Kmen Andromeda

The Andromeda Strain

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Chápem že niekomu sa môže zdať tento film nudný. Mňa naopak fascinoval. Výskumné zariadenie v podzemí nevadskej púšte za niekoľko milárd dolárov + mimozemský organizmus spôsobujúci okamžitú smrť. Desivá kombinácia umocnená atmosférou a priam "Carpenterovsky" jednotónovou desivou hudbou. Záver je navyše vygradovaný v štýle prvého Votrelca. Pre niekoho je najlepším "vážnym" sci-fi Vesmírna odysea, pre mňa je to Kmeň Andromeda.(11.9.2008)

Mám rád sci-fi. Ještě radši mám inteligentní sci-fi s dobrým příběhem, atmosférou a chytrou zápletkou, která se dokáže obejít bez dnešních digitálních efektů, příšer a hromady výbuchů. Když je navíc poctivě natočena a ještě k tomu z počátku sedmdesátých let, jsem ještě radši, protože v té době se filmy natáčely opravdu s láskou. Přesně tohle všechno splňuje Kmen Andromeda. Skupina vědců uzavřených v podzemní laboratoři zkoumá záhadný mikroorganismus, který se dostal na Zemi při pádu vesmírného modulu. Postupem času zjišťují, že mají co do činění s nebezpečným virem, který by mohl zasáhnout a zamořit celou planetu. Film je natočen skutečně výborně, líbí se mi například několikrát použité rozdělování obrazovky, díky kterému se divák výborně orientuje v příběhu a zároveň to vypadá povedeně a kreativně. Každá scéna je zde důležitá a vtahuje diváka do napínavého děje. Zhruba v polovině snímku je i jedna scéna, při které i otrlého filmového fanouška, který už má dost sci-fi filmů za sebou - zamrazí. Ano, scéna s makakem. Posledních pět minut je pak neskutečně napínavých - vážně zajímavá sekvence na kterou se nezapomíná. Působivý, silný film, který by si žádný fanda tohoto žánru neměl nechat ujít. Tento snímek je pro mě na půdě sci-fi poněkud nepochopitelně opomíjen a podceňován. Měl by být zařazen v každé filmové science fiction učebnici a to na těch nejpřednějších místech.(4.1.2011)

Solidních sci-fi nářezů nikdy není dost, a Kmen Andromeda, nedávno obnovený, jakýmsi remakem, který se tak tváří, ale ve skutečnosti sleduje daný problém z trošku jiného hlediska, každopádně i tak stojí za shlédnutí, stejně jako tento film. Jen si u něj nedokážu upřít dojmu, že u tohoto filmu bylo dechberoucí akorát to, když se film odehrával v zamořené zóně, pak už mě to tak nebavilo, ani nelákalo dál vidět, protože v tu chvíli to ztratilo tu svoji jistou atmosféru, kterou by si to mělo hlídat, marně. I tak je to ale originální film, který mezi perly sci-fi filmů určitě patří. Zase tolik se zajímavou zápletkou a překvapivou pointou a vážnou situací jich nebylo aby se o nich dalo mluvit jen kladně.(3.6.2009)

Trochu předlouhé, trochu námětově nezajímavé, ale na druhou stranu oceňuji překvapivě přízemní, vědecký přístup k věci, což se samozřejmě nevidí a hlavně nevídalo tak často. Řekněme, že mě ten pulpy 60s look - ač retro fjůčr je retro fjůčr, že :o)) - přinejmenším inspiroval... Vážně, nejmíň půlku filmu leze děj hůř jak hovno při zácpě (jak nehygienické přirovnání!), ale konec je zase z těch, které stojí za to vidět. Hoďte si mincí.(20.12.2008)

Příběh o zákeřném vesmírném mikroorganismu zavlečeného na Zemi spadlou sondou a následném vyhubení všeho živého v malém městečku už v dnešní době není ničím novým, ale ve své době to byla pecka, o čemž svědčí i vysoké hodnocení. A to především díky skvělému zpracování Crichtonovy knihy. Tohle vynikající scifi staví především na úžasně vypracované atmosféře a solidních hercích. Je sice pravda, že některé triky jsou opravdu úsměvné, ale to nikterak neznevažuje jejich působivost. Asi nejvíce se mi líbila první polovina filmu a „průzkum městečka – je sice pravda, že některé momenty – scény jsou trochu nudnější a asi by neškodila trošku kratší stopáž, ale jinak nemám téměř co vytknout.(19.3.2013)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)