem minisérie roztočilo, je fakt úlet. Doporučuju všem kritikům podívat se na rozhovor s Hřebejkem v DVTV, někoho tak spravedlivě nasranýho a zároveň s humorem a nad věcí trpělivě vysvětlujícího to skutečné Pozadí událostí jsem dlouho neviděl. Za mě je to fiktivní Pozadí událostí zajímavě natočený žánrový mix, kterému vévodí dobří herci. Až opadne ten pokrytecký mediální humbuk, věřím že si ho dodatečně nebo zpětně objeví inteligentní diváci, kteří rozumí autorské nadsázce, která je navíc jedním z ústředních témat. Ostatně jak říká postava Petry Hřebíčkové: "To, že píšu o análním sexu ještě neznamená, že ho sama musím dělat, nebo ho mír ráda." ()

angel74

Minisérie Pozadí událostí evidentně hnula žlučí mnohým televizním divákům a já se přitom docela dobře bavila, třebaže pár přestřelených okamžiků bych tu taky našla, zejména v závěrečné epizodě. Nicméně režiséra Jana Hřebejka mám ráda a tímto počinem moje sympatie v žádném případě neztratil. Když už nic jiného, tak seriál nabízí provokativní a pro někoho možná i pobuřující příběh, zajímavé lidské charaktery umocněné výbornými hereckými výkony hlavních postav a naprosto neodhadnutelné rozuzlení. Vše je navíc podáno vtipně, ironicky a s nadsázkou. A to rozhodně není málo. (70%) ()

noizcore

Trošku jsem se bál nízkého hodnocení, to je naštěstí na tomto čísle pravděpodobně jen proto, že seriál vyzdvihuje či nevyzdvihuje ty správné moderní hodnoty (dle očekávání daného recenzenta). Kdo očekává napínavou detektivku a nebude v každé scéně hlídat, zda je seriál správně vyvážený, aby náhodou někoho neurážel, bude spokojen. ()

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)