Na přání otce se rodina Earpových stěhuje z Missouri do Kalifornie. Cestou poznávají Divoký západ a jeho drsné zákony. Syn Wyatt studuje práva. Je to mladík, který se vyhýbá násilí. Odjíždí z Kalifornie za svou dívkou, kterou miluje, a ožení se. Ona během těhotenství zemře na tyfus a Wyatt ze zoufalství zapálí dům. Stane se z něj opilec, krade, přepadává lidi, naučí se zabíjet, dostane se do vězení a jen o vlásek unikne oprátce, protože jeho dědeček za něj složil kauci a nechal ho utéct. Od té doby Wyattovi začne nový život. Stane se lovcem bizonů, krupiérem v kasinu, pak zástupcem šerifa v malém městě. Šerif z blízkého Dodge City ho přesvědčí, aby mu pomohl chránit zákon. Wyatt s sebou vezme své přátele a bratra. Začnou prosazovat nové zákony, ale to se lidem v městečku nelíbí. (TV Nova)

Kratoc

Ať Kevin točí co chce, tak westerny mu jdou nejlépe. Drsní muž v drsném prostředí. Film zabíjí přímo úděsná stopáž, kdyby se to seškrtalo o půl hodiny, tak by to asi dopadlo lépe. Na druhou stranu jako pocta jednomu z největších hrdinů divokého západu (ne, není to o Old Shatterhandovi :)) se ta rozsáhlost dá pochopit a dokonce i ukoukat. ()

reich

Kevinu Costnerovi prostě role ve westernech padnou jakou ulité a role legendárního, drsného strážce zákona Wyatta Earpa obzvlášť. Ano spousta lidí vytýká filmu délku, ale za mě se jedná o nejlepší zpracování příběhu Wyatta Earpa. Všeobecně vzato, nebyl to dobrý chlap úplně, ale tady ho Kevin Costner vystihuje přesněji než jiní, co se o to pokoušeli. Všeobecně vzato, se ale divák neubrání srovnání s filmem Přestřelka u ohrady O.K., kde Burt Lancaster není takový drsňák a působí naškrobeně a do role nesedí. Stejně tak tomu je u trapného Jamese Stewarta ve svém bílém oblečku, který je pro mě asi vůbec nejhorší ztvárnění Earpa a to sice ve filmu Podzim Cheyennů. James Garner byl slibný, ale bohužel film Hodina pušek dosti zaostává, jak hereckými výkony, tak i samotným snímkem. Naproti tomu Dennis Quaid v tomto filmu hraje Doca Hollidaye a ten naproti Kirkovi Douglasovi, mě v roli nepřesvědčil. Problém ovšem Přestřelky je ten, že je dosti dlouhý a motá se kolem jednoho tématu. Ale tady? Tady jsou vyprávěny ty nejdůležitější události ze života Wyatta Arpa, včetně jeho mladého věku a otce, kterého znamenitě ztvárnil geniální herec Gene Hackman. A do toho se zde objevují krásky, které se mihly životem Arpa, které ztvárnili krásná Annabeth Gish (jako Urilla Sutherland, první žena Earpa), Catherine O'Hara (jako Allie Earpová) nebo Joanna Going (jako druhá manželka Josie). Film má poutavou atmosféru a zároveň velice kvalitní hudbu od Jamese Newtona Howarda a je kvalitně zpracován a natočen díky režisérovi Lawrencovi Kasdanovi. Nechápu nízké hodnocení, ale za mě jasných pět hvězdiček a 90%. ()

Klajnik

Na to, že stopáž má 3 hodiny, tak to nijak zvlášť silné není. Nudit jsem se nezačal, ale ani jsem se příliš nebavil, příběh mě nijak nezasáhl a znovu se k tomuto filmu tedy nevrátím. Kvality spočívají hlavně v pojetí protagonisty a v tom, že film nemá žádné výrazné vady. Krásně vypadá, protože produkce stála 63 mega a na scénografii si dali tvůrci záležet - výsledek tedy působí velmi uvěřitelně a diváka nevytrhávají sevřené prostory nebo levné kulisy. Rovněž zde hraje řada dobrých herců, kteří utáhnou jednotlivé scény. Costnerova Wyatta pak možná trochu přehrává charismatický Doc Holliday v podání Dennise Quaida - to je však částečně dáno tím, že protagonista zde není líčen jako takový charismatický sympaťák jako nejspíš bývalo zvykem. Bez ohledu na to jsem si však obě postavy více užil ve filmu Tombstone z roku 1993, který bych doporučil spíše, protože má většinu kvalit tohoto filmu, je však dramaticky sevřenější (navzdory tomu, že mu v druhé půlce dojde trochu dech), je svižnější (nejen proto, že je o hodinu kratší) a je zkrátka zábavnější i co se jednotlivých scén a interakcí mezi postavami týká. Tento film však onu slavnou postavu Divokého Západu polidšťuje - Protagonista, Wyatt Earp, zde není zosobněním všech ctností, má své vady a občas se zachová jako hovado. Divák však rozumí jeho pochodům, takže to ničemu nevadí - ba naopak. Scénář není děravý, jen by potřeboval být dramaticky a tematicky soustředěnější a vypointovanější, protože takový, jaký je, neobhájí délku své stopáže. Scénárista se měl možná více nořit do vztahů Waytta jinými postavami a zvýraznit nějakého antagonistu (klidně i abstraktního). ()

IBBY

...musím dát plný počet protože střízlivější neromantický a opravdovější Divoký Západ mám opravdu ráda a za každý film, který nepřikrášluje a nenabízí černobílý pohled jsem vděčná (i přes jeho zjevné chybičky)... ()

simon84

Trochu zdlouhavé, přesto podle mého výborný western o jedné z nejslavnějších postav amerického Západu. Skvělé herecké obsazení, zvlášť Dennis Quaid jako Doc je výbornej!! ()

KOZEL84

To furt brečím,že Zabití Jesseho...,je jediný pořádný životopisný (ty vymyšlené mě zas tak neberou) western a pak si vzpomenu,že je tu ještě tohle a já to nikdy neviděl pořádně celé.Stopáž,že by si člověk kvůli toho bral pomalu dovolenou,ale u mě nuda nehrozí,páč tohle žeru.Kostner je jako nejznámější ''coldheartsonofabitch'' na straně zákona výborný a jeho Waytt Earp není zase tak jednoznačný.Do kapsy ho ale hravě strčí,v podle mě herecky hodně vděčné a skvělé roli,Dennis Quaid alias ''souchotinářský zabíječ'' Doc Holliday (na jednom fotu ve skutečnosti mladý Jan Čenský s knírkem;).Celý film směřuje k nejslavnější přestřelce Divokého západu a když se tři bratři Earpové s Hollidayem vydají na procházku po Tombstoneu,směr O.K Corral a Howard začne burácet (skvělý soundtrack!!),je Kozlík v sedmém nebi,a protože se mu tam líbí,zopákne si tu scénu několikrát.Krásná výprava,hudba,příjemné obsazení a W.E.liký příběh,ale asi nestačí a vzhledem k ''úspěchu'' tohodle (a nejspíš i toho Jesseho),mám už asi opravdu po pi...stoli.PS:kratší verze Tombstone s převtěleným K.Russellem a nezapomenutelnou šálkovou fintou Vala Kilmera,je taky dobrá (ale ne tak). ()

Caaslav

v porovnání s Tombstone, filmeme který je v podstatě o tom samém musím dát 3*...Tombstone je více syrovější, a ne tak přeslazený.... ()

theSaint

Jeden z nejlepších westernů, jaké jsem viděl. Film zcela propadl a Costner si dokonce odnesl zlatou malinu za nejhorší herecký výkon. To je pro mě skutečná záhada. ()

zdeny99

Tříhodinový protahovaný mišmaš všeho možného, co známe z jiných westernů. Jenže je to tak neucelené a především nudně podané, že máte pocit nikdy nekončícího filmového utrpení. Jediné originální a zajímavé jsem na tomhle našel jen scénu, kdy v povzdálí Costner vezl na vozíku zabitého bizona, zatímco těsně před kamerou probíhalo obrovské stádo bizonů. Následná scéna se stahováním kůže byla impozantní, ale zároveň i nechutná. Bohužel tím vše dobré pro mě na Wyattu Earpovi pro mě končí. [7060. hodnocení, 201. komentář, 73%] ()

strikeman

Svou skvělou výpravou, pěknými kostýmy a tříhodinovou stopáží na mne tento western působil skoro dojmem historického velkofilmu. Herecké výkony byly převážně kvalitní, vyzdvihnul bych však zejména skvělé Quaidovo ztvárnění Doca Holidaye, výborný byl i Costner a Joanna Going. Film obsahuje všechny prvky, které v rámci žánru očekávám, přes svou délku ani na moment nenudí, naopak nabízí množství atraktivních akcí od soubojů muže proti muži, přes hromadné přestřelky až k zákeřným vraždám a nemilosrdné vendetě. Navíc je zde využit prostor i pro zobrazení Earpova intimního života - a to velmi zdařile - Earp je vylíčen nikoli jako ryze kladný, ale jako velmi rozporuplný charakter... Shrnuto a podtrhnuto - dle mého soudu nejlepší film o Earpovi (a že jich bylo natočeno), jenž se určitě vleze do mé westernové top20. ()

hitcher

I přes tu strašnou (až epickou) délku stopáže a mizerné tržby tenhle film stojí za vidění. Už kvůli Dennisu Quadovi ale taky mnoha dalším vynikajícím hercům, kterých se tu sešlo opravdu hodně. Costner sice natočil i lepší kousky z "divokého západu" ale i přesto si myslím, že tento patří v jeho kariéře k těm povedenějším, navíc Wyatt "bulletproof" Earp patří k americkým legendám a je dobré se o něm něco málo dovědět. I když to není tak zábavné, jako když mu pomáhá Jackie Chan! Ale to už jsme trochu jinde :) ()

Elin

První film s Kevinem Costnerem, který jsem viděl po Tanci s vlky. Jelikož jsem věděl, že mu westerny jdou, čekal jsem od tohoto filmu hodně. Výsledek nedopadl vůbec špatně, ale čekal jsem trošičku víc. Být to na mě, trochu bych to prostříhal. Stopáž je dlouhá a místy se děj krapet vleče. ()

Lyžař

Na světě je opravdu hodně zla. Wyatt Earp to jenom zcela jasně říká všem lidem na světě. Za každý dobrý skutek budete po zásluze potrestáni. No ale to je tak asi všechno, co mi tenhle 3-hodinový western řekl. Tři hodiny jsou opravdu moc. Po první půlhodince jsem byl šťastný, že jsem zvolil právě tuhle Costnerovku..po dvou hodinách jsem ale začal usínat. Všechno by se to dalo shrnout do klasického času 1:45. No a jméno Gene Hackman na třetím místě v titulkách??Jenom reklamní tahák..Bohužel. Dobrý film, ale jeho roztahanost si u mě zasloužila pouhé *** a to ještě může být Wyatt rád. ()

Krchy

Western s Costnerem snad špatný být ani nemůže, to za prvé. Za druhé mám rád skutečné příběhy, takže další plus. Délka mi nevadila, ale celý příběh mi přišel lehce nevyvážený, tj. dlouze se řeší kraviny a pak proběhne důležitá událost jen tak mimochodem. A občas mě ty skoky docela mátly. Herecké obsazení na jedničku, aby taky ne, s těmi jmény. Na pět to není, ale moc nechybělo. ()

Folky

Kdyby to bylo o hodinu kratší, a porovnal bych to s Tombstonem bylo by to na čtyři. Ale když to má 183 min tak ne. 60% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Costnerova malá velká válka

Costnerova malá velká válka

14.02.2010

Nějakou dobu o něm nebylo slyšet. Tanečník s vlky se však vrací na scénu, a opět ve filmu, který hodlá i sám režírovat. Nikoho asi nepřekvapí, že akční dobrodružství A Little War of Our Own bude… (více)