Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (121)

Ztracená v mlze (1998) (S03E06)

Zatím u třetí série rozdávám pětihvězdičková hodnocení jak na běžícím pásu, ale jinak to prostě nejde. Tento díl si je zase zaslouží. Je to totiž jedna z mála epizod, u které se nebojím říct, že má chytře napsaný příběh. Každý jeho prvek do sebe přesně zapadá a děj se díky Madame Stelle (mimochodem výrazná záporačka) zajímavě vyvíjí. Navíc tu máme vynikající akci, ta závěrečná je dokonce ikonická. Prostě super. P.S. Trend výborných písniček pokračuje i v tomto dílu, cirkusáci na začátku v autě poslouchají Who'll Stop the Rain od Creedence Clearwater Revival. ()

Žolík (1998) (S03E07)

Jeden z nejlepších dílů seriálu. Semirova one man show. Zápletka je přitažená za vlasy, ale to zkrátka musí člověk brát s nadhledem. ()

Na mušce (1998) (S03E08)

Tento díl mám moc rád, a proto musím napsat to samé co u předchozí epizody: je to jeden z nejlepších dílů seriálu a je to další Semirova one man show. Obsah epizody tady na CSFD je úplně blbě, tento díl je o legendárním psychopatovi Wiegalském, který postřelí Andrého a Andreu, unese Semirovu novou přítelkyni a rozehraje se svým bývalým spolužákem z policejní akademie hru na kočku a na myš. ()

Přehnaná ctižádost (1999) (S03E09)

Tento díl je takový návrat do 2. série - slušná akce vložená do průměrného kriminálního příběhu, který sám o sobě není dost silný, a tak je nastaven vedlejší zápletkou (válka pasáků). Není to špatný díl, ale ve třetí sérii je standard dílů přeci jen o něco vyšší. Je zajímavé, jak v 90. letech v německých seriálech dělala nákaza AIDS z lidí vraždící psychopaty. Bylo to v jednom dílu Komisaře Rexe a je to i tady. Mimochodem, měl být řidič jménem Atalay interní vtípek? Pohled Semira by tomu odpovídal :-) ()

Smrtící náklad (1999) (S03E10)

Děj je neuvěřitelně primitivní (ostatně scénář vytvořilo podivné cosi s názvem "TOPAS Autorenpartnerschaft"), ale celkově se jedná o výbornou akční jízdu. Je to zábavný a napínavý díl. Jde vlastně o takový prototyp "Pekelné jízdy na A4". Kamioňák a jeho rodinné poměry jsou slušná depka. Chlapeček klasický otravný (a přiblblý). 5 hvězdiček si to zaslouží díky zábavnosti a řemeslně zvládnuté akci. Ta dlouhá finálová akční sekvence s cisternou patří k nejlepším momentům staré Kobry. ()

Benzín (1999) (S03E11)

Jeden ze slabších dílů třetí série. Není špatný, ale v porovnání s těmi našlápnutými epizodami nemá šanci. Je to zas taková průměrná kriminálka (téma s vyděrači už unavuje) s průměrnou akcí.Tento díl vždycky tak nějak vyšumí z paměti. Jen ten monster truck je zapamatovatelný. ()

Taxi 541 (1999) (S03E12)

Tento díl jsem měl vždy rád a v dětství mi způsobil mírnou fobii z taxikářů :-). Část epizody je natočena z pohledu první osoby, čímž je to trochu netradiční. Ale vlastně pro to není žádný důvod...proč by pro nás měla být vrahova tvář tajemstvím? Na děj to nemá žádný vliv. Každopádně je to hodně zapamatovatelný díl. Epizody věnované Engelhardtové jsou nečekaně vynikající. ()

Stínový bojovník (1999) (S03E13)

Nejhorší díl této série. Není to sice tak mizerné jako nejhorší epizody druhé řady (honičky jsou v tomto dílu slušné), ale v rámci 3. série je to slabota. Zápletka s ninjy a japonskou ctí nefungovala v první sérii a nefunguje ani tady. Semirova dočasná parťačka je nesympatická a mezi oběma policisty není žádná vzájemná chemie. Závěrečná bitka působí místy trapně. Prostě jen ty honičky to činí koukatelným. I s Andrém by to byl blbý díl. ()

Soudce (1999) (S03E14)

Po krátké době další epizoda soustředěná na šéfovou. A zas je to výborný díl. Důraz na hlubší psychologizaci Engelhardtové je fajn - a jen to dokazuje, jak zbytečná postava byla stará Lamprechtová. Ta by nikdy takový díl nedostala. Schwabová i Atalay zde předvádějí kvalitní herecké výkony. Je to tak silná epizoda, že si pomalu ani neuvědomíte, že tu chybí André. ()

Smrt chlapce (1999) (S03E15)

Když se nějaký televizní seriál vydá do pro něj netypického (zpravidla exotického) prostředí, většinou se jedná pouze o záminku pro dovolenou herců a členů štábu, při níž narychlo spíchnou nějaký zbytečný a nudný dvojdíl (takhle z hlavy mě napadá Krok za Krokem, Scrubs nebo JAG). V případě Kobry 11 to naštěstí neplatí. Je to sice dvojdíl z exotické Mallorky, ale nikdo se tu nefláká, příběh jede naplno a i herci si mákli. Navíc se jedná o dva hodně zapamatovatelné díly (jistě všichni víme proč). Už prvních pár minut nám dá najevo, že rukavice jsou dole - Semirovo BMW je sešrotováno, umírá dítě a za chvíli i jeho matka. Na něco takového nejsme v Kobře 11 zvyklí (teda až na to auto :-) ). Dílu nechybí napětí, humor a kvalitní akce...prostě vše, co má stará dobrá Kobra mít. Důvody přeložení Andrého a Semira na Mallorcu sice nepatří k tomu scenáristicky nejvytříbenějšímu, ale člověk to musí brát s nadhledem. Jinak by vlastně žádný díl ani nebyl. Velkou star tohoto dvoudílu je Christian Kohlund a jeho Carlos Berger. To je jeden z nejlepších záporáků, kteří se v Kobře 11 objevili. Je to hajzl, ale poměrně charismatický. Jedná se o natolik zapamatovatelného padoucha (zase všichni víme proč), že Kohlund pro mě už navždy zůstane Carlosem Bergerem, ať hraje kdekoliv a cokoliv. ()

Osamělé vítězství (1999) (S03E16)

"Andrééééééééééééééééééééé!!!!!!!!!!" Dodnes si pamatuji, jak jako malý kluk sedím v našem obýváku na koberci, sleduji konec tohoto dílu a brečím. Nepamatuji se, že by mě v televizi něco takhle zasáhlo. I v pozdějších letech se stalo, že jsem byl u různých filmů a seriálů naměkko, ale nikdy už jsem nebrečel. A i teď při posledním zhlédnutím v roce 2020 je ten konec "Osamělého vítězství" neskutečně silný. Samotná scéna s harpunováním ani tak ne, ale ten konec, kdy hraje smutná variace znělky a zničený Semir prochází strážnicí, to je ten správný tearjerker. Už jsem tedy pochopitelně nebrečel, ale naměkko jsem byl. Ta hudba, ty pohledy kolegů, Andrého Mercedes, vzpomínka na přetahování se o to, kdo bude řídit...Tenhle díl zkrátka pořád funguje. Není to jen nostalgie, je to dobře natočený. Tento díl znamená konec jedné éry a vlastně i konec té nejlepší Kobry 11. Následující první dvě série s Tomem mám sice celkem rád, ale kvalita seriálu se zde postupně snižuje. Navíc s Andrém umřela i hudba Reinharda Scheureggera. Byla sice repetitivní a minimalistická, ale jeho výrazné hudební motivy z prvních tří sérií se mi vryly do paměti. Od "Pekelné jízdy na dálnici A4" si nepamatuji z hudebního podkresu nic. Aspoň že Scheureggerův duch ještě částečně přežívá do 10. série v podobě klasické honičkové hudby a některých jeho akčních motivů (a smutná variace znělky se také ještě několikrát objeví). Král je mrtev, ať žije král. P.S. Ta prasárna, co udělali v 18. sérii, kdy Andrého na jeden díl oživili a udělali z něj záporáka, pro mě neexistuje. André na té Mallorce umřel a na to se nesahá! To je prostě svatý! ()

Série 4 (1999) (S04)

Vrcholem staré Kobry 11 je pro mě třetí série, a tak je jasné, že ji čtvrtá v mých očích nedokáže překonat. Tak jsem to cítil už v dětství (mládí) a platí to i dnes. Je pro to několik důvodů: 1) Oproti třetí řadě je kvalita epizod čtvrté série dost nevyrovnaná. Máme tu pár výborných a legendárních dílů, ale pak je tu také řada epizod, které jsou průměrné, nemastné a zapomenutelné. A dva díly jsou dokonce příšerné. Scenáristicky je na tom čtvrtá řada daleko hůře než ta předcházející. Velká část epizod jsou průměrné detektivky, které zachraňují další aspekty (postavy, akce apod.). 2) Tom Kranich je fajn, ale v žádném případě to není André Fux. Tom je sympaťák a se Semirem má dobrou chemii, ale přeci jen to není tak výrazná postava jako André. Nemá totiž tak propracovaný charakter. André měl řadu charakterových rysů - byl to drsňák, holkař, vtipálek, sportovec a trochu egoista s výbušnými sklony. Jaké charakterové rysy má Tom? Ehm...no...je to slušňák...sympaťák...chodí pořád pozdě...a to je tak nějak všechno. Nechápejte mě špatně, Tom Kranich je rozhodně druhým nejlepším Semirovým parťákem a mám ho rád, ale jeho postava je ve 4. řadě neskutečně plochá. S přibývajícími sériemi se jeho postava stane zajímavější a projde určitým vývojem, ale tady je Tom zkrátka takový mdlý. 3) Akce je ve 4. sérii pochopitelně kvalitní, ale kromě pilotního filmu a možná honičky s motokárou po tržnici z dílu "Zajíc a ježek" tu postrádám nějakou ikonickou, nezapomenutelnou akční scénu. Čtvrtá série má výbornou akci, ale je taková standardní akce, která vás při sledování baví a užíváte si ji, ale po skončení epizody už si na ni nevzpomenete. Dost věcí se navíc začíná opakovat (např. přeskok Semirova auta přes vlak z dílu "Černá růže", který skončí fiaskem, je obdobou Andrého skoku přes kanál z "Poslední šance"; "Krtek" má finále s tankem, které už jsme měli ve třetí sérii...a mnohem lepší). Nemám rád šílenou a přehnanou akci novějších sérií Kobry 11, čtvrtá řada se ještě drží nohama na zemi, ale možná se drží až moc. Tady nějak neuměli skloubit výbornou akci s dobře napsaným příběhem a postavami - řada epizod má jedno z toho výborné a to druhé průměrné. Ve třetí sérii to uměli lépe. Tam byly skvělé napsané příběhy, kterým nechyběla luxusní akce. 4) Záporáci přestávají být tak kvalitními. Už začínají být jako přes kopírák a pomalu se profilují dva typy, které jsou zhruba od 6. série v každém druhém dílu - mafiáni se svými nohsledy nebo zkorumpovaní policajti. Ve čtvrté řadě je rovněž mnoho nevýrazných, takřka neviditelných padouchů. O to víc si pak člověk váží dílů, které mají dobrého záporáka (např. "Janina" nebo "Chata u jezera"). 5) Od 4. série má seriál mizerný hudební podkres. Reinhard Scheuregger (komponoval hudbu k prvním třem řadám) se sice neustále opakoval a jeho styl byl celkem minimalistický, ale ty jeho hudební motivy člověk vnímal, vryly se mu do paměti a k dění na obrazovce skvěle pasovaly. Ze 4. řady si nepamatuji žádný hudební motiv. Střídá se tu několik skladatelů, ale všichni dělají jen takové nevýrazné akční "tuctuc". Z hudebního hlediska je na těch dílech paradoxně nejlepší, když se objeví Scheureggerova klasická honičková hudba či nějaký jeho jiný akční motiv. /// Abych to nějak shrnul - 4. série je povedená, pořád je to stará dobrá Kobra 11, na kterou se vyplatí podívat i dneska a člověk se může dobře pobavit. Bohužel to už ale neplatí pro všechny epizody. Kvalita dílů je nevyrovnaná, je nutné si vybírat. Nejlepší epizody 4. série: Pekelná jízda na dálnici A4 (pochopitelně); Chata u jezera; Maniak na dálnici (neskutečná šílenost - guilty pleasure jako prase); Janina Nejhorší epizody 4. série: Tajemná moc (nenávidím tento díl, dno staré Kobry 11); Tulipány z Amsterdamu; Nebezpečná hra P. S. To, co jsem vytýkal této řadě, neplatí pro 5. sérii. Tam všechny mouchy vychytali. () (méně) (více)

Pekelná jízda na dálnici A4 (1999) (S04E01)

Parádní akční jízda. Je to nářez i dneska (2020). Šílená hromadná bouračka na začátku, kdy auta létají vzduchem více než obvykle, předznamenává začátek nové éry seriálu. Je to přehnané, ale ještě ne tak, že by mi to vadilo. Dějově tento díl není příliš silný, ale je tak zábavný a napínavý, že to nikomu nemůže vadit. Nikdy jsem však nepochopil, proč hraje Eda stejný herec, co hrál v předcházejících dvou dílech tajného policajta Kesslera. Ne že by mi to vadilo, ale dvě takto výrazné postavy ztvárněné jedním hercem takto krátko po sobě? Zvláštní castingové rozhodnutí, ale asi to chápu, tomu herci tihle blbečkové sedí. Jediné, co mě na "Pekelné jízdě na dálnici A4" vždycky iritovalo, jsou ty melodramatické komentáře reportérů z vrtulníku. A ani bych tu nemusel mít toho politika, který je záporákem jen proto, že scénář nějakého záporáka potřebuje. Hudba je celkem mizerná, nevýrazná, nezapamatovatelná. Reinhard Scheuregger prostě chybí. P.S. Málokdo to ví, ale tento pilotní film je remakem amerického televizního filmu Runaway Car (1997). Některé scény jsou téměř shot-for-shot. Nutno ovšem říct, že kobrácká verze je mnohem lepší než originál, který působí hodně lacině. Pokud je někdo zvědavý, ta původní verze se dá najít na Youtube. ()

Zajíc a ježek (2000) (S04E02)

Tento díl mám hodně rád. Je to sice standardní vyšetřování vraždy, ale několik věcí tento díl vyzdvihuje z šedého průměru. Jednak je to skvělá úvodní honička s motokárou na tržnici. Dále je to Dirk Martens v roli incestního bratra. Ten člověk má "správně německý" ksicht na záporáky/úchyláky, a proto je zapamatovatelný (není divu, že si v Kobře 11 zahrál mnohokrát). Díky vztahu obou sourozenců má tento díl zvláštní, poměrně dusnou atmosféru. Asi to objektivně není na 5 hvězd, ale já to tak cítím. Patří k těm zapamatovatelným dílům 4. série. ()

Na útěku (2000) (S04E03)

Solidní díl s netradičním koncem. Když nepočítám přepálený začátek (chlapečci ukradnou náklaďák se sutí a rozpoutají na dálnici peklo), tak je to vlastně taková pomalejší a minimalističtější epizoda. Což je fajn. Na druhou stranu se ovšem nejedná o kdovíjak zapamatovatelný díl... ()

Nepříjemné překvapení (2000) (S04E04)

Na 4. řadě se mi líbí, že tu pořád ještě máme větší důraz na charaktery postav jednotlivých příběhů (zločince, oběti atd.). Semir s Tomem jsou tak trochu v pozadí, ale nevadí mi to, když je to kvůli hlubšímu vykreslení epizodních postav. Bratři, kteří přepadli banku, jsou celkem sympatičtí a toho pomalejšího vám bude líto. Hlavní záporák dílu (dědek golfista) je ovšem mizerný. To je přesně ten archetyp záporáka z pozdějších sérií Kobry 11 - chladný mafián se svým henchmanem. Od nějaké 6. série je takový padouch v každém druhém díle. Vím, že za to tato epizoda ze 4. řady nemůže, ale mě tento typ záporáků prostě nebaví. Jsou nezapamatovatelní a jeden jako druhý. Epizoda jako celek není úplně špatná, ale je to podprůměr. ()

Slepá láska (2000) (S04E05)

Výborný díl. Pod vyjádření kolegy, že jde o nejlepší díl celého seriálu, se nemůžu podepsat, ale zcela jistě jde o jednu z nejlepších epizod 4. série. Téma amnézie je sice neskutečné klišé, ale díl je plný skvělé akce, napětí a nečekaných zvratů, takže to ničemu neškodí. Závěrečný "mexican standoff" v lese je poměrně brutální. A vzpomínka na Andrého v poslední scéně potěší. Není obvyklé vidět v Kobře 11 nějakou návaznost. ()

Tulipány z Amsterodamu (2000) (S04E06)

Jeden z nejhorších dílů klasické Kobry 11. Kdo si proboha myslel, že drogoví dealeři z domova důchodců jsou dobrý nápad? Možná že si i scenáristé sladili kafe heroinem. Je to nezajímavé, nudné a vlastně i celkem trapné. Všechny postavy jsou nesympatické a otravné. Včetně Semira s Tomem (v tomto dílu se chovají jak idioti). Blonďatý záporák je zvláštní magor, ale do tohoto dílu nepasuje. Je to celé takový podivný mišmaš. Akce je celkem solidní, ale to už je v této fázi Kobry 11 standard, takže to by musela být obzvláště kulervoucí, aby tento díl zachránila. A to bohužel není (balancování na okraji propasti už tu bylo). Navíc je pravdou, že Tom na skateboardu, kterého táhne prchající auto, je už trochu na hraně té přijatelné míry stupidity. ()

Maniak na dálnici (2000) (S04E07)

Toto je přesně ten typ epizody, který vystihuje anglické spojení "batshit insane". Jestliže jsem se u "Tulipánů z Amsterdamu" zamýšlel nad tím, zda scenáristé nebyli na drogách, tak u tohoto dílu o tom nepochybuji. Tady se muselo fetovat ve velkém. Každopádně z toho vznikl zapamatovatelný a neskutečně zábavný díl. Když to vezmu kolem a kolem, je to neuvěřitelná blbost, nemá to logiku a o nějaké realističnosti nemůže být řeč. Všechno je tu přehnané - na dálnici se prakem střílí granáty, maniak fetuje, tancuje a jeho herecký představitel přehrává jako o život, Tom jen tak ležérně přiletí do práce vrtulníkem, do maniaka se zabouchne malý kluk, ze kterého jednou patrně taky vyroste psychopat, v závěru se na scénu dostane helikoptéra s kulometem... No prostě šílenost. Je to stupidní díl, ale neuvěřitelně zábavný. Tady je to zkrátka ještě ta dobrá míra stupidity. S vypnutým mozkem se člověk skvěle baví. Guilty pleasure jako prase. Jasných 5 hvězdiček, jinak to nejde. ()

Janina (2000) (S04E08)

Nízké hodnocení tohoto dílu mě překvapuje. Nepřijde mi špatný, ba naopak, vždycky jsem ho měl rád. Pro mě je to jasných 5 hvězdiček. Není to sice moc akční díl, ale má chytře napsaný příběh a výrazné postavy, které diváka dokáží vtáhnout do děje. Je to úplně jiný typ dílu než třeba taktéž pětihvězdičkový "Maniak na dálnici". To je zábavné guilty pleasure, kdežto "Janina" se řadí k těm filmařsky hodnotnějším epizodám - scénář, herecké výkony, režie i kamera mi na obyčejný díl Kobry 11 přijdou až moc kvalitní. Je to takový trošku netypický díl, ale mě hodně baví. Na staré Kobře si nejvíce vážím toho, že je každý díl úplně jiný, tematicky i výstavbou (tady třeba není obligátní závěrečná honička, je nahrazena fyzickým duelem mezi Tomem a Václavem). Zatím se ještě nejede podle jednoho zajetého schematu a to je fajn. ()