Bokeh (2017)

Pocitový film. ■ Na tehhle snímek jsem se chtěl podívat jen kvůli Maice MONROE(ové), kterou jsem poprvé viděl ve filmu It Follows (2014), kde mě zaujala a Bokeh jsem si vybral, protože mi synopse Bokeh z jejích následujících filmů přišla zajímavá. ■ Naštěstí jsem neměl velká očekávání, a popravdě jsem čekal něco hodně sci-fi, něco úplně jiného, ale tohle opravdu ne. ■ Toto rozhodně není snímek pro masy, ale pro fajnšmekry, kteří si rádi vychutnají filmy o ničem. Ano, správně, je to film o ničem, ale o takovém nic, že je o všem. ■ Celý film se nabízejí otázky, s každou další minutou stále nové a nové. A odpovědi? Ty musíš hledat sám v sobě, protože zde jednoduše žádná není. ■ Hudební doprovod byl excelentní, taktéž práce kamery a střihu. ■ Chvílemi si pokládáš otázku: Co bych dělal já? ■ Jenai stále hledá, stále se ptá, a ta beznaděj ji zžírá. Jsou okamžiky, kdy vůbec nechce vstát z postele, protože v budoucnosti nevidí žádný smysl. Nic nedává smysl. Naproti tomu Riley je jejím přesným opakem. Vnitřně se smířil s tím, co je teď a chce co možná nejdéle prožívat život v jeho jednoduchosti. ■ Rozkoly, ke kterým mezi partnersko-mileneckou dvojicí dochází, jsou očekávané, ale přesto zajímavé. ■ Hledání smyslu, hledání odpovědí, hledání něčeho, něčeho, co by vysvětlilo to, proč tu oni dva jsou, co je jejich účelem, anebo žádný účel nemají? ■ Tenhle typ filmů mám fakt rád. Hloubáš ve svém nitru, rejdíš v útrobách díla tvůrců, čteš mezi řádky. Je to drama? Není to drama? Je to o víře? Víře v něco? Ano i ne! ■ Film Bokeh je odpovědí na střetnutí se moderního života, kdy člověk nemusí téměř hnout prstem a přesto žije v přepychu a přírodou v její panenské kráse, kde lidská stopa je neznatelná. ■ Film ukazuje určitou rozostřenost [ぼけ] a to je na něm také krásné. To, jak Riley neustále zachycuje okamžiky svým objektivem, je také určitým únikem, protože nemůže vědět, zda vyvolané fotografie vůbec někdo někdy uvidí. [SPOILER] V některých chvílích, jako když na samotě u lesa našli Nilse opírajícího se o strom, jsem očekával, že teď se to zvrtne a půjde do hajzlu, ale tvůrci mě překvapili a potěšili zároveň, protože nic takého se nestalo. A ten závěr? Říkáš si: Proč? Protože! Za ten konec jsem rád.[/SPOILER] ■ Nemohu si pomoci, ale v celém tom filmu spatřuji skrytý symbolismus. ■ Film, který mě usadí víc než akční pecka s naháněčkama po přeplněných ulicích a střílečky z jedoucích aut, si zaslouží mou poklonu. Pecka. ■ ZAJÍMAVOST: Riley ve filmu použivá klasický fotoaparát - zrcadlovku značky Rolleiflex německé firmy Rollei. ■ (R) [90/100] ■ (K) [90/100] ■ (V) [90/100] ■ (H) Maika MONROE [88/100] ● Matt O'LEARY [88/100] ■ (♫) Keegan DeWITT [95/100] ■ (E) Nothing Personal (2009) ● 4:44 The Last Day on Earth (2011) ● Into The Forest (2015) ● Wild (2014) ● Tracks (2013) ● What If... (2010) ● Approaching the Unknown (2016) ● Mamá (2013) ● The Lobster (2015) ● February: The Blackcoat's Daughter (2015) ■ (Č) 1 ■ 1) {Pondělí, 29-V-2017; 20:46; Doma; PC} [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [95/100] ■ (CSFD) MerlinousekSpike17George StobbartVinki ■ (E) Oprava překlepů ■ (C) [95/100]

Bota jménem Melichar (1983)

■ ∞ V mých očích je to jednoznačně TROŠKův nejlepší film. Jedná se o režisérův první samostatný celovečerní film, jehož kvalitu a originalitu oceňuji i dnes po jedenatřiceti letech. Z celé dosavadní filmografie tohoto českosloveského hoštického kudrnáče se filmu Bota jménem Melichar vyrovnají pouze dva později natočené snímky a to: O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) - dle mého názoru TROŠKova nejzdařilejší filmová pohádka a Andělská tvář (2001) - jediný opravdu dramatický kousek od pana režiséra, leč k mému úžasu u váženého obecenstva diváckého propadl. ■ Bez předsudků a bez jakékoliv hořkosti k panu režisérovi, bohužel musím konstatovat, že jeho novější a novější počiny se mi tím více nelíbí, čím více jsou zjednodušovány a určeny většinovému diváku. Tím samozřejmě nechci říci, že by film Bota jménem Melichar byl kousek komorního artu, to věru ne, vždyť BjM byla svým způsobem v první polovině let osmdesátých dvacátého století v kinech československých, stejně jako třeba KLEINův počin Jak svět přichází o básníky (1982), komedie určená pro masy, ale byla to komedie vřelá, místy hodně zábavná, prostá jakékoli zbytečné podbízivosti. ■ ■ ■ Pan režisér Zdeněk TROŠKA je prostě filmař, který tvoří lidovou tvorbu pro lidového diváka, a tak je k jeho tvorbě potřeba přistupovat. Já osobně vůbec nechápu některé až nenávistné komentáře, recenze, referáty a eseje, které jsou psány na téma buď samotného pana TROŠKY nebo o jeho dílech. Kdybych měl srovnávat a porovnávat s filmy podobně řazenými a na obdobná témata, avšak pocházející ze Spojených států, tak mnohé jsou daleko fekálněji humorné a jejich trapnost je bahennější a břitčejší, ale srovnám-li hodnocení filmových kritiků a hodnocení divácké, tak ony filmy ze zahraniční provenience jsou hodnoceny povětšinou kladně... ■ ■ ■ Nyní zpátky k Melicharovi a jeho stříbrným Zlatým hromnicím. Byl to první TROŠKův film, kde spolu po boku účinkují jak herci již známí, tak neherci, tento mix se ukázal býti úspěšným, a proto jej režisér využíval i ve svých dalších filmech. Zajímavé v tomto filmu bylo, že zde vlastně účinkuje celá základka a hlášky zde obsažené jsme používali i my na naší základní škole. ■ Některé scény jsou spíše komické, jiné velmi humorné a některé, některé jsou reálné a vzpomenu si na svá školní léta. Jsem ještě z té generace, která ve školních letech zažila bývalý totalitní režim, a tak i já jsem seděl v přeplněné třídě s rukama za židlí a se zvednutou (čti: hlásící se) pravou rukou, která musela být kolmo k zemi, vyčkával až oči vyučující spočinou na mém tělíčku, abych posléze mohl pronést: "Soudružko učitelko..." ■ Bota jménem Melichar je velmi pohodový film, jsou zde tři dějové linie, které se spolu mísí, aby následně opět pokračovaly svou vlastní cestou. 1)) Prvňáčci. V čele s Martinem ŠOTOLOU, který hraje tvrdohlavého raubíře Honzíka LUDVÍKA a jeho přísedící Magdalena LEDVINKOVÁ jako ráčkující Janička zvaná "Nosál". 2)) Osmáci a deváťáci. Nově přestupivší deváťák Radim DOCHLEBA (David RAUCH), osmačka Jolanka LUDVÍKOVÁ, Honzíkova starší sestra (Regina ŘANDOVÁ), osmačka Radka, Jolančina kamarádka (Michaela KREŠLOVÁ), deváťák Bakula, Radimův kamarád (Tomáš RŮŽIČKA), deváťačka Michaela LAMKOVÁ, majitelka Zlatých Hromnic (Milada ŠTÝBROVÁ). 3)) Učitelský sbor. ■ ■ ■ Zajímavé pro mne samotného bylo, že na rozdíl od mnohých jiných filmů, které jsem viděl jako kluk a následně se na ně podíval v současnosti, tak tento na mne působil v podstatě téměř totožně, tzn. vřele a pohodově. No, a nebudu zastírat, že slečna nostalgie se u mě zastavila na návštěvu a setrvala v mé postýlce půl druhé hodiny. Odešla bez rozloučení a zůstala po ní krásná vůně. ■ ■ ■ ⁞ Jana KNITLOVÁ [95/100], Zdeněk TROŠKA [95/100]. ■ ‖ Josef HANUŠ [94/100], Jiří SOCHOVSKÝ [93/100], Eva BOBKOVÁ [91/100]. ■ ↨ [95/100]. ■ ― David RAUCH [96/100], Michaela KREŠLOVÁ [92/100], Regina ŘANDOVÁ [91/100], Martin ŠOTOLA [91/100], Eva SALZMANNOVÁ [89/100], Magdalena LEDVINKOVÁ [88/100], Alena KAREŠOVÁ [85/100], Jiřina JELENSKÁ [85/100], Jiřina JIRÁSKOVÁ [79/100], Jana VAŇKOVÁ [75/100], Růžena RUDNICKÁ [75/100], Dana SYSLOVÁ [73/100]. ■ ῼ Karel VÁGNER [90/100], Petr KOTVALD & Stanislav HLOŽEK [90/100]. ■ ∩ Krakonoš a lyžníci (1980), Jak svět přichází o básníky (1982), My všichni školou povinní (1984), Kam doskáče ranní ptáče (1987). / Sonáta pro zrzku (1980), Obecná škola (1991). / Jak se točí rozmarýny (1977), Ať žijí duchové! (1977). / Kindergarten Cop (1990). / Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), S tebou mě baví svět (1982). / Anna and the King (1999). / Pětka s hvězdiškou (1985). / Arabela (1979). / Křeček v nočné košili (Hamster im Nachthemd) (1987), Mach a Šebestová (1982), Můj brácha má prima bráchu (1975), Brácha za všechny peníze (1978). / Sněženky a machři (1982). / Městem chodí Mikuláš (1992), Počítání oveček (1981), Útěky domů (1980). / Azumanga daiô (2002). ■ № 3x; 1x ⌂ [D], [TV], [PZ], [TV_RGB]. 1x ⌂ [D], [PC], ϿϾ [PZ], [448p], [~2013]. 1x ⌂ [D], [PC], ϿϾ [PZ], [448p], [~ březen 2014]. ■ ↘ Alekks80, skok01, Mr.Hackels, Aidina, Olík, lareinna, blackrain. ■ ↔ ① [99/100]; ② [95/100] [~2013]; ③ [93/100] [~březen 2014]. ‡ [93/100] [~březen 2014]. >>> [94/100]. ■

Bright (2017)

Film Bright mě velice mile překvapil. Neměl jsem žádná přehnaná očekávání, a tak mě nemohl zklamat a taky že nezklamal, ba právě naopak. ■ Trochu jsem se obával, když jsem si četl základní info, aby to nebyl další District 9, který mě nehorázně zklamal. Začátek filmu mi k tomuto mylnému dojmu nahrával, avšak nebetyčně rychle jsem se do toho tak zažral, že jsem zkousnul i ten Hip Hop & R'n'B podkres, který normálně dobrovolně neztrpím. ■ Líbil se mi celý ten koncept, kde se střetává krutá, špinavá a zkrvavená pouliční realita a mix fantasy prvků a taky, že ty dva hrdinové vlastně pořád dostávaj na prdel, jak John McCLANE ze Smrtonosné pasti. Hned od začátku jsem si nemohl nevzpomenout na Lebkouny, jak tou podobností, že oba parťáci jsou úplně odlišní, tak tím, jak jeden je typický zástupce lidu a ten druhý jiné rasy, která de facto není lidská. Trošku mi to taky připomnělo Muže v černém. ■ Je tam spoustu přímých i nepřímých odkazů na popkulturu (Shrek), na filmy, které byly natočeny a jsou do určité míry inspiračním zdrojem: Matrix - netradiční Vyvolený; Training Day - zaučování nezkušeného bažanta; Králové ulice - pouliční gangy versus policie/federálové; Pán prstenů: Společenstvo Prstenu - neustálé přesouvání z jednoho místa na další, aniž by hlavní hrdinové vlastně věděli, co maj přesně dělat, dále... nesmí se dotknout magického předmětu, který s sebou vláčejí, protože by to mělo nedozírné následky... ■ Celý příběh je skvěle natimeovaný, nenudil jsem se ani na chvíli. Není umění okopírovat, co jen jde od ostatních, ale dát to dohromady, aby to mělo hlavu a patu a to se tady povedlo. ■ Je z toho celého cítit jakýsi apel na diváka, aby se alespoň na chvíli zamyslel nad tou naší vší různorodostí, ale i tím, co vše máme společného a co je naopak naše vlastní zhouba. ■ Je také zajímavé sledovat černošského policistu Daryla WARDA, jak své dcerce vysvětluje, že když Nick JAKOBY je Orc, tak to automaticky neznamená, že je to hlupák s nízkým IQ, přestože kastovní systém a historie dvou tisíc let to tak dokládá... ■ Prostě 5 hvězd a basta. ◢ ■ ◣ (R) [80/100] ■ (K) [85/100] ■ (V) [75/100] ■ (H) Will SMITH [75/100] ● Joel EDGERTON [88/100] ● Lucy FRY [68/100] ● Noomi RAPACE [68/100] ■ (♫) [60/100] ■ (E) District 9 (2009) ● Immortel (ad vitam) (2004) ● Alien Nation (1988) ● Die Hard (1988) ● Excalibur (1981) ● Men in Black (1997) ● The Matrix (1999) ● Once Upon a Time in Venice (2017) ● Shrek (2001) ● Training Day (2001) ● Street Kings (2008) ● The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) ● RoboCop (1987) ● They Live (1988) ● Underworld (2003) ● Kôkaku Kidôtai (1995) ● Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) ● Highlander (1986) ● Highlander: The Search for Vengeance (2007) ● Dune (1984) ● Avaromu (2001) ● Der Himmel über Berlin (1987) ● Mononoke hime (1997) ● X-Men (2000) ● Dante's Inferno: An Animated Epic (2010) ● The Secret of Moonacre (2008) ● Bakemono no ko (2015) ● Tuck Everlasting (2002) ● Battle Los Angeles (2011) ● Alien Nation (1989) ■ (Č) 1 ■ (P) [Středa, 3-I-2017; 23:36] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [85/100] ■ (CSFD) MickeyStuma(C) [85/100]

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Z celého populárně-naučného septemu od Alberta BARILLÉHO mám Byl jednou jeden... život nejraději. Vtipnou formou se snaží dětem přiblížit, jak funguje jejich vlastní tělo, co se odehrává uvnitř a zajímavou metodou vysvětluje základní prvky anatomie. ■ Seriál zároveň vzdělává, pobaví, poučí a přináší zvídavému lidskému mláděti mnohé odpovědi na otázky, které by samo neumělo zformulovat. Bělovousý Maestro zde laskavým tónem v hlase vysvětluje, poznamenává, vyvrací mylné představy, nabádá, mravokárně zvedá prst a opět vysvětluje a vše je to milé a bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv nátlaku na to, co si máme myslet a na to, jak je to jedině správně. Tento přístup se mi velmi líbí. Dnes je bohužel trend u podobných seriálů/pořadů zcela opačný a to je špatně... ■ Byl jednou jeden... život ve mně zanechal ten zvláštní hřejivý pocit poznání, které v dospělosti člověk jen těžko zažije znovu. Pocit, který si nesete skrze pubertu někde hluboko zastrčený a pak, ve vhodnou chvíli, se pomocí slečny nostalgie dostaví, když malý špunt, s vámi pokrevně spřízněný, se dožaduje puštění pohádky... ■ Animace je příjemná a oku lahodící. Motivy a předobrazy pro bílé krvinky a bacily jsou zajímavé a jejich zpracování je humorné, snadno zapamatovatelné a v rámci dětské imaginace uvěřitelné. Tvůrci si vzali něco z každé ze čtyř světových animátorských škol: české, japonské, francouzské, americké. Kresby jsou dostatečně detailní a červená ve scénách, kdy se nacházíme v tepně u srdce, je tak červená a pohlcující, až z toho jde hlava kolem. ■ Když jsem před pár lety hlídal mrňouse a pustil mu seriál ze zakoupených DVD, tak jsem byl mírně v šoku, a to hned při úvodní znělce: "Tisíc podob život mívá, kdo ho chce znát, ať se dívá..." Říkal jsem si, že to je jiné, než jaké to znám, ale nechal jsem to být. Až posléze jsem zjistil, že je to předabované, respektive, že je to znovu nadabované. Jelikož se současným českým dabingem nezabývám, tak to pro mě bylo nemilé překvapení. Už spoustu let se na filmy dívám téměř výhradně v původním znění, proto to pro mě byla rána palicí do hlavy. Zlatá éra kvalitního československého dabingu už je dávno pryč a už tu zůstal jen běžící pás, na který se nahází co nejlevněji uniformní rychlokvaška, která je pak servírována hladovějícímu davu... ■ Byl jednou jeden... život se mi líbil skoro stejně, jako když jsem jej viděl poprvé. Je na něm sice trochu znát, že určen pro děti a mládež, ale to vůbec nevadí, protože dokáže vtáhnout do děje a vy se pak prostě přistihnete, jak fandíte hlídce nebo červeným krvinkám nebo zlotřilým přitroublým bacilům... ◢ ■ ◣ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [90/100] ■ (♫) [90/100] ■ (E) The Human Body (1998) ● Il était une fois... l'homme (1978) ● La création du monde: Stvoření světa (1957) ● Il Était une fois... les découvreurs (1994 - 1995) ● Hataraku saibô (2018) ● Skalpel, prosím (1985) ● Il était une fois... les explorateurs (1997) ● Mais où est donc passée la septième compagnie? (1973) ● Mitsubachi Mâya no bôken: Die Biene Maja (1975 - 1980) ● Human Body: Pushing the Limits (2008) ● Il était une fois... l'espace (1982) ● Anime 80 Nichikan Sekai Isshû: La Vuelta al mundo de Willy Fog (1981 - 1984) ● Il était une fois... notre terre (2008 - 2009) ● Tajemství krve (1953) ● Les compères (1983) ● National Geographic Special: Incredible Human Machine (2007) ● Vesničko má středisková (1985) ● Il était une fois... les Amériques (1992) ● Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) ● Popular Mechanics for Kids (1997 - 2005) ● Le Gendarme de Saint-Tropez (1964) ● Ať žijí duchové! (1977) ● Astérix le Gaulois (1967) ● Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) ● Innerspace (1987) ● Návštěvníci: Expedition Adam '84 (1983) ● Doktoři (2017) ● Jak básníci přicházejí o iluze (1984) ● Dobrodružství kriminalistiky: Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik (1989 - 1992) ● Cesta do pravěku (1955) ■ (DAB) 1) [95/100] 2) [59/100] ■ (Č) 2 ■ (P) [SD] [CZ] [95/100] ■ (N) [SD] [CZ] [85/100] ■ (CSFD) GiggsburinaKri-krilucika999SeeSawvonvernyKrissstCarne.Silver(C) [90/100]

Cesta bez návratu (2017)

Od začátku víš nebo spíš tušíš, jak to dopadne, respektive, že dojde k tomu, k čemu dojde, ale stejně Tě ten moment překvapení překvapí. ■ Celej film skvělá atmosféra, zpomalená zpomalenost je natolik zpomalená, že se již více snad ani zpomalit nedá. Je tu spoustu prostoru na vlastní úvahy a přemítání nad tím, co by kdyby... ■ Zřejmě jsem měl tu správnou náladu a Slunce svítilo pod tím správným úhlem, protože já jsem byl zcela nepokrytě pohlcen a v závěrečných titulcích za doprovodu toho správného hudebního podkresu nadšen. ■ Pořád existují filmy, které mě dokáží přikovat na hodinu a půl k obrazovce a vtáhnout mě do sebe. ■ (C) [90/100]

Česko hledá prezidenta (2018) (pořad)

Výborná komedie. ■ Už v prvních pěti minutách jsem se smál. Dlouho mě nic tak nepobavilo. Byly chvíle, kdy mi od smíchu až tekly slzy. Párkrát jsem se dokonce za břicho popadal. ■ Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že lze vytvořit směs Jen počkej, zajíci!, Bolka a Lolka a Pata a Mata. Prostě nádhera. ■ Jak Malej Jarda se už těším na druhý díl, kde sice bude jiný režisér a producent a vlastně celý štáb a děj se bude odehrávat v jiných interiérech, ale naši dva mladí krásní hrdinové a tahouni celého příběhu, tam budou a právě to je hlavní. Otázka je, zda i pokračování dosáhne této kvalitativní úrovně, neboť již ze zkušenosti víme, že se dvojka z 99% nedokáže přiblížit jedničce, ale stačí doufat a třebas se stane zázrak a budeme opět svědky skvělých grimas jednoho z hlavních hrdinů a naopak skvělých kamenných výrazů hrdiny druhého. Možná opět uvidíme excelentní publikum a uslyšíme zvukové projevy skalních fanoušků, ale i řádových fandů, kteří přišli podpořit své herce v jejich grandiózní veselohře. ■ Oba dva umělci jsou jistými adepty na pozici akčního hrdiny, který neváhá a svým vlastním mrštným jazýčkem okamžitě a střelhbitě zachraňuje oběti požáru věžového domu. Jako bájný princ přijíždějí na svém věrném černém mechakoni a zachraňují šestnáctiletou princeznu od jejího panenství a sousedovi, kterému do kanálu spadly klíče, tak ochotně a bez rozmyslu otevřou kanál a nohou na sousedovic zadnici pomohou nebohému člověku... ■ (C) [95/100]

Čínský syndrom (1979)

Díval jsem se, respektive jsem spíše poslouchal, dokument o JE Three Mile Island; byla tam zmínka o filmu The China Syndrome. Zaujalo mě to natolik, že jsem se na něj mrknul. ■ Hned v úvodu ale musím upozornit, že v tom filmu ani tak nejde o samotnou nukleární katastrofu, ale spíše o to, jaká na první pohled maličkost této věci předchází a většinu děje se tam jakoby nic neděje, ale opak je pravdou; první čtyři pětiny filmu jsem si pod vousy říkal, že to vidím tak na tři hvězdy, pak ale srdce milovníka akčních scén zaplesá a děj nabírá na obrátkách a opravdové drama teprve začíná. [SPOILER] Když hlavního představitele postřelí zásahová jednotka rychlého nasazení, tak už divákovi musí být jasné, že to nedopadne dobře. Ale chyba lávky, Jack sice umírá, ale ten polootevřený konec je fakt senzační... [/SPOILER] ■ Mladého DOUGLASE jsem s těmi vousy vůbec v první chvíli nepoznal. Nesympatická Jane FONDA mi zde kupodivu vůbec nevadila. ■ Co napsat na závěr? Bylo tam pár chvil, kdy jsem se na moment nudil; a ačliv mám rád dlouhé filmy, dvě a více hodin, tak tady je stopáž přepísklá, zkrátit o půl hoďky a byl by z toho fakt dobrej film... ■ (R) [75/100] ■ (K) [74/100] ■ (V) [60/100] ■ (H) Jack LEMMON [77/100] ● Jane FONDA [60/100] ● Michael DOUGLAS [66/100] ■ (♫) [69/100] ■ (E) Meltdown at Three Mile Island (1999) ● Airport (1970) ● Earthquake (1974) ● Rollercoaster (1977) ■ (Č) 1 ■ (P) [Pondělí, 7-VIII-2017; 22:26] [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [75/100] ■ (CSFD) MickeyStumatomas15PanIncognitoBasarMTArdathborohubOnCalcarter...KillingjokeF.W.ColqhounpapyrosaurusHan22Kalidor_pakobylkaGoldbeater ■ (C) [75/100]

Darling wa Gaikokujin (2010)

■ Velmi dobře zpracováno. To, že se v tomto filmu objevují komické prvky a celý děj ubíhá tak nějak mimochodem a netlačí na pilu, to filmu jedině pomohlo. ■ Film je sice prezentován jako romantický, on skutečně takový je, ale tak nějak trochu jinak... ■ Celková atmosféra je velmi příjemná. Sledujeme počátek sblížení a soužití Japonky Saori (Mao) a Američana jménem Tony (Jonathan), který je blázen do cizích jazyků, a když uviděl znak Kanji, odletěl do Japonska a začal se učit japonsky. ■ Film "Můj drahoušek je cizinec" je zajímavý tím, že se nenásilnou formou snaží ukázat rozdíly mezi východní a západní kulturou a poukázat na rozdílnost mentalit. Zároveň však poodhaluje, že pouze to, že člověk pochází odjinud nebo to, že mluví jiným jazykem, či mluví jazykem místním, ale nerozumí určitým nuancím, které rozpozná pouze rodilý Japonec, není vždy překážkou. ■ Ve filmu se krásně snoubí to, jak Japonci lpí na tradicích, ale zároveň jsou otevřeni novému... ■ Mao byla, ostatně, jako v každém filmu, kde jsem ji viděl hrát, rozkošná a uvěřitelná. [Viděno poprvé: 89/100]

Demo, kekkon šitai! (2017) (TV film)

Krásná krátká jednohubka. ■ A opět, jak již se stává pravidlem, pro většinového diváka: zívačka, uspávačka, prostě nuda. Pro mě: niterná sonda do duše introverta přinášející hořkosladké poznání, že samotáři se cítí býti osamělými, ale neumí žít ve zbytku společnosti, a tak žijí samotni a více než do čeho jiného, tak investují svůj čas do své práce, která je jim zároveň koníčkem, někdy tomu však bývá naopak, ale dle zákonu kauzality... bývá výsledek totožný. ■ Chiaki KURIYAMA zde vystupuje v roli plaché, stydlivé, málomluvné, tiché, skromné, slušné a pracovité mladé ženy. Vlhký sen nejednoho evropana. ■ Posledních deset let je pohroužena do své práce natolik, že vlastně její život je jeden velký stereotyp. Den za dnem pořád to samé. Oddána své práci, kterou tak miluje, natolik, že jediný člověk, se kterým se stýká, je její asistentka Kiriko, která jí také vnukne myšlenku na seznámení a manželství a tu se započne náš příběh, kdy mangaka Haruko FUJITA zápasí se svým nepřítelem - společností lidí. ■ Svým zpracováním mi to silně připomnělo jinou mangaku, a sice: Asako KOJIMU z Gu Gu Datte Neko de Aru. Tematicky něco mezi NHK ni yôkoso! a Genshikenem a emocemi: Nigeru wa Haji da ga Yaku ni Tatsu a samozřejmě nesmím zapomenout na mého milovaného Denshu. Svými poťouchlými představami a sny: Ally McBEALOVOU. ■ Je zajímavé, kolik se toho dá vpravit do jedné hodiny. Z těch vedlejších postav mi přišel zajímavej ten úchylnej Neko Otaku. Velmi mile překvapil Jun KANAME. Jeho matematikář Tomoki NAKANO byl senzační. Scéna z akvarijního komplexu, kdy spolu seděj na lavičce a on se najednou dostane do svého světa, kde existujou pouze vzorce a čísla, tak to bylo jak z Čisté duše. Paráda. ■ Chiaki KURIYAMA zde vystupuje téměř jako éterická bytost. Většinový divák, který ji zná pouze z americké trapárny a totální vykrádačky Kill Bill, ji nemá šanci v prvních patnácti minutách vůbec poznat. Její typická ultrarovná ofina a vlasy přes ramena tu prostě neexistují a velké kulaté brýle sedící na jejím nose vše jen umocňují. ■ Hodně se mi líbila práce se světlem a kamera obecně. Například scéna na nábřeží. Paráda. Nemám vůbec co vytknout. ◢ ■ ◣ (R) [90/100] ■ (K) [90/100] ■ (V) [83/100] ■ (H) Chiaki KURIYAMA [95/100] ● Jun KANAME [88/100] ● Hinako SANO [80/100] ■ (♫) [80/100] ■ (E) Gu Gu Datte Neko de Aru (2014) ● Densha Otoko (2005) ● NHK ni yôkoso! (2006) ● Yama Onna Kabe Onna (2007) ● Metráček (1971) ● Fune (w)o amu (2013) ● Ally McBEAL (1997) ● Karutetto (2017) ● A Beautiful Mind (2001) ● Genshiken (2004) ● Switch Girl! (2011) ● Toire no Pieta (2015) ● Tokyo! (2008) ● Tsumiki no ie (2008) ● Jûhan Shuttai (2016) ● Kekkon Dekinai Otoko (2006) ● Kimi wa petto (2003) ● The Homesman (2014) ● Nigeru wa Haji da ga Yaku ni Tatsu (2016) ● Everything, Everything (2017) ● Unmei janai hito (2005) ● Kulový blesk (1978) ● Dekichatta kekkon (2001) ● Jak básníci přicházejí o iluze (1984) ● Kazoku no Katachi (2016) ● Svatební cesta do Jiljí (1983) ● Hataraki Man (2006) ● Kotva u přívozu (1980) ● Hataraki Man (2007) ■ (Č) 1 ■ (P) [Středa, 28-III-2018; 03:46] [720p] ϿϾ [PZ-cz] [86/100] ■ (CSFD) Zíza(C) [86/100]

Den, kdy se zastavila Země (1951)

──────────██████........................................................................................................................................................... ────────██████████...................................................................................................................................................... ─────────████████......................................................................................................................................................... ─────────███████████................................................................................................................................................. ─────────████████─█████......................................................................................................................................... ──────────██████────██████.................................................................................................................................. ──────────██████───────████████..................................................................................................................... ──────────██████──────────███████................................................................................................................ ──────██████████████────────██████.................................. Klaatu barada nikto .......................................... ───███████████████████████████████............................................................................................................. ─████████████████████████████████................................................................................................................ ████████████████████████████████.................................................................................................................. ████████████████████████████............................................................................................................................. █████████████████████████.................................................................................................................................... ██████████████████████............................................................................................................................................ ██████████████████████............................................................................................................................................ ██████████████████████............................................................................................................................................ █████████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................... ███─█████████████████............................................................................................................................................................... ◢ ■ ◣ (C) [95/100]