První zfilmovaná kniha Michaela Crichton, kterou pro potřeby filmu upravil do scénáře samotný autor. Polodokumentární sci-fi, s velmi nízkým obsahem dramatických prvků (tedy až na závěr), líčící historii jedné vesmírné "invaze". Díky omezeným potřebám realizace film nepůsobí tak vousatě, jako jiné tohoto žánru stejného období. 70%(10.12.2008)

Mám rád sci-fi. Ještě radši mám inteligentní sci-fi s dobrým příběhem, atmosférou a chytrou zápletkou, která se dokáže obejít bez dnešních digitálních efektů, příšer a hromady výbuchů. Když je navíc poctivě natočena a ještě k tomu z počátku sedmdesátých let, jsem ještě radši, protože v té době se filmy natáčely opravdu s láskou. Přesně tohle všechno splňuje Kmen Andromeda. Skupina vědců uzavřených v podzemní laboratoři zkoumá záhadný mikroorganismus, který se dostal na Zemi při pádu vesmírného modulu. Postupem času zjišťují, že mají co do činění s nebezpečným virem, který by mohl zasáhnout a zamořit celou planetu. Film je natočen skutečně výborně, líbí se mi například několikrát použité rozdělování obrazovky, díky kterému se divák výborně orientuje v příběhu a zároveň to vypadá povedeně a kreativně. Každá scéna je zde důležitá a vtahuje diváka do napínavého děje. Zhruba v polovině snímku je i jedna scéna, při které i otrlého filmového fanouška, který už má dost sci-fi filmů za sebou - zamrazí. Ano, scéna s makakem. Posledních pět minut je pak neskutečně napínavých - vážně zajímavá sekvence na kterou se nezapomíná. Působivý, silný film, který by si žádný fanda tohoto žánru neměl nechat ujít. Tento snímek je pro mě na půdě sci-fi poněkud nepochopitelně opomíjen a podceňován. Měl by být zařazen v každé filmové science fiction učebnici a to na těch nejpřednějších místech.(4.1.2011)

Trochu předlouhé, trochu námětově nezajímavé, ale na druhou stranu oceňuji překvapivě přízemní, vědecký přístup k věci, což se samozřejmě nevidí a hlavně nevídalo tak často. Řekněme, že mě ten pulpy 60s look - ač retro fjůčr je retro fjůčr, že :o)) - přinejmenším inspiroval... Vážně, nejmíň půlku filmu leze děj hůř jak hovno při zácpě (jak nehygienické přirovnání!), ale konec je zase z těch, které stojí za to vidět. Hoďte si mincí.(20.12.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,376,563Tržby Celosvetovo $-║ Strhujúci námet prezentovaní v moc zdĺhavom formáte, tento príbeh má čim upútať ale problém je v tom, že na danej dĺžke začne časom pôsobiť až moc rozvláčne, škoda že sa to trošku šikovnejšie neprestrihalo potom by to malo omnoho lepší pútavejší spád. Miestami to fakt pôsobí rovnako tak uspávajúco ako sa cítia samotné postavy výskumníkov v tomto filme. Výhodou na strane filmu je že má dosť silné vypäté scénky. /65%/(31.1.2009)

Pseudodokumentárny štýl a hrátky s obrazom sa k téme veľmi hodia. Rozdvojený a roztrojený obraz, žiadna krásna asistentka, žiadne výbuchy, žiadne prílišné zjednodušenia vedeckých výkladov pre laikov. Kmeň Andromeda pôsobí ako experimentálny film v rámci štúdiovej tvorby. Pevne dúfam, že nevznikne vysokorozpočtový remake, pretože tam by všetky spomínané veci byť museli.(25.6.2017)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)