Kmen Andromeda

The Andromeda Strain

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Kmen Andromeda je snímkem samozřejmě kvalitním. U mě ovšem dojel na existenci ještě kvalitnější předlohy Michaela Crichtona, kterou jsem dočetl týden před projekcí. Proto jsem měl většinu pasáží ještě čistě v hlavě a ve filmu jsem prostě už jen odhadoval, jak asi bude která scéna natočena a nakolik bude podobná knize. Inu vesměs je to velmi věrná adaptace s povedenou hudbou a zajímavými efekty, ovšem podobně jako v případě filmu 1984 s Johnem Hurtem, který je také bezesporu kvalitní, nemůžu dát víc než tři hvězdy, protože velkých kvalit knižní předlohy film nedosáhne. Dojmy ovšem pozitivní.(8.1.2013)

Knihu Michaela Crichtona jsem za posledních dvacet let četl dvakrát, stejnojmenný film z roku 1971 jsem dnes 15. 5. 2010 viděl poprvé. Městečko Predmont, které je nakažené virem z kosmu ze spadlého satelitu, jsem si v knize představoval vetší. V tomto filmu je to docela prcek. Jinak velice věrné knižní předloze a ke konci i docela napínavé. .....nyní už víme, že ve vesmíru existují i jiné formy života.(6.6.2010)

Ten film je dobre natocenej, je to takova ta vedecka sci-fi v podzemnich laboratorich, plna zasadnich objevu na posledni chvili, piskajicich odpoctu sebedestrukce, blikajicich pocitacu, telefonatu s prezidentem, a sedmdesatkovych vizualu...ale z nejakeho zahadneho duvodu me proste nebavila dost. A jak tak koukam kolem, tak jsem asi nebyl jediny. Na jedno zkouknuti fajn, ale zadna pecka to neni. Mozna je to moc dlouhe...nevim.(9.3.2014)

Líbilo se mi to předně graficky (více záběrů v jednom), gradací napětí, atmosférou, pěkným dabingem z Brna a nejvíc samozřejmě bodoval námět, tyhle apokalyptický náznaky a dusivá atmosféra objevování toho, co se tam sakra vlastně stalo, ze mě kdysi udělali fanouška filmů (Městečko prokletých).(14.6.2015)

Poblíž jednoho obyčejného městečka spadne poškozený satelit, a než někdo řekne švec, jsou všichni obyvatelé městečka zahubeni neznámou nákazou (až na starého opilce a kojence). Speciálně vyškolený tým se odebírá do dokonale zabezpečené laboratoře, aby zde prozkoumala vlastnosti bakterie (či viru), kterou s sebou satelit na Zemi přinesl. Riziko úniku bakterie je ovšem veliké, a tak se musí vědci připravit i na tu nejhorší variantu ... Stoprocentně můžu zkopírovat komentář který jsem psal k remaku tohoto filmu - tato kniha patří od Crichtona k mým nejoblíbenějším, a navíc vlastní téma je natolik poutavé, že přitáhne k obrazovce a nepustí. Oproti svému mladšímu bratříčkovi je sice na tomto filmu doba jeho natočení znát (laboratoř je hrozně moderní, všimněte si, že cokoliv vědci potřebujou většinou vyřeší stiskem jednoho či dvou tlačítek - žádné dlouhé psaní na klávesnici), nicméně díky skvělému scénáři by se na film dalo koukat i v divadelních kulisách. Trochu mi vadilo neustálé upozorňování Halla na autodestrukční systém (aby divákovi už do počátku bylo jasný jak film bude končit), a taky mi byli trochu nesympatičtí herci (a to tak že všichni). Ale stejně míň než 4* nedám..(3.9.2010)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)