Kmen Andromeda

Andromeda Strain, The

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Jestliže jste fandové do vědy a rádi si čtete zprávy o nových objevech, asi vás tento film zaujme. Snaží se líčit nezaujatě, bez scénáristických (ale už i Crichton se čte skvěle) )či filmařských kudrlinek, vědecký boj o záchranu lidstva. Nápětí vyvolávají přirozené věci, ať už nepřiznaná epilepsie, či komplex tak superchráněný, že se na konci celá ta strojová mašinérie jedoucí podle podle jednoho programu obrátí proti vědcům samým. Wise dokázal každého ze čtyř vědců jednoduše vysoustružit - od vytržení z normální práce, přes krátké flashbacky nastiňuje jejich charaktery.(5.12.2008)

Sci-fi, ktoré sa neoháňa emzákmi, príšerami a lietajúcimi taniermi. Zaoberá sa však prácou "v pozadí" , prácou vedcov a výskumníkov. Film je natočený na motívy knihy Michaela Crichtona a patrí ku málo knihám, ktoré som prečítal viac ako jedenkrát. A keď k tomu pripočítam aj kreslený komiks v mesačníku "Elektrón", tak to bude o jedno viac. Komiks som hltal na dúšok a knihu takisto. Vzhľadom na dokumentaristický štýl podania románu som knihe veril viac, ako filmu. Ale aj napriek tomu Kmeň Andromeda sa radí k nadpriemerne kvalitným sci-fi filmov rokov sedemdesiatych.(6.9.2008)

Solidních sci-fi nářezů nikdy není dost, a Kmen Andromeda, nedávno obnovený, jakýmsi remakem, který se tak tváří, ale ve skutečnosti sleduje daný problém z trošku jiného hlediska, každopádně i tak stojí za shlédnutí, stejně jako tento film. Jen si u něj nedokážu upřít dojmu, že u tohoto filmu bylo dechberoucí akorát to, když se film odehrával v zamořené zóně, pak už mě to tak nebavilo, ani nelákalo dál vidět, protože v tu chvíli to ztratilo tu svoji jistou atmosféru, kterou by si to mělo hlídat, marně. I tak je to ale originální film, který mezi perly sci-fi filmů určitě patří. Zase tolik se zajímavou zápletkou a překvapivou pointou a vážnou situací jich nebylo aby se o nich dalo mluvit jen kladně.(3.6.2009)

Film sa snaží vykresliť a nájsť riešenie, ako by sa čo možno najúčinnejšie dala zvládnuť neznáma nákaza z vesmíru. Všetko sa tu teda zameriava na skupinku dopredu vybraných vedcov, elít vo svojich odboroch, a ich vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní mimozemského ohrozenia, a to naozaj v prísnych podmienkach. Napriek snahe a pár výborným klaustrofobickým scénam si film nedokázal udržať moju pozornosť po celý čas. Často ma vo svojich rozvláčnych scénach nudil, pričom na kvalite nepridala ani občasná vedecká naivita, hlavne v prípade procesu dekontaminácie. Keďže si snímok snažil udržať dojem dokumentárnej rigoróznosti, je z tohto pohľadu pre súčasného diváka už pomerne dosť zastaralý, avšak zase nepovažoval by som to za nejakú veľkú chybu. Našťastie film obsahuje aj celú radu zaujímavých situácií, čo celkový dojem značne zlepšuje. Len pre zaujímavosť, ľudské telo obsahuje dohromady niečo vyše kila baktérií, bez ktorých by sme si ani len neškrtli. 65/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(20.10.2015)

Líbila se mi kniha i film. Film jsem viděl poprvé kdysi dávno v bavorské televizi. Začínal po desáté hodině večer a hlasatelka upozorňovala diváky se slabšími nervy, že film obsahuje drastické scény.....a hádejte! Kupodivu nešlo o strašidelnou úvodní část ani o napínavý závěr, nýbrž o část prostřední - pro mnohé velmi nudnou. V ní se vědci uzavření v laboratorní budově snaží zjistit vše o mimozemském organismu pojmenovaném Andromeda. Drastické scény přicházejí na řadu, když vědci zkoumají Andromedu na zvířatech. Sledovat kruté umírání malé roztomilé opičky, která se svíjí v bolestivých křečích, je opravdu děsivé. Člověka napadne, zda v tom filmu nezemřela opravdu...tak věrohodné jsou záběry trpícího zvířátka ( ani bych se tolik nedivil, na poč.70. let ani filmaři v Americe nemuseli brát na zvířata příliš velké ohledy...) Do určité míry polodokumentární forma připomíná místy daleko svižnějšího Vetřelce...(18.8.2010)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)