Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Trvalo to mnoho let, než jsem zase jednou viděl hodně kvalitní sci-fi, které skoro nikdo nezná, ale to rozhodně neubírá na kvalitách díla. Kmen Andromeda je perfektně napsaný a natočený snímek o tom, co by se jednou mohlo stát při našem hraní si na Bohy. Michael Crichton dokazuje své velké kvality a přehled. Celý snímek je velmi netradiční, dokonce dojde na "rozdělování obrazu", které filmu velmi pomáhá a činí ho zajímavým i po technické stránce, protože v době natočení, 1971, nebylo zrovna běžné používat digitální triky a tak určitě část publika ocení starý, ale příjemný vzhled triků. Nevím, co bych měl Kmenu Andromeda vytknout a v podstatě ani nechci. Jedná se o jedno z nejvíce podceňovaných a neznámých děl sci-fi, které by nikomu, kdo tento žánr má rád, utéct. Opravdu velmi kvalitní film, který překvapí mnoha svými vlastnostmi. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,376,563Tržby Celosvetovo $-║ Strhujúci námet prezentovaní v moc zdĺhavom formáte, tento príbeh má čim upútať ale problém je v tom, že na danej dĺžke začne časom pôsobiť až moc rozvláčne, škoda že sa to trošku šikovnejšie neprestrihalo potom by to malo omnoho lepší pútavejší spád. Miestami to fakt pôsobí rovnako tak uspávajúco ako sa cítia samotné postavy výskumníkov v tomto filme. Výhodou na strane filmu je že má dosť silné vypäté scénky. /65%/ ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Je to asi profesionální deformace, že si u sci-fi filmů i knih o něco více všímám onoho "sci". Obvykle takové zaměření zážitek z příslušného díla spíše kazí, nicméně existují i vzácné výjimky, u nichž je tomu právě naopak. Kmen Andromeda stojí v nepříliš hustě obsazeném prostoru "mezi" a má lehce nakročeno k těm věrnějším. Vždyť kde jinde máte ve filmu možnost spatřit radiotracer metodu s gamakamerou (navíc podpořenou záběrem na abstrakt nejspíše původního skutečného článku, který ji popisuje!), kde je relevantně zmíněno moratorium na nadzemní jaderné výbuchy z roku 1963, kde uvidíte odůvodněně vykreslený gaussián, kde jinde ve filmu mají elektronový mikroskop s vakuovou komůrkou a vývěvou...? Ano, věda, a to skutečná věda, v Kmenu Andromeda opravdu je. A s ní i skuteční vědci, kteří, až na vzácné výjimky, nejsou ani suchaři bez emocí, ani excentričtí asociálové či podivíni. A třebaže jsou ve filmu i věci jevící se spíše úsměvně nebo velmi nepravděpodobně (bezpečnostní systém s lasery, některé části dekontaminační procedury, navzájem neizolovaní pacienti, samotné schopnosti kmene Andromeda, radiotracer metoda by v popsané podobě nefungovala tak, jak film ukazuje), jsem i tak vděčný. A stačilo mi k tomu vcelku málo - napětí, trocha autentičnosti a pěkné interiéry laboratoře. Škoda, že my v práci to takhle pěkně nablýskané nemáme. Slabé ****. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Já jsem asi trošku divná entita, ale knižní podoba mi přišla nudná. Zato film předvedl výbornou dusivou atmosféru strachu z neznámého zabijáckého "organismu". Zdálo se mi to trochu přešlé dobou, stejně jako všechny tyhle "staré" filmy prezentující výdobytky moderní techniky (viz původní Star Trek), ale procedura dekontaminace a celá základna stojí za víc než jedno vidění. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Solidních sci-fi nářezů nikdy není dost, a Kmen Andromeda, nedávno obnovený, jakýmsi remakem, který se tak tváří, ale ve skutečnosti sleduje daný problém z trošku jiného hlediska, každopádně i tak stojí za shlédnutí, stejně jako tento film. Jen si u něj nedokážu upřít dojmu, že u tohoto filmu bylo dechberoucí akorát to, když se film odehrával v zamořené zóně, pak už mě to tak nebavilo, ani nelákalo dál vidět, protože v tu chvíli to ztratilo tu svoji jistou atmosféru, kterou by si to mělo hlídat, marně. I tak je to ale originální film, který mezi perly sci-fi filmů určitě patří. Zase tolik se zajímavou zápletkou a překvapivou pointou a vážnou situací jich nebylo aby se o nich dalo mluvit jen kladně. ()

Galerie (42)

Zajímavosti (7)

  • V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)
  • Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Reklama

Reklama