Jestliže jste fandové do vědy a rádi si čtete zprávy o nových objevech, asi vás tento film zaujme. Snaží se líčit nezaujatě, bez scénáristických (ale už i Crichton se čte skvěle) )či filmařských kudrlinek, vědecký boj o záchranu lidstva. Nápětí vyvolávají přirozené věci, ať už nepřiznaná epilepsie, či komplex tak superchráněný, že se na konci celá ta strojová mašinérie jedoucí podle podle jednoho programu obrátí proti vědcům samým. Wise dokázal každého ze čtyř vědců jednoduše vysoustružit - od vytržení z normální práce, přes krátké flashbacky nastiňuje jejich charaktery.(5.12.2008)

Strašně se mi na tomhle snímku líbí onen vědecký a minimalistický přístup k věci. Podobně jako v mantinelech filmu experimentální elektronická hudba. Jenže fakt, že se jedná o sympaticky ortodoxní čisté sci-fi, nezachrání jiný fakt, že je to velmi konvenční a obyčejná sci-fi zápletka, která ve mě nevzbuzuje příliš velké emoce (jako je obava z neznámého, z budoucího vývoje nebo ve vztahu k realitě), nevzbuzuje příliš vnitřní otázky ani pro tento žánr důležitý aspekt jakéhosi objevování. Tím pro mě film ztrácí na větší zajímavosti. Abych to zjednodušil...většina filmů ve sci-fi žánru akcentuje to "fi" a na "sci" zapomíná (nebo na to spíš kašle). Zde je tomu přesně naopak, a taky to není dobře. Díky tomu, jak je film nedivácký, a sází s výjimkou "akčnějšího" závěru vlastně pouze na onen výzkum, je výsledný dojem vlastně poměrně chudý. Přesto si tohoto filmu hodně vážím, podobných sci-fi vzniká v literatuře mnoho, ale v rámci filmu jde svým charakterem (nikoliv námětem) o značně odvážný a neokoukaný počin.(4.2.2015)

Poprvé jse se tímhle dílem pana Crichtona setkal v 70.letech, kdy to vyšlo ve zkrácené verzi ve 100+1 zahr.zajímavosti.Bylo to strhující čtení, naprosto neokoukané a neotřelé.Film je již o něco plošší, ale taky fajn. Představa anorganické životní formy, kerá není založena na bílkovinné či kyslíkové bázi je jistě zajímavá a představuje alternativu vůči vizím např.A.C.Clarka.Akčně zpracovaný výzkum zmíněné formy života neustále udržuje v napětí čtenáře jestli dojde je světové katastrofě, či nikoliv.A závěrečný boj s narkotikem při dobíhajícím odpočtu jaderné exploze, která by zmíněnou katastrofu odstartovala je výborným zkončením.Ať žijí mutace, ta Andromedina nás zachránila!(16.10.2008)

Zajimava sci-fi o tajuplnem mimozemskem mikroorganismu a jak by vypadalo zarizeni na "boj" s nim. Tezko rict, zda by takove zazemi bylo skutecne mozne (financne i technicky) vybudovat, ale u sci-fi jde trochu i o to, ze je docela pravdepodobne, ze neco podobneho v utajeni jiz existuje. Prece jen americka armada ma na takove projekty rozpocet vzdy. Stylove prostredi vedecke stanice i obleky mi trochu pripominaly Kubrickovu Vesmirnou odysseu (v dobrem slova smyslu), zvukove efekty (bzuceni, tukani stroje apod.) byly dost neprijemne, ale svuj ukol drzet divaka v napeti a strachu plnily dokonale. Trochu mi vadily titulky na dvd, nekde chybela veta, nekde byly posunute...takze bych mozna spis doporucil dabing (a mozna po jeho zhlednuti v budoucnu hodnoceni zvysim). Dusledkem bylo, ze jsem se misty trochu ztracel a konec mi prisel lehce uspechany. Navic zasazeni do doby studene valky a strach ze Sovetu, ultimatnich zbrani a modely biologicke valky nam dnes (navic neAmericanum) moc nereknou a tyhle konsekvence by si zaslouzily trochu upgrade nebo blizsi vysvetleni. Napr. projekt satelitu Scoop, okolo ktereho se cela vec toci, jsem proste nepochopil....jestli to byl zamer amer. vlady najit novou zbran, nebo byl "stret" s Andromedou jen nahoda....Urcite ze zvedavosti zhlednu i remake tohoto filmu nebo prectu Crichtonovu predlohu. Treba to pak pochopim lip :)(26.8.2013)

Nebyť čačkaním sa s hi-tek nástrojmi kvôli bezpečnosti a na detekciu vírusu, pôsobil by tento film oveľa realististickejšie. Vo svojej dobe to možno vyzeralo cool, no dnes vieme, že takéto ani podobné neexistovalo v tej dobe, a vlastne ani dnešnej, zbytočne to odvádza pozornosť od samotného deja. Zápletka je zaujímavá a pekne vygradovaná, záver má silu aj po toľkých rokoch. A nakoniec, originalita mu nechýba. Hodnotenie: 75%(2.1.2014)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)