Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový název)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Epizody(4)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

tchempi odpad!

Na průšvih bylo zaděláno už tím, že Jarchovský nevěděl, co vlastně píše. Agitku? Tou ale nasral jak progresivisty (drtivá většina ženských postav jsou nesympatické krávy), tak konzervativce (vyšetřování vede ženská a ještě k tomu lesba). Nebo psal detektivku? V tom případě se ale minul úplně, protože tak bizarní a nevěrohodný průběh vyšetřování a absurdní chování policistů se jen tak nevidí. Korunu všemu nasadil Hřebejk castingem, ze kterého jak varovný prst ční toporná neherečka Katarzia. ()

mnaucz

Nejsem z toho zhnusen jako někteří jiní. Spíš mi to připadá průměrné. Herecké výkony jsou poměrně v pořádku. Nic co by vynikalo a ani nic co bylo mně vadilo. Asi nejvíc mi vadilo ukončení této minisérie. Nemyslím to, co se týče vyšetřování, ale ta epizoda obecně. Jsou tam linky, které prostě nejsou ukončené a upřímně mi to vadí. Určitě to není něco k čemu bych se vyloženě vrátil, ale myslím že odpad to není. Myslím, že některé detektivky u konkurence, která cpe týden co týden různé případy, často s absurdním dějem kolem jsou mnohem předvídatelnější a k postávám si člověk nepropracuje takový vztah. Což upřímně tady jakžtakž fungovalo. 3 hvězdy. ()

quido_zidle

Jsem kdysi vedl kurzy komunikace. V nich byla jedna zásadní teze, a to že za chyby v interakci je odpovědný vysílač (tedy ne ten co informaci přijímá). No a tady si od několika recenzentů čtu, že ta většina je natvrdlá a nepochopila parodii. Mno vážení, pokud by si Hřebejk točil seriál za svoje peníze, tak ať si klidně oslovuje svých vybraných 5% "intelektuálů", ale toto byl počin placený z našich poplatků. Tzn. pokud většina včetně mne parodii nepochopila (za mě to byla čistá trapnologie s příšernými hereckými výkony a dialogy ), tak je potom na místě otázka: Byl tento seriál natočen správně? Odpovědí je moje jedna hvězda v hodnocení ()

rigby

Nebylo to vyloženě špatné. Pořád se to motalo v nějakém kruhu, ve kterém se mísily příběhy různých postav, které nebyly úplně nezajímavé. Prostě takový průměrný skoro rodinný televizní seriál. A stále jsem čekal, co se z toho vyvrbí. Ale poslední díl to úplně rozbil. Nepochopil jsem postavu Čvančarové a jejího slouhy, ty se mi zdály úplně mimo a nejraději bych je škrtnul, protože to byly jen karikatury. A pointa celého příběhu? O tom raději nemluvit. Čekal jsem cokoli, ale tenhle unylý nezajímavý konec rozhodně ne. Prostě typická Hřebejkovina, ze které cítím snahu, ale zároveň neschopnost podat myšlenku srozumitelným a pochopitelným způsobem. Ačkoli jsem se na všechny díly docela těšil, po tom posledním jsem byl jen zklamaný. A to by se nemělo stávat. ()

janinka123

Zajímavý počin, který se vymyká těm zaběhlým kriminálkám. Scénář je dobře napsaný, některé postavy méně uvěřitelné (paní děkanka) a občas podivná castingová rozhodnutí (obsazení Katarzie). Celkově ale seriál hodnotím kladně. ()

universal

Něco tak hloupého, afektovaného a stupidního dohromady, jsem dlouho neviděl. Buď je autor senilní, nebo zkouřenej. 1/5  Ztráta času. ()

Kozlowski8 odpad!

Po vcelku koukatelné první části, kdy to působilo nápaditě a originálně, se Hřebejkova minisérie velice rychle přehoupla do hloupé a prostoduché parodie a v posledním dílu gradovala v naprostý bizár. Bizarní vztahy, bizarní děkanka, bizarní partička policistů, bizarní všechno. Ani dobrá parodie, ani detektivka, ani vtipná komedie...od všeho něco, ale nic dotažené do nějakého smysluplného formátu. Ztráta času. 5 %. ()

t4

Ani když přihlédnu k tomu, že to má být nadsázka a komedie mi nejde skousnout ne"herecký" výkon M. Issové. A není to poprvé kdy mám tento stejný pocit z jejího performance (viz. např. Zátopek). Je mi ovšem jasné, že zde mezi odborníky budu s tímto názorem jistě sám, a že mojí jedinou nadějí je poplácání po rameni od Verbala. Naopak mě příjemně překvapila J. Čvančarová, kterou jsem po celou dobu upřímně nesnášel. ()

cubas

Vůbec nechápu to špatné hodnocení této minisérie. Pravděpodobně ten film hodnotitelé moc nechápou. Jedná se totiž o mistrnou alegorii a dost rolí je záměrně přehrávaných. Což splňuje svůj účel, asi nejlepší díl byl 2. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 3/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Igy007

Tak tohle se mi trefilo do gusta. Mám ráda tento druh humoru. Všichni moc dobře hrají, dokonce snesu i ty herce, ke kterým mám jindy averzi. Chválím dialogy, konečně slyším postavy mluvit, jak jim zobák narost. Dost bylo dietlismu ! :D ()

PotatoCZ

Po dlouhé době jsem si pustil české krimi. Zvláštní, v něčem zajímavé, dobrý čtvrtý díl, Katarzio miluju tvoji hudbu, ale na tom hraní ještě makej. Ventolin vtipnej, příběh průměrnej. Havelka a jeho sarkastické dialogy se sestro mě moc bavily. ()

jerisno

Absurdní a obskurní. První slova, která mě napadla po shlédnutí celé miniserie. Další hřebejk do umělecké rakve kdysi nadějného režiséra ! ()

Modeman123

Tohle se opravdu nepovedlo. Panu Havelkovi s paní Issovou se upřímně divím, že do toho šli. Pelmel zbylých herců druhé až třetí kategorie spíše odpovídají záměrům a kvalitě projektu. ()

maara666

Čtyřdílný seriál je zbytečný. Tři ze čtyř dílů neměly žádný spád, kdyby se to sestříhalo na TV film, bohatě by to stačilo.  No, prostě jsem od Hřebejka čekal víc. Atraktivní a neokoukané prostředí univerzitní Olomouce byla trefa do černého, to se musí uznat. Ale celé vyznění minisérie mi přišlo jako ne moc povedená propagace LGBT komunity. Zejména protože tam ta homosexualita byla divně naroubovaná (vyšetřovatelka žije s lesbou a mají dítě, otec policejního kolegy je homofob). ()

Ja.cek

Normálně bych asi dal ****, ale když tady vidím tu přehlídku předpojatých odpadů, přihodím i tu poslední hvězdu. Nedaly se přehlédnout chyby - Katarzia by měla hrát jenom na hudební nástroje, ostatně celá její dějová linka mi přišla zbytečná a rušivá; policisté, kteří si neprověřili alibi podezřelých, působili amatérsky; pořád nevím, co si mám myslet o postavě a výkonu Petra Vančury, ale jako karikatura Ovčáčka OK... Jinak jsem ocenil přirozené dialogy ze života, svižný spád, až na výjimky výborné herectví a nadsázku. Scéna s Čvančarovou a Haváčovou v posledním díle sice působila jako z jiného žánru, ale upřímně - už dlouho jsem se u televize takhle od srdce nezasmál. Mimochodem Sarah Haváčová potvrdila, že je jednou z nejtalentovanějších čekých hereček do 33 let. Dostala mě už v Ochránci, který si těch 5 hvězd zasloužil naprosto jednoznačně, oproti němu má Pozadí událostí ještě nemalé rezervy. Ale přednost u mě osobně převážily. ()

camomilla

Cvancarova jako Albridgova genialni a ze sceny s flashkou chcipam smichy. Poustim opakovane. Vlastne jsem si puvodne myslela, ze koukam na tezky vazny serial, ale byla to paradni jizda povidkovych postavicek. Davam plny pocet, protoze ostatni asi nepochopili tuhle skvelou parodii. ()

Bohulib

Myslím, že seriál tak trochu kopíroval osud knižního díla, které má v názvu, jež bylo míněno jako nadsázka, ale asi to nebylo moc poznat. Nicméně scéna, kdy děkanka (skvěle zahraná Čvančarovou) vleče svého nohsleda po zemi, aby ho vyhodila z okna, se asi jinak než nadsázka nedá chápat. Možná trochu víc podobných absurdit od začátku by celkovému vyznění pomohlo. ()

Annaroz

No viděla jsem horší seriály, než byl tento. Akorát poslední díl byl co? Parodie? Groteska? Myslím tím rvačku mezi studentkou a děkankou, vyhazov proděkana, objevení talentu paní profesorové? I samotné finále s rozuzlením příběhu mi přišlo tak trochu přitažené za vlasy. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky