Kmen Andromeda

The Andromeda Strain

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

První zfilmovaná kniha Michaela Crichton, kterou pro potřeby filmu upravil do scénáře samotný autor. Polodokumentární sci-fi, s velmi nízkým obsahem dramatických prvků (tedy až na závěr), líčící historii jedné vesmírné "invaze". Díky omezeným potřebám realizace film nepůsobí tak vousatě, jako jiné tohoto žánru stejného období. 70%(10.12.2008)

Je to asi profesionální deformace, že si u sci-fi filmů i knih o něco více všímám onoho "sci". Obvykle takové zaměření zážitek z příslušného díla spíše kazí, nicméně existují i vzácné výjimky, u nichž je tomu právě naopak. Kmen Andromeda stojí v nepříliš hustě obsazeném prostoru "mezi" a má lehce nakročeno k těm věrnějším. Vždyť kde jinde máte ve filmu možnost spatřit radiotracer metodu s gamakamerou (navíc podpořenou záběrem na abstrakt nejspíše původního skutečného článku, který ji popisuje!), kde je relevantně zmíněno moratorium na nadzemní jaderné výbuchy z roku 1963, kde uvidíte odůvodněně vykreslený gaussián, kde jinde ve filmu mají elektronový mikroskop s vakuovou komůrkou a vývěvou...? Ano, věda, a to skutečná věda, v Kmenu Andromeda opravdu je. A s ní i skuteční vědci, kteří, až na vzácné výjimky, nejsou ani suchaři bez emocí, ani excentričtí asociálové či podivíni. A třebaže jsou ve filmu i věci jevící se spíše úsměvně nebo velmi nepravděpodobně (bezpečnostní systém s lasery, některé části dekontaminační procedury, navzájem neizolovaní pacienti, samotné schopnosti kmene Andromeda, radiotracer metoda by v popsané podobě nefungovala tak, jak film ukazuje), jsem i tak vděčný. A stačilo mi k tomu vcelku málo - napětí, trocha autentičnosti a pěkné interiéry laboratoře. Škoda, že my v práci to takhle pěkně nablýskané nemáme. Slabé ****.(22.12.2008)

Jestliže jste fandové do vědy a rádi si čtete zprávy o nových objevech, asi vás tento film zaujme. Snaží se líčit nezaujatě, bez scénáristických (ale už i Crichton se čte skvěle) )či filmařských kudrlinek, vědecký boj o záchranu lidstva. Nápětí vyvolávají přirozené věci, ať už nepřiznaná epilepsie, či komplex tak superchráněný, že se na konci celá ta strojová mašinérie jedoucí podle podle jednoho programu obrátí proti vědcům samým. Wise dokázal každého ze čtyř vědců jednoduše vysoustružit - od vytržení z normální práce, přes krátké flashbacky nastiňuje jejich charaktery.(5.12.2008)

Pseudodokumentárny štýl a hrátky s obrazom sa k téme veľmi hodia. Rozdvojený a roztrojený obraz, žiadna krásna asistentka, žiadne výbuchy, žiadne prílišné zjednodušenia vedeckých výkladov pre laikov. Kmeň Andromeda pôsobí ako experimentálny film v rámci štúdiovej tvorby. Pevne dúfam, že nevznikne vysokorozpočtový remake, pretože tam by všetky spomínané veci byť museli.(25.6.2017)

Film, o kterém jde bezesporu říct, že je autentický. Nic mi nepřijde příliš nadnesené, správně vybraní herci a vůbec. Jedním mínusem je nedostatek detailů tím myslím: oproti předloze film frčí stále kupředu - nikde se nezastaví, nerozpitvá si to... druhým je přece jen malý důraz na akčnost vzhledem k tomu že je to především katastrofický film.(27.6.2010)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)

• - Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)